Mladý důstojník Franz Lobheiner chce ukončit svůj poměr s baronkou Lenou Eggersdorf. Potkává mladičkou Christine, zamiluje se do ní a chce se s ní oženit. Zatím však baron Eggersdorf odhalí milostnou aféru své ženy a vyzve Lobheinera na souboj. A Franz ho přijímá, protože se poprvé v životě zamiloval do své femme fatale... Kristýna je přepis Schnitzlerova dramatu "Liebelei", který se u nás hrál pod názvem "Milkování". Mottem důstojníků ze Schnitzlerova dramatu je bezstarostný život plný přelétavé lásky: „Zotavit se! Rozptýlit! Jedině v tom je hlubší smysl. K rozptýlení tu jsou. Proto jsem odjakživa proti takzvaným zajímavým ženám. Ženy nemají být zajímavé, nýbrž roztomilé. Musíš hledat štěstí tam, kde jsem ho až dosud hledal a nalézal já, kde nehrozí žádné velké scény, žádné nebezpečí, žádné tragické zápletky. Kde začít není nijak složité a skončit žádná katastrofa. Kdy s úsměvem přijímáme první polibek a s láskyplným dojetím se rozcházíme.“ Až se jeden z nich osudově zamiluje. (Česká televize)

stalag

Ophüls to samozřejmě není - a teď nemyslím Ophülsovu německou a francouzskou adaptaci (1933) stejné předlohy Liebelei (Flirtování), ale jeho adaptaci jiné Schnitzlerovy hry Reigen. Ovšem Ophülsův Rej (1950) je jen jeden, že. Nicméně, stále platí, že Christine je Schnitzler, což je taková kvalita, že stačilo dobře obsadit a s výborným kameramanem pietně převést na plátno. 🤓 “Dovolila jsem si přišít podšívku. Byla trochu odtržená.” -  “Jehla a nit, to jsou nebezpečné první rekvizity manželství.” Pro Delona s Romy to bylo osudové setkání. Alain ve svém druhém filmu je ještě notně prkenný, jakoby v obavách, aby vedle už slavné Romy neudělal chybu. Ale pěkně to zapadá do role společenského outsidera, který se proti své vůli ve filmu i v reálu zamilovává do vídeňské “porcelánové” panenky s těma děsivě optimistickýma dětskýma očima… Tragédie je neodvratná. 🤓 Christian Matras, klasik francouzského filmu, který kameroval s nejvýznamnějšími francouzskými režiséry od Velké iluze po Cartouche a Buñuelovu Mléčnou dráhu, taky Gérarda Philipa v několika jeho nejslavnějších rolích (Idiot, Fanfán Tulipán, Milenci z Montparnassu), měl již za sebou skvělou sérii výjimečných literárních adaptací s Maxem Ophülsem, rámovanou dvěma přelomovými formálními unikáty - Rejem, s originálními pohyby kamery a kompozicí, a Lolou Montès (1955) s originálními pohyby kamery v jedinečně barevně stylizovaném cinemascopu (je třeba rozhodně koukat na restaurovanou criterionovou verzi). V Christine se po něm chtělo “jen” brilantně nasnímat barevný kostýmní film se zajímavými herci. Jako bonus příběh naléhavě zpřítomnil vhodně zvolenými detailními záběry. ()

MickeyStuma

Nádherný příběh o tragické lásce, který nemá šanci zestárnout stejně jako Shakespearovská hra ´Romeo a Julie´. Není to sice tak básnické a umělecké, ale má to silný příběh a svoji veškerou kouzelnost. Chemie mezi Delonem a Schneiderovou tu tak dokonale funguje, že je naprosto jasné, že je toto jejich setkání v soukromém životě taktéž osudové. Je mnoho příběhů z časů Rakousko-Uherska, ale žádný není takovým skvostem jako tento. Překrásný příběh, nádherné kulisy, dokonalé kostýmy, výborná kamera, profesionální herecké výkony i režie. Jeden z nejromantičtějších filmových příběhů všech dob. ()

rivah

Půvabná zpívající Romy a křepce jinošský kavalerista Delon jako milenci v kostýmním příběhu z Rakousko-Uherska končícím špatně. Už jen za ně dva navyšuji hodnocení.(50%) ()

PaRi

Léty tohle dílo značně vyčpělo, ale není čeho litovat. Tváří se to jako něco víc než čtení pro panny a dívky, ale není a ani v době svého vzniku nebylo a to i přes obsazení hlavních postav. ()

Amonasr

Romantický melodram s krásnou výpravou a dobovou atmosférou, ovšem dnes už i působící hodně staromódně a kýčovitě. ()

MirkaP

Krásně barevné, nesmírně ploché, závěr na nudnou romanci nečekaně drsný (poněkud shakespearovský). Shlédla jsem ze studijních důvodů (první společný film Romy a Alaina), obrázky hezké, ale s celkem jsem nespokojena. Dabing tomu taky zrovna neprospěl. Každopádně Delon je tu tak mladej, že si místy ani není podobnej. ()

ostravak30

Už samotná možnost vidět Romy Schneider a Alaina Delona pohromadě je zajímavá. Tím spíše, že se jedná o jeden z prvních Delonových filmů. Už mnohokrát bylo mnou napsáno, že tenkrát se ještě dělaly filmy poctivě. O snímcích z této doby to platí zvlášť. Výborné kostýmy i herecké výkony a ne moc originální zápletka, která se přesto neomrzí. Tehdejší vojáci toho zkrátka neměli moc na starost. Válka v nedohlednu a tak mohli plést holkám hlavy. Ženy a hazardní hry byla taky jejich jediná zábava. Jenže pak případně muselo dojít na souboje. Tento snímek není klasickým romantickým dílkem, ale má v sobě větší potenciál, díky kterému může zaujmout větší část publika než třeba Angelika či Sissi. ()

PTuranyi

Rozkošný romantický film, ktorého sladký roztomilý príbeh končí tragicky priamo v duchu Rómea a Júlie. Produkcia je kvalitná a herci hrajú dobre, hoc aj sú ich role nadnesené. Začínajúci Alain Delon tu s plachým šarmom zvádza ostrieľanú Romi Schneider, ktorá už má za sebou úspechy s filmami o Sissi a Jean-Claude Brialy či Micheline Presle sa tiež nenechajú zahanbiť. Z filmu cítiť zašlú slávu viedenského dvora a gavalierskych zábav. Milovníci filmov pre pamätníkov si môžu pridať 20%, ja dám len 60% ()

ABC1

Krásný mladý Delon, který ještě dle mého neuměl hrát ani trochu, krásná, mladá a o dost lepší herečka Romy v romantickém filmu, který se dost dlouho tváří jako červená knihovna, ale ten konec... ()

gizi

Velmi příjemná podívaná, pěkně to odsýpá, a navíc nečekaný, o to zajímavější závěr. 70% a 4*. ()

DrifterSoul

Z povrchu, díky námětu a skoro šedesáti letům, které utekly, vše může vypadat jako tuctová, jednoduchá, naivní a sladkobolná hříčka, zfilmovaná dle pravidel doby svého vzniku (shlédnuto navíc v německém dabingu). Uvnitř, pokud se člověk ponoří a zahloubá, je příběh plný základních životních pravd a morálních ponaučení, která fungují v jakémkoliv století. Stačí se podívat do očí Romy Schneider.... A stačí mít odvahu se do tohoto téměř již "prastarého" filmu pustit....a pochopit. Protože v dnešních multikinech už bohužel absentuje důležitost výrazu očí, tónu hlasu, či pomalého tempa vyprávění příběhu...... aby člověk mohl přemýšlet. Přehlušila vše akce, spousta efektních, ale nepodstatných pitominek, doprovázená chroustáním popcornu. ()