Americký zabiják

American Assassin

Americký zabijak

Akční / Thriller

USA, 2017, 112 min

Trailer se mi líbil hodně, ale z výsledného filmu nadšený příliš nejsem. Je to sice námět, který mě baví téměř vždy, ale něco mi zde nesedělo. Slušný je úvod na pláži či souboj v hotelu a to je asi tak všechno. Přišlo mi to nedostatečně ozvučené, kolikrát nešla slyšet rána. dokonce ani náraz auta do jiného auta neudělalo téměř žádný zvuk, což mi přišlo hodně divný, rko mohlo být využíto více a mladý Dylan O Brien by se do takové role hodil spíš až za 5 let. Na jedno zhlédnutí ok, ale po akční stránce spíš průměr. Hawkův 24 hours to live se mi líbilo více. 60%(23.11.2017)

za sebe beru za největší chybu obsazení hlavní postavy Dylanem O'Brienem. Já mu tu mlátičku prostě nevěřím. Obzvlášť když jde do akce s Adkinsem (o kterém všichni víme že pozér není). Celkově děj úsměvný a občas i hloupý, ale ne nudný a urážlivý, takže za sebe jsme spíš zklamaný (čekal jsem víc) než naštvaný.(15.10.2017)

Realističnost ustupuje do pozadí, o slovo se hlásí akčnost. Film si to může dovolit, nebyl natočen na základě žádné skutečné události, jen podle románové předlohy, které se (údajně) drží jen sporadicky. Mladík Mitch Rapp si přísahal pomstu. Už je to necelé dva roky, co mu islámští teroristé navždy vzali jeho sexuální hračku. Od té doby je každý, kdo je zarostlý huňatým vousem, večer splývá s tmou, pro něj nepřítelem. Zaslepen nenávistí chce eliminovat každého, kdo se dorozumívá arabským jazykem. Kdoví, jak by to s ním bylo dál, kdyby se ho neujal zkušený mentor nad mentory, bývalý příslušník "tuleňů", tvrďák nad tvrďáky Stan Hurley, který zapřísahal celý život likvidaci "alláhových" teroristů, a pro něhož je mučení v zajetí rajskou procházkou, jak se budeme moct přesvědčit. Ještě než půjde Mitch do své první oficiální a CIA posvěcené akce, bude muset absolvovat náročný dril ve výcvikovém táboře. Pak už mu nic nebrání v rozletu. Cílem jeho první a jediné mise je rozprášení teroristické buňky, v jejímž čele stojí taktéž bývalý "tuleň", kterého navíc Hurley dobře zná, neboť ho vycvičil, ten nyní na oplátku chystá jaderný útok. Hantýrkou se mu říká "Duch". To, že je scénář samé klišé, neznamená, že by režisér nedokázal udělat nic pro to, aby film bavil. Vměstnal do něj od začátku až do konce dynamický ráz i náboj, který přímým vypálením stále nezadržitelně pádí vpřed. Jeho dráhu mu nezpomalují ani dialogy, nikde se film zbytečně nezakecává, prostě pořád se něco děje. Po scenáristické stránce se to ve filmu dost mele, není divu, když na něm dělali hned čtyři, poměrně renomovaní scenáristé. Každý do akčního mlýna přispěl jiným žokem mouky. Přes bláznivou akci je zde Michael Finch, který určitě psal většinu akčních pasáží, serioznost chtěl udržet Edward Zwick, je i známým režisérem, který dokonce kdysi dávno natočil i film na téma terorismu, Marshall Herskovitz je také takový ten realisticky založený scenárista a Stephen Shiff dává přednost náročnějším látkám. Jde ale hlavně o to, že každý z těch čtyř je odlišným typem scenáristy, tudíž na režisérovi bylo, aby to celé stmelil, což se zázračně podařilo. Michael Cuesta je v drtivé většině televizní režisér, který má na kontě z filmového hlediska jen "Kill the Messenger", je tedy na pochvalu, že film se nedrží v tv intencích, dostal k dispozici rating R, který využívá s vervou, průstřely jsou explicitní, dojde i na výše zmíněné mučeníčko. Film se s ničím nemaže, má super tempo, dynamickou laťku nasazenou proklatě vysoko a akční fazona je bravurní. Nechybí i občasné zvraty a překvapivá úmrtí. Ve filmu nechybí ženský element, který je celkem výrazně zastoupen, divák může hádat, kdo z trojice Shiva Nagar, Charlotte Vega a Sanaa Lathan vydrží nejdéle. Tahounem se stal Dylan O´Brien, subtilní zdechláček, který v klučičí sáze Maze(l) provádí partě hošanů obratnou felaci, jenže zde je všechno jinak. Je tvrdý, není to dvojsmysl, chce se prát a akčně si užívat. Michael Keaton, který prožívá herecké obrození, je fajn, Taylor Kitsch v záporné roli nic nekazí. Co film nezvládl, je jeho závěr, netvrdím, že je úplně sprasený, jen to vyvolalo dojem, že zbylo pár dolarů na závěrečnou CGI akci na moři, kde je flotila, snažící se zpacifikovat výbuch jaderné nálože. Prostě tohle bych si odpustil. Film šlape, až na ten zbytečně bomba(stický) závěr, který je koncepčně dost mimo. Známky neubírám, bavil jsem se nad očekávání. 10/10(25.10.2017)

To je zase v alejích nablito... Po odjebu zdejších kino odborníků jsem se radši připravil na něco nekoukatelnýho, ale ono to kupodivu tak hrozný nebylo. Jasně občas je to trochu ukecaný a tahá se do toho politika plus děj je trochu neprůhledný, ale kdo tvrdí, že je tu málo akce tak si lže do kapsy. Přestřelky jsou celkem nekompromisní a Rko dostatečně využité hlavní hrdina v pohodě nijak mě neiritoval škoda, že záporák nemá pořádný prostor a Adkins má dle očekávání jen štěk, ale jinak rozhodně neurazilo dávám pohodových 60%(3.11.2017)

O´Brian v hlavní roli je tak trochu castingový kiks a dokázal bych si vzpomenout na x jiných hezounků, kteří by do této role pasovali lépe. Ale jinak nemám námitek. Kluci si tu dávali do držky, jezdili rychle v autech, stříleli po sobě, řezali se nožema, došlo i na otevřenou zlomeninu a taky tu byla jedna šmrncovní děvucha z Íránu. Neduhy představitele hlavní role úplně v pohodě vyrovnával Michael Keaton, který si part vysložilého agenta užíval a jako protihráč obstál i Taylor Kitsch. Nic z čeho bych si sedl na zadek, ale bavil jsem se slušně. 75%(28.1.2018)

• - Film je věnován spisovateli Vinci Flynnovi. (MATADOR)

• - Natáčelo se v Londýně, v Birminghamu, v Římě, v thajském Phuketu a na Maltě. (PaTeXx)

• - „American Assassin“ je jedenáctou knihou V. Flynnovy série, podle chronologického pořadí je knihou první. (michy9073)