Americký zabiják

American Assassin

Americký zabijak

Akční / Thriller

USA, 2017, 112 min

Začátkem si mě to strašně získalo nejen protože je to dost aktuální téma, ale protože se to nebálo napálit drsnou a zároveň dojímavou akci hned tam kde měla být - na začátek. V průběhu to sice chvilkami celkem ztrácí dech, ale díky neohleděným tvářím, kvalitní akci včetně bojových scén a výborné hudbě, si mě to dokázalo udržet. ... GA Cinema(19.9.2017)

Solidní akční jednohubka s atraktivním hereckým obsazením, kterou ovšem značně sráží průhledný a místy i zmatený scénář. American Assassin se také může "pochlubit" nedostatečným vyprofilováním postav, takže i silný herecký ansámbl nemá téměř co hrát. Je to velká škoda, jelikož potenciál být další překvapivou akční jízdou zde vážně byl. „He’s a warrior, one of the best I’ve ever known.“(15.10.2017)

To je zase v alejích nablito... Po odjebu zdejších kino odborníků jsem se radši připravil na něco nekoukatelnýho, ale ono to kupodivu tak hrozný nebylo. Jasně občas je to trochu ukecaný a tahá se do toho politika plus děj je trochu neprůhledný, ale kdo tvrdí, že je tu málo akce tak si lže do kapsy. Přestřelky jsou celkem nekompromisní a Rko dostatečně využité hlavní hrdina v pohodě nijak mě neiritoval škoda, že záporák nemá pořádný prostor a Adkins má dle očekávání jen štěk, ale jinak rozhodně neurazilo dávám pohodových 60%(3.11.2017)

Realističnost ustupuje do pozadí, o slovo se hlásí akčnost. Film si to může dovolit, nebyl natočen na základě žádné skutečné události, jen podle románové předlohy, které se (údajně) drží jen sporadicky. Mladík Mitch Rapp si přísahal pomstu. Už je to necelé dva roky, co mu islámští teroristé navždy vzali jeho sexuální hračku. Od té doby je každý, kdo je zarostlý huňatým vousem, večer splývá s tmou, pro něj nepřítelem. Zaslepen nenávistí chce eliminovat každého, kdo se dorozumívá arabským jazykem. Kdoví, jak by to s ním bylo dál, kdyby se ho neujal zkušený mentor nad mentory, bývalý příslušník "tuleňů", tvrďák nad tvrďáky Stan Hurley, který zapřísahal celý život likvidaci "alláhových" teroristů, a pro něhož je mučení v zajetí rajskou procházkou, jak se budeme moct přesvědčit. Ještě než půjde Mitch do své první oficiální a CIA posvěcené akce, bude muset absolvovat náročný dril ve výcvikovém táboře. Pak už mu nic nebrání v rozletu. Cílem jeho první a jediné mise je rozprášení teroristické buňky, v jejímž čele stojí taktéž bývalý "tuleň", kterého navíc Hurley dobře zná, neboť ho vycvičil, ten nyní na oplátku chystá jaderný útok. Hantýrkou se mu říká "Duch". To, že je scénář samé klišé, neznamená, že by režisér nedokázal udělat nic pro to, aby film bavil. Vměstnal do něj od začátku až do konce dynamický ráz i náboj, který přímým vypálením stále nezadržitelně pádí vpřed. Jeho dráhu mu nezpomalují ani dialogy, nikde se film zbytečně nezakecává, prostě pořád se něco děje. Po scenáristické stránce se to ve filmu dost mele, není divu, když na něm dělali hned čtyři, poměrně renomovaní scenáristé. Každý do akčního mlýna přispěl jiným žokem mouky. Přes bláznivou akci je zde Michael Finch, který určitě psal většinu akčních pasáží, serioznost chtěl udržet Edward Zwick, je i známým režisérem, který dokonce kdysi dávno natočil i film na téma terorismu, Marshall Herskovitz je také takový ten realisticky založený scenárista a Stephen Shiff dává přednost náročnějším látkám. Jde ale hlavně o to, že každý z těch čtyř je odlišným typem scenáristy, tudíž na režisérovi bylo, aby to celé stmelil, což se zázračně podařilo. Michael Cuesta je v drtivé většině televizní režisér, který má na kontě z filmového hlediska jen "Kill the Messenger", je tedy na pochvalu, že film se nedrží v tv intencích, dostal k dispozici rating R, který využívá s vervou, průstřely jsou explicitní, dojde i na výše zmíněné mučeníčko. Film se s ničím nemaže, má super tempo, dynamickou laťku nasazenou proklatě vysoko a akční fazona je bravurní. Nechybí i občasné zvraty a překvapivá úmrtí. Ve filmu nechybí ženský element, který je celkem výrazně zastoupen, divák může hádat, kdo z trojice Shiva Nagar, Charlotte Vega a Sanaa Lathan vydrží nejdéle. Tahounem se stal Dylan O´Brien, subtilní zdechláček, který v klučičí sáze Maze(l) provádí partě hošanů obratnou felaci, jenže zde je všechno jinak. Je tvrdý, není to dvojsmysl, chce se prát a akčně si užívat. Michael Keaton, který prožívá herecké obrození, je fajn, Taylor Kitsch v záporné roli nic nekazí. Co film nezvládl, je jeho závěr, netvrdím, že je úplně sprasený, jen to vyvolalo dojem, že zbylo pár dolarů na závěrečnou CGI akci na moři, kde je flotila, snažící se zpacifikovat výbuch jaderné nálože. Prostě tohle bych si odpustil. Film šlape, až na ten zbytečně bomba(stický) závěr, který je koncepčně dost mimo. Známky neubírám, bavil jsem se nad očekávání. 10/10(25.10.2017)

• carly

Za normálnych okolností by som tento typ filmu ani neopľula. Ale Dylan.... A to, čím si prešiel kvôli filmu po fyzickej aj mentálnej stránke a ako preniesol postavu Mitcha Rappa na plátno je dychberúce. Samotná postava a jeho absolútna strata ľudskosti a hranie sa na osud, či boha, vyvoláva skôr zimomriavky. Ťažko sa pozerá na film, v ktorom nemáte komu fandiť. Asi od siedmej minúty som si priala, aby ich Taylor vyhodil všetkých do vzduchu. Ale po vizuálnej stránke to bolo fakt pekné.(19.9.2017)

• - Dylan O'Brien (Mitch Rapp) pred natáčaním absolvoval niekoľko mesačný tréning bojových umení (jiu-jitsu, box, krav maga) a taktický výcvik streľby. Okrem toho posiloval len s vlastnou váhou a učil sa parkour, aby v konečnom výsledku vyzeral vo filme výbušne a mrštne. (kazatelSVK)

• - Role Mitche Rappa byla nabídnuta Chrisi Hemsworthovi, který ji odmítl. (IQ Tiqe)