Americký zabiják

Americký zabijak

Akční / Thriller

USA, 2017, 112 min

• POMO

Ďalší zbytočný young-Jack-Ryan-wanna-be klon túžiaci po Bourneovom úspechu. Trailer klamal, o love na džihádskych teroristov je to iba prvú štvrťhodinu, ktorej kraľuje fakt silná plážová scéna. Zvyšok filmu je o rutinnom stopovaní výrobcov nukleárnej bomby, ktoré kvôli klišé, (ne)súvislostiam a nezaujímavým postavám prezývate. Čo očakávali tak zvučné producentské mená od tak slabého scenáru?? Hlavný klučina priemer (potivník Taylor Kitsch lepší) a Michael Keaton si z toho pamätá iba výšku honoráru.(13.9.2017)

• carly

Za normálnych okolností by som tento typ filmu ani neopľula. Ale Dylan.... A to, čím si prešiel kvôli filmu po fyzickej aj mentálnej stránke a ako preniesol postavu Mitcha Rappa na plátno je dychberúce. Samotná postava a jeho absolútna strata ľudskosti a hranie sa na osud, či boha, vyvoláva skôr zimomriavky. Ťažko sa pozerá na film, v ktorom nemáte komu fandiť. Asi od siedmej minúty som si priala, aby ich Taylor vyhodil všetkých do vzduchu. Ale po vizuálnej stránke to bolo fakt pekné.(19.9.2017)

Americký zabiják by hrozně moc chtěl začít novou sérii ve stylu Jasona Bournea. Bohužel se mu to však daří velmi těžko. Začnu tím, že kdo viděl trailery může je brát jako sestřih best of. Kdo chce něco víc šeredně se spálí. Akčních scén se najde několik které jsou fajn- většinou jde o pěstní souboje na blízko které funguji dostatečně. Jakákoliv revoluční přestřelka ve filmu chybí. Nejlepší je závěrečný fight mezi Mitchem a Ghostem který v podstatě všechno vyvrcholí. Jakákoliv revoluce však chybí. Dylan O´Brien je fajn ale v podstatě mu chybí nějaké vyšší charizma a mnohem lepší je Taylor Kitsch jako záporák který se taky může více vyhrát. A nejlepší z obsazení je jasně mentor Michael Keaton který každý film zvedá výš. Občas je ten film až hrozně moc hloupý- Ať už tím jak funguje výcvik, jak se záporák dozvídá z ničeho nic věci jen tak vědět nemůže a závěrečná akční scéna s výbuchem je jedním jasným škubáním za vlasy. Hlavním problém, však vidím v tom, že mě vůbec nezajímalo co se na plátně děje. Ať už kohokoliv mučili či vraždili bylo by to prostě jedno. A když mi nesejde na tom co se ve filmu děje... něco je špatně. Není to špatný film ale vyloženě dokonalý není a to velmi. Což je škoda, protože potenciál byl.(14.9.2017)

• Lefty86

Velké zklamání, první trailer který jsem viděl sliboval klasický akčňák, výpravu za pomstou zavražděné snoubenky. Ona se z toho zvrtla moderní slátanina s debilními dialogy, zase šlo o plutonium, jaderný bomby jako všude. Film ve kterým i jindy skvělý Michael Keaton vypadá jako ochotník je špatný od základu. Začátek super, od 15. Minuty strmě dolu! Adkinsův štěk jako bonus. 40%(17.9.2017)

• Wardan

Docela bych si i teď přečetl předlohu jestli je to taky takový garbage. O to víc mě to mrzí, prootže jsem doufal, že novou dostanu sérii kvalitních drsných akčních thrillerů. ___ Mitch ztratí přítelkyni a po ne tak úspěšném lovu teroristů je naverbován CIA a poslán na výcvik ke Stanovi, mezitím se v Rusku ztratí 15 kilo plutonia. Doposud OK. Mitchův výcvik však nikam nevede, MItch totiž v zásadě všechno umí a co tam trénuje při misi stejně nevyužije. Jediná vyjímka je trik s nožem využitý na konci, jenže to ale stejně vypadá dost nepřesvědčivě a zdá se to jako dost umělá snaha udělat film o něco soudržnější. ___ Vadou na Mitchovi je akorát jeho charakterový profil, je impulzivní, agresivní a neposlouchá moc rozkazy. Je to v průběhu tréninku i mise (hlavně) Stanem vyčítáno, leč nikdy to není problém. Když MItch neuposlechne rozkaz o zrušení mise, jediným výsledkem je, že získá stopu, jenž může zase pohnout s dějem. Stan zmíní, že něco takového by mohlo způsobit rozpuštění jejich jednotky, tato hrozba ale nemá jakýkoli materiální podklad, nikdo o ničem takovém ani neuvažuje. A protože zástupkyně ředitele Kennedyová za Mitchem tvrdohlavě stojí a věří mu, tak se Stan nezmůže na nic než Mitche dvakrát sprdnout (z čehož si Mitch evidentně moc nedělá). Když Mitch poruší příkaz podruhé, je to stejně příkaz natolik dementní, že se stejně není čemu divit (Kennedyová se chce vykašlat na uneseného Stana a pátrat po atomovce, leč nemá žádná vodítka a není jasné jak by toho chtěla dosáhnout. Snaha nalézt Stana je jediná logická volba, vzhledem k tomu, že byl evidentně unesen týpkem, co má tu atomovku). Ačkoli to u finále vypadá, že se Mitch napravil, závěrečná scéna naznačuje, že tomu tak není. ___ Stan je k Mitchovi od začátku skeptický, jakýkoli vývoj jejich vztahu vlastně neexistuje a změna se stane během jedné scény. Zcela nijaký je vztah Mitche a agentky Aniky a žádné dramatické pnutí neplyne ani ze vztahu Stana a Ghosta, kromě toho, že Stan kvůli tomu odmítá dát Mitchovi informace o Ghostovi. Tyto informace ale dávno divák ví a z toho tajemství stejně nic neplyne, Mitch ke splnění mise žádné info o Ghostově minulosti prostě nepotřebuje. Mitch má ještě trauma ze smrti své přítelkyně, to však zmizí spolu se zastřelením tureckého obchodníka a ten motiv se nevrátí až do závěru. ___ OK, to by pořád nevadilo, kdyby měl film zajímavou pracovní linii. Což moc nemá. Na to je příliš liniérně jednotvárná. Vodítka se nijak nekumulují, prostě se jen jde od jednoho k druhému (obchodník vede k bance, banka k fyzikovi, fyzik nikam takže se musí zničehonic objevit nové vodítko, …). Žádná tajemství se neodhalují, Íránci jsou v podezření CIA od začátku, kdo je Ghost je celkem jasné, a ani byste na to nepotřebovali vidět trailer, a motivace záporáků jsou úplně marginální. Pár odhalení tam sice je, ale to z jednoho (Anika) opět moc neplyne (je to spíše způsob jak jednorázově vyvést děj ze slepé uličky) a druhé vyvolává spíše otázky, než aby na nějaké odpovídalo (k čmu Ghost vlastně potřeboval ty Íráčany?). ___ Rozvíjejících se motivů je málo, informací je málo a koukat není moc na co, protože akce je rutinní a herecké výkony jsou stejně jednotvárné jako celý film.(17.9.2017)