Americký zabiják

• Belgie

• Nizozemsko

Akční / Thriller

USA, 2017, 112 min

O´Brian v hlavní roli je tak trochu castingový kiks a dokázal bych si vzpomenout na x jiných hezounků, kteří by do této role pasovali lépe. Ale jinak nemám námitek. Kluci si tu dávali do držky, jezdili rychle v autech, stříleli po sobě, řezali se nožema, došlo i na otevřenou zlomeninu a taky tu byla jedna šmrncovní děvucha z Íránu. Neduhy představitele hlavní role úplně v pohodě vyrovnával Michael Keaton, který si part vysložilého agenta užíval a jako protihráč obstál i Taylor Kitsch. Nic z čeho bych si sedl na zadek, ale bavil jsem se slušně. 75%(28.1.2018)

Super úvod a celá první polovina, která slibuje osobní vendettu proti muslimákům se postupně mění v přehlídku klišé typického pro akční béčkové filmy, což je škoda a divák tak postupně ztrácí zájem o děj. Finální scéna na moři sice mnohé vynahrazuje, ale i tak jsem měl po dosledování jistou pachuť zklamání. Je to dobrý akčňák, to bezpochyby, ale začátek sliboval víc.(3.12.2017)

Americký zabiják by hrozně moc chtěl začít novou sérii ve stylu Jasona Bournea. Bohužel se mu to však daří velmi těžko. Začnu tím, že kdo viděl trailery může je brát jako sestřih best of. Kdo chce něco víc šeredně se spálí. Akčních scén se najde několik které jsou fajn- většinou jde o pěstní souboje na blízko které funguji dostatečně. Jakákoliv revoluční přestřelka ve filmu chybí. Nejlepší je závěrečný fight mezi Mitchem a Ghostem který v podstatě všechno vyvrcholí. Jakákoliv revoluce však chybí. Dylan O´Brien je fajn ale v podstatě mu chybí nějaké vyšší charizma a mnohem lepší je Taylor Kitsch jako záporák který se taky může více vyhrát. A nejlepší z obsazení je jasně mentor Michael Keaton který každý film zvedá výš. Občas je ten film až hrozně moc hloupý- Ať už tím jak funguje výcvik, jak se záporák dozvídá z ničeho nic věci jen tak vědět nemůže a závěrečná akční scéna s výbuchem je jedním jasným škubáním za vlasy. Hlavním problém, však vidím v tom, že mě vůbec nezajímalo co se na plátně děje. Ať už kohokoliv mučili či vraždili bylo by to prostě jedno. A když mi nesejde na tom co se ve filmu děje... něco je špatně. Není to špatný film ale vyloženě dokonalý není a to velmi. Což je škoda, protože potenciál byl.(14.9.2017)

Americký zabiják je na tom, co se pozitiv a negativ týče, tak zhruba půl na půl. Začnu klady. V tomto ohledu musím určitě zmínit od prvních minut hodně vysoce nastavené tempo, které postupně graduje až do úplného finále, které si zvlášť zaslouží pochvalu, zapůsobilo na mě totiž vážně efektně a napínavě, prostě milé překvapení. Film mě bavil i po stránce akční, kdy akce bylo poměrně dost, byla dynamická, nápaditá a navíc k ní tvůrci přistoupili i poměrně nečekaně dost nekompromisním, krvavým způsobem, což přihodilo asi nejvíc plusových bodů k mé celkové spokojenosti. A nakonec zmíním zápletku, která se nesnažila být něčím víc, než na co skutečně měla, což jen kvituji, takže jde o přímočarou jízdu, která se nezdržuje tunami nudných a zbytečných dialogů, nefunkčními zvraty a komplikovaný politickými machinacemi, jde přímo k věci, žádné vysvětlování a žádné kudrlinky, prostě funkčně jednoduchá záležitost. Zápory? Tím nejzásadnějším je pro mě určitě celkové obsazení. O´Brien se do této role vůbec nehodil, jako nekompromisní likvidátor mě ani trochu nepřesvědčil, na tuto roli byl prostě málo drsnej a výraznej. To Adkins je úplně jiný level, ale mezi zápory ho musím zařadit také, neboť jsem si ho tu jednak moc neužil a jednak, když člověk ví, co umí a stejně musí sledovat, jak mu scénář předepisuje, že si musí téměř od každého jantara, co se tam objeví, nechat nakopat prdel, to dokáže fakt vytočit. Keaton je jinak fajn, ale konkrétně jeho mám radši v dramatičtější poloze a záporák Kitsch moc přesvědčivosti také nepobral, na takovou postavu neměl totiž ani to správné charisma, a ani pořádný koule, takže alespoň díky za ženský element, v podání Íránského koťátka Shiva Negar, která film hodně oživila a zvýraznila. Dále mi zde chyběla atmosféra, o dost syrovější vizuál a možná i více soudnosti, pár momentů bylo vážně už přestřelených a zbytečně znehodnocujících pak celou podívanou. Každopádně, při hodnocení se nakonec přikláním ale přeci jen do toho lehčího nadprůměru, neboť ten spád Amerického zabijáka je fakt výborný, pořád se něco dělo, nuda neexistovala, prostě proč nedoporučit, já se bavil dost, snad jen ta stylovost by pro příště mohla nabrat na mnohem větší výraznosti, jinak ale upřímně svěží fajn jízda.(5.8.2018)

Film o dvou zcela odlišných polovinách. Zatímco první má koule a slibuje zajímavou (proti)teroristickou jízdu ala Kingdom, která graduje hned v prvních minutách impozantní střelnicí na pláži, tak druhá je už jen tuctová špionská kalkulace plná tisíckrát viděného kliše. Sympatický je herecký ansámbl, plus absence některý zajetých trendů žánru. Nekoná se tedy sekundární love story mezi hlavním hrdinou a agentkou a na konci bomba opravdu bouchne. To bylo ostatně patrné už v traileru a je to svěží a sympatická změna. Těch klasických pomocných zlepšováků a scénáristických zkratek je tam ale i tak pořád mraky a zabíjí to jakýkoliv nadprůměrný zážitek z celku. A to i přesto, že Kitsch je fajn a akce jako taková je velmi obstojně natočená. Pro fandy povinný zářez, ale nic víc.(26.11.2017)

• - Na réžiu filmu bol zvažovaný aj Antoine Fuqua. (Astonko)

• - Knižní předloha se od filmu značně liší. První polovina knihy se zaměřuje na tvrdý Rappův výcvik u Stana Harleyho, kde se učí různým způsobům boje a je Harleym dost šikanovaný. Druhá polovina knihy se zaměřuje na cestování po zemích středního východu a Evropě, kde Stan a Rapp loví teroristy pro C.I.A. (Scaryman)

• - Ponuku hrať Mitchovho mentora Stana Hurleyho (Michael Keaton) dostal aj Bruce Willis. (Astonko)