Americký zabiják mapuje vzestup Mitche Rappa (Dylan O'Brien), nováčka CIA pro „černé operace“, pod velením veterána studené války Stana Hurleyho (Michael Keaton). Společně mají za úkol vyšetřit vlnu na první pohled náhodných útoků na vojenské i civilní cíle. Když naleznou určitý vzorec, musí se vydat na misi s cílem zneškodnit tajemného agenta (Taylor Kitsch), jehož touha po osobní i profesionální pomstě může mít katastrofální následky. (Magic Box)

Trailer 2

Lateef

Mám radost, že existuje film, který přesně pasuje do těchto ukazatelů: 1/ vyplní mi naprosto ideálně časoprostor vlakem z Budějovic do Jihlavy, 2/ můžu ho v klidu shlédnout na notebooku, aniž bych litoval vstupenky do kina, 3/ i když vlak na výše zmíněné trase asi sedmkrát zastavuje, čili brzdí, skřípe, piští, tak skrze ten rámus nemusím mít strach, že bych přišel o nějaký duchaplný dialog, moudro nebo hlášku... nic z toho tu vlastně není :) Viděl jsem tedy vcelku snesitelnou akční jednohubku, ve které Ou Brájen kydlí krav magou protivníky (ale né že budete čekat Jasona Bourna!), ve které Adkins zdechne tak šumařským způsobem, že tuhle Ránu v Síle musel cítit snad Luke Skywalker v předaleké galaxii a kde byl závěr, byť digitální, tak přesto takový, jaký bych chtěl vidět u spousty dalších filmů. Asi nemám důvod si to pustit znovu, ale neuráželo mě to a svojí misi to splnilo. Mírný nadprůměr. 33 miliónů dolarů(rozpočet)/63 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

mzss1

(67%) Až tak moc jsem nečekal a kino jsem nakonec vynechal. Přesto to bylo ve výsledku o něco lepší, než jsem doufal, dokonce jsem zvažoval o 4*, ale nakonec dávám lepší a zasloužené 3*. Něco tomu prostě chybělo. I tak jsem rád za kvalitně natočenou akci, kdy protivník dokázal v jednom záběru prokázat spoustu chvatů a jiných protiútoků. Bitky jsou dobré, ostatní akční kousky také a především perfektní finále s jaderným výbuchem, kdy vidíme vlnu po výbuchu bomby ve vodě, která lehce vrazí do flotil lodí – to prostě nemělo chybu. Především ty zmiňované souboje. Mrzí mě ale, že zde dali Adkinse. Má jen jeden souboj a ten prohraje a poté debilně zhebne – no nic, to radši řešit nebudu. Hlavní hrdina sice nevypadá moc důvěryhodně s ohledem na to, že je to hlavní hrdina a „Americký zabiják“. ;) Přesto mi moc nevadil, herecky nesehrál skoro nic, prostě byl dutej jak kámen, což bylo asi lepší, než aby přehrával a hrál si na drsnáka jako je třeba Liam Hemsworth, proti kterému sice nic zásadního nemám, ale to přehrávání je moc okaté. Začáteční scéna na pláži byla dobrá, krvavá a kupodivu jsem prožíval i emoce. Pár vteřin jsem sledoval mladý, zamilovaný pár a hned mi ho bylo líto, což byl velký plus. Hudba byla obstojná. Ostatní herci v poho včetně Keatona, který mě poslední dobou začíná víc a víc bavit. Film jako takový je pojat docela vážně, sežral jsem to pojetí i s navijákem. Ale přesto, scénář by mohl být bohatší, děj by se mohl doladit, záporáci byli strašně nudní, žádné napětí a překvapení, je to škoda, potenciál to mělo o dost větší. Přesto jsem relativně spokojen, ale je to jen jednohubka, max to druhé shlédnutí bych ještě riskl. ()

ilemas

Po přečtení všech dosavadních patnácti knih s Mitchem Rappem jsem dlouho otálel kvůli slabému hodnocení shlédnout zfilmování na které jsem se dlouho těšil. Zvědavost jak si s tím tvůrci nakonec poradili zvítězila. Film mě nezklamal, pořádná dávka akce , nenudí ani chvíli. Ale dle knižní předlohy jsem si Rappa představoval trochu jinak, snad to v dalších pokračováních napraví a ještě víc zdrsní, zde byl zatím nováček. Jen aby ho časem nenahradili jiným hercem, jak už bývá zvykem, to by mě zkazilo dojem z celé série. Super film, ale kniha 100x lepší. ()

Yoshitsune

V podstatě jako V Utajení, akorát bez mysteriozní stránky a kulantnějšího hrdiny. Né že by O'Brien byl špatný herec, to on je dobrý herec, ale když se tam kolem něho, pohybují třímetrový chlapi, kteří mají na rukou svaly až k prasknutí, (nabouchaný Adkins) a ve tváři výraz ala Terminátor, tak oproti nim O'Brien prostě a jednoduše působí směšně. Je to tady půl na půl, trochu špionské sledovačky a pak zase trochu akce, ta bitka v hotelu je asi nejlepší. Osobně bych ve filmu, preferoval méně akce a pak si ji schovat až na konec, tady je rozmístě v klasickém stylu a tím pádem je to i dost předvídatelné. Co je rozhodně super, je ta romantická stránka v polovině filmu, závěrečný výbuch, mučení bylo geniální, bitka v hotelu, plážový masakr a to je vlastně tak nějak všechno. Ty věci, co sem vypsal sou hrozně super, ale sou to takové drobečky, od koláče který, před vámi už někdo snědl a to se prostě nedělá. On by to, ani vlastně nebyl, špatný film, ale po skončení filmu, cítíte že to mohlo být víc chlapský, víc živější, víc napínavější a taky víc vyhrocenější. Keaton je tady totálně super, Adkins má kupodivu dostatek prostoru, ale mohl být na druhé straně, Kitsch super záporák, má to v hlavě dobře porouchaný a Shiva Negar je kus. Je škoda, že Adkins ve svých filmech, nedostává taky takovou tématiku, lokace, charismatické záporáky a větší rozpočet, tady by to dal s přehledem a hodnocení by bylo i podstatně vyšší. ()

Ellmariachi

Páni, fakt mám rád, když čekám díky svým oblíbeným uživatelům nulanulanic a dostanu takovýhle překvápko. Začnu trochu oklikou. Dost uživatelů, zdravím Figouši, si stěžuje, že Adkins nedostal odpovídající prostor. No já hádám, že mu nikdo nevolal a sáhodlouze mu roli vedlejšáka nenutil. Prostě je jeden z mnoha a známej xicht mu k delšímu pobytu na place nepomohl. Další věcí je, že hlavní hrdina je trocha slaďouš a nevěří se mu role zabijáka. No já jsem úplně v pohodě. A třeba s Bournem je pro mě jasnej vítěz. Pochopitelně je to tím, že cukříka Matta prostě nemusím. Ale ne mě fakt OBrien nevadí ani v nejmenším. Jediný co vytknu je to, že šablona floutka, který neposlouchá rozkazy a jede si po svým je už přežitá a otravná. Ale jinak v rámci akčního žánru je děj, dialogy a všechna ta omáčka za mě v klidu a já si to celé užil. 75 procent. ()

• Knižní předloha se od filmu značně liší. První polovina knihy se zaměřuje na tvrdý Rappův výcvik u Stana Harleyho, kde se učí různým způsobům boje a je Harleym dost šikanovaný. Druhá polovina knihy se zaměřuje na cestování po zemích středního východu a Evropě, kde Stan a Rapp loví teroristy pro C.I.A. (Scaryman)
  • Natáčelo se v Londýně, v Birminghamu, v Římě, v thajském Phuketu a na Maltě. (PaTeXx)

Související novinky

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (více)

Válečník z Asgardu americkým zabijákem

Válečník z Asgardu americkým zabijákem

15.10.2012

Chris Hemsworth právě máchá kladivem na placu Thor: The Dark World a pomalu se připravuje na Spielbergovu Robopocalypse. A pak se možná upíše další možné filmové sérii. Akční špionážní thriller… (více)