Americký zabiják

American Assassin

Americký zabijak

Akční / Thriller

USA, 2017, 112 min

Akčný film so slušnou výpravou a áčkovým prevedením, ktorý sa nebojí eRkového ratingu samozrejme vždy uvítam a American assassin mal hlavne spočiatku teda skvelo našľapnuté. Parádne vyzerajúca zápletka o obyčajnom mužovi, ktorý pri násilnej akcii príde o svoju lásku, ale ide na to rozumne a nie zbytočne rýchlo a tak sa po všetkých stránkach vytrénuje, aby sa mohol pomstiť. Táto prvá tretina ma veľmi bavila, prišlo mi to pomerne netradičné a keby bol o tomto celý film, bol by som veľmi spokojný. Len škoda, že potom sa to začne uberať tým najklasickejším smerom, opäť len tajní agenti a obchodníci s nukleárnymi zbraňami, ktorí môžu ohroziť rovnováhu vo svete. Ani toto nie je zlé, tempo je svižné a dejovo je to v rámci možností obstojne zvládnuté, len jednoducho podobné neosobné zápletky už až tak nemusím, ten úvod vyzeral podstatne nádejnejší. Ani obsadenie nakoniec nie je najhoršie, Dylan O'Brien ešte určite nepatrí medzi mojich obľúbencov a viem si teda predstaviť aj podstatne charizmatickejších akčných hrdinov, ale predsa len fyzicky tu nemal problém, je to sympaťák a dokázal to so cťou uhrať. Určite ma bavil Michael Keaton, prekvapivo dosť priestoru má aj Scott Adkins, teda na pomery toho, koľko času sa inak v áčkových filmoch vyskytuje a Taylor Kitsch mi tu nakoniec tiež sedel, len jednoducho takýchto záporákov moc nemusím. Chcelo by to vymyslieť mu lepšiu postavu. Ani akčná stránka nesklame,síce tu chýba nejaká výrazná akčná sekvencia, ktorá by sa dala pozerať opakovane, ale inak si film v tomto drží úroveň, ponúkne pár slušných krvavých prestreliek a aj nejakých tých drsnejších súbojov. Ale toto všetko sa už dalo vidieť aj v krvavejšom, nápaditejšom a choreograficky lepšie zvládnutom prevedení. A režijne tu nemám problém, film si vo všetkom drží potrebný štandard. Takže ma určite mrzí, že sa celý film nedržal štýlu prvej tretiny, takto je to prakticky zabudnuteľná záležitosť, ale určite neľutujem, že som si to pozrel. Na to jedno pozretie fanúšika žánru celkom uspokojí. 63%(10.12.2017)

O´Brian v hlavní roli je tak trochu castingový kiks a dokázal bych si vzpomenout na x jiných hezounků, kteří by do této role pasovali lépe. Ale jinak nemám námitek. Kluci si tu dávali do držky, jezdili rychle v autech, stříleli po sobě, řezali se nožema, došlo i na otevřenou zlomeninu a taky tu byla jedna šmrncovní děvucha z Íránu. Neduhy představitele hlavní role úplně v pohodě vyrovnával Michael Keaton, který si part vysložilého agenta užíval a jako protihráč obstál i Taylor Kitsch. Nic z čeho bych si sedl na zadek, ale bavil jsem se slušně. 75%(28.1.2018)

Úvod na pláži zamrazil, takto realisticky pojatého teroristického útoku jsem ve filmech dlouho nebyl svědkem. Tady jsem si řekl, jo, tenhle film má velký potenciál. Nechci říct, že by se to pak zadrhlo, to vůbec ne, ale je pravda, že jsem si představoval jiný průběh. Po stránce příběhové zde máme asi již tisíckrát omílaný příběh o pomstě z důvodu ztráty blízkého člověka, ale s tím jsem se již smířil. A proč do filmu museli motat zase jadernou bombu? To už mi hlava nebere. Po stránce akční zde ale máme na druhou stranu pár solidních momentů, které za žádných okolností nemohou urazit, to bych prostě filmu křivdil. Jen mi ale přišlo, že při pár sekvencích mi působila zvuková stopa utlumeněji, což je s podivem. Na druhou stranu bitky a přestřelky v rámci žánru nadprůměr. Herecké obsazení také kvalitní, bylo jasně vidět, že hlavní herec přípravu na roli nezanedbal, Kitsch v roli záporáka překvapil. Jen Keaton jako ostřílený veterán málo využitý. Konec otevřený, uvidíme, jestli přijde dvojka (knižních předloh je dost). V porovnání s nedávným 24 hours to live malinko zaostává. Lepší tři hvězdy. Za mě dávám 70 %(28.11.2017)

Super úvod a celá první polovina, která slibuje osobní vendettu proti muslimákům se postupně mění v přehlídku klišé typického pro akční béčkové filmy, což je škoda a divák tak postupně ztrácí zájem o děj. Finální scéna na moři sice mnohé vynahrazuje, ale i tak jsem měl po dosledování jistou pachuť zklamání. Je to dobrý akčňák, to bezpochyby, ale začátek sliboval víc.(3.12.2017)

(67%) Až tak moc jsem nečekal a kino jsem nakonec vynechal. Přesto to bylo ve výsledku o něco lepší, než jsem doufal, dokonce jsem zvažoval o 4*, ale nakonec dávám lepší a zasloužené 3*. Něco tomu prostě chybělo. I tak jsem rád za kvalitně natočenou akci, kdy protivník dokázal v jednom záběru prokázat spoustu chvatů a jiných protiútoků. Bitky jsou dobré, ostatní akční kousky také a především perfektní finále s jaderným výbuchem, kdy vidíme vlnu po výbuchu bomby ve vodě, která lehce vrazí do flotil lodí – to prostě nemělo chybu. Především ty zmiňované souboje. Mrzí mě ale, že zde dali Adkinse. Má jen jeden souboj a ten prohraje a poté debilně zhebne – no nic, to radši řešit nebudu. Hlavní hrdina sice nevypadá moc důvěryhodně s ohledem na to, že je to hlavní hrdina a „Americký zabiják“. ;) Přesto mi moc nevadil, herecky nesehrál skoro nic, prostě byl dutej jak kámen, což bylo asi lepší, než aby přehrával a hrál si na drsnáka jako je třeba Liam Hemsworth, proti kterému sice nic zásadního nemám, ale to přehrávání je moc okaté. Začáteční scéna na pláži byla dobrá, krvavá a kupodivu jsem prožíval i emoce. Pár vteřin jsem sledoval mladý, zamilovaný pár a hned mi ho bylo líto, což byl velký plus. Hudba byla obstojná. Ostatní herci v poho včetně Keatona, který mě poslední dobou začíná víc a víc bavit. Film jako takový je pojat docela vážně, sežral jsem to pojetí i s navijákem. Ale přesto, scénář by mohl být bohatší, děj by se mohl doladit, záporáci byli strašně nudní, žádné napětí a překvapení, je to škoda, potenciál to mělo o dost větší. Přesto jsem relativně spokojen, ale je to jen jednohubka, max to druhé shlédnutí bych ještě riskl.(26.11.2017)

• - Role Mitche Rappa byla nabídnuta Chrisi Hemsworthovi, který ji odmítl. (IQ Tiqe)

• - Dylan O'Brien (Mitch Rapp) pred natáčaním absolvoval niekoľkomesačný tréning bojových umení (jiu-jitsu, box, krav maga) a taktický výcvik streľby. Okrem toho posilňoval len s vlastnou váhou a učil sa parkour, aby v konečnom výsledku vyzeral vo filme výbušne a mrštne. (kazatelSVK)

• - Film je věnován spisovateli Vinci Flynnovi. (MATADOR)