Armáda stínů

• Francie L'Armée des Ombres (více)

Drama se odehrává v okupované Francii za druhé světové války. Philippe Gerbier (Lino Ventura), jeden z šéfů odboje, v civilu inženýr, prchá z pařížského gestapa. Kontaktuje tajnou skupinu a znovu nasazuje svůj život. Setkává se a Mathildou (Simone Signoret), která prokazuje neuvěřitelnou statečnost, všichni ji obdivují a váží si jí. Jednou se však Mathilda dopustí malé, ale osudové chyby... (šubelinka)

farmnf

Mohu říct, že tento film ve svém žánru je opravdu dobrý, sledovatelný, plný skvělého herectví. Zpracovaná předloha mě však připadá nesmírně naivní. Jako bych v tom viděl Truffauta. Němci nebyli hloupí a že by partyzáni vždy byli na přesném místě v přesnou dobu mě připadá přitažené za vlasy. ()

danoo

NAJLEPŠÍ FILM, O KTOROM STE NIKDY NEPOČULI. Jeho autor, J.-P. Melville - najneuchopiteľnejši zo všetkých francúzskych filmárov - sa ku koncu kariéry vracia prostredníctvom adaptácie románu Josepha Kessela (to je ten, čo napísal Bunuelovu Krásku dňa) k vlastnej skúsenosti člena hnutia protifašistického odporu. Jeho odbojári - armáda tieňov - nie sú nijakí hrdinovia: zdá sa akoby viac času trávili zabíjaním seba samých, než zabíjaním Nemcov. Skutočne, príbeh rámcuje 4 mesiace na prelome rokov 1942/1943 a zachytáva cestu aktérov od vraždy zradcu k vražde priateľa. Myslím, že Melville dobre vedel, že vo vojne nejde o dobrodružstvo, statočnosť alebo hrdinstvo, ale o niečo zdanlivo banálnejšie, a síce cenu víťazstva a slobody, cenu, ktorú skôr či neskôr musí zaplatiť každý. A čo potom? Tma. Len tma. ()

noriaki

Pomalý a těžký film, možná až moc. Melville nabídl letmý pohled zbavený všeho pozlátka. Život francouzského odbojáře není jen adrenalin během akce, ale hlavně stupňující se problémy, paranoia a vždy přítomný syrový pocit ohrožení. Životnost odpůrců Říše byla mizerná, a jen málokdo měl naději, že se zúčastní akce, jež výrazně přispěje k porážce okupantů. Přesto se našlo spoustu mužů a žen, kteří tento nevděčný osud bez reptání přijali. Jejich příběhy se hrdinům z románů podobají jen málo, to však jejich oběť v ničem nezmenšuje. ()

JohnSmith

Výborné drama o práci francouzského odboje za druhé světové války. Kromě skvělé režie a výborného scénáře jsou perlami filmu Ventura, Cassel a Signoret, kteří podávají opravdu výborné výkony. ()

MI-380

Komorní a ponuré drama, které je složeno z několika skoro samostatných příběhů, v kterých se objevují a zase mizí účastníci těžce zkoušeného francouzského odboje. Vše spojuje charismatická postava a komentář Lino Ventury. Přes dvě hodiny sledujeme zoufalou defenzívu a vnitřní problémy odbojářů, pravé vyvrcholení dramatu ale přichází až se závěrečnými titulky: 65% (428 hodnotících přede mnou dává 82%). ()

zigíš

Ponuré, pomalu plynoucí drama mlčenlivých stínů i jejich nejednoznačných charakterů, obývajících bezútěšný svět kde jedinou nadějí je skutečnost, že ta válka přeci jednou skončit musí. Myslím, že i dobový francouzský kritik musel být v šoku z některých scén, ve kterých hrdinové právě hrdinsky nejednali, snad právě proto není Armáda stínů klasikou, ke které by se každý druhý tvůrce odvolával. Tíživá a smutná záležitost, přesto jsem za ten nekompromisní přístup vděčný. ()

Tom:)

Perfektní válečné drama. Celý film jen někdo někam chodí a s někým mluví. Tu a tam utíká nebo jede autem. Jinak nevidíme nic. Nevidíme úspěchy ani selhání misí. Ale přesto film i při slušné stopáži nenudí. Při některých scénách docela zamrazí - ale ve válce jde o vyšší cíle a city a mnohdy i moralita musí jít stranou a lidé se odváží dělat věci na které by jinak ani nepomysleli. ()

F.W.Colqhoun

Zpracování historek z odboje začíná někde uprostřed a vrcholí daleko před koncem. Divák je odsouzen k tápání, kde a za jakých okolností se ocitl. Nejistota samozřejmě koresponduje s osudy postav, jimž se pravidelně a bezděčně pravidelně obrací život naruby jako v táhlém, temném, bezbarvém snu, z něhož se ne a ne probudit. Melville servíruje tak, jak to mám nejraději - pomalu, chladně, s odstupem, okázalou ignorací požadavku na opisování dramatického oblouku a s výsměchem diváckého ADHD, škemrající o rozptýlení v pravidelných dávkách akce. Mění tempo jen nepatrně i v těch nejvypjatějších scénách, drama podává lakonicky a diváka vydává filmařsky jedinečně zpracované otupělosti - válkou, beznadějí a krutostí. Scény náhlých erupcí brutality se objevují a mizí náhle, nicméně nesou pečeť pevného, detailního vedení a sadistické vytříbenosti. Přes celé plátno stojí často psáno: zde kradl Quentin Tarantino (více než jinde). Mistrovské dílo. ()

Ixbalanke

Film má velmi pozvolný děj, avšak některé momenty fungují jako elektrošok, který vás naprosto uhrane a dostane. Skvělá skromná atmosféra bez zbytečných slov. Krásná hudba. Přirozené herecké výkony. Kontrasty válečných mezilidských vztahů a činů, které vás přinutí přemýšlet... ()

Mikino00

Ve dvou hodinách tam toho není tolik co by jste čekali, ukazuje to spíše strach a nejistotu ve které se odbojáři pohybovali. Spíše je to pojato divadelně než filmově. ()

Vesecký

Miluji Lino Venturu již od svého dětství a nikdy jako herec nezklame. Simone Signoretová byla neméněskvělá herečka; spolu s nimi plejáda dalších herců povědomých z jiných filmů, to vše vytvořilo všechny předpoklady pro výborné drama z prostředí francouzského odboje za 2. světové války. V Armádě stínů nejsou podstatné konkrétní záškodnické akce, ale jde spíš o psychologické drama, které má ukázat různorodé postoje a charaktery členů odboje. A o otázce života a smrti, o otázce bezpečnosti celé odbojové organizace, kdy je někdy nutné sáhnout k těm nejdrastičtějším prostředkům. Jen se mi někdy zdálo, že tím trochu utrpěl děj, který je občas málo přehledný. Navíc někdy sklouzává do nepolapitelnosti hlavního hrdiny, o jehož konci se dovídáme až před závěrečnými titulky. Ale lepší čtyři hvězdičky, to rozhodně. ()

ddf76

Skvele Melvillovo dilo o francouzkem odboji za druhe svetove valky. Melville natocil opet minimimalisticky bonbonek se skvelou atmosferou a s vybornymi hereckymi vykony. Pri sledovani me 136 minut uteklo jako voda. ()

fisus

Melvillovi kriminálky jako jsou Práskač,Osudový kruh nebo Samuraj už jsem znal z dřívějších dob,ale odbojářské drama Armáda stínů jsem viděl až nyní na velkém plátně na KVIFF a musím uznat,že to překonalo téměř vše,co jsem od tohoto režiséra viděl.Velmi chladné,ale o to více působivé! ()

Kubeska

Velmi opomíjený film, vynikající hutná atmosféra, skvělý soundtrack. Po skončení filmu přišla katarze, protože osudy postav mě naprosto šokovaly. Jean-Pierre Melville vytvořil velice zajímavou sondu do života francouzského odboje. ()

Schlierkamp

Francouzsko-italské drama, jež se věnuje ilegální činnosti ve Francii během německé okupace ve druhé světové válce. Příběh je zpracován podle románu J. Kessela, avšak slovutný režisér J. P. Melville do děje zakomponoval své vlastní zážitky z francouzského odboje. Hlavní postavu snímku, odbojáře Phillipa Grebiera představoval L. Ventura ve svém typickém málomluvném, avšak navýsost působivém výkonu. Herecké partnery mu tvořili P. Meurisse, málo zobrazovaný vrchní šéf odboje, díky svému neobvyklému obličeji vždy snadno identifikovatelný P. Crauchet v roli Grebierova kolegy Felixe, zatčeného nacisty či S. Signoret v roli smělé a schopné organizátorky Matildy, jež díky své malicherné slabosti ohrozila celý tým. Armáda stínů nesází na dramatické scény plné přestřelek a zabíjení, naopak je natočena přesně ve stylu, jak jsme od legendárního Melvilla zvyklí, tedy důkladné nasátí atmosféry pocitu neustálého ohrožení, k čemuž slouží mimo jiné dlouhé neměnné záběry, minimum dialogů a mnoho dalších charakteristických Melvillových prvků. Akční scény se objevují až v závěru a nejsou v podstatě příliš důležité, pouze ukazují nelehkou situaci odbojářů v okupované Francii v roce 1943. Osud a poslední chvíle Grebiera samotného a jeho nejbližších režisér divákovi nenabídne, pouze je konstatováno, že válku nepřežili, dokonce všichni zahynuli dlouho před spojeneckým vyloděním v červnu 1944. L´armée des Ombres hodnotím jako další z mimořádných Melvillových filmových počinů, přesto však v mých očích vrcholu režisérových kvalit nedosahuje. ()

nmafan

Skvělý film, jenž by měli vidět hlavně ti, kdo sdílejí Gándhího představu, že i na Hitlera lze jít s myšlenkou nenásilí. Nepatetická pocta skutečným hrdinům. Odboj proti (jakékoliv) tyranii je především trpělivá a nepříjemná tvrdá práce. Spousta chyb a spousta těžkých rozhodnutí. Ale zatvrzelost a víra. Kéž by to někdy pochopili dnešní sluníčkové děti. "Dnes už se (v Evropě) nic podobného nemůže opakovat", že? ()

Noirová klasika v Litoměřicích

Noirová klasika v Litoměřicích