Probuď se, špione

• Česko Špion, na kterého nezapomněli (více)
TV spot

Sébastien Grénier je francouzský tajný agent, který pokojně žije ve švýcarském Curychu, pracuje jako vysoký bankovní úředník a čeká na případný úkol. Jednoho dne skutečně přichází záhadné zadání, Grénier je však nedůvěřivý. Bezprostředně následující schůzka se Jean-Paulem Chancem, záhadným člověkem, o kterém neví, na čí straně vlastně je, jeho nejistotu jenom posílí. Není jasné, odkud jeho úkol přišel, a také není jasné, co je vlastně jeho obsahem. Každý agent, kterého Grénier kontaktuje, je brzy nato zlikvidován. Grénier začíná pátrat na vlastní pěst, kdo za tím vším stojí, neboť je ohrožen i jeho život. (Česká televize)

mortak

Další zfilmovaný kousek ze serie noire od Gallimardu. Naplno se v něm projevuje rozčarování z vývoje po Mai 68 - z bojujících studentů jsou teroristé, do vysokých funkcí se vyšvihli bezskrupulozní syčáci...Ventura ztělesňuje ten starý dobrý svět, který sice nikdy nebyl, ale my si ho idealisticky umisťujeme před revoluční změnu a doufáme, že zase někdy přijde. ()

majo25

Špionážna dráma, ktorá stavia na hereckom výkone charizmatického Venturu. Je pravda, že už je to pán v rokoch - taký dôchodca, ale na rolu sa s prižmúrením jedného oka celkom hodí. Škoda, že špionážna zápletka je zbytočne komplikovaná - veď do príbehu je zapojená francúzska tajná služba, nemecká tajná služba, KGB, slovne aj švajčiarska tajná služba a aby toho nebolo málo, ešte aj akási teroristická skupina s názvom Liga národnej obrany. Divák po celú dobu nevie, kto je kto a čo hlavný hrdina okrem záchrany svojej milenky (veľmi nesympatická poľská herečka) stále rieši/nerieši. V prvej polovici chýba tempo i napätie, v druhej polovici sa to našťastie mení a k záveru hlavný hrdina vytiahne (po vzore Derricka) aj zbraň. Strelí iba raz, akcia vo filme nehrá žiadny prím, priam je jej ako šafránu. Nečakaný záver ukazuje, že špión v zálohe už na to nemá, čo iba podtrhuje fakt, ako sa po celú dobu nechá poľahky sledovať. Celkovo slušné, ale aj neefektné. ()

MJMilan

Velice slušně obsazené, to se musí nechat, i nápad se mi velice líbil, ale na můj vkus byl tento snímek příliš vleklý. Na konci si divák přišel určitě na své, avšak během celého filmu se dohromady nic nedělo. Lino Ventura, Michel Piccoli i Bruno Cremer zahráli jako vždy skvěle. ()

alchac

Jó, to byly časy. Špión nebyl vyfintěný desetibojař s kulometem v pravici a kozatou blondýnou okolo krku, padouši nebyli za asfaltové holuby a hlavně vůbec nebylo jasné, kdo je ten hodný a kdo ten zlý, pokud tedy někdo hodný vlastně byl. Zde je ovšem současně ošklivý (ano, blbá reminiscence - to asi ten Morricone). Počasí bývalo stejně zamračené a nevlídné jako čelo hrdinovo, hippoendy se obvykle příliš nekonaly a patos byl pojmem neznámým. A pravda? Tu napsal vítěz do hlášení nad mělkým hrobem, jelikož účel světí prostředky. Žádná uslintaná bondovka s uhlazeným pornohercem v titulní roli, ale syrové francouzské sedmdesátky (teda vlastně už osmdesátky, ale jen o fous) - nádhera. ()

vesper001

Starý špion byl ospalý, a teď vstal, je rozespalý. Sám nestačí se divit, kolik lidí mu chce vlásek zkřivit. Jeho ženská strachy ječí, aby vzal hned do zaječích, jenže to nejde, tahle bouřka nepřejde, dokud nerozežene mraky, přitom však může taky přijít o svou koroptvičku, sedne-li jim na vějičku. A dost. :) Jak asi vidíte, moc mě to nebavilo. Lino je výborný jako vždy, Michel Piccoli protivný jako vždy, zato Bruno Cremer tentokrát hraje nechutného šosáka a Krystyna Janda mi šla na nervy. Při sledování naplňujícího se osudu probuzeného špiona, který se musel vrátit do chladu a bahna tajných služeb, jsem cítila spíš soucit, než napětí. ()

hans500

Výborný špionážní snímek s pochmurnou atmosférou, skvěle natočeno, kvalitní scénář, Lino Ventura bezchybný ve své roli špiona, výborná hudba Ennia Morriconeho. Velmi realistický špionážní film, jeden z nejlepších. ()

andrii

Zašifrované jeviště, na kterém je dobré mít obě oči otevřené a nepodřimovat. Nikdy nevíte, kdo a proč se probudí v zákulisí. Za kým a kdy spadne opona. ()

farmnf

Špionovka jak má být. Ventura je klasicky nečitelný. Scéna, jak ze sejfu vyndá peníze a letenky a nikoliv pistoli znamená, že je naděje. Pak už musí vyndat i pistoli.  No a konec je velice realistický. ()

JohnSmith

Moc pěkný špionážní thriller s výborným Venturou. Boisset nám podal snímek tak, že se opravdu nikomu nedá věřit a člověk si nemůže být jistý ničím a nikým. Jediné co mě nepříjemně překvapilo a téměř štvalo, byla hudba mistra Morriconeho, která je sice líbivá, ale naprosto se k filmu nehodí. Spíš by mi seděla v nějaké parodii nebo komedii. ()

blackJag

Špionážní drama ve střihu, který se dnes již moc nenosí. Vražd přibývá, paranoia narůstá, jede to pozvolně, hodně pozvolně, ale není to strohé. Lino Ventura je ve své roli bezpochyby přesný, úsporný a přesvědčivý. Závěr asi vyloženě nenahrává všeobecným představám, přesto já osobně jej považuji za povedený. 75% ()

Markussis

Ano, přesně takto by měl vypadat poctivý špionážní film. Lino Ventura je ve své roli naprosto přesvědčivý a o zbytek se postaral vynikající a bohatý scénář. Závěr , ve kterém hraje prim záporák Bruno Cremer, je už pouhou třešničkou na dortu. Tenhle film je doopravdy povedený a z pohledu filmařského řemesla odvedený do puntíku na sto procent. ()

klukluka

Někdo snad ví, o čem to bylo? Já teda ani náhodou! Co se to tady dělo? A proč se to dělo? Proč kolem něj všichni umírali? To nám někdo odhalil? A proč dávno neumřel i on? Nadutá prázdnota. Špioni tajemní tak, že zatají smysl svého konání i filmovým divákům. Beru to jako podraz a tento přístup, s nímž jsem se pochopitelně nesetkal poprvé, se mi velice nelíbí. Kdybyste se někdy někdo na základě tohoto mého komentáře rozhodovali, jestli na to koukat nebo ne, tak si raději dejte desátou reprízu Bournea. Tohle je marný... ()

Ještěřák

Velmi dobrý film především o nevědění, naprosto se abstrahující od typických a předimenzovaných hollywoodských konin, díky čemuž se ostatně nepřehoupne ani přes 100 minut. V tomto filmu jsem doslova nevěřil ani klice od záchodu, že něco nepeče. ()

Disease

Už jsem zvyklý, že s výjimkou Bonda bývají filmy o špionech dost pomalé, takže tohle mě nepřekvapilo. Finále bylo ovšem vynikající a "francouzské" se vším všudy. ()