Malý Vašek Straka (T. Holý) neduživé pražské dítě, přijíždí na zotavenou ke svému dědečkovi, hajnému (G. Valach) na Šumavu. Začátek společného soužití není snadný, děda Vaškovi vyčítá, že je rozmazlený slaboch a nemotora. Chlapce si však zcela podmaní nové prostředí zvířátek, stromů a krásné přírody. Jakýmsi prostředníkem mezi dědečkem a vnukem je jezevčík Brok. Děda si s radostí začne všímat, že Vašek nezapře to, že pochází z lesácké rodiny a že má o vše v lese zájem. V lese žije jezevec „zabiják“, který již zahubil nejednoho psa. Také Brok má namále. Přesto se podaří psa společným úsilím zachránit a přátelství mezi mladým a starým Strakou je tím definitivně zpečetěno. (Česká televize)

type_B

Tyhle filmy jsem vždycky hrozně nesnášel a zbylo mi to doteď. Asi to bude dětským hrdinou, kterému by patřilo nasekat prdel. Edit: Ne, je to tím nesnesitelným charakterem dětské role. ()

Derek

prvy diel zo sumavskej triologie tomasa holeho. pribeh nepatri k tym najzlozitejsim a reziser gajer sa viac sustreduje na lyricno a krasy sumavskej prirody, ale holy ako maly vena ma charismu na rozdavanie a jeho chemia so starsimi hercami je neuveritelna (valach ako holeho dedo je tiez skvely). finale s "jezevcem zabijakem" ma vzdy dostane... ()

dyfur

...tak a začala jedna skoro zbytočná trilogia....jediné plus je ,že tam hral Tomáš Holý,ale i tak to bolo pomerne nevtipné, pomalé,nudné,v rámci vymeny hercov hral slovák Gustáv Valach v českom filme-akoby nikto iný v Česku to zahrať nevedel ...všetci ostatní herci len asistovali hlavným postavám,ktoré tiež nemali čo ukázať.I ako decko som sa nudil..... ()

Martin741

"Kazdy kmen ma svuj hlas" . Pre mna ako Cechoslovaka je pravou predstavitelkou detskej ceskoslovenskej kinematografie pani Vera Plivova -Simkova, ale aj tato normalizacna detska trilogia sa mi pacila. Krasna Sumava, ktora hra vo filme samostatnu ulohu + pekny pribeh o zblizovani sa dietata s dedom. Plus dobre dialogy a najma vyborna Jana Brejchova. Vaclav Gajer nemohol 8 rokov tocit film, lebo normalizacni sudruhovia mu to zatrhli kvoli filmu Katerina a jeji Deti 1970 - vratil sa az tymto dielom. Nezda sa mi ze ide o detsky film, skor taku normalizacnu oddychovku. Normalizacni sudruhovia trilogiu povolili a aj sla oficialne v kinach, lebo zobrazila taku realitu, s ktorou sudruhovia nemali problem. Mne ako decku sa to pacilo. 70 % ()

rakovnik

Film mého mládí. Dobrodružství, jaká zažíval Vašek, jsem mu neskutečně záviděl, vše jsem prožíval a toužil po tomtéž. I Šumava odolávala devastaci a bylo co ukazovat. Ovšem zastřelených zvířat je mi vždy líto. ()

tomtomtoma

Film Pod Jezevčí skálou je laskavý výrobek pro děti. I já byl v dětství okouzlen jeho radostným pohledem na svět a na přírodu. S odstupem času je nutné konstatovat, že děj je chatrný. A vše stojí pouze na příjemných obrazcích zvěře v hlubokých lesích a na mýtinách čarokrásných šumavských hor. A na optimistické atmosféře kouzelného dětského dobrodružství při prvním kontaktu s přírodou a její postupné poznávání a objevování tajemností. Díky své láskyplnosti je to ideální film pro dětské publikum. Navíc může rozvinout zájem o přírodu, což v žádném času není na škodu. Hrdinou příběhu je malý pražský chlapec Vašek Straka (dobrý Tomáš Holý) ve svém prvním seznamovacím procesu s krásami přírody. Nadšené, živelné, zalité sluncem i sněhovou závějí. Jeho bezprostřednost a nakažlivé nadšení vlévá radost ze života i jeho okolí. Moudrým laskavým mentorem po šumavských hvozdech je Vaškův dědeček a svědomitý hajný Václav Straka (sympatický Gustáv Valach), který s láskou dohlíží na přirozený a nerušený lesní chod života. Poslední výraznější postavou je přátelský lesní dělník Hromotluk (příjemný Josef Vinklář) se svou důležitou rolí v komorním dramatu vysvobození z doupěte. Z dalších rolí: Vaškova starostlivá maminka a hajného snacha Jarmila (Jana Brejchová), hajný sousedního lesa Antoš (Jan Pohan), či Strakův nadřízený fořt (Zdeněk Buchvaldek). Jde jen o vyjádření lásky k přírodě, která je přizpůsobena pohledu dětského vnímání jedinečnou atmosférou radosti ze života. A minimálně z těchto důvodů, je to ideální dětský film, tu nejvyšší oběť přinesl jenom jeden vzteklý jezevec a jeden neurotický jelen. ()

Kolikokoli

Asi jsem divná, ale Tomáš mě nikdy nijak zvlášť nezaujal. Každý rok jsem trpěla, když se celá rodina musela dívat na tyto filmy o Šumavě. ()

sator

Vnuk přichází léčit nezhojené rány svého dědečka... Já si k filmům kde hraje důležitou roli příroda nacházím  vztah velmi zvolna..., coby ryze městskému dítěti mi to moc nejde, ale představa že sedím na zápraží nějaké chaloupky s hezkým výhledem, piju si kávu a kochám se, je mi  blízká :-) ()

Mr.Ripley

Pod jezevčí skalou se skrývá nádherná příroda a roztomile poťouchlý Tomáš Holý, který vás prvoplánovitě dojme, což je ve výsledku na škodu. ()

haushinkaa

Nechápu, jak jsem mohla zapomenout na mou milovanou trilogii... Další z filmů, na kterých jsem vyrůstala... Ráda se k němu vracím a vždycky opět začnu závidět Venovi takového dědu hajného, Bročka, Šumavu i oslovení "adjunkte"... ()