Mapy ke hvězdám

• slovenský

Mapy ku hviezdam

Psychologický / Drama

Kanada / USA / Německo / Francie, 2014, 107 min

Souhlasím s tím, že zvláštní režisérský rukopis Davida Cronenberga je v Maps to the Stars jasně čitelný. Tady nemilosrdně s určitou dávkou satiry tepe do života lidí z filmařské branže a možná nejen do nich. Cynismus, deprese, zoufalost a ještě spoustu dalších negativních emocí v této neobvyklé až absurdní mixáži se na mě chrlilo pomalu, ale jistě, aby finále vyústilo jediným možným způsobem, který jsem víceméně očekávala. Těch kostlivců ve skříni se tam sejde víc než dost, ale já se od toho nedokázala odtrhnout a navíc jsem dostala prostor i pro sebe na přemýšlení o jednotlivých postavách a jejich pohnutkách, které je vedly k určitému jednání. Julianne jako Havana hrála sexyskvostně, ale Mia v roli Aghaty jí byla herecky rovnocennou partnerkou. A nedá se nic dělat, zamrzí to, ale Robert se tam mezi nimi přece jen trochu ztrácel. 75%(16.10.2014)

Čekal jsem ostrou hollywoodskou satiru. Ačkoli se ale jedná o nehollywoodský film z prostředí Hollywoodu, satirické prvky nejsou zas až tak výrazné, jak jsem si myslel. Sem tam se sice člověk dočká nějakého dialogu, který si z výstřelků a manýr hvězd dělá legraci, ale mnohem spíš se jedná o podvratnou netradiční vztahovku, jejímiž protagonisty jsou takoví pošuci, že to snad ani v Hollywoodu není úplně běžné. Opravdu, taková přehlídka zvrácených a sebedestruktivních charakterů se jen tak nevidí. Cronenberg je tentokrát zkrátka ve formě, a ačkoli se fanoušek jeho rané tvorby v Mapách nedočká hnusu fyzického, hnusu vnitřního psychického je tu požehnaně, a to až tolik, že film pro spoustu diváků nebude vůbec lehce stravitelný, ačkoli je vyprávěn s nadhledem a černým humorem. Je to zábava na hraně, ale mně to sedlo výtečně. 9/10(25.9.2014)

Zhlédnuto v kině. Nebudu si hrát, že jsem odborník na Cronenbergovi filmy, nicméně tohle je můj šestý kousek od tohoto režiséra a musím říct, že tohle je jeho typický rukopis. Takže já, při usednutí do sedačky, jsem tušil, co můžu čekat, respektive, že se může stát naprosto cokoliv a že musím číst mezi řádky, abych film jakžtakž pochopil, nicméně moji kamarádi, co se mnou byli, neměli tušení, do čeho jdou, takže si umíte představit jejich obličeje, jakmile film skončil… :-) Maps to the Stars pro mě byl zatím jeho "nejpochopitelnější" (je to vůbec slovo?) film, ale jen proto, že se točí kolem něčeho, co sleduju velmi pečlivě - Hollywoodu. Pokud čtete novinky o filmech, pamatujete si jméno toho týpka, co hrál tam v tom filmu a té žensky, co měla druhou roli v tomhle filmu, tak pravděpodobně vám neujdou ty lehké náznaky na různé celebrity a hlavně ta neskutečná satira na hollywoodskou smetánku. Kde každý je váš kamarád, když jste na vrcholu, ale to se v momentě může změnit… Myslím, že za nějakou dobu asi nakoukám vše, co David natočil a při té příležitosti si tuhle "laskominu" docela rád zopakuju. 75 %.(27.11.2014)

Další creepy snímek, po kterém mám chuť někomu ublížit. Vážně kreativně ujetá psychárna, která je vtipná a zároveň nechutná. Je tady snad všechno, co má ve správném americkém trháku být. Navíc incest a nedospělost tomu přidává na originalitě. Ovšem musím přiznat, že má hodně nudných a bezvýznamných scén, bez kterých bych se rozhodně obešla a kvůli kterým to není úplně top.(28.10.2014)

• Flakotaso

Já mám halucinace, ty máš halucinace, my máme halucinace! A radujeme se, když konkurentce v boji o roli zemře dítě a tím pádem roli získáme! A umocníme to tím, že dotyčná postava si bude prozpěvovat známý hit. To by nás asi mělo šokovat, že? A pro jistotu ještě stokrát za sebou recitovat Éluarda, ať je tam taky něco pro ty Francouze v Cannes. No nevím, tohle vypadlo někde z počátku 90.let? Myslel jsem, že takhle přežité prostředky k vedení diváka už jsou těžce pasé. A hrozně mě sral ten týpek, co měl hrudník ve tvaru hrušky a hlavu širší než ramena a vypadal jak z komiksu - v tomto případě opravdu body horror.(21.12.2014)

• - Spoiler: Agatha (Mia Wasikowska) bije Havanu (Julianne Moore) soškou Genie Award, kterou se dříve oceňovali úspěšní kanadští filmaři. Sám David Cronenberg ji získal pětkrát. (Phill67)

• - Bruce Wagner napsal scénář již v roce 2007, ale kvůli problémům s financemi bylo možné film natočit až v roce 2013. (Ajjinka)

• - Do roli manželů Weissových byli napřed obsazeni Viggo Mortensen a Rachel Weisz. Oba ale kvůli kolizím s jinými projekty museli od natáčení odstoupit. (Stoka)