Mapy ke hvězdám

Mapy ku hviezdam

Psychologický / Drama

Kanada / USA / Německo / Francie, 2014, 107 min

• Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Scénárista David Wagner nám společně s Davidem Cronenbergem představuje další sondu do mezilidských vztahů v Hollywoodu. Jelikož je to film o hercích samotných, nikdo zřejmě nemusel příliš přehrávat, a i proto zde uvidíte třeba Roberta Patyzóna. Intriky, drogy, sex a mentálně nezpůsobilí adolescenti, kteří se psychicky hroutí již ve 13 letech. Ano, to vše a ještě více zvratků a výkalů zde uvidíte. Že jste na to zvyklí z plátků bulvárních časopisů zřejmě nikoho nezajímá, natož režiséra a scénáristu. Bohužel do tohohle šíleného výtvoru zapomněli zakomponovat smysluplnou zápletku, děj a závěr filmu, tedy jsem byl malinko zmaten, když mi před očima uháněly závěrečné titulky. Zřejmě se snaha o to, nastavit zrcadlo samotnému Hollywoodu, malinko vymkla z rukou. Mým nejsilnějším zážitkem z tohoto filmu je proto sexy děvče, které sedělo vedle mne a chlapec s rovnátky, který na mne po představení cosi prskal z řady přede mnou (už ne tak sexy). Never more a more dyk! 40%(28.10.2014)

Ohromne sa mi páči zobrazenie šialenstva v tomto snímku. A jeho až démonická podstata plynúca z čírej zlo vôle všetkých postáv. Zlovôĺa, ktorá prechádza do bludov a blúznenia, prízrakov, ktoré sú sprievodcami tejto tragédie, ktorá na jednej strane bezvýcodnosťou a determinovanosťou pripomína shakespearovské masakre, na druhej anitcký Cosmopolis. Desivý, rozrušujúci film. Sympatické, že sa v dnešnej dobe niekto odváži problematizovať na filmovom plátne Eitku.(28.12.2014)

Maps to the Stars je víceméně typicky cronenbergovsky divný a zvrácený film, jen je méně poutavý a explicitní, než jeho ostatní kousky. Rozjede se prakticky jako komedie a vzápětí se vyvine v silně psychologické drama zkoumající zvrácenost lidských duší, zejména těch, co si žijí dost nad poměry. Zápletka nakonec vyústí ve velmi zajímavé a šokující rozuzlení, jen ta cesta k němu je chvílemi dost nezáživná. I přes skvělé herecké obsazení jsem se nedokázal dostatečně sžít s postavami, a tak mi bylo po většinu času naprosto lhostejné, co prožívají a kam spějí. Film nabízí pár velmi zajímavých a pikantních momentů a na druhou stranu také několik WTF scén. Každopádně doufám, že Cronenberg nepoleví a bude i nadále přenášet na plátno své zajímavé a často zvrhlé nápady a představy. Ne vše mě dokáže naplno pohltit, ale i tak jsem rád za každý jeho nový film, i když tento řadím mezi ty slabší fláky z jeho jinak výstavní filmografie.(9.5.2018)

Zhlédnuto v kině. Nebudu si hrát, že jsem odborník na Cronenbergovi filmy, nicméně tohle je můj šestý kousek od tohoto režiséra a musím říct, že tohle je jeho typický rukopis. Takže já, při usednutí do sedačky, jsem tušil, co můžu čekat, respektive, že se může stát naprosto cokoliv a že musím číst mezi řádky, abych film jakžtakž pochopil, nicméně moji kamarádi, co se mnou byli, neměli tušení, do čeho jdou, takže si umíte představit jejich obličeje, jakmile film skončil… :-) Maps to the Stars pro mě byl zatím jeho "nejpochopitelnější" (je to vůbec slovo?) film, ale jen proto, že se točí kolem něčeho, co sleduju velmi pečlivě - Hollywoodu. Pokud čtete novinky o filmech, pamatujete si jméno toho týpka, co hrál tam v tom filmu a té žensky, co měla druhou roli v tomhle filmu, tak pravděpodobně vám neujdou ty lehké náznaky na různé celebrity a hlavně ta neskutečná satira na hollywoodskou smetánku. Kde každý je váš kamarád, když jste na vrcholu, ale to se v momentě může změnit… Myslím, že za nějakou dobu asi nakoukám vše, co David natočil a při té příležitosti si tuhle "laskominu" docela rád zopakuju. 75 %.(27.11.2014)

Maps to the stars? skôr Dissection of the Stars! alebo pľuvanec do ksichtu Hollywoodu. Cronenberg necháva zabudnúť na predošlú chabú adaptáciu Cosmopolis a prezentuje „Hollywood bez pozlátka“ plný sebeckých narušených indivíduí, falošných vzťahov a pretvárky. Kto pozná Cronenbergovú tvorbu, ten vie čo čakať. Režisér sa akurát tento krát zameral namiesto fyzického rozkladu na ten duševný. Psychologická dráma, miestami až thriller pod ktorého povrchom sa skrýva plno hnusu. Ten je však navonok nepostrehnuteľný, Cronenberg ho explicitne nezobrazuje, resp. pointu chovania postáv odhaľuje len v náznakoch počas bežných rozhovorov. Pomaly buduje atmosféru a nejednoznačný príbeh, pri ktorom sa zdá, že sa zdanlivo nič nedeje, ale v jeho jadre to „hnije“. Tá nekompromisná kritika spoločnosti funguje, avšak škoda, že scenáristicky miestami dosť škrípe. Síce sa nepovažujem za priveľkého optimistu, ale zase neverím, že na svete sú len bezcharakterné svine a v tomto filme nie je doslovne jeden úplne normálny, nelabilný človek. Aj slabšie momenty však zachraňujú poniektorí, vyslovene perfektní herci. Mia Wasikowska odvádza svoj „chladný, mlčanlivý“ štandard, Pattinson sa napriek malej úlohe prejavuje ako solídny herec a úspešne vymaňuje z „Twilight škatuľky“, exceluje však prvotriedna Julianne Moore, ktorej skladám poklonu, že na niečo podobné mala vôbec odvahu a nebála sa uhrať aj dosť chúlostivé scény (napr. pri kadení na záchode). Iritoval akurát ten trinásťročný fagan (ale uznávam, že to bol zámer ako stvárniť danú postavu) a mdlý John Cusack tiež. Po tých predošlých minútach mi však záver prišiel pomerne nevýrazný, nijako intenzívny a čakal som, že Cronenberg pôjde oveľa viac na kosť čo sa týka zobrazenia prehnitosti postáv a bude klásť väčší dôraz práve na ten thriller. Celé sa to však odohrá v pár scénach a chýba potrebné katarzia. Nakoniec mi to prišlo, že tá kritika tak nejako vyšumela do prázdna. Po predošlých snímkoch od Cronenberga však rozhodne krok tým správnym smerom, ale čakal som jednoducho o niečo viac. CELKOVO: 3* (6/10)(26.9.2014)