Mapy ke hvězdám

Mapy ku hviezdam

Psychologický / Drama

Kanada / USA / Německo / Francie, 2014, 107 min

• Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Scénárista David Wagner nám společně s Davidem Cronenbergem představuje další sondu do mezilidských vztahů v Hollywoodu. Jelikož je to film o hercích samotných, nikdo zřejmě nemusel příliš přehrávat, a i proto zde uvidíte třeba Roberta Patyzóna. Intriky, drogy, sex a mentálně nezpůsobilí adolescenti, kteří se psychicky hroutí již ve 13 letech. Ano, to vše a ještě více zvratků a výkalů zde uvidíte. Že jste na to zvyklí z plátků bulvárních časopisů zřejmě nikoho nezajímá, natož režiséra a scénáristu. Bohužel do tohohle šíleného výtvoru zapomněli zakomponovat smysluplnou zápletku, děj a závěr filmu, tedy jsem byl malinko zmaten, když mi před očima uháněly závěrečné titulky. Zřejmě se snaha o to, nastavit zrcadlo samotnému Hollywoodu, malinko vymkla z rukou. Mým nejsilnějším zážitkem z tohoto filmu je proto sexy děvče, které sedělo vedle mne a chlapec s rovnátky, který na mne po představení cosi prskal z řady přede mnou (už ne tak sexy). Never more a more dyk! 40%(28.10.2014)

Maps to the Stars je víceméně typicky cronenbergovsky divný a zvrácený film, jen je méně poutavý a explicitní, než jeho ostatní kousky. Rozjede se prakticky jako komedie a vzápětí se vyvine v silně psychologické drama zkoumající zvrácenost lidských duší, zejména těch, co si žijí dost nad poměry. Zápletka nakonec vyústí ve velmi zajímavé a šokující rozuzlení, jen ta cesta k němu je chvílemi dost nezáživná. I přes skvělé herecké obsazení jsem se nedokázal dostatečně sžít s postavami, a tak mi bylo po většinu času naprosto lhostejné, co prožívají a kam spějí. Film nabízí pár velmi zajímavých a pikantních momentů a na druhou stranu také několik WTF scén. Každopádně doufám, že Cronenberg nepoleví a bude i nadále přenášet na plátno své zajímavé a často zvrhlé nápady a představy. Ne vše mě dokáže naplno pohltit, ale i tak jsem rád za každý jeho nový film, i když tento řadím mezi ty slabší fláky z jeho jinak výstavní filmografie.(9.5.2018)

,,PENÍZE POBLÁZNÍ KAŽDÉHO…." /// Hollywood jako Mekka schizofrenie. Obklopen šílenstvím obdivuju Cronenbergovu tvůrčí kreativitu, páč svět nejfalešnější přetvářky baví. BAVÍ! Takhle my tady žijem – co role to perla! A DOZVÍ SE O TOM CELÝ SVĚT! Nebo aspoň ten, kterej miluje Davidovi zvrhlosti. Byť tentokrát ty, jenž máme uvnitř. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Uvažuju o koupi hovna nějaký hvězdy. 2.) Potřebuju vyzvednout nějaké recepty. Avian, Vicodin, Xanax, Zoloft, potom Astragalus, Goldenseal… 3.) Chcu napsat Barboře Orlový. 4.) Thx za titule ,,ni.na29“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(24.10.2014)

Romantické filmy prakticky nekomentuji, zpravidla totiž pozřu litrovku vanilkové zmrzliny s kakaovým krémem, krásně si pobrečím, pak si tiše zapětkuji (500 dní se Summer, Nejvyšší nabídka, Hvězdy nám nepřály etc.) a dál nehodlám svoji image drsného prznitele psů a lamače dětských kostí jakkoliv rozmazávat. Komentovat film nehodlám ani nyní, neboť bych byl rád, kdyby na mě neprasklo, že jsem si u této psychotické taškařice nezvládl přes slzy dojetí ani pořádně nalakovat nehty, takže koho nezajímají egoistické kecy nemocného debila, ani se nemusí obtěžovat číst dál. Zaujaly mě totiž jisté scény, nad kterými bych se rád pozastavil a které jsou součástí prakticky každé romantické ždímačky citů pro správné obézní hospodyňky. Ty začínají vždy šablonovitým dialogem mezi mužem a ženou, jehož relevance je ukázkově nulová, zatímco mezi vyřčenými slovy panuje bezbřehé napětí, aby mohla následně zafungovat přirozená chemie, kdy padne první rozpačitý polibek. Následný střih nás zavede téměř vždy do druhého dne, kdy se na sebe protagonisté zamilovaně culí a na nebi není jediného mráčku. A já se ptám; co se, kurva, děje mezi tím?! Hm? Ti bystřejší z vás mi jistě neváhavě odvětí: "Ištváne, vždyť oni se milují!". Samozřejmě. Avšak ti šťastlivci, kteří už alespoň jednou byli součástí sexuálního styku a měli tu čest obsluhovat partnerovy genitálie bez toho, aniž by vřískal, brečel a prosil, abyste mu vyndali slipový roubík z držky, mi jistě dají za pravdu, že šukání není žádný med! Tak především, žena zjistí velikost a vzhled pánského přirození těsně před samotným zásunem a v podstatě nemá žádný čas protestovat. Některé jsou sice zatraceně vybíravé, ale žádná nemá chuť epilepticky rajtovat na pěticentimetrové větívce s tvarohem za ráfkem. Pánové by měli ukazovat svoje čuráky hned na začátku rande, prostě ho jen mezi předkrmem a hlavním chodem decentně vytáhnout, aby ho slečna mohla zanalyzovat a zřetelně viděla, jaký žilnatý váleček jí večer zase postříká mikádo. V případě zhnusení může prostě odejít. Takhle ho chlap vytáhne, baba má zhruba dvě až tři vteřiny čas se k posrání vyděsit a už ho má nenávratně zabořenýho v krku až po kořen. A pak ho ještě bude mít v díře, v prdeli a zase v hubě. A platí to samozřejmě i obráceně, neboť žádný chlap nechce kloktat zbytky svého předskokana z mechem zarostlého hangáru pro Boeing 747. A co předčasná ejakulace? Existují muži, kteří se nekontrolovatelně udělají už při pomyšlení na hebký potah semišového gauče. A co ejakulace obecně? Naplnit ji na prasáka bez zeptání, nebo ho chaoticky vytáhnout a pak jí to omylem hodit do očí? To má tak kyprý stehna, nebo jsem debil a hladím polštář? Přiráží, nebo dostala záchvat? To si usrala, nebo tak smrdí normálně? Mám jí říkat o tom syfilisu? Otázky, samé otázky. Tohle by měly romantické filmy řešit a ne dvojici ukázat až druhý den, jak se šťastně potulují městem. Hovno! Určitě se do ní nemohl trefit a půl hodiny ji prcal přes tepláky do kyčle. Takže si nad svými bídnými sexuálními výkony vůbec nelamte hlavy, všude se šuká jak u debilů. Tak.(30.9.2014)

Ono ani nie je tak dôležité, nakoľko účinnou a chytrou (a nakoľko vôbec) satirou a kritikou na Hollywood Mapy ku hviezdam sú. Dôležité sú zvolené prostriedky, filmová reč a majstrovstvo režiséra. V neposlednom rade si film užijete tým viac, čím viac Cronenbergových filmov ste videli a môžete sa nesmierne baviť pri identifikácií jeho stále sa opakujúcich obľúbených tém a akým spôsobom ich v tomto filme (a v novom tisícročí) variuje. Nakoniec sú dôležitejšími otázky svedomia, rodičovstva, násilia a žiarlivosti, ako tá propagovaná kritika továrne na sny. Chovanie ľudí v nej je takým istým, akým je chovanie ľudí v spoločnosti, iba v showbyznise je to viac na očiach. Takže sústreďte sa na rôzne významy, kontrasty (voda-oheň, láska-smrť, atď) a detaily a budete/môžete byť (vzhľadom na znalosť Cronenbergovho diela) maximálne spokojní.(14.10.2014)

• - Bruce Wagner napsal scénář již v roce 2007, ale kvůli problémům s financemi bylo možné film natočit až v roce 2013. (Ajjinka)

• - Julianne Moore obdržela na 67. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes cenu pro nejlepší herečku. (P. J. D.)

• - Spoiler: Robert Pattinson se s Julianne Moore poprvé setkal v den, kdy společně natáčeli milostnou scénu v limuzíně. (Ajjinka)