Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

Hpatrik

Druhá světová válka trochu jinak. Bez kaluží krve, bez svištících kulek a bez vybuchujících bomb, ale přece stejně zajímavá a svým způsobem strhující. Film se pohybuje na pomezí komedie a dramatu, ale ve výsledku není ani jedno, což je velká škoda, protože trochu dramatičtějšího tónu by tomu dodalo jasný směr. Příběh (a jeho hrdinové) o kterém jsem do této chvíle neslyšel, ale určitě dostal důstojné filmové zpracování, a díky za něj! ()

Jakubik

Za téma přidávám jednu hvězdu. Za scénář už toliko nee. Škoda, že si scénář potažmo film nevzal větší cíl než jen polonudný skvěle obsazený dokument o „Památkářích“. Chtělo by to atraktivnější děj se sem tam menším zvratem. Takhle to nebylo vůbec napínavé a ne natočený stylem „jen tak prostě tak tady by to mohli náckové mít schovaný“. Skvělý decentní a nenásilný humor, který byl opravdu ušitý hercům, jako jsou Murray či Goodman na míru… ()

ludva10

Mě osobně se teda tento film moc líbil. Jasně že je to i tím, že mám obecně rád válečné filmy, ale určitě i tím, že když člověk zná historická fakta této události, vše je pak autentičtější a i zajímavější. I herecké výkony moc pěkné. Když jsem před shlédnutím filmu četl komentáře, byl jsem k filmu skeptický, ale nakonec naopak velmi příjemně překvapený. Dík Georgy. ()

Lucas87

Film nebyl špatný. Jen můj dojem byl...my američani jsme zachránci, němci barbaři a rusové zloději. Přitom spousta amerických vojáků si taky nakradla a než se to dostalo k původním majitelům (dědicům či muzeím) taky to trvalo klidně i půl století. Damon a Cloney jsou asi ti co to nejvíce táhnou. ()

tranquill

"Vaše životy jsou důležitější než umění!" A moje hodnocení je, že se jedná o nedůležitý a pro mne nezajímavý film. ()

Brinkley

Tak koukám, že válečný film musí být buď veledrama typu Zachraňte vojína Ryana nebo řachanda á la Francouz (nejlépe Velký flám - aby, když už jde o komedii, nikdo nezaklepal bagančatama). V tomto případě o drama samozřejmě nejde ani náhodou, ale v rámci protipólného žánru jsem shledala Památkáře jako zábavně vyrovnaný film. Herecká skvadra je sestavena snad přímo pro mé potěšení (včele s architektem Billem) a poslední hvězdička je čistě subjektivně za samotný námět, neb výtvarné umění je mému srdci stejně blízké jako sama kinematografie a nadšeně bych plesala i jen nad předtitulkovými autentickými fotografiemi zachráněných uměleckých skvostů v rukách skutečných Monuments men (přestože černobílý a na fotce, se mi nikdy nepoštěstilo vidět van Eyckův Gentský oltář v takových rozměrech). ()

Black-star

AU, tak tohle je skutečně špatné. Celý film mě přijde jedna velká předváděčka: My američani, my skvělý, hodní a blá blá blá, zase zachraňují zeměkouli - v tomto snímku světové umění. Přijde mi že s reálnou situací to nemá mo společného, šlo to natočit jinak, citlivěji, zajímavěji a prostě LÉPE! Naprosté zklamání 15% (vlastně ani nevím za co) ()

Henry Morgan

Tak já se nepřidám do řady kritiků a odsuzovatelů tohoto díla, i když díky vám jsem nic moc neočekával a o to víc jsem byl potěšen. Uznávám, že to může působit malinko dvojsečně, zmatečně, či nevkusně, totiž to, že prolínání vtipných scén s dramatickými, či smutnými není zcela koherentní, ovšem když se nastavíte na double thinking, tak se to dá, s přirozeností lidem vlastní, zvládnout. Velmi mě bavilo - a možná to byl jen můj dojem - že na to clooney dostal hodně peněz, což bylo znát a přitom ta režie byla možná malinko diletantská. Pro film, paradoxně, plus. Poslední, co mi fakt přišlo pozitivní na tom všem, byl fakt, že upustil od detailního vysvětlování čehokoliv, nechal děj plynout a očekával, že si to divák přebere po svém, podle nabízeného kontextu. Tím ovšem nevytvořil totální mainstream, který pochopí i hlupák a může to trochu tomu filmu škodit, protože díky střídání scén, chronologii a interkontinentální návaznosti se to občas rozjasnilo, až s uklidněním scény. Líbilo! ()

LordMysti

Takovou extrémní nudu, chaotické vyprávění, podivné herecké výkony které mi vůbec neseděli do atmosféry filmu která vlastně ani žádná nebyla, plus americký trapný patos = absolutní zklamání. A jen kvůli velkým jménům či rádoby umělecké hodnotě přidávat hvězdičky nehodlám když to byla taková ptákovina... ()

Greg4Fun

Za začátku jsem byl zklamaný nudnými scénami, ale druhá polovina filmu stála za to i když se z tohoto tématu a obsazení dalo vytáhnout víc. ()

Franc1s

Bohužel to musím říct, ale nuda s nudou se zde sešli. Chápu, že z toho chtěl Clooney udělat vzpomínkový a děkovný film původním památkářům, ale proč se to i z trailerů tvářilo na nahláškovanou komedii sakra? Tolik známých a dobrých herců, kolik se tu sešlo a do toho jen 3 suché vtípky nebo co to bylo. Kdyby tenhle film sestříhal na hodinu, tak by to bylo mnohem lepší, i do kina by na to šlo možná víc lidí. Za mě 5/10 ()

Acrobat

Tu by sa dalo v krátkosti vyjadriť, že maximálny súhlas s obsahom a pohnútkami, no forma utrpela neskúseným Georgeom. Umenie je umenie, patrí všetkým (hoci keď pozeráte na Da Vinciho, tak SBS-kár klepká po rukoväti Glocku 17 alebo 19). Ak je toto based on true story, čiastočne podporené záverečnými true ČB obrázkami nemám problém chlapcom poďakovať. Herci, ktorí ich hrali taktiež prechádzali vojnou a úlohami s bázňou. Madonna zakrytá dekou so spanilým pohľadom, ktorú rýchlo odvážajú z pazúrov Sovietskej dementnej a špinavej mašinérie, ktorej okrem šľahačkového kremeľského kostola nie je nič sväté; je úsmevným a melancholickým záverom ich putovania. Ako film - forma mi to však nefunguje. Kinofilm ako by prevíjali ručne, nuda víťazí v každom rohu Nemecka, reči sme už niekde počuli. Skrátka jasne a stručne – Aristotelove dokonalé spojenie formy a obsahu sa mne v tomto prípade rozpadlo. (videné 30.05.2014, BDrip) ()

Pavel82

Originální přístup k 2. světové válce a spousta skvělých herců ještě bohužel není zárukou dobrého filmu. Chemie postav a humor, který by měl tohle dílko posunout do nadprůměrných čísel tu zkrátka nefunguje, jak by mohlo. Památkáři prostě jen projedou kolem Vás, Vy se na ně lehce pousmějete a už si na ně ani nevzpomenete. ()

AloisNeuman

Potřebujeme ještě filmy o druhé světové? Chybí ještě některé příěhy, které mají být odvyprávěné. Na druhou otázku asi ano. Téma velice zajímavé. Ale film nic moc. Za poslední dobu mě napadají jen Bratrstvo neohrožených, Zachraňte Vojína Rayena a Hanební parchanti. ()

E lan

Když přimhouřím obě oči tak za tři. Jinak je to ale docela nudný a nic moc přinášející film. Herecké výkony umírněné a trochu nezajímavé. Prostě nic moc. ()

BDMarty007

Ač je to velmi dobře obsazené a i námět by teoreticky dával prostor pro dobrý film, výsledkem je nuda k nepřežití. Po asi půl hodině se ještě pořád nic nedělo a když asi po 40 minutách někde něco bouchlo, byl to první dramatický okamžik. Občas sice i někdo padne, ale tak nějak bez zjevného smyslu a příčiny. Jednotlivé části moc nenavazují, pořád se tam někdo někam kodrcá, ale zápletku a drama to nemá. George Clooney se nám tak usilovně a křečovitě snaží sdělit, proč má smysl zachránit umělecká díla, že zapomněl na to, že film, aby byl ke koukání, musí mít také nějaké parametry. Jen opakovaně deklaruje jednu a tu samou myšlenku. Opravdu mimořadně špatné z hlediska scénáře i režie. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)