Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

Doutas

Dvě hodiny amerického válečného patosu s několika zoufale křečovitými pokusy o komické odlehčení, které nezachránil ani solidní herecký ansámbl. Každý herec si hraje svůj solidní průměr, čímž sice nikoho neohromí, ale nebýt jich, tak by to skončilo daleko větší katastrofou. Těžko říct, zdali jde vůbec takovéhle téma hollywoodským stylem atraktivně zfilmovat. Nosná a zajímavá myšlenka, zdali je pro umění možné obětovat život, tu bohužel vyšuměla úplně do ztracena. ()

miki68cz

Zpackaný film, promarněná příležitost, příběhová a obrazová slátanina, střihač byl ožralej, nepovedená práce, přecenění vlastních sil ze strany režiséra, scénáristy i hlavního hrdiny a uznejte, když to podělá tolik lidí, musí to být v pytli. Pokažený film o hezkých věcech v hezkých kulisách se skvělými herci, kteří možná tušili jak vše dopadne, ale nechtěli kolegu odmítnout. Tento film vám nedoporučuji i když ty upoutávky tak pěkně vypadaly a tolik zábavného slibovaly. ()

kiros179

Vidím jenom pozitivně, že se někdo takového opravdu neobvyklého a o to více zajímavé příběhu zhostil a následně realizoval. Na Památkářích se znát, že se v ničem nešetřilo - produkce je opravdu velkorysá, výborné obsazení, kde již (klasicky) kraluje Cate Blanchett, když jsou na scéně společně s Mattem Damonem, jeho prkennost je do očí bijící a o nějaké chemii na plátně už nemůže být ani řeč. Ano film je celkově pomalejší, vetšinou se tam toho zase tolik neděje, ale v tomto případě to tolik nevadí. 75% ()

MadMax3

Takéto príbehy je potrebné uchovávať a pamätať si ich. Ale nie s Damonom, ktorý mi proste nesedel, a hlavne so svižnejším tempom. Neuveriteľne sa to ťahalo. ()

gicous

Obroušený, uhlazený a zbavený všech ostrých hran, jež by mohly diváky přinutit k většímu žánrovému prožitku. To se týká diváků všech kategorií, od příznivců komedií, či dramat, až po ty, co vyhledávají válečnou vřavu nebo dobrodružné jízdy ve stylu Indiana Jonese. Clooney se rozhodnul natočit film, který svou stavbou připomíná Dannyho parťáky. Na začátku se sejde nesourodá skupina expertů. Následuje seznámení, výcvik a provedení úkolu. Zapomněl ale dát svému dílu opravdový zápal, oddanost, emoce, humor, zábavu, lehkost. Něco pro co by tento film stál za zapamatování. A přitom měl v rukavu několik es, včetně lahůdkového obsazení a doby, v niž je děj zasazen. Nejvíce filmu ubližuje zřejmě scénář, který je smutně nevylezavý a nudný. V podstatě celý film se společně s hrdiny přesouvame z jednoho místa na druhé, z bodu A do bodu B a tak dále až dojdeme ke konci celého příběhu. Nikde s hrdiny nestrávíme delší čas. Nikde neprožijeme vzrušující akci. Nikde nepotkáme zajímavé vedlejší charaktery. Nikde na nás nedopadne těžké břímě války. Nebo naopak nikde se od srdce nezasmějeme. Památkáři jsou, co se týče scénáře, naprosto vyčpělým a vyhořelým filmovým dílem. Příliš mnoho postav zabíjí i potenciál silného obsazení. A tak se mi tady vyloupnulo jedno z velkým zklamání letošního filmového roku. 3/10 ()

boombang

Divnější film aby jeden pohledal - záslužný a pamatováníhodný obsah je zde umlácen nudnou a žánrově rozplízlou formou až téměř k nekoukatelnosti. A nezachrání to nikdo ze špičkového hereckého obsazení. Velká škoda toho potenciálu. ()

martinkaziki

Zajímavý téma a výborný obsazení, kde tedy George udělal chybu? Přesně tam, kde se angažoval, scénář i režie stáli za dvě věci... Chvilku si to hrálo na válečný drama, který bylo k smíchu a chvíli si to hrálo na komedii, která byla k pláči. Kdyby to byl jeho první film, tak neřeknu, ale Den zrady a tohle? To snad nemohl točit ten samej Clooney! ()

Ivoman

Překvapivě žádná akční pecka, což bylo prakticky zklamání celého filmu. Hvězdné obsazení bohužel nestačilo utáhnout tento film na víc než 50%. Děj je velice rozsáhlý a polovinu filmu se jen cestuje od místa k místu. Jako malé komorní drama by to ušlo, ale dát tomu nálepku : "Drama/Dobrodružný/Komedie/Válečný" ? To tedy rozhodně ne. Nejlepší herec filmu bude asi Goodman, ostatní mají postavy, se kterými moc nenadělají. čekal jsem film ve stylu Tři králové apod., ale bez pár scén, by šlo skoro o televizní dokumentární tvorbu. ()

DJ Kritik

Herci vybraní dobre, téma výborné, kamera obstojná, ale celé to kazí podanie príbehu. Nemci kradnú, rusi kradnú, francúzi pomáhajú kradnúť, iba amíci zachraňujú. Škoda toho, mohlo to byť lepšie. ()

64B

Film se pro mě stal jedním velikým zklamáním. Čekal jsem mnohem větší výraznost postav, čekal jsem mnohem daleko víc od příběhu, ale bohužel bylo tak nějak vše nakousnuto pouze okrajově a já se z filmu nic moc nedozvěděl. Za další je škoda, že nedošlo k nějaké větší, razantnější akci, když už jsou v obsazení Clooney + Damon, tak sem čekal aspoň nějakou větší / menší přestřelku, ale bohužel nic. Teoreticky film nemůžu doporučit, prakticky doporučuji alespoň za dobré a obsáhlé obsazení, i když je to vše, co film dá. ()

MartinTerran

Další film z druhé světové války, ale s netradičním námětem. Jde zde, jak už název napovídá, o sbírání umění. Film je zpracován dobře a srozumitelně, nejdete se zde i pár vtípků na odlehčení. Kdo se o tuto problematiku zajímá, tak mu film nic nového nenabízí, ale pro mě to byl zajímavý snímek, který mě pobavil, zaujal a také informoval - super kombinace. Netvrdím že se to nedalo udělat lépe, ale podle mě se i tak jedná o nadstandard. Herecké obsazení je hvězdné a tomu odpovídají i jejich výkony, které jsou dobré. Hodnocení: 73/100. ()

DRABIcz

Popravdě nevím, co si o tom filmu mám myslet... Myšlenka pěkná, kostýmy naprosto perfektní, efekty jak by smet, ale na jednu stranu mi to přišlo jako vykradený Tarantino (mnohojazykové dialogy, stejné kulisy jako z Hanebných Panchartů). Co mne však zarazilo ještě víc, že si úplně v pohodě vykračují ve spojeneckých uniformách v okupované zóně, která je v noci osvětlená jak lunapark - to myslí vážně? Fakt Brémy, které zatemňovaly stejně jako kdekoli jinde a stejně dopadly téměř jako Drážďany? Pak mne rozsekalo že si civilní letadla (byť chmelnice) mohou vesele lítat nad okupovanou Francií... Takže opět, myšlenka dobrá, smysl pro obecný detail taktéž, ovšem detaily na pozadí a drobnosti to kazí. Ne každý film, který je podle skutečné události je ve všem dle skutečné události.... Takže mé první nadšení opadlo a musím to zařadit mezi průměrné filmy... Sorry Clooney... ()

me_george

Zajímavé téma, ale zpracované hodně po americku. Jako by děj filmu byl dělán hlavně s cílem zobrazit co nejvíce patosu. 50% ()

Brano

Podpriemerný film, v ktorom sa praktický dve hodiny nič nedeje a hviezdne herecké obsadenie v tomto prípade sa nie veľmi vyplatilo. ()

darthvader77

Hrdinský patos je skutečně trošičku přehnaný. Jak říka kolega verbal nechat si ustřelit hlavu kvuli obrazu je trošku stupidní, ale pravdu má i přehnaně idealistický Clooney. Tenhle film nenadchne myšlenkou, ale ten příběh a tým. Hereci hrajou jako o život. Nejlepší jsou čtveřice Murray-Blanchet-Clooney-Damon. Celkově ralistická atmosféra 2. světové války a Desplatova hudby je výborná(hlavně ke konci příjezd Rusů do dolu.) Takže film, který má pàr podstatných much, ale baví a člověk se nad tím zamyslí. Co víc si přát? ()

MirkaP

Zajímavé téma, ale nějak divně pojednané. Chyběl mi příběh, snaha o něj byla, ale bylo to nemastné neslané. I tak jsem ale místy slzu uronila a film bedlivě dokoukala až do konce. ()

Kimkong

Je to válečný film bez války a komedie bez vtipu. Přesto film neurazí. Jak je již zvykem, vše podle skutečných událostí. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)