Věž smrti

타워

The Tower

Katastrofický / Thriller

Jižní Korea, 2012, 116 min

Upřímně jsem byl ze začátku trochu znuděn a říkal si" nj zase jeden z těch typických popcoornových Východních počinů.... Proboha! on to snad podpálí ten kuchař! O_O Ale teprve ve chvíly kdy započne scéna z helikopterou která začně bezhlavě létat po průletu turbulencí nad hlavami zděšených občanů k kyblíkem ledu. Jsem věděl že tohle bude skutečně stát za to. Trikové scény, naprostá vizuální novela. Tedy pár slovy, nejvizuálnější katastrofický konzert který kdy kdo natočil.... Pořád se tam něco děje opravdu minimum chluchých scén..... Se týče pro někoho možná stupidních dialogů, tak to je spíš o tom jak moc chápete či znáte Východní kultůru. Například debata o černých nudlích, které budou hostům hotelu dávat zdarma.... jakožto typický japonský konzumní pokrm. Jako mi máme třeba řízek... tak oni budou mít "řízek" jako že zdarma a podobně... Japonci prostě rádi melou a hrajou na city, jejich kultůra dokonce i jazyk je hodně o těch citech. Ano né každému se tento způsob může líbyt. ale pořád lepší než Indové ze svímy 3 hodinovými filmy proloženými z poloviny hudebními videoklipy....... takže když pominu ten fakt že to začíná jako vcelku veselá tipická Japonská komedie a že se na humor nezapomnělo ani v případech kde už by ho nikdo nečekal.... (opravdu rádi vás.. pfuuu, pfuu vidíme :) holt Japonci, ty to propašujou prostě všude. :) Jedná se skutečně o jedinečnou, po všech stránkách propracovanou akční katastrofickou záležitost za kterou by se na Východě rozhodně neměli stydět. Opět světu dokázali že umí o tom žádná. Že to svět tak nevidí to už je holt věc názoru... ale dát tomu 1 nebo 2 dvě hvězdy? Lidi vy si na tom musíte normálně léčit nějaké svoje komplexy.... takhle to srážet. Nechápu. O_O Ano že to tak trochu vykrádá prakticky stejně stylizovaný amícký film "Skleněné peklo. Je dost znát.... ale zase nadruhou stranu se nebojím říct že ho i v ledasčem překonává.... Tím nemyslím jen tu vizuální stránku snímku, jako že technologie které měli k dispozici tenkrát nemůžu v žádném případě srovnávat z těmi jaké mají k dispozici dnešní filmaři. Ale spíš duchem jakým je to natočený. Například bitva z ohniskem v skudku Samurajském stilu.... kdy se doslova požárníci, ale především velitel pere z ohněm jako by to byla ohnivá krutá saň.... je naprosto úchvatná. Scéna na nebeském mostě... skutečná nádhera, jak se to najednou začně rozpadat a neodmyslytelné všudy přítomné výbušné scény a jak to všechno postupuje... nejdříve vše požírající oheň, po té zničující zemětřesení a ve finále troška vody která všechno zpláchne.... Prostě nádhera... To že herci tradičně krapet přehrávají, se překousnout dá.... ale i tak si myslím že předvedli velmy dobrý herecký výkon.... zejména u obětních scén i slza ukápne.To vše je podtrhnuto skutečně kvalitním soundtrackem.... který rozhodně neurazí. Velmy dobře investovaný rozpočet, né jako u podobných současných snímků kde většinu peněz sežerou herci a štáb. Taktéž dojem který to vyvolá... u lidí kteří to ještě neviděli, ale při čtení řádků o 1-2 hvězdě se nechají odratit. Škoda jen že se to nejspíš nezaplatí a takové práce to dalo... Holt lidé už jsou nespíš tak zakrnělí z hlediska fantazie, už je z té jejich letargie nevytrhne ani takovíto vizuální epos.... Co by chtěli? Být přímo u toho a nechat se olizovat plameny? nechápu. O_o Prostě za mě, jako gurmána podobných vizuálních projektů.... Jednoznačných 99% plus 1 hvězda za sounstrack.(14.9.2013)

• honajz

Korejské filmy, až na tuším jednu dvě výjimky, nemusím. Přijdou mi dějově zmatené a podivně, křečovitě zahrané. Stejně tak zde mi tvůrci nejdřív nutí pohled, že jde vlastně o romantickou bláznivou komedii, aby pak přešaltrovali zcela nečekaně do tragédie a zahráli si na zachraňování lidí z hořících a uvnitř se propadajících věžáků poté, co piloti helikoptér nějak kdovíproč nezvládli řízení. Postavy jsou naznačeny tak schematicky, že jsou mi jejich osudy jedno, včetně toho čokla, a ten korejský humor mne ubíjel. Navíc digitální triky mi přišly vcelku spíše nepovedené, takové nijaké.(5.10.2013)

Korea opět vložila do akčního/katastrofického filmu tolik vtipu, že jsem se párkrát, dokonce i při těch napínavých scénách, vážně od srdce zasmála, to nemá chybu, nikdy nezklamou ve své práci. :) Je to hlavní důvod, proč tyhle filmy tak často vyhledávám. Skvělá podívaná, přiznávám se, že i přes veškerý smích při filmu, jsem na závěr utřela i několik slz, ona k tomu filmová hudba docela napomáhá. ;)(15.9.2013)

• Hubis_

Novodobé rádoby skleněné peklo,jen s výjimkou,že kvalitou úplně někde jinde.Občas mi přišlo,že sleduji spíše komedii,než katastrofický film.Z hasičů udělali polobohy,protože co oni předváděli bylo opravdu velice vtipné.Korejci a jejich herecké projevy vypadají jako by už týden nemohli na záchod.Otřesné a já už se nemohl dočkat až bude konec.Pokud se hodně nudíte a už vážně nevíte co,tak se na to podívejte,ale nedoporučuji.(18.10.2013)

Čekal jsem něco mnohem horšího, než co se ke mě vlastně dostalo. Opravdu to není až taková katastrofa. Pro milovníky katastrofických, klastrofobických a ve výšce se odehrávajících snímků naprostá povinnost. Efekty nebyly vůbec špatné. Co mě ovšem opravdu hodně štvalo, byly extrémně špatné herecké výkony VŠECH!! Ta malá kráva celý film nedělala nic jiného než že jenom řvala!!!! I konec jsem teda čekal trošku jinak, ale to už je detail. Výsledné 4 hvězdy především za obrovské překavapení, dobré efekty a za to, že jsem se vlastně vůbec nenudil. __70%__(3.9.2015)

• - V den premiéry 25. prosince 2012 se prodalo 431 759 vstupenek, což znamená druhý nejlepší otevírací den v historii korejské kinematografie. První je s počtem 436 628 prodaných vstupenek film Zloději (2012). (Kritiq)

• - Postprodukce filmu trvala 2 roky. Důvodem je i fakt, že ve filmu je 1 700 digitálních a trikových záběrů. (Kritiq)

• - Režisér Ji-hoon Kim byl k natočení filmu inspirovaný jeho vlastní zkušeností. Když poprvé jako mladý viděl v Soulu mrakodrap, představoval si, jaký je to pocit, být v něm uvězněný. (Kritiq)