Věž smrti

The Tower

Katastrofický / Thriller

Jižní Korea, 2012, 116 min

• Big Bear

Tak nevím jestli to měl být jihokorejský remake slavného amerického filmu Towering Inferno (1974), nebo jeho prachsprostá vykrádačka na asijský způsob. Problém je v tom, že asijské hvězdy nejsou McQueen, Astaire, Newman, Chamberlain ad... Ačkoliv jsem tušil, že se film postupně rozjede, nebyl jsem si zpočátku jist zda nekoukám na nějaký hogkongský film z osmdesátejch. Herci od od prvních minut byli nesmírně afektovaní a přiznávám, že i nesympatičtí. Zejména kuchtík mne svými rádoby vtipnými gagy iritoval tak, že bych jej sám nejraději polil benzínem a zapálil. Ale to jsou prostě asiaté. Jinde to vadí, ale do katastrofického filmu tohle snad ani nepatří. Po prvním a u katastrofických snímků nezbytném seznámení s hlavními aktéry příběhu se ocitáme na oslavě Štedrého dne v asijské obdobě Twin Towers. Scéna je připravena tak se může jít na to...Havárie vrtulníku byla slušná, ale pak efektům došel dech a divák má možnost stále dokola sledovat různé ty ohnivé koule výbuchů a hořící stropy. Docela mi mezi tím chyběl Lucifer Karel Heřmánek a Dorota Máchalová... Tak jak postupně (a hodně pomalu) ubývají minuty z těch dvou hodin hoření, ubývají i hrdinové. Na závěr zbude je top ten nejlepších u nichž je divákovi jasné, že ten nejlepší to také nějak schytá, samozřejmě hrdinsky v rámci nějakého příkladného sebeobětování... Je jedno jestli vybuchuje sopka, padá letadlo, nebo hoří věžák... Tyhle věci jsou si vždy tak podobné, jakoby je někdo psal přes kopírák. Hasiči si jistě zaslouží filmy o sobě, ale né tohoto typu... Mohli by totiž nepřijet. Film nezaujal ani jako katastrofický, ani jako akční... Jediné co mně z filmu u srdce opravdově pálilo byly ty vozený prachy za DVD... Dvě hadice. * *(6.11.2013)

Nadherna podivana na toto korejske dielko. Azijski miniludkovia to proste umi. Nepoznam vela filmov, ktore by stali za nic z tejto krajiny. Vo vsetkych ohladoch tento film vynika nadpriemerom. Nevidel som nic, co by ma vo filme nezaujalo. Krasne scenerie rozpadajuceho sa mrakodrapu, ako aj hroza v ociach ludi, ktorym smrt dycha na kazdom kroku. Jednoznacne film vynika skvele odvedenou pracou, co len oko divaka velmi potesi.(10.9.2013)

Tawo je podivným mixem potrhlé romantické komedie, při níž se všichni herci chovají jak nesvéprávní psychotici, ujíždějící na co nejvíce mimických grimasách, které donutí diváka přemýšlet nad normálností postav i když původní záměr byl nejspíše vyvolat nucenou roztomilost. Je pravda, že některé scény se opravdu povedly a dobře mě podavily(co se týče těch komediálních), ale snažit se mixovat klasický korejský humor a katastrofické drama v kterém se každý tváří jak Bruce Willis na LSD a jejich chování je přinejmenším podivné, nebylo dobrým nápadem. Co se dramatické části týče, efekty i hasičská akce byla dobře zvládnutá, přesto ve mě film vyvolal rozporuplný zážitek. 55 %(28.5.2013)

Když v Korei hoří mrakodrap, je to prostě zábava. Nechápu, co se na tom komu nezdá. Padal tam umělej sníh, vrtulníky, lidi z voken a mrakodrap, co víc si přát?! Šklíbů bych se rád zeptal, jestli by v takový situaci dokázali zahrát Hamleta? Asi ne, viďte, už jste někdy plachtili z šedesátýhotřetího patra? Pro mnohé možná urážlivý brainwash, pro mě pohledná oddechovka.(17.6.2018)

• TommyDiamond

Můj první film z korejského poloostrova. Jihokorejci si vytvořili vlastní skleněné peklo, akorád bez Steva McQuenna…. Tento film dokáže bez větších skrupulí konkurovat hollywodské produkci. I když mám k filmu nemalé výhrady, nezbývá mi než smeknout. Je vidět, že Jížní korea není zemí, kde se pouze pěstuje rýže a chytají ryby. Je to země silné ekonomiky, kde jsou peníze a peníze dnes tvoří jeden z hlavních pilířů filmového průmyslu..... Co mě na filmu vadilo, tak byli nesmyslné scény typické pro katastrofické filmy a na ty jsem tak trochu alergický. Korejská zarputilost si dnes zaslouží pouze dvě hvězdy. I když jsem se nenudil, tak to pro mě byla novější kopie starého dobrého Skleněného pekla. Filmu,kde příliš pozdě vypustili zásobníky s vodou(27.9.2013)

• - Postprodukce filmu trvala 2 roky. Důvodem je i fakt, že ve filmu je 1 700 digitálních a trikových záběrů. (Kritiq)

• - Režisér Ji-hoon Kim byl k natočení filmu inspirovaný jeho vlastní zkušeností. Když poprvé jako mladý viděl v Soulu mrakodrap, představoval si, jaký je to pocit, být v něm uvězněný. (Kritiq)

• - V den premiéry 25. prosince 2012 se prodalo 431 759 vstupenek, což znamená druhý nejlepší otevírací den v historii korejské kinematografie. První je s počtem 436 628 prodaných vstupenek film Zloději (2012). (Kritiq)