Monty Python a Svatý Grál

• Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)

Kultovní komedie Monty Python a Svatý Grál svérázně adaptuje legendu o králi Artušovi (Graham Chapman), který se vydává se svým věrným sluhou (Terry Gilliam) a rytíři kulatého stolu (John Cleese, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin) na neohroženou výpravu za nalezením svatého grálu. (Pannonia Ent.)

tuberatanka

Mierne do-it-yourself štýl tejto komédie asi nesadne každému. Ináč dokonalé aj ako komédia (sucho absurdný humor), aj ako paródia (ktorá nestojí ani tak na zosmiešňovaní konvencií takýchto filmov, ako skôr na ich úplne bezostyšnom prznení a posúvaní za hranice predstavivosti). Pritom výprava a celkový dojem pôsobia občas až príliš okato na kolene urobené, a celý film stojí v podstate iba a iba na humore. Ale je to humor tak skvelý, že akékoľvek iné chyby tohto filmu to bohato vyvažuje. Humor sarkastický, bez servítky, absurdný a trefný. V Živote Briana Monty Python dotiahli tieto veci ešte ďalej, ale ako paródia funguje Svätý Grál lepšie. ()

Wally Mroz

Tady krásně vidět hranice mezi genialitou a hloupostí a vtipem a trapností, ale film si bere z každého jen to nejlepší.Člověk který napsal scénář musí být ne zcela duševně zdráv. 5* ()

Pavlo

Monty Pythoni ma nesklamali a urobili výbornú paródiu na rytierske filmy, ktorú len tak hocijaký film s podobnou témou nepokorí (napr. nedávny Your Highness je ďaleko za týmto počinom). Palec hore. ()

powda

Za celý film som sa poriadne nezasmial ani raz. Mám podobný dojem ako pri Brianovi. Už žiadny MP nikdy viac! Vo väčšine prípadov ide proste britský humor mimo mňa. * za prostredie, to je celé. ()

PepsonFikson

Ach ano humor Britů je patřičně nedoceněný ale ty cp ho chápou a líbí se jim je úžasný. Rozhodně je svatý grál lepší než smysl života ale to už je zas každého názor a věc. Úžasná scéna kdy rytiř bez nohou a rukou navrhuje svému přemožiteli remízu. Já osobně jsem nadšen i třeba z toho že místo koní používali kokosy ale fanoušek rytířů se nakonec jednoho žiivého koně dočká. Jsem zpokojen i z úvodním krátkým filmem o bankéřích. Celkově tomuto filmu přikládam kladné hodnocení. Takže za mě Palce hore. ()

2rady

//60%// Po znovu pozretí musím trošku zdvihnúť hodnotenie. Samozrejme mi stále prekáža určitá epizodnosť a zlý timeing gagov, nehovoriac o dlhej predohre k samotnej pointe. Hoc to má len 90 min mal som pocit, že to trvá tak o pol hodinu dlhšie. Napriek všetkým nedostatkom som sa slušne bavil. ()

pogoman77

Oproti Brianovi méně filmové, ale více Pythonovsky střeštěné. Je fakt, že někomu kdo Pythonům neholduje tohle skvělé dílko nemusí sednout. ()

Johgas

Tak tohle bylo tak absurdní, že mě to vůbec nebavilo. Asi pořádně neznám ty reálie, které to parodovalo? Nevím. ()

Ag.Sournamek

monty pythons za celú svoju kariéru natočili jedinú jednu komédiu - a tou je práve tento film. je to ultimátna pošetilá zábava, akú by ste márne v kinematografie pred nimi i po nich hľadali. ()

Eseter

Snad nejlepší film od Pythonů. Smíchy brečím již u začátečních titulků. Skvělý příběh, navíc to nejsou jen poslepované skeče dohromady, ale dostává se nám plnohodnotné zápletky. Oblíbené momenty – křovina a rytíři Ny, krvežíznivý králík, legendární Černý rytíř. ()

DannyVlk

Anglická vtípky na církev mám docela rád (viz. Father Ted), ale Monty Pythoni mě v tomhle filmu nějak neoslovili. Oproti Životu Briana je to jen slabý odvárek a tř hvězdičky dávám za scénu v hradě plném žen, pokládání otázek a kokosy. Co se mi vůbec nelíbilo byl podivně "uzavřený" konec. ()

Mr.Hackels

První Pythonovská záležitost a hned očekávání dostalo na frak. Trapnost střídá trapnost a ke konci je to už skoro k nevydržení. Opravdu nuda z takových 85% :( Dvě hvězdičky dávám za nikdy se nevzdávajícího rytíře bez končetin, vysvětlení jak rozeznat krále, hlášku "já tě nevolil" a otázky před překročením Mostu Smrti. To byly totiž krátké části, kdy jsem se opravdu chechtal. Jinak hluboké zklamání... ()

Vahadlo

Zlatá distribuce! Pravda, někdy se k nám nedostane nějaký film, ale restauruje se ostošest. A právě díky tomu je Svatý Grál. Byl jsem zvědavý jestli sesadí Monty Pythonův smysl života z trůnu nejoblíbenějšího pythonovského filmu, což se mu nepovedlo. Ono se to až moc podobá létajícímu cirkusu. Asi jsem rozmazlený jejich "filmovým" smyslem života, protože tohle mi připadalo jako prodloužená epizoda jejich skvělého seriálu, ale pořád seriálu. Nicméně, jinak nemám výhrad! Výborná Montypythonovyna, kde se mimo jiné dozvíte jak se to má s vlaštovkami, podle čeho určit čarodějnici a že ve Švédsku je vlastně krásně ! P.S.: Vrať se ty posero, je to jen škrábnutí! ()

P@\/EL

Vynikající komedie z dílny Monty Python, kteří opět nezklamali. Přehlídka absurdního humoru, potrhlých scén a neméně přiblblých hlášek mě zkrátka baví od začátku až do konce. Scény s bezrukým a beznohým riytířem, se zákeřně agresivním králíkem nebo záludné otázky před vstupem na lávku byly naprosto geniální. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Cage a hladový králík

Cage a hladový králík

27.11.2009

S králíky nejsou žerty. Víme to už od dob Meet the Feebles či Monty Python a Svatý Grál. Film Rogera Donaldsona sice nese téměř disneyovský název The Hungry Rabbit Jumps, ale ve skutečnosti půjde o… (více)

Python na operačním sále

Python na operačním sále

23.10.2006

Terrymu Jonesovi, absolventovi St. Edmund Hall College na Oxford University (obor středověká literatura) a jednomu z členů legendárního seskupení Monty Python a Svatý grál, která se konala minulý… (více)

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005