Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

• Česko Stoletý stařík, který vyskočil z okna a zmizel (více)
Švédsko / Rusko / Velká Británie / Francie / Španělsko / Německo, 2013, 109 min

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (více)

Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen. (Bioscop)

Daertelon

Poněkud atypický námět je docela dobře zvládnutý i filmově, člověk se pobaví, nenudí (jako u knížky) a dabing to celé jen podtrhl. 85% ()

Fajt

Super film, super obsazení, super děj, super dabing prostě vše super, oproti většině nynějších amerických srágor !!! Zvláště oceňuji, že jsem se dozvěděl o utajovaném debilním bratrovi Alberta Einsteina. ()

Blazkowicz

Zábavných scén tam pár bylo, ale víc jsem se bavil u různých hlášek. Myslel jsem si, že ten dědek bude mnohem lepší. On je ale jen blbý a senilní. Stejně tak všichni lidé které potká, jsou retardovaní. Návraty do minulosti byly pěkné nudné, i když pár nebylo úplně špatných. Tempo bylo pomalé a délka tím pádem dlouhá. 3-* ()

Kimkong

Kvůli svému názvu a popisu jsem film dlouho odkládal. Vsšechny postavy vypadají a znějí jako by měli IQ 90. Viděno s dabingem. Takže si nemohu být jist jestli je tak i v originále. Stařec utíká, ale moc to nehrozí, tak jako lidé okolo něj, které na své cestě potkává. K tomu je doplňován formou flashbacků jeho neuvěřitelný život. Velká inspirace ve Forester Gumpovi. ()

RigorMortis

Knihu som zatiaľ nečítal (chystám sa) ale film celkom zaujal. Preplietanie minulosti a súčasnosti, hromada miestami až absurdných situácií a nejaká tá nedotiahnutosť, napríklad na konci filmu.. Aj napriek tomu, že severský humor až na výnimky bohvieako nemusím, toto bola práve jedna z nich. ()

subic

Knížka je prý ještě lepší, ale to už tak bývá. Takže ve 100 letech z důchoďáku ze Švédska a s kufrem s 50 mil ojro až na Bali. ()

eMeMko

Zdá se to jako včera, kdy jsem v Amsterdamu v jednom nejmenovaném knihkupectví zahlédl knihu, která mě upoutala svým názvem natolik, že jsem si ji za 15 Euro koupil. A nyní, kdy se v kinech objevila její adaptace, nemohl jsem v sále chybět. Není důvod komentář natahovat, Švédům se prostě tento film povedl tak, že mu odpustím i nějaké ty odchylky od knihy. Herecké výkony nemají chybu a vše je natočeno takovým zvláštně klidným způsobem, který však dokáže být i hodně akční, velmi vtipný, ale také dosti vážný. Menší výtku bych měl k hlavnímu hrdinovi, respektive jeho masce, která mi přišla na 100 let dosti mladá. Nicméně, ve finále se jedná o velmi povedenou komedii, kterou se vyplatí zhlédnout už jen proto, že si u ní odpočinete od klasicky amerických "vtipných" filmů, které se na nás valí ze všech stran. ()

Sakulnikov

Severská kombinace Forresta Gumpa a Járy Cimrmana v severské podobě. Ještě bych přidal Burn After Reading bratří Coenů. Nechce se mi věřit, že to byly jen dvě hodiny - smál jsem se celé odpoledne a večer. Velice bizarní, ironický a cynický humor! ()

swinevenca

Bez znalosti knihy příjemnej film se spoustou humoru dle mýho gusta. Nenudil jsem, spád to mělo, komický přimíchání hlavního hrdiny do historickejch souvislostí už dávno není originální nápad, a přestože to pobavilo, tak někde to bylo dohnaný až moc ad absurdum. A spousta věcí byla až neuvěřitelně náhodných. ()

Snowball

Čo je to za nekonečne lacnú vykrádačku Foresta Gumpa? Kniha tohto shitu, že bol bestseller? Pffff...ľudia sú na drogách. Idem asi aj ja napísať tiež dáku knihu. Bude tam skupinka deviatych postavičiek, ktorí sú na výprave za zničením mocnej náušnice, ktorá sa dá zničiť len na mieste kde ju vyrobili a je v nej ukrytá všetka moc najmocnejšej prostitútky ktorá vládne Mimozeme. Presne taká lacná kravina je Storočný starček, ktorý by mal vyliezť preč a navždy zmiznúť ako z kín tak i z knižných predajní. ()

Blazis34

Vtipně zfilmovaná stejnomená kniha o neobvyklém šťastném staříkovi, kterému se dějí neskutečné věci a on to ani tolik neprožívá. V jeho životě se dějí pozoruhodné příběhy, ale štestí se drží většinou při něm. Pravdou je, že si stoletého staříka představuji trochu jinak, avšak hercovi Robertu Gustafssonovi je o polovinu méně a i když maskéři dokáží hodně, tak teď mi to nepřišlo úplně důvěryhodné. Jinak jsem se občas pousmál, ale žádné výkřiky smíchu jsem nezažil a děj mě netáhl celou dobu, byly tam hluší pasáže, tudíž dávám této komedii 65% - tři hvězdy. ()

jfaba

Kniha mě někdy rozesmála a film taky, ale jinak mě ani jedno nevzalo. U knihy jsem se začal na konci nudit a u filmu jsem se nudil, když se děj odehrával v minulosti. Pro mě slabota obě media. ()

djbarrel

Za mě palec hore ! Dlouho jsem se tolik nenasmál a přitom se tam nikdo nesnaží cpát ty vtipy násilím, prostě tak nějak vycházejí sami. A to je moc dobře. Je to takové nenásilné, což je úsměvné, když si člověk uvědomí kolik lidí tam zařve :) No každopádně scéna Kýbl vs Slon je nezapomenutelná. 85 % ()

xpaja

Pokud bych neznal předlohu, musel bych jít s hodnocením o hvězdičku níže. Problémem filmu je jeho zkratkovitost. Výcuc knihy smrštěný na 114 minut prostě nemůže obsahovat vše potřebné a dát to divákovi do souvislostí. To, že neobsahuje všechny důležité lidi, se kterými se setkal, je s krátkou stopáží pochopitelné. Ale předělaný závěr mě zklamal. Stejně tak mi přijde, že film dělá z některých postav větší blbce, než jsou v předloze. Tvůrci měli raději přidat hodinu, divákum tohoto filmu by to jistě nevadilo, nebo třeba zkusit minisérii o třech dílech. Takhle film působí jako sled kraťoučkých vtipných scének držící pohromadě jen hlavní postavou. Herecké výkony jsou jinak slušné. Hudba také, jen není nijak výrazná. Ve filmu se najde i několik skvělých hlášek. Spousta lidí film srovnává s Forrestem Gumpem. Jedinou paralelou je intelektuálně zesláblý jedinec, co se připletl ke spoustě významých událostí. Příběhem a atmosférou se však stařík hodně liší. Dávám --- == 73 % == --- . ()

nemer

Četla jsem knihu (nedočetla, což se mi stává maximálně jednou za 10 let) a viděla téměř celý film. Je to sice jiné, ale to nic nemění na tom, jaká je to kravina. Inteligentní dílo, komedie? Nenechte se vysmát. A ta módní severská vlna mi už taky pěkně pije krev :) ()

p.i.t.b.u.l

Na rovinu přiznávám, že moje hodnocení nebude zcela objektivní. Film nebyl vůbec špatně natočen, ba naopak, myslím, že se docela povedl. Co mě ale hrozně zklamalo, bylo samotné zpracování dle knižní předlohy. Chápu, že zde nemohli dát vše a taky chápu, že film nikdy nebude tak dobrý jako kniha, ale čekal jsem od toho daleko více. Pro mě nejvtipnější scény zde vůbec nebyly. Na druhou stranu, to nebylo špatné. Kino se smálo a svůj účel to splnilo. Dávám 60% ()

pafka

Jako skutecne neuveritelny mix outsideru a jejich spolecnych zazitku, stejne tak zazitku hlavni figury. Skutecne se to hodne blizi k Forrestovi, ovsem neni to tak podmanive, tak roztomile, s tak uzasnou hudbou. Spis tady je hudba, nebo spise podbarveni scen, jak z televiznich sitkomu, coz filmu dost ublizuje. Hlavni postava je opet zbavena, diky latexovym doplnkum na tvari, veskerych mimickych pohybu, coz je skoda a dost tim hlavni postava trpi. Ovsem film rozhodne stoji za shlednuti, protoze takovy kousek jste nejspis jeste nevideli. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík