Reklama

Reklama

Poklad na Stříbrném jezeře

  • Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)
Trailer 2

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (586)

AllShallFall 

všechny recenze uživatele

Hrdinové mého mládí a nesmrtelná klasika mezi westerny. Odvaha a bojovnost Vinnetoua, silné údery a pěsti Old Shatterhanda, zlí bandité, trempové a stateční indiáni. Vinnetou, Poklad na Stříbrném jezeře, Rudý gentleman a poslední výstřel, bezesporu nejlepší. Vždy se na ně rád podívám. Pierre Brice a Lex Barker byli určitě vhodní pro role našich starých hrdinů. Do mé paměti se zapsali nesmazatelně. 100%. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Upřímně řečeno, na tohle by člověk potřeboval dvojí hodnocení, protože jde zkrátka o jeden z těch filmů, které by ho v určitém věku jednoduše neměly minout, ale přitom to zároveň rozhodně není bezchybný film. Ba co víc, je to film "chybami" doslova prošpikovaný. Ano, je na svou dobu velmi slušně natočený, byť třeba ty kašírované kameny, jimiž si jednotlivé postavy sem tam dokazují své nekonečné síly, poklad natřený jakousi práškovou barvou, sterilně čistý saloon atp. působí značně nevěrohodně, ovšem největším "kamenem úrazu" je samozřejmě předloha. S historickou pravdou či reálně působícími postavami se tu nesetkáme. Hrdinové jsou nesnesitelně patetičtí, vtipy okaté, lsti ohavné a záporáci odporní. Ze všeho nejvíc se to celé podobá pohádkám pro děti, jenže o to právě jde. O pohádku pro děti, které jsou už dost staré na ty klasické pohádky, ale rozhodně a určitě jim zároveň ještě nelze předložit reálný příběh. Děti zkrátka potřebují jasně vymezené zlo a dobro, hrdiny kteří všechno vyřeší a které nikdo nepřemůže atp atd. Že to je ve skutečnosti jinak, že to je složitější, že historická fakta byla jiná? Na to přece bude dost času později... Celkový dojem: 70%, viděno dětskýma očima asi tak 120%... Prostě tak ;o) ()

Reklama

corpsy 

všechny recenze uživatele

Ultimatívny blockbuster socialistických kín. Do dnes, je to s vyše 13 miliónmi ( 13 188 871 ) divákov najnavštevovanejším snímkom uvedeným na území bývalého Československa. A niet sa čo čudovať, pre vtedajšieho diváka to bol námet mimoriadne atraktívny a o videu a nebodaj internete nebolo vtedy chýru ani slychu. Jediná možnosť bola vidieť ho v kine, farebne a krásne širokouhlo, čo neponúkali ani vtedajšie televízie. Z dnešného pohľadu sa film javí ako dosť naivná báchorka, ale plná tak neskutočne kúzelnej atmosféry, že sa mu ešte aj dnes darí úspešne bojovať s hypermodernými filmami. Tak sa teda vydajte ( opäť ) na skvelú dobrodružnú jazdu, ktorá už navždy ostane zakotvená v srdciach filmových fanúšikov. ()

LaciLC 

všechny recenze uživatele

Vynikajúca Mayovka, čítal som aj knihu, tá sa mi páčila rovnako ako film. No radšej mám Winnetoua. Dlho som si síce nevedel nájsť cestu k westernu, raz prišlo obdobie, keď som zhliadol nejaké Mayovky a prirástli mi k srdcu. A tento pocit ešte viacej upevnila moja návšteva pred 7 rokmi na Plitvických jazerách v Chorvátsku, kde sa film natáčal. Fakt je to tam nádherné. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

S předlohou to sice nemá mnoho společného (May by se asi obracel v hrobě), ale je pravda, že tenhle film je ze všech zfilmovaných mayovek nejlepší. Možná také proto, že byl první. Ostatní, které vznikaly v následujících letech jak na běžícím pásu, ve snaze co nejvíc zpěněžit probuzený zájem o mayovky, mají silně klesající úroveň (snad s vyjímkou prvních dvou dílů Vinetoua). ()

Galerie (63)

Zajímavosti (76)

  • Počas scény v bare odhrňuje Sam Hawkens (Ralf Wolter) záclonu pravou rukou, no pri následnom zábere zvonka už ľavou. (ČSFD)
  • Na konci natáčení začátkem října 1962 si hlavní hrdina Pierre Brice (Vinnetou) všiml, že na klapce je nápis „Vinnetou“. Upozornil na to režiséra, který mu odvětil, že je vše v pořádku, protože se jedná o první záběr do dalšího filmu. Nikdo v té době vůbec netušil, že nějaké pokračování bude. (Terva)
  • Pierre Brice (Vinnetou) neuměl vůbec jezdit na koni. Teprve v průběhu natáčení se stal skvělým jezdcem, když ho učil jezdit Lex Barker (Old Shatterhand), který dostal koně už jako malé dítě. (hippyman)

Související novinky

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015

06.06.2015

Po těžké nemoci zemřel v pařížské nemocnici herec Pierre Brice. Představitel legendárního Vinnetoua pocházel ze šlechtické rodiny. Vystudoval herectví a v počátcích se živil jako zpěvák. Hereckou… (více)

Reklama

Reklama