Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ježiši to nemoh někdo Old Shatterhandovi zašít na tom jeho kovbojským hadru ty díry v podpaždí. Má to už vod rudýho gentlemana. Kdybych byl na place tak bych to Oldovi snad zašil sám a zdarma, když produkce neměla na švadlenu pro Oldu. Vždyť to je strašný, největší hrdina divokýho západu a nemá ani na pořadný hadry. A další věc, tak Vinnetou i Olda jsou hrdinové jak krávy a vždycky když pokukujou po nějaký hezký holce ať už indiánce nebo neindiánce, tak ve finále je sbalí nějaká druhořadá postava. A oni pak odjížděj na těch svejch kobylách jak teplý bratři aniž by si vrzli. Tak k čemu bejt hrdina, když pak půjde holka s nějakým druhořadým blbečkem a na mě zbude zase jenom bláznivej Apač co o sobě mluví ve třetí osobě jednotnýho čísla. Mimochodem hrozně se mě líbí jak všude píšou, že indiáni lpí na kměnový život a Vinnetou se neustále toulá divokým západem sem a tam, jak nějakej bezprizorní vágus,místo aby mazal ke svýmu kmeni. Tady byla síla i ten dabing prej "vinnetou nám pojede v ústrety " takhle se možná mluví na zasedání OSN, ale na divokým západě ? Jinak je to klasickej souboj dobra a zla, přičemž dobro představujou pokrevní bráchové a zlo všichni ostatní. ()

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Standardně bych dal hvězdy tři, ale jelikož to je poslední film, kde se tato legendární dvojice objevila (k tomu všemu ještě se vrátili Sam a Lord Castlepool), dávám z nostalgie hvězdu navíc. Jasně, už to není ono jako původní trilogie s Pokladem na jezeře, ale pořád to umí vykouzlit tu atmosféru a dokážete tomu hodně odpustit. ()

Reklama

Mariin 

všechny recenze uživatele

Reinlova labutí píseň s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Nedosahuje sice již kvalit silné pětky (ke čtyřem Reinlovkám počítám i Fregoneseho Old Shatterhanda), ale dokládá, že Harald Reinl měl velký smysl pro dobrodružství a romantiku. Z kladů je třeba podtrhnout klasické hvězdné složení, včetně hezké Karin Dorové (která se krátce nato s Reinlem rozvedla), nádherná krajina a standardně kvalitní Böttcherova hudba. Ze slabin je třeba jmenovat ne vždy správné sepětí hudby s dějem, dosti degradovaná postava Sama Hawkinse a vůbec dosti slabý humor obou komiků Divokého západu. Reinl už sem, bohužel, zanesl též brutální prvky, nepochybně odkoukané ze spaghetti westernu. No, a navíc, pro nás Čechy: Ptáčkův nový dabing je hodně špatný a filmu ještě ublížil; zestárlý V. Ráž už na Old Shatterhanda bohužel nestačil... Ale romantika to je, přesněji: čtyři a půl. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Kdo tyto německé Mayovky vidí poprvé, tak z toho jistě je nadšen. Já si však při vší úctě myslím, že je to téměř vše na "jedno brdo". V tomto filmu je jediné "novum" bitka Old Shatterhanda s padouchy na hotelovém pokoji, kdy scéna konkuruje rvačkám Buda Spencra a Terence Hilla. Vše v troskách. Honba za pokladem, scéna s hady a výbuchy zemního plynu je snad jediné, co dodalo tomu filmu "šmrnc". I Vinnetou a Old Shatterhand jakoby byli unaveni tím přívalem stejných nebo velmi podobných scénářů. ()

Monoxid 

všechny recenze uživatele

Láska je slepá! Vedle večerníčků a českých pohádek se právě Vinnetou dostal nejblíže k mému dětskému srdíčku a to zapříčinilo mou naprostou neschopnost tyhle jihovýchodoevropské westerny hodnotit. Vím ale, že mi byli prvním oknem do velikého světa střelného prachu, lásky, cti a přátelství na život a na smrt. A spousty dalších věcí, které ve filmu sledujeme proto, že mají mizivé šance výskytu v našem reálném životě. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • Název filmu mohl také být: "Im Tal des Todes" ("V Údolí smrti"), "Winnetou im Tal des Todes" ("Vinnetou v Údolí smrti"), "Im Tal des Goldes" ("V Údolí zlata"), "Winnetou im Tal des Goldes" ("Vinnetou v Údolí zlata"), "Winnetou und Old Shatterhand im Tal des Goldes" nebo "Winnetou und Old Shatterhand im Tal der Toten" ("Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí mrtvých"). Nakonec zůstalo u posledně zmíněného, přičemž u nás v Česku je snímek znám spíše pod názvem V Údolí smrti než "V Údolí mrtvých". (hippyman)
  • Ve scéně, kde jsou bandité převlečeni za Hawkense (Ralf Wolter) a Castlepoola (Eddi Arent), má bandita převlečený za Hawkense jeho paruku. Když pak bandité přivedou Hawkense a Castlepoola, má i Hawkens svojí paruku, v některých záběrech jsou dokonce vidět s parukou oba najednou. (Kumy)
  • Náklady se vyšplhaly zhruba na 2 665 000 DM. (hippyman)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno