Síla života

• USA The Homesman (více)

Tři duševně narušené a zcela zmatené ženy se octnou až na samé americké hranici. Náročného úkolu dopravit je zpět do Iowy se ujme svérázná Mary Bee Cuddy (Hilary Swank). Řídit dostavník plný pomatených žen na cestě dlouhé 400 mil je ovšem téměř nad její síly a proto si na výpomoc najme odpadlíka George Briggse (Tommy Lee Jones). Tato nesourodá dvojice čelí během vyčerpávající cesty prérií neustálým hrozbám a psychickému vypětí. Podaří se jim dovézt jejich zvláštní „náklad" až do cíle? (Magic Box)

KoRner

Surovosť je slovo, ktoré naozaj vystihuje podstatu filmu. Všetko je tu tak bezútešné, že sám z toho mám depku. Najhoršie je, že čím ďalej na Západ, tým sa tá drsnosť zvyšuje, takže žiadne nálety ponad nekonečné prérie tu nie su a aj všetky scény zaberajú čo najmenej priestoru okolo zámerne, aby tú bezútešnosť ešte podčiarkli. ()

666Carnage

Tommy Lee Jones výborně, Hilary Swank bravurně. Western trochu jinak a to velice pěkně. Sice trochu táhlejší spád příběhu ale tak co za ty herecké výkony hlavních představitelů a tří bláznivých dam to stojí. 80% ()

Ripley

Čtvrtý režijní a scenáristický počin Tommyho Lee Jonese je syrový realisticky natočený,mírně depresivní western na který jen tak nezapomenu,ale zřejmě si ho s chutí již nikdy nepustím.Precizní režie a kamera,originální scénář bez žánrových klišé s překvapivými dějovými zvraty a vynikající herecké výkony.To vše dělá z tohoto westernu nezapomenutelné dílo.Viděno v originálním znění! ()

F.W.Colqhoun

God will strike you down. V osobě Tommy Lee Jonese lze vytušit zastávání podobných názorů, jimiž se netají parťák, herec-režisér, tradiconalista a skoro-vrstevník Clint Eastwood, který pomáhal budovat a o řadu let později též křísit western: Emerika vyměkla. Volba způsobu, jímž se to tu říká, je ale paradoxní: Feministický anti-western není první nabízející se možnost, jak oslavovat tradici osidlování západu bílými muži. Přesně to je ale to, co se Jonesovi s pomocí Boží podařilo. K filmu jsem usedl v očekávání příležitosti k rozvinutí nudy, aby ze mě The Homesman začal od začátku osekávat celé porce divácké nevíry; na konci nezbylo nic ze mě ani z ní. Tommy Lee Jones režisérsky překonává své limity, stáke patrné, a dává vyniknout těm v branži ještě o něco lepším - pozoruhodné skupině herců v čele s přímočarou Hillary Swank (a takovými jako sporadický James Spader, David Dencik či Meryl Streep v týlu), Marcu Beltramimu v režimu Jacka Whitea a kameramanu Rodrigu Prietovi, skrz jehož dlouhé sklo uzříte Nebrasku jako bezútěšnou rudohnědou pustinu ne nepodobnou Marsu. Jones, spoluautor scénáře, slouží duchu předlohy Glendona Swarthouta, připomnajícímu krutostí a afirmací života v těch nejnehostinnějších podmínkách cosi od Cormaca McCarthyho. Na děsivou nepředvídatelnost road movie a scény neobyčejné drsnosti jsem nebyl připraven a měl jsem po dlouhé době pocit, že někdo naráží na hranice mé divácké otrlosti. Zde nutno hledat Jonesovu zprávu divákovi: To, že jsme (byli) tvrdí, neznamená, že jsme (byli) nelidští. Dávejme si pozor, zda nepřicházíme o cosi důležitého. Taková deklarace úcty k tradici, včetně všech jejich temných stránek, zasluhuje respekt. Nedoceněný film. ()

Hanys_

Pomalý luxusně obsazený western bez nějakých velkých přestřelek. To putování sice místy působí už monotónně, naštěstí se po chvilce stereotypu stane vždycky něco nečekaného. TLJ se měl za kameru určitě stavět častěji. ()

kolemjdouc

Scénář si stačil se dvěma silnými osobnostmi jako Swank  a Lee Jones.Poutavý příběh života v pustině.Žena ,která je finančně zajištěná, pracovitá, čistotná si v okolí nenajde nuže i když se velmi snaží až podbízí.Všichni potenciální partneři si hledají ženy puťky v okolních státech.Většina se jich vrací se zničenými životy zpět.V jednom záběru Briggs míjí povoz s černoškami na korbě asi začaly být žádanější  pro svou odolnost ()

Darth Maul

Tommy Lee Jones vytvoril skromný western s nezvyčajnými postavami. The Homesman dobre pozná svoje limity a pred divákom sa nestavia do pozície niečoho výnimočného. Práve táto sympatická úprimnosť sa mi pozdávala najviac. Okrem toho ma upútal aj netradičný príbeh Mary Bee Cuddy a Georgea Briggsa odohrávajúci sa na (veľmi drsne vyobrazenom) Divokom západe. ()

Disease

Westernová road movie kombinovaná s psychologickým dramatem. Pokud nejste zatížení na sledování zaprášené krajiny, dá celkem dost práce to dokoukat. ()

peetriss

Autorský průnik Tommyho Lee Jonese na Divoký západ, aby v něm bořil zažité zvyklosti westernu coby svižného žánru plného akčních přestřelek a soubojů (což kvituji). The Homesman je nefalšovaným komorním psychologickým dramatem plným depresivní pachuti, který s plnou syrovostí neváhá trvdě zamávat jak s postavami, tak s divákem. Tommy Lee Jones drží opratě svého díla pevně v rukou, což spolu s výbornou kamerou a hereckými výkony Tommyho a Hilary Swank činí z filmu hodnotný zážitek. Jen to možná chtělo trochu učesanější scénář. Cením si také faktu, že producent Luc Besson má občas snahu podpořit vedle výplachů i umělecky hodnotnější filmy. Lepší tři hvězdy si film určitě zaslouží. ()

ondrula

Dost možná nejlepší film, co jsem letos viděl. Tommy Lee Jones film nejen napsal a zrežíroval, ale v titulní roli podal svůj životní výkon. Role Briggse je pro mě skvělým příkladem toho, jak to asi na divokým západě vypadalo, když jste byl dědek a jak jste se musel rvát, když se vám nechtělo do kopru. A taky jaká sebranka všelijakých nešťastníků, pošuků a úchylů se tam taky mohla vyskytovat. Nedostatek akčních scén mi u tohoto westernu nevadil. Hilary Swank v roli staré panny Mary Bee je taky skvělá a dohromady s Briggsem tvoří výborný pár. Neméně výborné výkony podávají i ty tři poblázněné ženy a cestu celý týhle bandy pustinou jsem si prostě užíval. ()

agass

Strašně se mi líbí ta scéna z recepce hotelu. Ten pohled T.L. Jonese dává jasně najevo, že nemá náladu na to, aby s ním zase někdo vyjebal. V tomhle případě James Spader. Pozn. Grace Gummer je dcera Meryl Streep. ()

janabel

Ten název filmu se podle mě vůbec nehodí k danému příběhu. Rozhodně si sílu života představuju jinak, než jak nám ji předvedla hlavní hrdinka. ()

nonick1

Pomalu plynoucí western, od začátku neskrývající svou inspiraci coenovskou Opravdovou kuráží, stvrzenou nakonec i účastí Hailee Steinfeld. Bezchybný, téměř artový vizuál, jen některé scény už příliš bijí do očí svou nakašírovaností. Každopádně od Tommyho Lee Jonese velmi slušný režisérský i herecký počin a nebýt scénáristicky nelogického zvratu v poslední třetině filmu (jakkoliv v knižní předloze mohl být i logický), mohlo to vydat na plnou palbu. ()

warrenur

Zaujimavy a originalny Tommyho pribeh, kde v nom on sam exceluje, spolu s mojou oblubenou Hilary. Vobec, cely film je netypicky a minimalisticky ponimany. Potesilo ma mnozstvo hereciek i hercov v netradicnych postavach, ktore poznam z inych serialov, ci filmov. Hudba perfektne dokresluje celu tu atmosferu a cela ta nehostinna krajina na pozadi krusnych osudov zucastnenych tomu dodava dobovy punc autenticity. Napriek tomu som sa sem-tam nudil a vnimal i dlhsiu stopaz filmu. Netvrdim, ze by bol zbytocny, ale ani sa nerozplyvam nad jeho spracovanim a ucelom. Vnimam ho skor ako originalnu a zaujimavu Tommyho vypoved. Tesim sa na dalsi jeho kusok. Za mna, priemer. ()