Nebraska

• USA Nebraska (více)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

sator

Na 4* moc na tři málo...Dobré panoptikum-která rodina to ale nemá :))...Bruce Dern , který se proslavil zejména rolemi úchyláků všeho druhu si vystřihl bezelstného staříka... ()

andrii

"Milosrdná fata morgana odysea." Venkovní trasa vazeb života. Poutníci bytí na cestě do daleka - poznat nejbližší, to nejcennější, největší vítězství. Spanilý cíl. ()

chelseaman22

Slibný úvod predikoval možnost udělení toliko uspokojujícího hodnocení odpad!. Naneštěstí se film začal transformovat v něco víc, než pouze bezduché putování senilního dědy do Lincolnu. Z dědkovo cesty se stala rodinná událost - událost, jež se začala utvářet výkřikem do tmy "vyhrál jsem milión!". A náhle chce tamten vrátit peníze vložené do kompresoru, tamten za projevenou starost a tamti chtějí pít na účet senilního staříka. Ten německej dědek produkuje solidní desiluzi, jež je navíc podpořena chtíče po novém kompresoru a trucku od Henryho Forda. Rodinná odysea končí ve městě volaném po tom úchvatném prezidentovi s kozí bradkou, konkrétně ve výherní kanceláři - vyberete si kšiltovku nebo podsedák?! 79% Celosvětový výdělek k 3. 3. 2014: $17,133,000, což je 1,43 násobek budgetu ()

Tommy.D

Nebraska je sice parádní film, ale nepochopím jednu věc. Krásné exteriéry, dlouhé záběry ... naprosto nevhodné prostředí pro černobílý film. Strčte si ty pseudoumělecké hipster výmysly někam. ()

trojúhelník

Tak buďto jsem vyprázdněnej já nebo ten film. Anebo to není ani na jedné straně tak hrozné, což je nejpravděpodobnější, ale bohužel opět nikam nevedoucí. Chápu obžalobu společnosti, sentiment a poetiku vyprávění, ale zdá se mi to zkrátka málo. ()

PeterNet

Milá, dojemná, rodinná road trip komedie s poučením, zadostiučiněním a velmi propracovanou kamerou. K tomu první černobílý film, co jsem kdy viděl ve Full HD a přímý konkurent Jasmíniných slz v boji o Oscary v kategorii originálních scénářů. ()

Tosi

Nebraska je hořkosladký film s laskavým srdcem. Bruce Dern je 77-letý starý pán, který z certifikátu, jenž našel ve své schránce, jistojistě usoudil, že vyhrál milión dolarů. Jenže Bruce Dern rovněž trpí stařeckou demencí, navíc léta podporovanou zodpovědným užíváním alkoholu, tudíž nelenil, a pro výhru do Nebrasky vyrazil pěšky. Jeho syn David, než aby neustále otci rozmlouval, že jde jen o cár papíru, zaveze otce pro tu slavnou výhru sám. Jejich společná cesta jim pomůže navzájem objevit tajemství, o kterých spolu dosud nemluvili. Vytvořili tak poutavě odhodlaný, černobíle jednoduchý, citlivě humorný příběh, který možná měl působit trochu tragicky, ale když skončil, měl jsem na tváři úsměv. ()

Johnny.ARN odpad!

Ty bláho, vedieť do predu o aký film ide, jebol by som tam hodnotenie a ušetril si 2 hodiny života. Ale nevedel som a pozeral som to. Hodnotenie to ale nezmenilo. A prečo to bolo kurva čiernobiele? ODPAD! ()

noriaki

Tak jako loni, i letos natočil Alexander Payne film přesně podle vkusu Oscarové komise. Tentokrát dokonce nasbíral ještě o jednu nominaci navíc. Tipl bych si že jednu z nich určitě promění a znovu bych to viděl na scénář. Námětem a snad i náladou jsou oba snímky velmi podobné, jen sbližování otce s dětmi nahradilo sbližování syna s otcem. Díky osobitému vizuálu, hereckým výkonům a specifickému humoru je ale Nebraska úplně odlišná. Jestli je to změna k lepšímu nebo k horšímu, to asi záleží jen na vkusu. The Descendants mně sedlo víc. Silnější tři hvězdičky, nebo slabší čtyři. Minule jsem trochu nadhodnotil, takže teď zase lehce uberu. ()

elanius

(103/2022) / Nebraska je presne film podľa môjho gusta. Nič vám nedá zadarmo, vyžaduje pozornosť pre detaily a emócie nepotrebuje sprostredkovávať nasilu. Odmenou ale je zimomriavkový záver a slušná porcia životných otázok a odpovedí. (9/10) ()

Mishqo

Film o túžbe polosenilného starého muža aspoň trocha napraviť "zlo" ktoré svojej rodine vo svojom živote napáchal na pozadí cesty do Nebrasky za fiktívnou výhrou $1 mil. dolárov s menšou prestávkou v jeho rodnom meste Hawthorne, kde po zistení jeho výhry vychádzajú na povrch skutočné charaktery rodiny a starých kamarátov. A jediní, ktorí pri ňom naozaj stoja (aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať) sú tí najbližší - stará emancipovaná papuľa a.k.a jeho manželka Kate (June Squibb), starší syn kariérista Ross (Bob Odenkirk) a mladší syn David (Will Forte), ktorý svojmu otcovi rozumie azda najviac. Čiernobiela kamera len zintenzívňuje takú tú melancholickosť celého filmu. A aj keď film miestami pôsobí troška ťažkopádnejšie, tak celkovo vytvára úprimný dojem. ()

Kicune

Nebraska není černobílá, jak by se na první pohled zdálo. Je nenápadná, nostalgická, melancholická, poodkrývající americkou reálnou tvář a s jasným odkazem. Herecky, scénáristicky a režijně zvládnuta na jedničku. Od prvních chvílí mi Nebraska připomínala tvorbu bratří Coenů. Oproti ní je ovšem mnohem jemnější, lidská a postrádající nečekané zvraty a sarkastický humor, což je výrazným podpisem Alexandera Paynea. ()

VanTom

Pohodová hořkosladká komedie "o stáří" z nepřikrášlené Ameriky. Taková svědomitá klasika, kde se nerudný, umanutý, zmatený dědula vydává za falešnou vidinou miliónové výhry do Nebrasky, aby neplánovaně skončil ve svém rodném vidlákově u zaprděných příbuzných. Propereme něco špinavého prádla, připomeneme střípky minulosti a hlavně (nepateticky) nalezneme vzájemnou cestu ke svému synovi, který nás celou cestu doprovází a podporuje. ()

Killda

Příjemné, ale ne zase tak dechberoucí. Každopádně bych to každému doporučil, jen mi přijde, že ta látka mohla být uchopena pevněji a zpracována o chlup lépe, to jde ale na bedra scánáristovi. Režie, herci i kamera totiž válí. ()

zigíš

Hezké vztahové father & son drama a první Payneův film co mě neuspal (patrně proto, že ho sám nenapsal) ve finále je i ta oscarová nominace v pohodě ..80% ()

Kurikmoon

Ak budete mať chuť na strašne pomalý cestovateľský film, naprieč všetkými priateľmi a veľkou časťou rodiny Woodyho, nech sa páči. Všetkému dominuje vzťah otca a syna, spestrené perličkami Woodyho manželky.... Ale pozor, niekto by po tomto filme mohol dostať i strach, či depresiu. Ktorú môže ešte vyliečiť posledných 5 minút.... :D Mne to našťastie pomohlo. Ale druhýkrát do toho s Vami nepôjdem. ()

Bagr_007

Film o vztahu senilního otce a normálního syna, který to s ním má těžké. Kolem velká rodina a spousta známých, kteří se chovají jako ukázkové svině. V závěru překvapivě velmi příjemné, celkově už poněkud méně příjemné. ()

netahlo

Naprosto perfektni! Horka, posmutnela komedie s perfektnimi hereckymi vykony a zajimavym zpracovanim. Jen vic takovych probehu o normalnich, prumernych, proste obycejnych lidech. Matka nemela chybu :-) ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (více)