Železný Schwarzenegger

• USA Pumping Iron

V roce 1977 si nezávislý dokument posvítil na svět kulturistiky. Film se stal kasovním trhákem a vzbudil mezinárodní senzaci. Odstartoval kariéru jednoho budoucího multimilionáře a navždy změnil svět bodybuildingu a tělesného cvičení obecně. V hlavní roli zazářil pětinásobný držitel titulu Mr.Olympia Arnold Schwarzenegger. Dokument doprovází tohoto osmadvacetiletého kulturistu na cestě za jeho 6. titulem. (oficiální text distributora)

Mrkvič

Od tak vychvalovaného dokumentu bych čekal daleko víc. Tolik chvály na osobnost Arnolda taky nechápu, když je to plné lží a polopravd. Arnold je tu namyšlený jako určitě býval, jenže k tomu má důvod. Měl něco v hlavě a vypadal jak bůh. Spíš je to plné pohledů na zaťaté svaly, ale bez nějakých zajímavých informací. Dobré spíš pro laika, kterého ale kulturistika zajímá, a chce se pohledem na fénujícího se Ferringa namotivovat. Jen posledních asi 15 minut má spád, vtip a docela i to sportovní napětí. ()

viperDavid

Vůbec se nedivím tomu, že byl Arnold svého času 6 násobný mistr Olimpia. On byl fakt hrozně mohutnej. Člověk, který přesně věděl co dělá a moc dobře věděl, že je hvězda a užíval si to. Kam přišel tam působil obrovským dojmem. A byť film byl původně natočen o světě kulturistiky, vlastně to je celé jen o něm. ()

MiCM

Naprosto nepřekonatelný a kultovní film o kulturistice. Kdo cvičí a tohle neviděl, měl by se stydět. Arnold předvádí, už v dobách kdy ještě nezačal svou hereckou kariéru, že je naprosto famózní herec. Hraje vlastně pořád. Před svými soupeři, na pódiu při pózování, a to vše s ohromným sebevědomím. Lou Ferigno jako mladý kluk trénující s otcem představuje jedinou konkurenci Arnoldu Schwarzzeneggerovi. (Lou po čase říkal, že si ve filmu připadal jako blbec. Točili ho jen jak jí, nebo hloupě pokyvuje na rady otce apod.. Ale bral to samozřejmě sportovně). (Arnold zase tvrdí, že samozřejmě není takový "všivák" jak bylo ukázáno ve filmu, ale ono to zřejmě bude někde mezi řekl bych. Už od mládí si totiž užíval takové věci jako naprosto špatné a absurdní rady soupeřům. Např. to co říká, ve filmu o tom člověku, kterému poradil, ať řve při pózování je samozřejmě pravda. A bylo mnoho dalších rad, kdy třeba jeden kulturista po lžičce soli denně a každým dalším dnem se lžičkou navíc skončil v nemocnici..) Ovšem Arnold byl samozřejmě bezkonkureční. Nemohli zastavit někoho kdo vybil okna posilovny aby mohl trénovat i v noci přes víkendy 8 hodin denně (to samozřejmě za jiných, než určitých okolností není možné). Na filmu je ovšem úžasné, že není příliš hraný. Je to autentické prostředí, soupeřících kamarádů. Veškeré látky ve filmu užívané (alkohol, mariuhana) jsou autentické i rozhovory těsně po nich. Pumping Iron je prostě nezaminětitelný naprosto dokonalý film. Kdyby Arnold svou 6. ůčastí na Mr. Olympia nazakončil svou nepřetrhnutelnou šňůru vitězství, ustavil by rekord v počtu výher možná na stovky let, možná napořád a Lou Ferigno by neukončil kariéru profesionálního kulturisty, což je taky nesmírná škoda. Film doporučuju všem. Kdo cvičí, necvičí, kdo je dokonce absolutně proti takovému sportu a takovým lidem, ať se podívá, na kluky, kteří mají rádi svůj sport a snaží se být nejlepší. Jsou správní, mají smysl pro humor a na nic si nehrajou. ()

BS

Český název opět trochu mimo... Ale to vůbec nevadí, protože Pumping Iron je vynikající dokument o několika významných postavách bodybuildingu ze zlatých sedmdesátých let... ()

noriaki

Arnold Schwarzenegger je rozporuplný člověk. Má tvář tupého primitiva, přesto se díky svému obchodnímu talentu stal milionářem dřív, než jeho svaly objevil Hollywood. První co vás na něm upoutá je jeho vypracovaná postava, ale kulturistické klání vyhrával pomocí psychologie a nezdolné víry v sama sebe. Arnold to má v hlavě srovnané a ví co chce. Po příjezdu do Ameriky odmítl přijmout líbivější pseudonym a obrovskou pílí a touhou po úspěchu donutil celý svět, aby se naučil jeho nesrozumitelné jméno nazpaměť. Změnil tvář bodybuildingu i akčních filmů a stal se ikonou žánru pro celou generaci chlapců. Pumping Iron je dokument o jeho začátcích, ale už tehdy bylo jasné že ten muž dokráčí až na vrchol. Protože to byl jeho sen. ()

Barbarica

"Good bodybuilders have the same mind when it comes to sculpting, than a sculptor has." Vidieť paralely medzi naolejovanými svalmi a vysokým umením je prekvapivé, avšak rozhodne podnetné. Dá sa každá činnosť, vykonávaná na najprofesionálnejšej úrovni, označiť za umenie a jej vykonávateľa za umelca? Arnie je za, dokonca tvrdí, že to má ťažšie, keďže pracuje s vlastným telom. Je vďačným subjektom pre dokumentárny portrét; otvorený (niekedy až príliš...), premýšľavý, temperamentom rozhodne exhibicionista (môže byť kulturista introvert?), so šťastnou povahou, prekonávajúcou prekážky v mene svojho "American dream" (ktorý si ďalej plní ako filmová hviezda a politik) a vymýšľajúci triky na súperov. Na všeobecnejšej rovine film cez vedľajšie, psychologicky vykreslené portréty amatérskeho kulturistu poukazuje na benefity, kt. môže disciplína prinášať; posilnenie tela ako prostriedok k získaniu seba-vedomia a z A. rozprávania tiež o dopade na súkromný život (ale to špecifické pre tento šport nie je). Rozprávanie funguje na princípe paralelizmov, presne tak, ako i diskurz okolo samotných súťaží: máme tu vždy 2 hlavných protivníkov, v pro súťaži Mr. Olympia vyrovnaný Arnold a ambicióznym otcom poháňaný Louie (i keď táto dichotómia sa v závere, po súťaži, popiera). ()

Tomesh

Na otázku, zda používá zakázané prostředky, Arnie odvětil, že by žral i hovna, kdyby to pomáhalo. Velkej respekt. Tenhle chlap dokázal všechno, na co si vzpomněl!! ()

Brain-D

Jediný a jedinečký Arnold Schwarzennegger !!! Podle mě je Arnold velká osobnost, v dokumentu lze vidět jak to má v hlavě srovnané a chvílemi jeho stinou stránku... shrnutí filmu: film o posilování a o vůli soupeřů Arnolda a jiných kulturistů, kteří chtějí dosáhnout samotného vrcholu a být nejlepší buĎ v soutěži Olympie nebo v té menší Universe ()

Trustme

Dvorní Arnoldův fotograf George Butler stojí v podstatě za propagací jeho osoby širší veřejnosti a tímto filmem lze brát i Arnoldovu filmovou kariéru jako započatou. Film se sice tváří jako dokument, ale spousta věcí je, jak už mnozí vědí sehraná. Arnold sice popřel většinu jeho arogantních a egoistických výroků, že šlo jen o dramatický připravený scénář, nicméně kdo se o jeho osobnost více zajímá, ví, že až zas takový milius to není. V Pumping Iron má tak jednu z mála ryze záporných rolí - nejlepšího kulturisty světa, který kromě tréningu na Mr. Olympia psychologicky atakuje soupeře. Pocítí to jak jeho dobrý kamarád Franco, kterého bere na milost, protože jej nemůže ohrozit při jeho malé výšce, stejně tak nesmělý obr Lou, který se teprve v kariéře rozpumpovává. Film není jen nahlédnutím do zlaté éry bodybuildingu, ale je dnes již nadčasovou ukázkou toho jak jedinec se silným tělem, které mu dodá sebejistotu, může zapůsobit na okolí a tímto vlivem má šanci postoupit výš a dál... K filmu: jednoznačný kult v očích každého mladíka, který dokáže svůj biceps donutit udržet činku a inspirovat se díky tomuto filmu k nějaké sportovní aktivitě. Poznání Arnolda jako vtipálka a silnou osobnost. Pro zasvěcené: legendární parta osobností kulturistiky té doby. ...a Arnold kouřící joint! ()

Timak

neskutečná záležitost. Arnold dokazuje, jaká byla osobnost a že to není žádná guma. Moc povedený kousek ()

Brandon

Dokument pro ty, co chtějí něco dokázat. Arnie je bezkonkurenční. "Je ale třeba překonat práh bolesti. Cítíš ve svalech bolest a napětí, které pořád neustávají. A rozhodujou právě poslední tři nebo čtyři opakování. Ty nutí svaly růst. A právě ty dělají rozdíl mezi vítězem a poraženým. Když tenhle práh bolesti překonáš, staneš se vítězem. Když tím neprojdeš, zapomeň na to." ()

Danny F.

Skvělý dokument, jen škoda že sletěl tak zběžně a neukázal i detaily. Arnold je můj idol a tak i tento dokument o něm je pro mne cenný. 90% ()

fefee

Obyčajný dokument o kulturistike, kde hrá neobyčajný Arnold Schwarzenegger. Dívať sa vyše jednej hodiny na nafukovacích panákov ktorý stratili ventil a prežívajú snáď podobný celodenný orgazmus pri každodennom posilňovaní ako Arnold je naozaj záživné pre toho kto nepovažuje ako najlepší šport na svete kulturistiku. ()

Castrator

Aniž by to tehdy kdokoliv, kromě samotného Arnolda samozřejmě, tušil, tenhle film ukazuje, proč to Arnold dotáhl v kulturistice i ve filmu (a vlastně i v politice a ve všem do čeho se pustil) daleko. Zatímco všichni ostatní závodníci jsou komparz, někteří mají problém se i přes to, že angličtina je jejich rodným jazykem, smysluplně vyjádřit, tak Arnold se tlemí na kameru, mluví jistě a co říká má hlavu a patu, a při tom dává všem najevo, že je nejlepší, ví to o sobě a nikdo z toho komparzu kolem na tom nic nezmění. Film si "krade" pro sebe, přestože tenkrát byl vlastně stejný nýmand jako všichni ostatníci závodníci, jen byl favoritem na vítězství, nic víc v té době za ním nebylo. I tak bylo tvůrcům jasné, že film musí být především a hlavně o něm. Kromě tohoto film pěkně ukazuje přípravu na soutěže a pro každého, koho kulturistika bere, především aktivně, je to asi nejlepší film na toto téma. Parádní film. ()

VanTom

Vcelku zábavný dokument se nezabývá pouze mladým Arnoldem (v tomto úspěšném období samolibým provokujícím machýrkem) na cestě k zisku 6. titulu Mr. Olympia (1975), ale představuje i některé jeho rivaly. Do hloubky nebrousí, jde spíš o zviditelnění kulturistiky jako "soutěžního sportu". Jj, jsou (byli) to všichni pořádný korby s dokonale napumpovanými železnými svaly, cílevědomě makající v posilovně dnem i nocí… taky tomu jejich světonázory odpovídaly. :-) ()

Ravi

Schwarzeneggera známe především z filmů, ale kdo ví jak došel až do Hollywodu? Koukněte se na tento dokument o něm. Zjistíte, co všechno musel v mládí obětovat, aby své tělo dostal do podoby, v jakém bylo v dobách jeho největší slávy. Nošení špalků po lese, vlastní tréninkové metody atd. 85% = 4/5 ()

WincKruspe

Pro fanoušky Arniieho a kulturistiky nutnost vidět. Dá se říct, že je to takový pohled do duše Arniieho, jakým způsobem o kulturistice přemýšlí a musím říct, že pokud někdo četl i jeho knihu jako já, tak mi dá zapravdu. I díky němu jsem se rozhodl začít posilovat. P.S. Docela bylo zajímavé sledovat schledání po 20 letech, jak se většina z nich změnila. ()

Kosmik 1

Co se týče kulturistiky, tak Arnold Schwarzenegger je pro mě absolutně největší osobnost. Tenhle dokument mi to jen potvrzuje. V dětství jsem přečetl spousty časopisů Muscle Fitness, které odebíral starší bratranec, který posiloval. A nebylo jediné vydání, kde by chyběl Arnie. To co on dokázal v kulturistice je neskutečné a já ho za to obdivuju. Kdo je na tom stejně, poslechněte si jeho šest zásad ( http://www.youtube.com/watch?v=iBzthH4bGMU - s pár radama do života). Jedny z jeho zásad znějí: " Mezitím, co si užíváte života, nebo se poflakujete, někdo další tvrdě pracuje, někdo další se vzdělává a někdo zase vítězí. Tohle si pamatujte. Bez tvrdé práce ničeho nedosáhnete." ... "Vždycky mě napadlo, že den má 24hodin. Z toho 6hodin spíte a 18hodin Vám zbývá. Většina z Vás ale řekne, vždyť já spím 8 až 9 hodin denně. V tom případě bych ale doporučil spát méně." 100% ()