Osmdesátá léta v Československu. Mladičká sprinterka Anna (Judit Bárdos) se stává členkou Střediska vrcholového sportu. Její matka (Anna Geislerová) a trenér (Roman Luknár) doufají, že splní kvalifikační limit a postoupí na olympijské hry. Vybočením ze světa tvrdého sportovního drilu je pro Annu pouze milostný vztah s Tomášem (Ondřej Novák). Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy. Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně. (Falcon)

grerar

To, že je film zajímavým exkurzem do světa sportovců v osmdesátých letech, je zřejmé. Je relativně dobře vystavěn. Ale. Tolik zbytečných scenáristických berliček. AAA. Některé byly MEGA velké. Což je škoda a upozaďuje to řemeslnou stránku filmu do B kategorie. Protože nebýt toho (namátkou: tramvaj, opisování na stroji, předávání, hřbitov, "emigrace?" ehm). Mohlo to být na sto, je to míň. Ale pro lidi, kteří nečtou, a nemají alespoň základní znalosti o osmdesátých letech rozhodně zajímavý počin. Zřejmě by měli tento film promítat na základních a středních školách místo občanky (ZSV). A hned nato pustit Přitelkyni z domu smutku - kterážto by právě Fair play mohla ukázat, jak má vypadat excelentně odvedená filmařská/televizní práce. Příběh na 4, práce na něco míň. Ale v kontextu minulých let dávám 4*. ()

Móó

Je skvělé, že vznikl film na podobné téma. K dokonalosti mi chyběla nějaká větší tečka na závěr, ale i přesto ho řadím k těm lepším z české kinematografie. Ani chvíli jsem se nenudila, děj mě naprosto vtáhl. ()

gonga

Je mi líto, je to natočené výborně, výborné herecké výkony, bohužel hlavní hrdinka je tak neskutečně neuvěřitelně antidopingově uvědomělá, že to nelze přijmout. Pochybuji, že se v té době našel sportovec, který by si uvědomoval , že jsou anabolika škodlivá a také velice pochybuji o tom, že by se kdy nějaký sportovec zajímal o to, co mu dávají. Všichni byli rádi, že se zlepšujou a nikdo neřešil co sype. Čili pro mě je celá ta historka nevěrohodná vinou chování hlavní hrdinky, která jedná tak, jak bychom sice byli rádi aby jednala, ale ve skutečnosti by se to prostě stát nemohlo. Podívejte se třeba na Jarmilu Kratochvílovou, jakej to byla pěknej chlap a dnes už vypadá zase docela normálně. Vzhledem k tomu, že už nesype není divu. ()

Everyone

Emočně silné (plné dilemat, volba mezi menším a větším zlem), příběhové jednoduché s průhledným závěrem. Zajímavé téma, o kterém se moc nemluví, mluvit nechce a mluvit chtít nebude, poněvadž je zkrátka stále aktuální. ___ Člověk si jen stěží dokáže představit rozkol sportovce, který celý život trénoval a aby dosáhl na vrchol, tak nestačí jen dřív více (výrazně překonat vlastní limity prostě nelze, když už vrcholově trénujete), člověk musel spolupracovat (i když patřil k úzké špičce - já je neodsuzuji, když prakticky nebylo na výběr, ale veřejnost to nepochopí - viz např. Pantani a jiní cyklisté nebo atleti, sportovce to očerní vždycky, když se přizná, i když by vysvětlit důvody a dilemata, která ho k tomu vedly; z gauče se lehko odsuzuje - doma je každý svatý; co jim také zbývalo, fyziologická stopa je jasná), což jednoduše vyřešil "pokrok v medicíně". ___ Tam, kde jde jen o kilogramy a vteřiny, tam je vždycky problém s dopingem. Tam, kde jde "více" o techniku, popř. možnost např. kombinace (míčové sporty), štěstí, tak zde doping nemusí hrát roli, popř. jen okrajově, protože k úspěchu pomoci nemusí. ___ Sport je z biologického hlediska (genetika) nespravedlivý (i když to hraje kolikrát velkou roli), člověk s tím (mezi soupeři) bojuje, jak jen může, svoji vůlí, houževnatostí, trpělivostí, nezdolností a sloními tréningovými dávkami - a to je na tom to pěkné, člověka to posílí a připraví na realitu (pokud mu realitou nebude vrcholový sport). Někdy to ale nestačí, člověk chce za celoživotní (resp. oběť dětství, mládí) oběť (mnohokrát vsadili na jednu kartu) uznání, tak si pomůže nebo je mu pomoženo. ___ Z celého filmu jsem neměl pocit, že by soudil sportovce, za to co dělají, ale ten závěr (poslední scény) vzýval k čistotě a morálnímu kreditu, k čemuž jako by pomohl deus ex machina, který zapříčinil bojkot, který jakoby říkal...huntovat si tělo pro toto, to nemá cenu. Člověk má mít rád sport, pohyb, pro ty povznášející věci, nikoliv pro vavříny, které rostou na hnojišti. Ačkoliv sport mám rád a atletiku zvlášť, tak si nedělám iluze. Kdo chce podstoupit takovéto oběti, prosím. Kdo takovéto sportovce odsuzuje, tak jakoby se v reálu nesetkal s korupcí, ale sport má to Coubertinovské poselství hluboko zakořeněné, tak ho to dělá svatější než ostatní aktivity a podle toho vypadá i celospolečenské odsuzování. ___ Co není ve sportu zakázáno, tak jakoby bylo dovoleno (Některé cesty jsou dovolené, jiné ne, např. podávat nitrožilně EPO vs. podobného efektu dosáhnout v hypoxickém stanu.). Nové podpůrné prostředky bych (po tak silném několikaletém odříkání chápal trochu jinak než běžný divák) v naší pokrytecké době, stejně jako novou tréningovou metodu - cestu, která zlepší výkon. Strava a doplňky stravy (např. klasika B12), vedle sportovního odříkání, jsou základem a hrají významnou roli. ___ Já v tom nevidím rozdíl, zda si to píchnu nitrožilně, nebo mám sponzora na kyslíkový stan. Ale jak by to vypadalo, kdyby byl doping veřejně povolený, pak by byl sport ve své vrcholové formě, aspoň upřímný a na nic si nehrál. Co se zákazem dopingu ochraňuje? Myšlenka o ...(*)? nebo děti (tak to určitě, ale)? ale problém je v tom, že mnoho z nich má např. zničené klouby už na základní škole, ale aspoň mají zdravá játra. atd. ____ Základní principy olympismu (vs. realita *) 1 Olympismus je životní filozofií, povznášející a vyváženě spojující v jeden celek zdatnost těla, vůle a ducha. Spojením sportu, kultury a výchovy usiluje olympismus o vytvoření způsobu života, založeného na radosti z vynaloženého úsilí, na výchovné hodnotě dobrého příkladu, sociální odpovědnosti a na respektování základních universálních etických principů. 2 Cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvoje lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti. 3 Olympijské hnutí představuje svornou, organizovanou, všeobecnou a trvalou činnost všech jednotlivců a uskupení inspirovaných hodnotami olympismu, uskutečňovanou pod vedením M.O.V. jako nejvyššího orgánu. Je rozšířeno na pěti kontinentech. Jeho vyvrcholením je účast sportovců celého světa na velkém sportovním festivalu, na olympijských hrách. Jeho symbolem je pět propojených kruhů. 4 Provozování sportu je lidským právem. Každý jednotlivec musí mít možnost provozovat sport bez jakékoli diskriminace a v olympijském duchu, jenž vyžaduje vzájemné porozumění v duchu přátelství, solidarity a fair-play. 5 Vzhledem k tomu, že sport se uskutečňuje v rámci společnosti, mají sportovní organizace spadající do olympijského hnutí autonomní práva a povinnosti, tedy možnost svobodně vytvářet a kontrolovat pravidla sportu, určovat strukturu a správu vlastních organizací, dále mají právo svobodných voleb bez jakéhokoli vnějšího vlivu a odpovědnost za uplatňování zásad dobré správy. 6 Jakákoli forma diskriminace vůči zemi nebo osobě z důvodu rasy, náboženství, politického přesvědčení, pohlaví či z jiného důvodu je neslučitelná s příslušností k olympijskému hnutí. 7 Příslušnost k olympijskému hnutí vyžaduje dodržování Olympijské charty a uznání ze strany M.O.V () (méně) (více)

Platom

Poněkud mdlé vyprávění v komorním dramatu, které takřka nesnese označení sportovní. Ze sportovního hlediska je zde pouhý náčrt něčeho, co mohlo být solidní, dramatickou a akční podívanou. Ve filmu je mnoho hluchých míst a jde zde spíše o dobu, ve které se film odehrává, než o samotný příběh hlavní hrdinky. Nemohu si pomoci, ale podobných filmů, které se navracejí k těžkostem okupace, bylo v našich končinách natočeno velmi mnoho - tento nijak nevybočuje, nevyčnívá... Jaká škoda, čekal jsem více. I tak je to na domácí poměry solidní podívaná, které nepatrným způsobem napravuje reputaci Českého filmového průmyslu. ()

dawe787

Docela příjemný psychologický sportovní (dopingový) příběh o mladé sportovkyni, která nemůže ani vycestovat za svým tátou, který v minulosti emigroval. Vše se zamotá více než je třeba a STB pak začíná dělat ty,ty, ty,. Za precizní aranžování a věrohodné dobové kulisy dávám za 4. Inu jak říkaval můj praděd - soudruhu učiteli, to je pěkné, že už můžeme lítat na měsíc a kdy budeme moci na výlet do Vídně? ()

Helldo

V dobách Babovřesek a jiných odpadů hrdé české kinematografie, Fair Play nevděčno svému názvu (a díky za to) porušuje onen kodex ve znamení tuzemského úpadku a přináší v duchu mrazivě realistického vykreslení doby, jíž je povinnost si připomínat, kvalitně odvedenou filmařinu nepostrádající napětí, atmosférou a pozvolnou leč nenucenou gradaci. Za odměnu o hvězdu a poklonu více. :) ()

Rehooo

Konečně další z českých filmů, na který můžeme být hrdí. Parádní příběh, který má dvě linie. Jak tu sportovní, tak i tu z osobního života. Sport byla, je a bude vždy moje vášeň, takže mě tento film vtáhl všemi deseti. Vše okolo nekalosti sportu je v tomto snímku velmi krásně a realisticky znázorněno. Když se však člověk zamyslí, tak kdoví jaké praktiky se provádí dnes... ()

Brtniik

Na tento film jsem dlouho číhal. Je to chmurný film o neméně chmurné době, ale jak někdo napsal, tuto problematiku šlo pojednat i trochu lépe – akčněji, ale naštěstí nebyla pojednaná „humorně“. Na osudu Geislerkou ztvárněné postavy bylo pěkně a realisticky popsané, jak se člověk dostane do šlamastiky, ani neví jak. Odvahu (a štěstí) zdrhnout měl málo kdo a tak nezbývalo než ohnout záda a držet krok a ústa a tu a tam sezobnout nějaký ten benefit. Kdo si je otvíral moc, časem přes ně dostal a nepochopil-li to včas, mohl na ně i padnout... Původně jsem chtěl protestovat proti nápadu nasazení odposlechu na tak nezajímavé torzo rodiny, ale jak tak o tom uvažuji, ONI opravdu nebyli líní získávat informace jakkoli (pokud si je rovnou nevymysleli) a držet lidi v šachu. Trochu mne šokovala ta paní STB, kterou potkat, tipoval bych ji na daleko jednodušší zaměstnání, ale setkal jsem se s agenty, kteří vypadali, že neumí počítat do pěti, takže i toto bylo dle skutečnosti. Báječné a nanejvýš nebezpečné krytí. Sestavení „programu“ pro celou rodinu tak, aby bylo možné šmejdit po bytě bylo také reálné. Ovšem jako kluka mne dost naštvalo, že maník buchtu líbal při první schůzce a k intimnostem došlo „až“ příště. Pokud mne paměť neklame, bylo s tím o dost více starostí. Pamatujete, že ta nedostupnost erotiky vyburcovala jistého Štěpána Šafránka k docela obsáhlé básnické tvorbě? Čili, nebylo to zas až tak špatné, ale jedno zhlédnutí docela stačilo. Podstatný klad filmu spatřuji v tom, že onu dobu je vhodné znovu a znovu připomínat a hlavně ukázat prstem na ty, kdo za ten marasmus mohli. Škoda, že nejsme jako oni. ()

Mlle

Smekám… Vida, ani filmové tápání v minulosti naší totality očividně nemusí být osvědčeným českým receptem na špatný pokus o falešně lítostivou reminiscenci. ()

allebra

Příjemný filmový zážitek! Aňa Geislerová nezklamala a velmi mile mě překvapila Judith Bardós svým naprosto přirozeným hereckým projevem! ()

phamphi

Důležitá výpověď o tom, jak čeští bolševici neničili jen zemi, hospodářství, životní prostředí, osobní životy a charaktery lidí, ale cynicky si zahrávali také se zdravím lidí, kteří měli být výstavní skříní úspěchů socialistického režimu. Zároveň se jedná o příhodné téma vzhledem k aféře státem řízeného systémového dopingu ruských sportovců. Některé věci se nemění, zvyk je železná košile a Sovětský svaz 2.0 bude dál sport zneužívat k politickým cílům. Film je tak důležitou tematizací této zanedbávané a možná i málo známé skutečnosti o fungování vrcholového sportu v socialismu. Jinak zpracováním průměr. ()

Lukin413

Silné téma, ale pohříchu sterilní zpracování. A vlastně to o tom dopingu nakonec zas tolik není, spíš o sté variaci na téma "STB vyjebává s lidmi". ()

Majkak

Vizuální atmosféra je skvělá, typická socialistická šeď a chmura. Film je silný v zobrazení mechanismu fungování tehdejší společnosti. Všichni se navzájem drží pod krkem, musíš to pro mě udělat, jinak jsem v ohrožení. Charaktery se lámaly pro zachování pozic. Aňa Geislerová (matka) a Judit Bárdos (dcera) mile souznějí. Aňa Geislerová vyváženě osciluje mezi lehce zdeptanou matkou bez perspektivy a zbytky hrdosti z dřívějších dob, Judit Bárdos překračuje obvyklou jednoduchost vrcholového sportovce. Z vedlejších rolí zaujme Igor Bareš jako typicky hnusný estébák a Ondřej Malý v roli sportovního lékaře. Takový malý Mengele. Osobně bych se raději svěřila veterináři než jemu. Naopak nijak nepřesvědčuje Ondřej Novák v roli Annina milého Tomáše. Celkově je daleko výraznější stránkou filmu zobrazení mechanismů doby oproti síle dramatu. Příběh je poutavý, ale občas sklouzne po slupce. Povinně naordinovat pravidelné promítání těm, kteří tvrdí, jak idylické mezilidské vztahy panovaly za socialismu. ()

char_t

Škoda že se film tak moc soustředí na Geislerku, komanče, doktory atd atd, a pak se nedostává dost prostoru pro hlavní postavu. Hodně odfláknuté tak jsou její vztahy s chlapem i s tréninkovou parťačkou, tam rozhodně chyběla větší hloubka. Ale špatné to není, to rozhodně ne - na české poměry rozhodně nadprůměr, pro mě 70% a hodně silné 3*. ()

oli009

Čím dál tím více zjišťuji, že pokud je český (popř. československý) film opravdu kvalitní a precizně natočený, obsazený i zahraný, tak se mě dokáže dotknout mnohem více než kterýkoli z mnoha továrních výrobků Hollywoodu. Skutečně myslím, že na některé filmy v české kinematografii můžeme být právem hrdí a leckterý z nich by si nezadal z nějakým americkým celovečerním trhákem. A přesně takovým filmem je Fair Play. Je to síla. Od začátku až dokonce sledujete přesně načasovanou emotivní bombu, která dokáže vybuchnout v tu pravou chvíli a vychrlit na vás tak najednou tolik pocitů, že nevíte který vnímat dřív. Prostě kdo tento film neuvidí, přijde o jeden ze zázračných českých filmů a především o dokonalé představení jedné tragédie trvající přes 40 let... ()

holistix

Dramaturgicky to šlape jako hodinky, ale v tom je to právě chladné a vykalkulované, protože jednotlivým epizodám není dodán adekvátní rozsah v rovině emocí. Rozumově si lze všechno poskládat bez nejmenších pochyb a mně právě schází ten prostor k samostatnému myšlení a cítění. Z několika slibných dardenovských vnitrozáběrovek film postupně sklouzne k televizní stylistice a nezbude než doluštit tajenku z minulého čísla. Ale dilema zaprodat či nezaprodat je pěkné a stále aktuální. ()

Hopkins

Upřímě jsem moc na tento film do kina jít nechtěl nakonec jsem byl přehlasován a nic jiného nezbylo a jsem upřímě rád je to bezvadnej film. Není zbytečně překombinovaný navíc v něm není taková ta vata že všechno dopadne jako pohádka naopak říkáte si tohle musel někdo zažít a prožít. Vřele doporučuji. ()

Olík

K...a, když už se odhodlám osvobodit čertíka z krabičky, tak tnu do živého......Kratochvílová, Fibingerová, Bugár.........hrnu to padni komu padni. Ale tady.......připadal jsem si jako bych sledoval Libora Baselidese hoblujícího dlouhou míly. Osud holčiny mne vůbec nezasáhl, ke komunistům jsem necítil málem žádné antipatie, chartista Roman Zach úplně nepodstatný stejně jako emigrující přítel hlavní představitelky, postavy Romana Luknára a Ondřeje Malého téměř komické.......za zmínku snad stojí pouze "maminka" Aňa Geislerová, které každou další rolí přicházím čím dál tím více na chuť. Tohle sportovní unfair play drama by si potřebovalo šlehnout pořádnou dávku Stromby, aby nabralo na svalovině, protože doba kdy mezi lidmi kolovaly vtipy jako „Fibingerová šlohla Kratochvílové holicí strojek a ta jí za to nakopala do koulí“ ještě není mrtvá a je potřeba na ni stále ukazovat prstem! ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka