Jako nikdy

• angličtina Like Never Before (více)

Strhující příběh jednoho krásného léta, během kterého by se nechtělo umírat nikomu, natož tomu nejtvrdšímu samorostu. Pro tento komorní film jsou klíčové tři postavy, vedle hlavního hrdiny jsou tu dvě ženy. Karla, asi pětatřicetiletá, je svému životnímu partnerovi něčím podobná: malířka, bohémka, pro ostrá slova nejde daleko. Kontrastní k těm dvěma je Jaruna, vdaná asi pětapadesátiletá žena, zdravotní sestra. Kdysi byla milenkou pana malíře. Tato trojice vede marný boj se smrtí, bojují sami se sebou a současně mezi sebou – což přináší každému z nich určité očištění.
Na začátku vidíme malíře Holase, jak se ještě pokouší kreslit, tvořit, jak se vzteká, že už nemá sílu. Netuší, že jeho energie začne mizet jako voda v písku, že vše půjde tak rychle. Okolnosti ho stahují do postele, která bude smrtelná. Ještě se párkrát nechat vytáhnout před barák, aby viděl oheň, hvězdy...
Dvě ženy v jeho blízkosti se k sobě postupně přibližují. Jsou rozdílné, ale nikterak jim to nebrání soustředit se na to, co je opravdu důležité. (Česká televize)

kolodej1

musím říct, že se mi to líbilo, na české poměry rozhodně jeden z nejlepších filmů roku. Především bych vyzdvihl herecké výkony, především hlavní trojice, ale dobře byli vybráni i herci ostatních rolí. Řada věcí byla ve filmu spíš jen naznačena a úplně vyřčena nebyla, což má své jisté kouzlo, ale zase by se to nemělo přehánět, takže si myslím, že třeba o Jarunině minulosti mohlo být řečeno trochu víc. Přesto, že se vědělo, jak film skončí, tak to pro mě bylo dostatečně silné a kvalitní drama. Líbila se mi práce s kamerou i filmová hudba, i celková atmosféra snímku. Oceňuji, že se tu netlačilo příliš na city, zato tu byla cítit bezmoc a zklamání potápějícího se života, který s tím už nemá sílu nic udělat. Postupné vyhasínání Vladimíra a vztah jeho opatrovatelek k němu i sobě navzájem, zde byl velmi hezky vylíčen ()

rigby

Komorní příběh otevřených vztahů a uzavřenosti života. Výborné herecké obsazení, které se bohužel po většinu ztrácí v poněkud slabším scénáři. Mnoho věcí je jen naznačeno, ale nejde dále do větší hloubky. A to je škoda, mohlo vzniknout opravdu neobyčejné dílo. Takto se jen lehce pohupuje nad hladinou průměrnosti. ()

kokofek

Jediná jistota na tomto světě je,že z něj všichni odejdeme,ale jistota jestli v té chvíli nebudeme sami tu není.Proto jsou tyto filmy o smrti tak potřebné.Možná se díky nim častěji zamyslíme jak žijem než tam dojdem. ()

fafejt001

No zůstalo to tak napůl cesty . Zahrané dobře , ale scénář nějak kulhá . A opět ta vulgarita asi je to normální v dnešní době , ale u mne to není normální . Nějak mne to nechytlo a jednou shlédnout stačilo . ()

aannemer

Tento film ani hodnotit nemá smysl. Je to příběh ze života plný emocí, které život a vztahy mezi lidmi přináší. Jednou vidět stálo za to, podruhé určitě ne, ale osobně mi hodně vadil zcela otevřený konec a mnoho nezodpovězených otázek. ()

Saxos

Věřím i uznávám, že natočit film s tematikou očekávané smrti, je určitě složité. Když už mě oba malíři začali bavit, tak se do toho vložily smyčcové nástroje. Za mě podkreslující hudba k filmu prostě hrůza. Hvězdy hlavně pro Špalkovou a Schmitzera. ()

esmoke

Jako vždycky... další český film, který jakoby vypadl z klasické šablony. Kdy bude u nás natočeno něco nového neotřelého? ()

Dawe2

Dvě * a obě za výkon Jiřího Schmitzra. Klobouk dolů. Zbytek je na obsah dost dlouhý táhnoucí se film, co ve mě nic nezanechal. ()

Kozlowski8

Svérázný, těžce nemocný malíř Holas, tráví poslední chvíle svého života ve své chalupě, obklopen krásnou přírodou a dvěmi ženami, které jsou mu na konci životní cesty nablízku. Jsou jimi jeho dávná milenka a současná mladá přítelkyně... Jedno z nejlepších českých psychologických dramat poslední doby, kde je téma blížícího se konce života, představeno se vším, co přináší pro samotného umírajícího i pro všechny jemu nejbližší osoby. Kromě ústředního tématu očekávání blízkého konce, přípravy na něj a smiřování se sním, sledujeme rovněž vývoj ve vztahu mezi oběmi, povahově silně odlišnými ženami a následně také mezi Holasem a jeho synem, o něhož se doposud nezajímal. Scénář tyto vztahy, pocity a rozpoložení zúčastněných velice dobře pojal a herecké výkony, především Jiřího Schmitzera a Petry Špalkové, vše umocnily, takže je na světě velice zajímavý filmový počin, který minimálně pro ty zmíněné herecké výkony a scénář, patří mezi českou filmovou elitu. 80%. ()

allegria

Navzdory děsivému tématu (a kdo by tohle rád viděl zblízka, že) dávám vyšší hodnocení a musím uznat, že je to hodně dobře udělaný film. Přestože je děj víceméně předvídatelný, divák se ani na chvilku nenudí. Vše je tak autentické, až z toho mrazí. Herci skvělí, režie úžasná, žádný nepřirozený patos či přeslazenost, zkrátka smekám. Taky oceňuji, že jsou tu místy náznaky a člověk si sám musí vylovit "své" vysvětlení a domyslet souvislosti - tohle mám ráda nejen u filmu, ale i ve výtvarném umění. A mimochodem - zajímaly mě i ty obrazy, některé byly až úchvatné. Jediné, čím mě tvůrci filmu hodně naštvali, byl ten rybí masakr - i když do děje zapadl, to je fakt. ()

dejavu26

Citlivý, introvertní příběh, který nezaujme akčním dějem nebo překvapivou pointou, ale skvělými hereckými výkony Petry Špalkové (škoda, že se ve filmech objevuje čím dál vzácněji), Táni Medvecké i Jiřího Schmitzera, podbarvenými úžasnou muzikou od Kazet a působivými exteriéry i interiéry, ale též solidním, uceleným výběrem výtvarných děl. Příběh umírajícího muže mezi dvěma sebe obětujícími se ženami zaujme tím, že v centru děje není umírající, ale ti kolem něj a děj se odehrává nikoliv manifestovaně, ale skrytě. Musela jsem pak přemýšlet o tom, jak umírající osobnost stále budí kolem sebe někdy až nezasloužený respekt a ze strachu staví hráze zloby a jak nesmírně těžká je péče o kolem sebe kopajícího člověka, pro kterého je soucit a slabost horší než smrt. Je to těžké dokonce tak, že si člověk sáhne na dno a nemá sílu řešit své ego, žárlivost, peníze, budoucnost nebo společenské postavení. Důležité je jen tady a teď a zvládnout minutu po minutě. Postavu Jarky (T. Medvecká) pak evokuje text závěrečné písně v titulcích Jizvy: „I když jsi pryč a jizvy už jsou zahojený..., jsme propojený“a onomu propojení pak obětuje klid v rodině a otevírá starou ránu nevěry svému manželovi. Kupodivu však nenastane rozklad a chaos, ale katarze; jasné nebe po bouři, kdy Jarka svým klidem ustojí nejen těžkou rodinnou situaci u sebe doma, ale i pozici té nechtěné navíc ve vztahu ke svému bývalému milenci a jeho přítelkyni. Nádherný, chytrý, dobře udělaný a nevtíravý film, u kterého jako minus vidím jen otevřený a nijaký konec, který mne nikam nezavedl, abych o něm mohla dál přemýšlet. ()

Jurcekk

Toto ma bavilo. Keď má našinec na hovno život, cíti sa ako taký stroskotanec. Najlepšie roky za sebou, tak sa mu s týmito tu dobre stotožňuje. ()

robbez

Film každou svou minutou přesvědčuje diváka, že umírání opravdu není pěkné. To ale asi většina lidí ví nebo aspoň tuší i bez filmu. Nejvíc mi vadí ta extrémní vyhrocenost jednotlivých poloh. Buď se tam dramaticky řve, vyčítá, uráží nebo zase mlčí, šeptá. Nejvíc mi v hlavě utkvěla věta: Není těžký umřít, ale dobře se vysrat. ()

Katsiki

Jestli člověk byl někdy přítomen umírání, nemůže tomuto filmu vytnout nic....ani to, jak tady mnozí píší, že klouže jen po povrchu. Ne. Vše tam je. Jen to nemůže každý vidět. To musí cítit.A nevynechali ani to, že když někdo přijede z dálky po dlouhé době (tady syn), nemůže se s tím vyrovnat tak, jako ti, kteří si to loučení prožili.Klobouk dolů před ústřední trojicí. ()

p.hubicka

Já jsem v životě neviděla negativnější film, který by na mě tak hnusným a negativním způsobem zapůsobil a nechal ve mně tak negativní a nepříjemnou stopu.. je to excelentně zahraný, natočený ale je to smutný a hnusný.... ()

21. Český lev - nominuj svého favorita!

21. Český lev - nominuj svého favorita!

22.01.2014