Jako nikdy

(festivalový název)

Drama / Psychologický

Česko / Slovensko, 2013, 89 min

• javak810i

Snímek "Jako nikdy" trpí klasickými příznaky něčeho, co já označuji "český film". Naše tuzemská kinematografie mě totiž stále ujišťuje v tom, že poslední dobou za moc nestojí (čest výjimkám) a když už je film dobrý, tak je to buď komedie, nebo drama. Tento film sice drama je (nebo to alespoň tvrdí jeho tvůrci), ale když jediné dobré scény působí spíše tragikomicky, tak je asi něco špatně. Film je totiž hutně proložen zdlouhavými až nudnými pasážemi, nebo vyloženě "WTF" momenty, o kterých nemáte tuchu, co tam vlastně dělají. Samozřejmě, tvůrci filmu v následující panelové diskusi vysvětlili, že film je plný symbolů a i ty zdánlivě prázdné záběry kamerou něco znamenají. Dobře, beru. Avšak to nic nemění na skutečnosti, že mě film celkově nudil a někdy jsem si v duchu říkal, jestli paní Bidlasová ten scénář nepsala pod vlivem. Proč tedy film vidět? No, herecký výkon pana Schmitzera stojí za to (i když se podle slov producentů ani moc přetvařovat nemusel), o hlučné hádky plné sprostých slov není nouze a na Janu Pidrmanovou se hezky dívá, obzvláště když morduje nožem ryby. Za mě 2*(16.9.2013)

I přesto, že film řeší vážná témata, není filmem smutným, Tyc opět využívá svého zvláštního smyslu pro humor, který se objevuje na těch nejnečekanějších místech a snad ještě více než dříve připomíná schormovskou poetiku. Oproti předchozím filmům ubylo tradičních dlouhých záběrů přírody a poetických symbolů a režisérova záliba ve vizuálních experimentech, byť se projevuje i v tomto komorním snímku, je často velmi nenápadná, ve prospěch děje a dialogů. Právě příběh a vztahy v tomto filmu dostávají prostor jako nikdy. Snad poprvé hrají v Tycově filmu pouze profesionální herci, na jeho poetice se to ale vůbec nepodepisuje. Schmitzer, Medvecká i Špalková podávají další z životních výkonů.(4.6.2014)

• Meijin

Minimum děje, žádná velká slušnost v dialozích...díky tématu "blížící se smrti" i dobrým hereckým výkonům, má však silnou atmosféru. Ukazuje se, že Karla je rovněž vynikající malířka a to je možná jeden z důvodů proč s o generaci starším malířem, pro nějž bylo malování téměř vším, žije. Za zbytečný a hloupý závěr půl hvězdy dolů.(1.8.2016)

"Jako nikdy" by si zasloužil daleko vyšší hodnocení, ale...Je zde příliš málo prostoru pro tolik lidí. Bohatě by stačili Vláďa, jeho syn a Karla. Na začátku se vztah Vláďi a Karly jevil jako typický pro otce a dceru. Dialogy to včas uvedly na pravou míru. Byly krystalické, zrcadlily momentální stav věcí a čistily vzduch. Umírání a smrt je nepřenositelná zkušenost, takže je těžké umět reagovat na potřeby a pocity umírajícího. Tady se sice některé skutečnosti tajily, ale závěrečná katarze je rozkryla a Vláďa mohl v klidu umřít. Líbil se mi okamžik, kdy nitro zúčastněných samovolně vyplouvalo na povrch (třeba jak si Venda přijel pro manželku), stejně tak dějiště (hezký dům, ateliér, rybník). Petra Špalková hrála skvěle, stejně tak Jiří Schmitzer (vypadá hodně sešle).(21.10.2013)

Neuvěřitelný film, musím říct, že česká scéna mě vážně čím dál tím víc překvapuje a mrzí mě, jak neznámé naše filmy jsou (ty nové rozhodně). Protože tohle je typ filmu, který podle mě osloví každého. Herecké výkony jsou vážně neuvěřitelné, příběh jednoduché, ale nemyslím si, že by to bylo něčemu na škodu. Neuvěřitelně na mě působila scéna Schmitzer s tou malou holčičkou a jeho smrt s odrazem sochy anděla nad postelí. Film jsem viděl se sestrou, které strašně vadily "pitomý dialogy," což nechápu, protože některé byly opravdu hluboké a některé prostě obyčejné, životní. A to podle mě dělá film hodně uvěřitelným.(22.2.2015)

• - Hlavní natáčení probíhalo na křivoklátsku v Podmokelském mlýně, dále pak v Berouně, Praze a v okolí hradů Točník a Žebrák. (Neffy)

• - Jiří Schmitzer neustále roli odmítal, ikdyž tvrdil, že je to skvělý scénář. Po naléhání režiséra a scenáristy, kdy ho překvapili na jeho Brněnském představení v divadle, ale nakonec povolil. Ti nikdy nikoho jiného do role nehledali. Schmitzer se svojí rolí a výkonem později chlubil. (Lenula4)

• - Obrazy použité ve filmu jako dílo hlavního hrdiny jsou ve skutečnosti obrazy malíře Davida Bartoně. (panLosos)