Měsíční hory

• slovenský

Mesačné hory

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Historický

USA, 1990, 136 min

Pro příznivce etnografických pohlednic minulosti černé Afriky určitě požitek, a pokud započítám i sympatický fakt, že v tom hrají skvělí herci, tak nezbývá než to pozitivně hodnotit. Domnívám se, že velké epické příběhy, když se povedou, nepůsobí ani v nejmenším špatně a dobře se na ně dívá. Ostatně na malé časové ploše jsou osudy Richarda Burtona a Johna Hanninga Spekea ztvárněny vskutku podařeně, i když tu a tam občas chybí ve filmu nějaké vysvětlení a popis cest. Nicméně musím podotknout, že to je natočeno opravdu tak dobře, že po zhlédnutí jsem chtěl o jejich barvitém příběhu vědět mnohem více. Tím spíše, že dobrodružně laděné cestopisné filmové vyprávění mám rád. Přiznám se, že před tím, než jsem zhlédnul film, jsem o jejich prohrách a úspěších nevěděl téměř vůbec. Faktem však zůstává, že film není sice žádná kašírovaná romantika, ale zachovává věrnost příběhu. A už proto byste ho neměli minout.(9.6.2011)

Zajímavý doklad soudobé etiky: Film nemá zábrany zobrazit souložící bělošský pár, zdráhá se však ukázat nahé černochy (a hlavně černošky) - čímž falšuje realitu. Teprve poslední dvě generace (asi 50 let) obyvatel Tanzanie se začaly odívat a zakrývat kozy a další zajímavé části těla. Nic takového neexistovalo za časů Burtona a Spekeho. Spíš je namístě pochybovat, že Burton svou partnerku dostal do postele před svatbou; to by bylo opravdu neobvyklé. --- Tyhle falzifikace jsou dvojnásob smutné, vezmeme-li v úvahu, že film se celkově snaží o serióznost a věrohodnost. Za tu snahu klobouk dolů, ale nezbavuje mě to pochybností. Je to trochu uspěchané. Navzdory velkorysé stopáži. Chtěli-li ukázat Afriku, jaká byla, nejspíš měli vynechat pasáže z Británie.(27.12.2019)

Velmi mile mě překvapilo toto dobrodružství o hledání pramene Nilu. K zápasu mezi člověkem a drsným africkým vnitrozemím, se přidalo i zápasení dvou zpočátku spřátelených průzkumníků po návratu do Anglie.. Filmu proto ani v závěru nedošel dech, ba naopak, šlo o vyvrcholení filmu, kterak nárokování nehynoucí slávy může zničit i hluboké přátelství. Doporučení za 80%.(23.1.2018)

Svedomité. V prístupe k téme, aj samotnou filmárčinou. Až mi prišlo ľúto, že som to nevidel tých 30 rokov dozadu. Mesačné hory dodnes predstavujú hrdého zástupcu žánru "dobrodružná dráma", ktorý to inak od filmárov častejšie nepekne schytá, než aby sa mu dostalo opatery, akú zaslúži. (A Richardovi Burtonovi som na rozdiel od Percyho Fawcetta veril každé slovo... tvorcovia si dali záležať, aby tomu tak bolo. Áno, svedomité!)(12.3.2018)

Pěkný a zajímavý dobrodružný film. Obsahuje mnoho pravdivých informací, které mi rozšířily obzory. Také mě napadlo, po kom asi dostal jméno slavný americký herec Richard Burton. Kdo ví. Pátrání po pramenech řeky Nilu, Afrikou plnou divé zvěře a nepřátelských domorodců, zkrátka potěší většinu diváků, kteří mají rádi dobrodružství, historii a zeměpis.(12.4.2018)