Dobrodružný film z čias, keď sa veľkí cestovatelia vydávali do hlbín neprebádanej divočiny, aby zaplnili ďalšie biele miesta na mapách. Patrick Bergin ako vzdelaný dobrodruh Sir Richard Francis Burton a Ian Glen ako poručík John Hanning Skeke v druhej polovici 19. storočia spoločne podnikli dve odvážne a nebezpečné výpravy k nepoznaným prameňom Nílu, ktoré mali podľa domorodcov ležať vysoko v mesačných horách. Cestou ich čakala dravá zver, nepriateľsky ladení domorodci, malária a ďalšie choroby, fyzické aj duševné vyčerpanie. Nakoniec ich však rozdelila a zničila viktoriánska spoločnosť, ktorá odmietala výnimočných hrdinov... (oficiální text distributora)

mm13

Svedomité. V prístupe k téme, aj samotnou filmárčinou. Až mi prišlo ľúto, že som to nevidel tých 30 rokov dozadu. Mesačné hory dodnes predstavujú hrdého zástupcu žánru "dobrodružná dráma", ktorý to inak od filmárov častejšie nepekne schytá, než aby sa mu dostalo opatery, akú zaslúži. (A Richardovi Burtonovi som na rozdiel od Percyho Fawcetta veril každé slovo... tvorcovia si dali záležať, aby tomu tak bolo. Áno, svedomité!) ()

tahit

Pro příznivce etnografických pohlednic minulosti černé Afriky určitě požitek, a pokud započítám i sympatický fakt, že v tom hrají skvělí herci, tak nezbývá než to pozitivně hodnotit. Domnívám se, že velké epické příběhy, když se povedou, nepůsobí ani v nejmenším špatně a dobře se na ně dívá. Ostatně na malé časové ploše jsou osudy Richarda Burtona a Johna Hanninga Spekea ztvárněny vskutku podařeně, i když tu a tam občas chybí ve filmu nějaké vysvětlení a popis cest. Nicméně musím podotknout, že to je natočeno opravdu tak dobře, že po zhlédnutí jsem chtěl o jejich barvitém příběhu vědět mnohem více. Tím spíše, že dobrodružně laděné cestopisné filmové vyprávění mám rád. Přiznám se, že před tím, než jsem zhlédnul film, jsem o jejich prohrách a úspěších nevěděl téměř vůbec. Faktem však zůstává, že film není sice žádná kašírovaná romantika, ale zachovává věrnost příběhu. A už proto byste ho neměli minout. ()

poz3n

Některé oslavné komentáře ve mně až budí pocit, že jsem asi koukal na jiný film. Neříkám, že byl špatný. Ale v mých očích byl veskrze průměrný a emocí ve mně vzbudil pomálu. Postava Spekea mi byla navíc po celou dobu filmu nesympatická a ke konci mě už v téměř každé scéně štval. Snad jen ten Roger to udělal alespoň trochu vizuálně pěkné. 6/10 ()

salahadin

Až na to zidealizované přátelství Burtona a Spekea to byl naturalistický film o tom, že objevovat prameny Nilu je pohodlnější z polohy ležmo před obrazovkou, než se trmácet s brouky v uchu a hubou skrz naskrz propíchnutou kopím za geografickým pokladem. Speke měl nakonec pravdu o pramenu Nilu. Velmi milým překvapením byly herecké výkony (mně neznámých) herců. Nedivím se, že je tenhle film opomíjený, není to žádný stupidní blockbuster, který musí vydělat mraky-peněz (a nebýt flankera.27, dodnes bych o něm nevěděl), ale za shlédnutí rozhodně stojí. Dokázal totiž něco, co se mnoha filmům nepodaří: byl jsem to já-divák, kdo objevoval s Burtonem a Spekem prameny Nilu a dýchal s nimi, snášel bolesti i útrapy domorodců. A to jsem se nacházel v poloze ležmo, obklopen všelijakými poživatinami a splachovacím WC. Upřímnou filmařinu já rád. ()

NinonL

Pěkný a zajímavý dobrodružný film. Obsahuje mnoho pravdivých informací, které mi rozšířily obzory. Také mě napadlo, po kom asi dostal jméno slavný americký herec Richard Burton. Kdo ví. Pátrání po pramenech řeky Nilu, Afrikou plnou divé zvěře a nepřátelských domorodců, zkrátka potěší většinu diváků, kteří mají rádi dobrodružství, historii a zeměpis. ()