Jízlivě tvůj (TV seriál)

Vicious

Komedie

Velká Británie, 2013–2016, 5 h 46 min (Minutáž: 22–47 min)

Jsem opravdu rád, že jsem tenhle malý seriálový poklad nalezl, protože jeho shlédnutí opravdu stojí za to. Jak napovídá název, tak se dočkáme klasického jízlivého a zlomyslného britského humoru. Skvěle obsazená ústřední čtveřice mezi sebou roztáčí kolotoč neskutečně vtipných hlášek a to v takovém rytmu, že sotva stíháte všechny vstřebat. Je to jeden z mála seriálů, kde se smích v pozadí opravdu hodí, protože co věta, to perla. Navíc to má neskutečně nakažlivou znělku. Prvních 7 epizod mi uteklo jako nic a s chutí jsem se pustil do druhé řady. *** Druhá řada nepolevuje v humoru a hlášky se tady střídají ve vysoké frekvenci. Zatímco první série byla převážně konverzační a odehrávala se hlavně v bytě Freddieho a Stuarta, tak ve druhé se podíváme i do jiných lokací a také je o něco víc vedlejších postav, což ani trochu nevadí. Jak Freddie, tak i Stuart jsou super a Violet či Ash za nimi nezaostávají ani o kousek. Ještě jednou, skvěle obsazené a nacpané hláškami od začátku do konce a závěrečná epizoda dokonce i dojme. Doufám, že se dočkáme i řady třetí.(16.7.2015)

Brutálně jízlivé partnerské přestřelky, které fungují zejména díky umění Iana McKellena a Dereka Jacobiho. Bez nich by seriál nebyl ani poloviční, protože ty dva "hnijící" dědky prostě nejde nemilovat. K tomu přidejte bezelstného souseda Ashe (s přizvukem, který nedokážu identifikovat, ale je ohromně roztomilý) a drahou přítelkyni Violet. Co na tom, že se vtípky opakují, když si z nich v závěrečné epizodě krásně vystřelí. Jen málo sitcomů mě přimělo se opravdu zasmát, Vicious patří mezi čestné výjimky. Těším se na pokračování a pětihvězdu zatím nechávám v záloze.(24.6.2013)

Najlepší súčasný sitcom. Prvá epizóda je ešte mierne rozpačitá, avšak ostatné s výrazne narastajúcou tendenciou a posledná absolútne k popukaniu. To, čo by v podaní kohokoľvek iného znelo ako nezáživné jedovaté hašterenie sa dvoch zostarnutých gayov v slede prachobyčajných situácií, menia Ian McKellen a Derek Jacobi s nádychom divadelnej komornosti a teatrálnosti na festival nesmrteľných a do posledného úškrnu vychutnaných hlášok, skečov a decentne uštipačného humoru. Ak to nestratí dych, tak tu máme budúcu klasiku. (8/10)(25.6.2013)

Kvalitné herecké výkony dvoch hlavných predstaviteľov Iana McKellena a Dereka Jacobiho je presne to, čo je na tomto seriály príťažlivé a čo mu dodáva punc výnimočnosti. Často sa opakujúce hlášky niekedy na hranici trápnosti sú totiž nimi podávané na takej úrovni, že vám takými neprídu a vy sa pri tom všetkom uzavretom, jednotvárnom a komornom neuveriteľne zabavíte a tešíte sa na ďalšiu časť. Len dúfam, že nová séria bude predýchanejšia tak ako naznačilo možno symbolické odkrytie okna v závere prvej série.(30.1.2014)

Sitcomy už nepozerávam, ale tomuto obsadeniu sa nedalo odolať. A áno, je to pecka. Scenáre nie sú žiadne veľdiela, ale tí dvaja (a aj všetci okolo nich) si to nehorázne užívajú a dokážu predať aj priemernú hlášku, akoby to bol vtip storočia. Tá vzájomná chémia a zmysel pre dokonalý timing vtipov (McKellenovo "Shit!" ma vždy posiela do kolien) to nakopávajú do sitcomového neba. Hosťovačka Judi Dench v poslednej časti prvej sezóny božská.(13.6.2013)

• - Seriál je volně inspirovaný filmem Staircase (1969). (radecacek)

• - Když se Freddie (Ian McKellen) připravuje na roličku v Panství Downton, pojmenuje svou postavu Thomas. Každý mu ale odvětí, že v této minisérii je již jedna stejně pojmenovaná postava. Shodou okolností je postava Thomase z Panství Downton stejně jako postava Freddieho homosexuál. (Stanislaus)

• - 5. 2. 2013 během natáčení druhé epizody v londýnském studiu ITV na South Bank se zrovna přes řeku v House of Commons, tj. parlamentu, hlasovalo o zákoně umožňujícím rovnost před zákonem párům stejného pohlaví. Dopadlo to 400 pro ku 175 proti. Producenti to sdělili hlavním představitelům a ti to poté sdělili publiku. Ian poklekl a "požádal" v nadsázce Dereka o ruku. Sitcom byl ovšem uváděn v době, kdy bylo téma homosexuality přemítáno v USA, Francii i jinde na světě. Producenti jsou si toho byli vědomi a doufali, že sitcom bude nejen průlomový a přispěje nejen k diskusi, ale že může posunout i hranice. (Misabarry)