Sobecký obr

• Velká Británie The Selfish Giant (více)
Ukázka z filmu

Tato moderní bajka pojednává o třináctiletém Arborovi a jeho nejlepším příteli Swiftym. Oba jsou vyloučeni ze školy a ve své vlastní komunitě jsou považováni za outsidery. Jednoho dne se chlapci setkají s Kittem, místním sběratelem starého železa, a začnou mu pomáhat s prací, k čemuž používají pouze koně a povoz. Swifty to od přírody s koňmi umí, zatímco Arbor se vydává v Kittenových šlépějích – chce na něj udělat dojem a přijít tak k penězům. Kitten však i navzdory tomu upřednostňuje Swiftyho. Arbor se následkem toho cítí raněný a odstrčený a mezi oběma chlapci narůstá propast. Když se Arbor začne chovat stejně chamtivě a vykořisťovatelsky jako jeho velký vzor, napětí se stupňuje a vrcholí tragickou událostí, která je všechny nenávratně změní. (oficiální text distributora)

kaylin

Nějak mi ty současné britské filmy nesedí. Je na nich zajímavé to, jak jsou dělány syrově, jak jsou herecké výkony přirozené, ale stejně mi prostě nesednou, a to ani v takovém případě, kdy se jedná o snímky silně emotivní. "Sobecký obr" takový je, zejména představitel hlavní role je zde naprosto výborný, ale stejně si nemůžu pomoct, tohle nejsou filmy, co mě chytnou za srdce. A mohou být sebepřesvědčivé. ()

slunicko2

Film připomíná stinnou odvrácenou tvář dnešní evropské civilizace...ve Spojeném království nebo kdekoli jinde. 1) It's essentially a film about love, deep friendship and loyalty between the two boys, říká 48letá Clio Barnardová (scénář a režie), but it is played out in an adult world where something has gone fundamentally wrong, and children are often at the cutting edge of that._____ 2) Politický aspekt filmu je zřejmý: This economy is declining and there are not many opportunities for these boys and I guess I find that upsetting. The 'selfish giant' of my film is a selfish ideology._____ 3) Vynikajícímu 13letému Conneru Chapmanovi (hlavní hrdina Arbor) hrozilo vyloučení ze školy za nevhodné chování, ale pak ho učitelé upozornili na filmaře, kteří hledali herce. Sám na hraní ani nepomyslel. Ale film mu nabídl lákavou možnost: A mate came up to remind me about the auditions so I just thought ‘Yeah, I can go down there and get out of my lessons…_____ 4) Oba mladí herci hrají proti svému typu, říká Barnardová. Conner is not a loud, wired extrovert, but actually quite closed and he finds it hard to make eye contact. Shaun is extrovert and very, very funny. He had everyone in stitches a lot of the time._____ 5) Filmu nedám čtvrtou hvězdičku ne pro jeho prvoplánovou předvídatelnost, ale proto, že zobrazuje hnusné prostředí s hnusným chováním většiny protagonistů. Možná namítnete, že nechci vidět skutečnost v její celé nahé podobě. Máte pravdu, nechci. Film oceňuji, ale znovu se na něj nepodívám. ()

Dont

Nesdílím všeobecné nadšení pro tento bezútěšný výlet do britské sociálně slabší vrstvy. Nemám rád, když ve filmu není jediná sympatická postava. Ono to tak totiž v životě také není, rozhlédněte se kolem sebe, opravdu jsou všichni svině a hajzlové? Tady mi byl nejsympatičtější asi majitel sběrny Kitten a to byl pěknej kretén. Kluci byli oba na zabití, takže výsledek jejich počínání mě zase tak nepřekvapil, o nějakém emočním zásahu ani nemluvě. Proč si máma nechá od třináctiletého syna nadávat do kurev, to taky nechápu, jsem přesvědčen, že vychovat slušně děti lze i bez peněz. Monolog „Není to super? Nemusím chodit do školy. Můžeme sbírat šrot a vydělávat prachy.“ docela přesně vystihuje celý příběh. Skoro stejně super jako vydělávat prachy sbíráním šrotu je i tenhle film. Dvě jen za herecké výkony a snahu upozornit na alarmující trend, že na okraji společnosti bují tyto problémy. ()

Chrysopras

Film o britskejch bastardech, co se neumí chovat, mě štval a nudil. Nebýt mrazivýho konce, tak přemejšlim o odpadu. V jinym komentáři zmíněný Kluk na kole je proti tomuhle minimálně o level vejš. Jinak se sběrnama je evidentně potíž napříč celou Evropou :-) 48. KVIFF ()

Aljak

Pridrbané sebecké decko! Na to sa nedá nič iné povedať... Ale Briti opäť raz dokázali rozpútať skvelú sociálnu drámu vysokých kvalít, ktorá po celý čas pôsobí v podstate dosť chladne. Až kým príde jedna scénka (kto videl, vie ktorá) - a po nej sa snáď nikto nezmôže na slovo. Normálne som zostal pozerať s otvorenými ústami a cezomňa prešla vlna zimomriavok. No treba uznať, že tá nahromadená utíchajúca bezcitnosť sa v jeden moment vyrútila úplne naplno. Hoci ma prvá polovička filmu až tak nezaujala, tá druhá už mala naozaj nespornú kvalitu. Aspoň vidno kam až dokáže zájsť chamtivosť a sebectvo... ()

Caym

**sofistikovaně zabalené spoilery**...a vznikl film, který by mohli promítat dětem na základkách, protože stejně jako Lorelai v Gilmorových děvčatech malé Rory řekla "hořáky jsou ďáblovy prsty", tak i Clio Barnardová sdělila světu že "tohle se nedělá - pokud nechcete býti topinkou" - bohužel to sdělila formou pro mě neskutečně otravnou, unavenou, rozvleklou a navrch odporně okatě emotivní. Pojďme rozplakat diváky ďábelskou, a přesto roztomilou verzí Kevina McCallistera, yes! ()

C0r0ner

Bylo to úžasně natočené, to mě zaujalo hned v prvních několika minutách a ten pocit se udržel po celou dobu. Akorát obsahově už to taková paráda nebyla. Charaktery sice byly vypsány dobře, ale děj jako takový byla taková tuctová přehlídka normálnosti, kterou vylepšil akorát tak zajímavý a drsný konec. 65% ()

HorrFi

Tak přesně tohle mam rád, mam rád když mě film vtáhne do děje hned na začátku a je vlastně jedno jestli jde o americkej, britskej, španělskej nebo jakejkoliv film.. Sobecký obr je drsný sociální drama a tohle je další kousek do sbírky výbornejch britskejch filmů.. ten Arbor byl fakt malej blonďatej Satan co kazil normálního kámoše, silnej film.. ()

Tosi

Drsně naturalistické drama ze severní Anglie, v jakém vynikají pouze Britové. Příběh se zaměřil na životy dvou chlapců, ztracených existencí, jenž oba pochází ze sociálně nejslabších dělnických rodin, kde se prodává vše, jen aby se nějak přežilo....Kluci jsou velmi problémoví, zvláštně Arbor je těžce nezvladatelný a agresivní spratek, který má špatný vliv i na přeci jen o něco slušnějšího Swiftyho. Pro pár liber se rozhodnou sbírat šrot pro tamního kovodealera Kittena, ale tím se dostávájí do spirály průserů, balancujích navíc na okraji společnosti, která je později vyjde velmi draho. Nejsilnější na filmu je přátelství obou kamarádů, ač různých povah, radost z dětství u nich rychle vymizela, a dopředu je žene pouze stejný boj o přežití. Doslova šok pak přichází z nečekané tragédie a posledních patnáct minut je tak neskutečně smutných a depresivních, na úplném konci už téměř bez dialogů, že to všechno přežvykujete jak tvrdou podrážku od bot. Herecké výkony obou kluků jsou mimořádně přesvědčivé, kamera zostra přitvrzovala toulavými záběry po chmurné, industriální krajině a já si tak dopřál další výbornou britskou nezávislárnu. ()

Johnny.ARN

Malí bieli lovci medených káblov vysokého napätia v Anglicku. Jednému je ťažko pochopiť ako to môže existovať vo vyspelej západnej Európe. Surové. priamočiare, vulgárne s rozumnou minutážou. Nedal by som si to druhý krát, ale viem si predstaviť, že to tam takto nejak reálne funguje. 3 z 5 ()

Mishqo

Mooooc depresívne, ale ako film kvalitný. O dvoch kamošoch (tak trochu problémových) z britskej white-trash society. Prirodzené, vierohodné, emocionálne. 80% ()

aquiver

Dokonalé sociální drama. Skvěle natočené i zahrané, hluboké, syrové, emočně zdrcující. Chlapci vyloučení ze školy, obstarávající si peníze kradením kovu a následným prodejem. Situace se stupňuje, scénář pracuje nejen s chamtivostí, výchovou, ale i s neshody mezi lidmi i těmito chlapci. Vrchol snímku je skutečně silný a následná katarze mi přivodila slzy. V podstatě nemám nic, co bych filmu vytkl. 95 % ()

DannyBoy80

50%. Scénář byl celkem chabý. Námět to již nezachránil. Koukat hodinu a půl na největší odpad anglie jak padá rovnýma nohama do ještě větších sraček je trochu moc. Každopádně ten blbeček měl být zavřený na psychině a ne se volně pohybovat. Film ani nic moc neřekl o dané komunitě, pouze sledoval dva malé sráče a jejich jakože přátelství. Nic moc. ()

Garch

Kousek krutého, hodně krutého dětství dvou anglických z anglické "spodiny". Není to z 16. století, i když by to klidně mohlo být. I když nečekaný a nechtěný, tak jeden z filmových zážitků roku. ... P.S.: autor obsahu distributora by za: "tato moderní bajka" zasloužil naložit i víc než několik výrazů výrostků z filmu. ()

LuccinyFilmy

Působivé sociální drama ze severu Anglie. Když je na třináctiletých klucích, aby zajišťovali svou rodinu, je něco špatně. Tenhle film si v popisu bezvýchodnosti situace žádné servítky nebere. ()

Thomas_xxxxx

Film o jazdení na koňskom záprahu pri kradnutí železa, káblov a iného šrotu. Už fakt neviem, či sa dá sfilmovať väčšia blbosť. Navyše otrasná angličtina každej jednej postavy. Keby som nevedel, že to je po anglicky, tak by som na to za tú hodinu a pol ani neprišiel. Ale dalo sa to pozerať. ()

agassi68

S výchovnými metódami na britských ostrovoch síce nesúhlasím, ale filmy o nich si rád pozriem. Títo chlapci to zahrali neuveriteľne, až by som povedal, že to nehrali. Toto vypovedá o živote na periférii Anglicka viac ako akokoľvek dobrá vedecká štúdia. Už len preto sa oplatí snímok vidieť. ()

Kingjiri

Tentokrát jsem se nechal dobrym hodnocenim a britskou produkci zlákat zbytečně. Kdyby na režijnim křesle seděl někdo mnohem schopnější než Clio Barnard, dostaneme určitě víc než příběh o sběračích barevnejch kovů, na kterym je zajímavá jen závěrečná čtvrthodinka a zjištění, že železo nekradou jenom cikáni. Druhá silná hvězda za herecký výkony. ()

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz