Jako první se odpoutal od zemské přitažlivosti a otevřel lidstvu dveře do vesmíru... Lidstvo dosáhlo oběžné dráhy země 12. dubna 1961. Z dnešního pohledu je však těžko představitelné, o jak přelomový let šlo. Jurij Gagarin vzlétl do vesmíru jen tři a půl roku po vypuštění umělé družice Sputnik 1 a jen necelý rok poté, co se z oběžné dráhy úspěšně vrátili první živý tvorové, fenky Bělka a Strelka. Lety do vesmíru doprovázela obrovská nejistota a řada vědeckých kapacit navíc pochybovala, zda může člověk pobyt v kosmickém prostoru vůbec přežít. Ruský životopisný film od Pavla Parchomenka se tak vrací právě k atmosféře velkého neznáma během vyostřených vesmírných závodů mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Příběh ovšem ponechává studenoválečné soupeření převážně na pozadí a na první let do vesmíru se dívá jednak očima kosmonautů a jejich rodin s Gagarinem v čele (Jaroslav Žalnin) a pak také skrze postavu Sergeje Koroljova (Michail Filippov), raketového inženýra a faktického otce sovětského vesmírného programu. (Česká televize)

lebik

Navzdory trikum,za ktere by se stydel i stredoskolak s utorentenym 3DS Max a zurnalistkam skladajici zhovadile basnicky o novem kosmickem veku. Z pohledu cloveka zajimajiciho se o kosmonoutiku spokojenost. ()

dewil21

Jo jo, jak neni něco z USA, tak se to pánům nelíbí. Já kdybych před vás, pánové, postavila dvě krabičky od sirek, ale dvě NAPROSTO stejný krabičky a o jedný z nich vám řekla, že je z USA, tak která by pro vás byla lepší, co? Samozřejmě ta americká. A s tím filmem to bude tak nějak podobný. Kdyby to točili amíci, tak je to patos a to se u nich celkem snese, ale že to točí Ivan, je to propaganda... Navíc americkýho Gagarina by jistě ztvárnil Brús "ve vesmíru jsem jako doma" Viliž a to by tu hvězdy lítaly, že by i americká vlajka záviděla... Jest však nesporný, že je to nadmíru zidealizovaný a tím ta historická věrohodnost značně pokulhává, hlavně mě dojalo, jak konstruktér prosil inženýry a stavbaře tý odpalovací rampy, aby mu klidně ohlásili všechny chyby, že mu jde o život toho hrdinného kosmonauta. Ve skutečnosti je spíš důrazně upozornil kalašnikovem, že chyby se netolerují... Na to, jakej to byl bezva vejlet, to byla docela nuda, takže tu třetí hvězdu dávám za ruštinu, protože jestli něco nemám ráda, tak jsou to americký filmy o rusácích v angličtině...brrrrr ()

jafuska

Tento film mě ničím neoslovil, všichni známe, co se stalo s Gagarinem, ale že bych musela vidět ještě film tak to určitě ne, podruhé se tímto filmem určitě minu. Navíc nesnáším ruskou propagandu, a proto ruským filmům se snažím velkým obloukem vyhýbat, ()

curfew77

Dramaturgicky zvolili tvůrci asi tu nejméně nápaditou formu vyprávění, která je mohla napadnout, a i celkově se film bohužel drží hodně sterilního pojetí. Je to škoda, protože Gagarin byl jednak frajer, ať si říká kdo chce co chce, a nadto mnohem vrstevnatější osobnost, než jakou mu tady předepisuje role. Nejpůsobivější je tudíž zákonitě úplný konec, kdy se obraz překlopí do skutečných dobových záběrů a titulky dokresluje reálný záznam hlasu prvního člověka ve vesmíru. Celkově, nic co by mohlo kohokoli soudného urazit, ale ani žádná pecka - vzhledem k nesporně slušném rozpočtu se z toho rozhodně dalo vytřískat mnohem víc. 55 %. ()

helrohir

Opäť ďalší zaujímavý vesmírny kúsok z ruskej produkcie. V porovnaní s mnou nedávno videným iným projektom "Prvý vo vesmíre (Spacewalker)" síce vo viacerých veciach zaostáva, ale rozhodne má čím zaujať aj príbeh o Gagarinovi. Keď sa príbeh venuje prípravám na let či samotnému pobytu vo vesmíre, nie je filmu čo vytknúť. Avšak ostatné dianie okolo je už skôr patetický gýč, a taktiež je tu na môj vkus až príliš veľa flashbackov, ktoré často narúšajú plynulý chod deja. Čo sa týka nejakej propagandy, neviem v akom zmysle to tu mnohí užívatelia prezentujú. V čom sa to odlišuje od podobne ladených amerických filmov, ktoré si tiež glorifikujú svojich historických hrdinov? V ničom. A tie socialistické kecy snáď patria k historicky adekvátnemu vyjadreniu danej doby, v ktorej sa film odohráva. Čiže v tomto smere by sa filmu nemalo vytýkať nič. V ostatných ohľadoch ide o mierne nadpriemerný film, avšak má aj svoje muchy. 60%. ()

Stejšn

Hodně patosu a spousta rozmělňujících flashbacků, ale akceptovatelné množství propagandy a líbilo se mi, jak je zahraný Sergej Koroljov. Nejsem tak starý, abych Gagarinův start zažil, ale věřím, že v SSSR to musela být neuvěřitelná událost, propaganda nepropaganda. ()

Rayen1

Samotný let do vesmíru byl dobrej, na Ruský poměry celkem povedený CGI, (místy je fakt, že někdy to trochu haprovalo, ale pro Rusa dobrý).. Ale všechny ty flashbacky a nadšení lidu SSSR mi tak nějak nesedělo... Ne snad, že by to tak (asi) nebylo, ale spíš mi to nesedlo tím, že bych radši viděl samotný let Gagarina a co s ním bylo potom. ()

ostravak30

Je nepochybné, že první let člověka do vesmíru je pravděpodobně největší obecný historický úspěch Ruska jako takového v dějinách lidstva. A je též jasné, že Rusové jej hodně prožívali. Pro obyčejné lidi se jednalo o radost z toho, že jde o Rusa, mnoho radosti v životě sami neměli, pro Sovětský svaz šlo o vítězství nad nenáviděným západem a USA. Slyšeli jsme slova Nikity Sergejeviče Chruščova, že ho bude všude ukazovat. O to šlo. Ne o člověka, ne o Gagarina, ale o to pochlubit se s ním celému světu jako s hračkou. Ale o tom film není. Je mj. též o splněném snu jednoho kluka, který chtěl lítat. Samotný film má tolik patosu, že to z něj doslova stříká, to je jasné. Hlavně v kombinaci s hudbou. Na druhou stranu...kdyby něco podobného dělali Američané, dělali by to stejně a nutno dodat, že skutečně šlo o nejvýznamnější událost do té doby, jaká se kdy lidstvu stala. Vidíme též pocity člověka, který se mohl dostat do vesmíru jako první, rivalitu pilotů i obavy jeho rodiny. Gagarin není klasický velkofilm, ale nutno objektivně podotknout, že je velmi precizně natočený, to bezpochyby. Možná by stálo za to natočit též, co se dělo potom. ()

OJan

Celkem dobře udělaný film, ale některé záběry působí lacině a to neustálé přepínání mezi scénami, kdy je záběr z vesmíru a pak třeba na jeho rodinu je občas trochu otravné. |65%| ()

Xpojntman

Víc než 3 hvězdu tomu nedám. Je to film o majoru Jiříkovi Gagarinovi hvězdě a příslušníkovi rudé soldatesky, která byla hrozbou pro svobodný svět. Takže to furt stará sovětská propaganda, trochu novém ruském kabátě. Ale film není uplně špatný. ()

subic

Tolik tolik tolik patosu a vaty. Kdyby odebrali plané kecy, jásající soudružky, tak ta technická část zabere asi 20 minut. Pravda ale je, že let byl tajný, 12. dubna 1961 – 9:07 moskevského času vzlétl, moskevský rozhlas novinu ohlásil až v 10:08. Propaganda potřebovala živého kosmonauta na oběžné dráze. A jak říkával můj děda, pro přistání chtěl litr vodky a jedny spodky. Ale každopádně koukatelné to bylo. ()

a0001

Ufff to snáď nie, Mrazík vo vesmíre. Film vymaľovaný ako rozprávka, tá prehnaná ruská saturácia sa nedala stráviť. Dialogy ako by matička Rus potratila a tá neustále nekonečná hudba hrajúca v tónine "hrdina", hrdinstvo, CCCP. Od začiatku až po koniec ma mučila táto šialene oddaná socialistická suka. Pardón, ale toto nebol film, bolo to divadlo na tému úsmev a hymna, navyše herecké výkony nevýrazné až príšerné. Na mojej radosti z filmu nepridal ani ten minutový záber "vesmíru".Životopisne chabé, dokonca na wikipedii nájdeme viac deju ako vo filme. Tento film neponúka absolútne nič. ()

PeterMC

Tento typ filmu je presne moja salka kavy. Ocenujem ze sa konecne rusaci pustili do tak skvelej temy ako su ich uspechy a dramy vo vesmire.Leonov by si urcite zasluzil vlastny film a pekne podla skutocnosti, bez prikraslenia :) ()

CorvusBlek

Pro mě skoro k nevydržení, ty břečky patosu. Kdo se trochu zajímá o astronautiku ví že první měl letět German Titov, ale Gagarin i přes celkově slabší výsledky testů dostal přednost, mimo jiné i díky lepšímu kádrovému profilu. Také se spekuluje jestli vůbec letěl on...A to že se málem uchlastal už se tolik asi neví, ale to už je jiná kapitola příběhu. Nic z toho v tomto filmu nenajdete, z obletu Země je toho taky docela málo, což je škoda...20% ()

srolyma

Nezdolný sovětský člověk opět slavně zvítězil. Syn tesaře a dojičky vsedl do rakety a vyletěl do kosmu. A k překvapení všech se dokonce i vrátil! Promiň, Lajko... Ať žije Jurka, ať žije soudruh Chruščov, ať žije strana a vláda. A ať žije soudruh Putin, který našemu krutě zkoušenému sovětskému lidu v těchto těžkých dobách, tímto nenásilným, nevtíravým a netendenčním způsobem připomíná časy, kdy se před Sovětským svazem klaněl k zemi celý svět. On za to chudák Gagarin nemůže, protože sednout do křápu sešroubovaného na koleně, nechat se vystřelit kamsi do prázdna a jen doufat, že se mu podaří dostat aspoň přibližně živý zase zpátky, to chce buď velkou dávku odvahy nebo totálně vymytý mozek. Ale tohle je propagandistický snímek jak ze starých špatných 50.let. Fuj. ()

cernakus

Patetická propaganda. Ale nekouká se na to špatně, nenudí to i za srdce to fandu kosmonautiky chytne, tak ať si Rus zvedá sebevědomí. 4 hvězdy pro navždy malé kosmonauty, civilové asi dají jen 3. ()

Aniki

O Gagarinovi jsem viděl pár dokumentů, ale chyběl mi celovečerák natočený v naší moderní době. A ejhle, sice jsem o osm let zaspal, nicméně jsem se dočkal. Podoba Žalnina s originálem byla dechberoucí, takový ten sovětský patos se nedostal mimo meze vkusu, technika a kulisy odpovídaly době, no vlastně není moc, nač si stěžovat. Jenže to bylo takové bez dynamiky, ploché, suché až nezáživné. Proto hodnotím jen průměrně. ()