Našimi hrdiny jsou lidé, kteří si nechávají život prokluzovat mezi prsty. Neměli by. Pro některé z nich to totiž dneska večer skončí. A proto se v jejich blízkosti objevili andělé. Jejich podoba a názory vás asi zaskočí. Ono je to vzájemné. Lidskému oku neviditelní strážci našich osudů bývají zase pro změnu překvapeni překážkami, které sobě a jim dobrovolně stavíme do cesty. Podle mimořádného románu Michala Viewegha "Andělé všedního dne" natočila režisérka Alice Nellis originální příběh, v němž pomyslné andělské perutě nosí Marián Labuda, Vojtěch Dyk, Eliška Křenková a Vladimír Javorský. Tihle čtyři se snaží provést své lidské svěřence jejich nejtěžším dnem. Učitel autoškoly Karel (Bolek Polívka) se souží v citově prázdném manželství s Marií (Zuzana Bydžovská), které si kompenzuje sny o své studentce Ester (Klára Melíšková). Ta však právě pohřbila manžela a zatím není připravená na nové vztahové dobrodružství. Zdeněk (Václav Neužil) se chce dneska večer zabít, protože mu jeho kamarád Filip (Ondřej Sokol) přebral ženu. Těžce to nenese jen on, ale i jeho esotericky založená matka (Zuzana Kronerová), která se kvůli tomu navíc rozhádala se svou nejlepší kamarádkou, výše uvedenou Marií, protože Filip je její syn. Tenhle složitý vztahový propletenec rozetne osud už za pár hodin. Přestože andělé mají být nestrannými pozorovateli, nedá jim to, aby se alespoň částečně nepokusili situaci zachránit. (Cinemart)

Philippa

Andělé všedního dne ( dále A.vd)…ano nepopírám stejný pocit v úvodu filmu, spoustu postav a vyznej se v tom čert. Snad si po chvilce jeden A.vd sedl vedle mne na prázdnou sedačku, vzal mě za ruku a vnukl mi…“usaď se, uvolni se a nech to být…však on se ti smysl ukáže“. A taky, že jo. Před mýma očima se mi rozkrývali příběhy jednotlivých postav, které se postupně pěkně propojily, jejich světy, jejich emoce…Dokonce jsem pochopila nepochopitelné u většiny ostatních, jakou úlohu hráli A.vd. Oni nepřišli nic měnit, ale rozhodně nebyli zbyteční. Jejich úloha je mnohem vznešenější…přišli provést posledními hodinami života a splnit poslední přání a podle mne ho splnili…měli to tedy jen tak tak, ale zase díky tomu ta smrt byla vlastně velmi šťastná…od teď si budu dávat pozor na nejsilnější přání, protože nevím dne, kdy… „ Sedněte si, zahoďte předsudky o předloze, nesrovnávejte s již natočenými „andělskými filmy“. Netlačte na pilu, dýchejte zhluboka a otevřete se…“ vaši Andělé všedního dne. ()

SaNcHeZ_cz

Další snímek podle Viewegha, nicméně infantilní humor tentokrát nečekejte (tedy alespoň ne většinu času). Alice Nellis vytáhla z materiálu docela solidní jednohubku s lehkým hlubším přesahem, která nenadchne ale rozhodně vyloženě nezklame. Což je ale na druhou stranu výsledek, který je rozhodně lepší výsledk, než ve který doufá většina domácí produkce z poslední doby. [55%] ()

javak810i

"Správci osudu" po česku bohužel pouze ukázali, kam současná tuzemská kinematografie směřuje, a nejsou to zrovna hezká místa. Že se Andělé všedního dne jako správní patroni jdoucí s dobou nedokáží obejít bez iPadu (jehož Apple logo bylo velmi elegantně přelepeno), to bych ještě překousl. Ale že celý film působí ještě více zmateně než Viewegh bezprostředně po mrtvici, to už je silné kafe i pro mě. Jeden malý příklad - zpočátku je nám řečeno, že andělé nemohou nijak zasahovat do života pozemšťanů, maximálně nějakými vnuknutími, či znameními. Ovšem za pár minut je na scéně ztělesněný anděl coby poslíček s Pizzou a pak ještě zmalovaný Vojta Dyk v roli archanděla, který vypadá, jako by právě přišel z Gaypride. Přesto ale nedokáží zabránit sebevrahovi v tom, aby skočil. A podobných příkladů by bylo víc. Nejsmutnější na tom je, že film působí spíš tragikomicky než jako drama. Ale aspoň se člověk párkrát zasměje. Třeba jako já, když na adresu Zuzky Bydžovské zazněla poznámka, že za mlada byla určitě krásná a nebo když se Bolda Polívků těsně před smrtí dočkal svého vysněného blow-jobu (to by to nebyl Viewegh, aby tam nebylo trochu toho sexu, že?). Ještě štěstí, že je Nuselák od kina Atlas celkem daleko. Za mě 2*. ()

Alementina

Nuda všedního dne aneb 1* za filmový zážitek, protože podruhý bych se na to nedívala ani kdyby mi za to měli platit, hvězda navíc za moje milované Nusle, btw. obezita pana Labudy je neskutečná, při scéně v autě jsem myslela jen na to, jak to udělali, že se na tu zadní sedačku vešli... protože mi přišlo, že se nevešli. Herecky to útahla pouze paní Bydžovská. ()

harfuska

Keď sa na začiatku zjavila uletená štvorica anjelov, cítila som, že to nedopadne dobre.. Vyzerali ako cirkusoví uprchlíci, ale svoje poslanie splnili výborne. Aj keď na nás v úvode vyblafli, ako sa to celé skončí, stále som dumala nad tým – ako? prečo? Svižné tempo odhaľovania príbehov jednotlivých zúčastnených ma udržovalo v strehu. Skvelá ♪ hudba ♪ dotvárala tragickú atmosféru a pohľad na hodiny vo mne vyvolávali strest z blížiaceho sa konca.. Potešili ma zábavné momenty – ako rýchla jazda v krásnom aute s dvoma ♀ hezounama ♀ (vtedy som si priala sedieť s nimi na zadnom sedadle), alebo Dyk ako dlhovlasý anjel. Posledné momenty filmu som priam pretrpela, čakala som nejaký zvrat ! Takto sa to predsa nemože skončiť…! Prečo tí anjeli niečo nevymyslia…? Všetko ale má svoj zmysel. Takto to proste skončiť malo.. a je to tak dobre! ()

kaylin

Skoro to vypadá, jako kdyby se film Alice Nellis inspiroval snímkem "Nebe nad Berlínem", ale pokusil se o to, aby byl divácky přístupnější jako třeba "Město andělů" (remake prvně jmenovaného). Nakonec z toho ale vyšel snímek, který má sem tam dobře zahranou postavu, ale celkově trpí problémem nudy, kdy v závěru zjistíte, že je to vlastně o ničem. ()

blackrain

Předlohu napsal Michal Viewegh? To mě udivilo. Vždyť se příběh vymyká jeho klasické tvorbě. Nicméně, přišlo mi to fajn a líbí se mi to. Taky to velmi oceňuji. Nápad s anděly mě nadchnul. Parta naprosto nesourodých andělů neměla chybu. Ale chtělo je to více využít. Během jednoho dne se toho může schumelit celkem dost a samozřejmě nidko neví, jak dlouho tady ještě bude. ()

rt12

Filmy od Alice Nellis mě baví a mám zkušenost, když se na ně podívám víckrát líbí se mi víc a víc. Knížka se samozřejmě vystihnout nedá do detailů, mě se v ní asi nejvíce líbilo vyprávění vdovy, která musela snášet umírání svého manžela až do konce. Vytrpěla si zřejmě vše, co měla. Ve filmu to tak moc nevyznělo. Přesto jsem byla s neobvyklým zpracováním spokojená. Už jen proto, že samotná knížka je od Viewegha jiná, zde se pokusil o letmé fantasy prvky a kniha tak alespoň trochu vybočuje z jeho klasických "vztahovek" . A dále vyzdvihuji všechny vyrovnané herecké výkony. ()

Dr. Hawkeye

Výborně obsazené a skvěle zahrané, nicméně kde chybí kvalitní scénář, může se i sebelepší herec snažit a víc z toho prostě nevytříská. A je to škoda, protože casting je opravdu zdařilý, jen jsem po většinu filmu čekal, kdy se film rozjede a začne se něco dít. A nakonec i samotná motivace andělů ve filmu je poněkud nejasná, neboť do osudu hrdinů nakonec vlastně ani moc nezasáhnou... ()

Damiel

40 % - Anděly mezi námi nadefinoval v roce 1987 Wim Wenders. Alice Nellis ve spolupráci s Michalem Vieweghem se je pokusila předefinovat a výsledek je - kulantně řečeno - poněkud rozpačitý. Ani mi tolik nevadilo množství lidských postav, které příběh zabydlují: v nich se divák i zorientuje a jednotlivé vazby s průběhem filmu pochopí. Film ale selhal na pojetí andělů a na tom, že neví, zda být dramatem, nebo komedií. Andělé jsou tady velmi podivná sebranka, která působí jako parta chovanců psychiatrické léčebny. Někteří - Dyk, Křenková - navíc hloupými otázkami (které mají divákovi vysvětlit misi andělů, jasně) působí dojmem, že nemají o svém poslání vůbec páru. Zjevení archanděla Zuzaně Kronerové pak působilo jako vystřižené z Troškova Kaměňáku a úplně zabilo zbylé napětí. Tahle předloha měla být čistým dramatem, které by člověka donutilo se zamyslet nad důležitými otázkami, které krouží okolo jeho života. Bohužel se to nezdařilo, tak nezbývá, než si spravit náladu Nebem nad Berlínem. ()

Rosalinda

Nejlepší na celém filmu byla pro mne prostě a jednoduše hudba. Mému uchu k tomu celému prostě perfektně sedla a celý film o trošku pozvedla; v mém případě o půl hvězdičky. Další půlka za obsazení a téměř dokonalé herecké výkony. ()

salalala

Vůbec ne špatná vieweghovská adaptace je řemeslně hodně zručná a výrazně nadprůměrná. Alice Nellis moc dobře ví, co si může dovolit a její sebevědomí je fascinující. Vizuálně je vše na velmi vysoké úrovni, kamera je perfektní, stejně tak hudba. Potěší i několik zamrzlých obrazů, během nichž postavy jen mluví v pozadí, což se u nás často nevidí a Nellis to navíc zvládla všechno výborně a bez problémů. Excelentní je obsazení, v němž všichni famózně hrají (výtečný Polívka, civilní a o to působivější Melíšková, přirozený Javorský), výjimkou je snad jen Dyk, který je obsazen nevhodně a humor, který má jeho postava dělat, moc nefunguje. Horší je to bohužel se samotným příběhem, který sice vychází z dobrého námětu, jenže ten není moc vytěžen, protože úloha všech andělů je dost diskutabilní, neboť oni sami vlastně nemají na děj jakýkoli zásadní vliv a někdy úplně zbytečně odvypráví to, co je vidět. Zamrzí také určitá epizodičnost, která je dána velkým množstvím postav na malé ploše, jejichž osudy se vlastně moc neprotnou a místy působí trošku vykalkulovaně. Osobně mi tu taky chyběla lepší pointa, protože ta co zde je, je absolutně nevýrazná a taková nijaká. Andělé všedního dne mají našlápnuto velmi dobře, jenže by potřebovali trošku promyšlenější a možná ne tak povrchní příběh. 60% ()

major.warren

Pro mě opravdový zážitek. Naprosto fantastický a originální příběh ze života s nadpřirozenými bytostmi. Koho by něco takového napadlo. Alice Nellis je prostě skvělá. Já od ní neviděl špatný film. Svým stylem natáčení mi připomíná a rád jí tak i říkám, český Alejandro G. Inárritu. V každém jejím filmu je silná lidská tvář a perfektně sociálně vypracovaný příběh ze života. Podle mě jsou Andělé všedního dne její třetí nejlepší film. Lepší byl jen Revival a Výlet. Michal Viewegh opět napsal skvěle vymyšlenou knihu. Scénář na kterém se podílel byl výborný. Měl spár a byl skvěle propletený. Kamera velice působivá a celková vizualita velmi slušná. Hudba moc pěkná a působivá, odpovídající přesně dané situaci. Kostýmy a masky se scénografií skvělé. Herci excelentní. Perfektní výběr. Kromě dvorních herců Alice Nellis, kterými jsou Zuzana Bydžovská, Bolek Polívka či Vojtěch Dyk byla fantastická Eliška Křenková, Klára Melíšková i Vladimír Javorský s Mariánem Labudou st. Nejlepší scéna je podle mě scéna se skokem z mostu. U mě má tento film to nejlepší hodnocení. ()

hygienik

MEGA SPOILER! Anjel sa zjaví žene a povie jej, že nemusí dúfať v anjelov, ale má žiť!!! Pred smrťou anjeli starnúcemu chlapovi umožnia po 6. rokoch mať sexuálny zážitok!!! Boh podľa jedného z nich je to, keď niekto niekomu urobí láskavosť!!! Druhý anjel pochybuje, že Boh je, pričom ale deklaruje, že Boh je jeho zamestnávateľ :) Ja vám neviem, ako by sa na tento film pozeral ateista, ale mňa to urazilo, prišlo mi to trápne a kladiem si otázku, či je toto maximum, čo autori predlohy a scenára vedeli a hlavne chceli k téme povedať. Ak áno, bolo by lepšie, točiť filmy o niečom inom. ()

TominoLa

Po Hřebejkově Zakázaném uvolnění je tu další rána pod pás. Něco takového bych od Alice nellis nečekal. Těžko hledat nějaké pozitiva. Hudba mě otravovala od začátku, herci jako Polívka, Javorský, Labuda .... mají prostě navíc. Nevím jaká je knížka, ale ve filmu to vypadá, že ty andělé tam jsou vlastně na h..... Celé to působí směšně. 3/10 ()

evanka

Celkově docela příjemný film, který ale tápal mezi žánry. Chvíli komedie, chvíli drama, diváku rozhodni se, kam mě zařadit. Herecké výkony průměrné, ani Dyk to svým charisma nezachránil. Děj a struktura je trochu zmatená, ze začátku na vás vychrlí spoustu postav a než si člověk udělá pořádek ve všech rodinných i nerodinných stavech, už je v půlce filmu. ()

PP66

Nic velkého jsem neočekával, žádné velké překvapení se neodehrálo, jen drobné pohlazení na duši z ne/zásahů andělů. Viděno v rámci Season Challenge Tour. ()

kajas

Rozporuplně hodnocené drama mě zaujalo natolik, že si po mnoha letech možná přečtu dalšího Viewegha. Na Melíškovou hodně trpím, bavili mě ale i civilní Polívka s Bydžovskou a samozřejmě všichni "andělé", kteří celému snímku dodávají až mysteriózní nádech. Lepší je ale nepozastavovat se nad jejich původem a motivacemi (proč si pro svůj zásah vybrali právě postavu Polívky atd.). Přesto velmi slušné, jsem ráda, že jsem se k filmu konečně po letech dostala. ()

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014