Půvabná švadlena Tilly Dunnageová (Kate Winsletová) se po letech vrací do svého rodného městečka Dungatar v Austrálii, aby odhalila pravdu o své minulosti. V dětství musela svůj domov narychlo opustit kvůli podezření ze zavinění smrti svého spolužáka. Dospívání strávila v internátní škole a posléze působila v Evropě jako švadlena předních módních návrhářů. Navzdory svým úspěchům v módním světě se nedokáže zbavit nepříjemných vzpomínek na záhadnou smrt mladého chlapce, a proto se po letech vrací na australský venkov ke své svérázné matce Molly (Judy Davisová). Tamější obyvatelé jí nadále považují za prokletou vražednici a zpočátku nemohou vystát její přítomnost, navíc je značně provokuje svým emancipovaným vystupováním. Postupem času si ale dokáže získat přízeň žen svým vybraným módním stylem a pozornost mužů upoutá svou krásou. V přítomnosti bývalého spolužáka Teddyho (Liam Hemsworth) navíc začíná věřit, že se může zbavit svého životního prokletí. Představu idylického venkovského prostředí ale zcela nabourá několik překvapivých odhalení, která vedou k dalším tragickým událostem... Australský snímek představuje filmovou adaptaci stejnojmenné literární předlohy Rosalie Hamové a žánrově se pohybuje na pomezí dramatu, romance a černé komedie. Snímek bodoval při udílení cen Australské filmové a televizní akademie, kde získal ocenění především v hereckých kategoriích (Kate Winsletová, Judy Davisová, Hugo Weaving) a dále získal ocenění za nejlepší kostýmy a Cenu diváků. (Česká televize)

Trailer 2

Joges

Kate mi zase jednou udělala radost., v takové „komediální“ roli jsem ji ještě neviděl. Zprvu mi do hlavní role nesedla - je příliš vysoká, příliš pohledná, elegantní a tím pádem nezapadající, lepší něž ostatní. Nakonec vše zvládla s grácií, takže jsem byl rád, že ji do role hlavní hrdinky obsadili. Námět dle Rosalie Ham slušně graduje a vy netušíte, jak to všechno dopadne. Závěr mi moc nesedl (nechci příliš prozrazovat), ale projednou proč ne, záverečné filmové tečky tohoto rázu dnes frčí, takže mnozí fanoušci novinku či změnu jistě přivítají. Samozřejmě všechno ostatní – postavy, děj, režie, soundtrack, do sebe zapadají a jsou na úrovni, takže dodávám, novinka Jocelyn Moorhouse se docela povedla. Na Švadlenu se klidně ještě někdy podívám, už kvůli Kate. ()

Johnny.ARN

Keď pomsta, tak na úrovni, povedala si Winslet v časti filmu, kedy by to už nikto nečakal. Prekvapujúce, so skvelou atmosférou, žánrovo nejednotné a pritom podivuhodne fungujúce až dokonca. Herecky skvelé, dokonca aj mladý Hemsworth sa uvoľnil. Príbehovo je to ale natoľko zaujímavé a pútavé, že režisérke odpustíme nejaké chybičky a vypichneme tie kvázi dva konce a uznanlivo pokývkame hlavou nad minutážou, ktorej dĺžku si divák možno ani nevšimne. Pri hodnotený som ostal rozpoltený, preto nateraz radšej slabšie 4 z 5 ()

kaylin

Nenápadný snímek, jehož rozjezd mě nijak nenadchl, ale který si mě postupně dokázal naprosto získat a já jsem jenom zíral na to, co sleduji. Nádherně stylizované, místy parádně absurdní, ale nad tím vším vyniká nádherná a doslova dechberoucí Kate Winslet, která se tentokrát nemusela ani svlékat. Krásná komedie, hodně černá, ale výborná. ()

jhrasko

Čeština má trefné vyjadrenie TAŠKAŘICE. Jocelyn Moorhouse akoby sa nevedela rozhodnúť, ktorým smerom (žánrom) sa ubrať. Pritom by mohlo ísť o velikánsku romantickú drámu či kostýmový veľkofilm. Takto to nie je ani ryba ani rak (PJ Hogan rukopis je zrejmý). Každopádne, Kate je skvelá, vlastne ako vždy, a Judy Davis ? - v starej dobrej, čo dobrej, najlepšej forme. Pre mňa (vedľajší) ženský herecký výkon roka. P.S.David Hirschfelder - (od 1,17hod.) - už dávno žiadna kompozícia vo mne opakovane nevyvolávala zimomriavky ako táto! ()

mat.ilda

Malý vzorek populace na omezeném životním prostoru, v poměrně širokém spektru (místy až norských) deviací... Věčná škoda, že se kamera nedržela vskutku dokonalého flashbackového ladění i v roli průvodce vysokou krejčovinou, odměněnou nálezným kosterních úlomků jednoho velkého kostlivce, zvaného křivda. Možná by se příjemné vzruchy dostavovaly nejen při vzpomínce na plnost křivek tradičně okouzlující Kate Winslet nebo ztepilost Liama "dopůltěla" Hemswortha, případně sarkastické špindíry Judy Davis, ale i na obrazové umocnění gurmánského zážitku, ze speciality studené kuchyně s názvem pomsta, která nakonec nebyla tak sladká, jak se o ní povídá... Zda jde víc o drama či komedii, v tom Jocelyn Moorhouse evidentně nemá jasno, respektive nedokáže oba žánry sladit tak, aby se vzájemně nevystrkávaly, což jinak půvabné oddychovce ubírá body. ()

• Liam Hemsworth podstúpil prísnu diétu kvôli scéne, kde bude bez trička. Kate Winslet sa vyjadrila, že keď mu v tej scéne merala pás, počula mu škvŕkať v bruchu. (megajalec)
  • Na plese predtým, ako vstúpi do sály Trudy, hrá kapela pieseň "Ballad od a Teenage Queen", ktorá bola napísaná v roku 1957 a naspieval ju Johnny Cash v roku 1958. Dej filmu sa odohráva v roku 1951. (megajalec)
  • Natáčanie bolo viackrát prerušené divokými emu, ktoré rušili scény. (megajalec)