Půvabná švadlena Tilly Dunnageová (Kate Winsletová) se po letech vrací do svého rodného městečka Dungatar v Austrálii, aby odhalila pravdu o své minulosti. V dětství musela svůj domov narychlo opustit kvůli podezření ze zavinění smrti svého spolužáka. Dospívání strávila v internátní škole a posléze působila v Evropě jako švadlena předních módních návrhářů. Navzdory svým úspěchům v módním světě se nedokáže zbavit nepříjemných vzpomínek na záhadnou smrt mladého chlapce, a proto se po letech vrací na australský venkov ke své svérázné matce Molly (Judy Davisová). Tamější obyvatelé jí nadále považují za prokletou vražednici a zpočátku nemohou vystát její přítomnost, navíc je značně provokuje svým emancipovaným vystupováním. Postupem času si ale dokáže získat přízeň žen svým vybraným módním stylem a pozornost mužů upoutá svou krásou. V přítomnosti bývalého spolužáka Teddyho (Liam Hemsworth) navíc začíná věřit, že se může zbavit svého životního prokletí. Představu idylického venkovského prostředí ale zcela nabourá několik překvapivých odhalení, která vedou k dalším tragickým událostem... Australský snímek představuje filmovou adaptaci stejnojmenné literární předlohy Rosalie Hamové a žánrově se pohybuje na pomezí dramatu, romance a černé komedie. Snímek bodoval při udílení cen Australské filmové a televizní akademie, kde získal ocenění především v hereckých kategoriích (Kate Winsletová, Judy Davisová, Hugo Weaving) a dále získal ocenění za nejlepší kostýmy a Cenu diváků. (Česká televize)

Trailer 2

laik_60

Tak neviem, bol to taky sebareflexívny pohľad na austrálsky vidiek ? alebo snaha o satiru ? Priznám sa byť Austrálčanom,  cítil by som sa urazený. Napriek snahe Katy Winsletovej ma dej filmu neoslovil, snaha o spojenie dramatiičnosti s komédiou bola slabá. Naviac dvakrát tam jedli rajčinovú polievku ... a tú ja naozaj nemusím. :D ()

silentname

Musím povedať, že som z filmu nakoniec ostal veľmi príjemne prekvapený. Nečakal som, že bude až tak výrazne vtipný, a že tak dobre bude vedieť vyvážiť jeho komickú atmosféru s drámou a ukáže nám taktiež ako vyzerá jedno mesto, ktoré je tak presýtené nenávisťou a hnevom a sebeckosťou, že človeku z toho ostáva až zle. Hlavnú hrdinku človek veľmi dobre chápe a v konečnej fáze filmu je človeku jej skutočne ľúto. Pretože sa bude musieť vyrovnávať s momentami, ktoré určite nebudú príjemné. Nebudem dávať spoilery, ale povedzme iba toľko, že nie všetko bude také milé a príjemné, ako to bude miestami plynúť. Páči sa mi záver a má to skutočne grandiózne finále vo veľkom štýle, ktoré funguje. Človek veľmi rýchlo identifikuje postavy, a niektoré sú sympatické, no väčšina sú skutočne opovrhovania hodní. A potom to človek podľa mňa správne prežije, keď sa jednotlivé udalosti budú diať. Možno nemusel byť miestami tak melodramatický... aspoň ja by som to uvítal a trošku pozitívnejšej atmosféry by som ocenil, ale tým nechcem nič hanobiť. Myslím si, že za váš čas film stojí. Hovorím áno. Hodnotenie: B ()

sedm.1

Díky Kate Winslet jsem se dostal k tomuto malému, ovšem velice působivému dramatu, který určitě není určen pro širokou diváckou obec, což zároveň ale znamená, že zde šlo tvůrcům spíš o kvalitu, než kvantitu, což se ve výsledku vyplnilo do puntíku, každopádně, ona kvalita v případě Švadleny ale není naštěstí podána nějakými rádobyartovými pokusy o vytvoření filmového umění, ale naopak čistě jen záživnými a autorským talentem navozenými prostředky, jako je skutečně výstižná a podmanivá atmosféra nehostinného, sociálně slabšího prostředí, přirozené napětí, prvotřídně upocený, špinavý vizuál, netuctová zápletka, svěží dialogy a nemohu opomenout ani poměrně výrazně fungující emoce. A když k tomu pak připočtu perfektní casting, v čele s opět famózní Kate Winslet a nepřekonatelnou Judy Davis, tak prostě takový film nemůže nudit, a to přestože se v něm vlastně ani zas toho až tolik nestane. Nutné je i zdůraznit, jak moc se zde podařilo skloubit do opravdu funkční symbiózy žánry sociálního dramatu s nečekaně zábavným humorem, o který se zde stará především postava matky hlavní hrdinky, jejíž hlášky jsou vždy trefné a fakt vtipné. Mě zkrátka tato satira na maloměšťácké poměry, plná vážně originálních figurek, skutečně bavila, není to tedy žádná strhující jízda, ale působivě zpracovaná podívaná určitě. Objektivně bych měl hodnotit třemi *, kvůli Kate ale přidám čtvrtou :-). ()

marhoul

Hodně černá komedie. Taky mě zaskočila jakási prapodivná žánrová směsice tohoto filmu. Ale protože mám ráda počáteční snímky Baze Luhrmanna (a tento mi to po letech připomněl!) , nechala jsem se vtáhnout. Chyba tvůrců nespočívá v pojetí, nýbrž v ostrých přechodech mezi scénami a náladami příběhu. Nevyrovnané tempo působí jako jízda na tobogánu a je to škoda. Citlivější sestříhání a seskládání by jistě učinilo příběh pro mnohého diváka koukatelnějším. Kate vynikající, Judy Davis také a, tak často tady kritizovaný, Liam Hemsworth byl fajn. ()

Malarkey

Mrzelo mě, že tu režisérka nedokázala sladit absurdity jak ze světa Velké ryby a poctivého rodinného dramatu z australského maloměsta. Ten film prostě nevěděl, na jakou stranu se přiklonit a stejně tak to bylo i s humorem. Ten dlouho tápe a pak vytasí scénu, že se smějete na celej barák. Pak ale zase dlouho nic. Přitom po dramatické stránce je to, troufám si tvrdit, rodinné drama tragicky epického rozměru, který ve filmech nemá obdoby. Když se ale podaří, nedá se na něj zapomenout. Ani zde nezapomenu, ale hodnocení, bohužel, zakončím solidními třemi hvězdami. ()

• Keď je Tilly so seržantom Farratom pred čerpacím stojanom, je vidno nápis: galón za cent. Centami a dolármi sa platilo v Austrálii od roku 1966. (megajalec)
  • Pro scény v silu bylo použito 300 myší. (BMW12)