Švadlena

• Austrálie

The Dressmaker

The Dressmaker

Komedie / Drama

Austrálie, 2015, 118 min (Alternativní: 114 min)

O osudu ženy, který je křivděno a celý život jsou jí pouze házeny klacky pod nohy, ale ani to ji nerozhodí a nedonutí zastavit. Kate si to užívá, evidentně a neskutečně mě celé dvě hodiny na plátně bavila. Brilantní vyváženost mezi humorem a tragickou stránkou příběh. Jen mi trochu neseděl Hemsworth jako milenec o 14 let starší herečky, ten rozdíl fakt až bil do očí.(28.2.2016)

Tenhle film si Vás musí chytit. Jakmile se to nestane hned z kraje, budete zmatení a radši na to pak dál už ani nekoukejte. Mě si chytil okamžitě hned a nenechal mě do konce na pochybách, že se jedná o skvost mého posledního filmového měsíce. Zejména několik konečných scén mě utvrdilo v přesvědčení, že na každého jednou dojde. Nemusí sice bezpodmínečně TEN každý hned chcípnout krutou smrtí, ale rozhodně může dostat pořádně nakopáno, podle míry svých provinění. Takže, jestli máte rádi malebné prostředí australského výdrholce, díru, obsazenou pár romanticky vyhlížejícími chatrčemi, bezútěšně trčícími bezlistými větvemi několika stromů, nezbytnou vodárnu s větrníkem, velice svérázné a zvláštní obyvatele, jděte na to. Co postava, co obyvatel, to skvost! dokonalá přehlídka charakterů! Kate Winslet je skvělá. Trošku sice pak asi v první půli filmu opustí svou pózu dračice v rudých šatech a zkřehne, nemůžete se však divit. Liam...je báječný a chemie a krásné jiskření mezi ním a Kate by se dala krájet - ne jako vy, Pasažéři vyumělkovaní, že jo, Chrisi! No a třešní na mém dortu je Hugo.....strážník....ale ne jen tak ledajaký.....je Boží, totálně mě překvapil, protože v takové roli jsem ho ještě neviděla! Takže se na to vlastně musíte podívat, páč Huga fakt musíte vidět :)!!!(24.2.2017)

Mám z toho zmiešané pocity. Tento príbeh si zaslúžil byť čistou drámou, teda bez všetkých tých bizarných snáh o komediálne prevedenie niektorých situácií. Neviem prečo sa k tomu tvorcovia uchýlili, ale nepasovalo mi to tam. Ako čistá dráma s retrospektívnou krimi zápletkou by bolo oveľa lepšie. V prvej polovici filmu som sa dosť strácal, po príchode Tilly do toho zapadákova sa tam zrazu vyrojilo príliš veľa postáv, ťažko sa v tom hľadali vlastne súvislosti, do toho ešte aj tá retrospektíva, no občas dosť zmätok. Neskôr sa to už ustálilo a dalo sa v tom ako tak orientovať. Po dejovej stránke nadpriemer, takisto aj kulisy a kostýmy, ale to spracovanie ma až tak neočarilo. Aspoň že ten koniec stál za to! (a samozrejme aj vynikajúca Kate Winslet)(17.7.2016)

Keď pomsta, tak na úrovni, povedala si Winslet v časti filmu, kedy by to už nikto nečakal. Prekvapujúce, so skvelou atmosférou, žánrovo nejednotné a pritom podivuhodne fungujúce až dokonca. Herecky skvelé, dokonca aj mladý Hemsworth sa uvoľnil. Príbehovo je to ale natoľko zaujímavé a pútavé, že režisérke odpustíme nejaké chybičky a vypichneme tie kvázi dva konce a uznanlivo pokývkame hlavou nad minutážou, ktorej dĺžku si divák možno ani nevšimne. Pri hodnotený som ostal rozpoltený, preto nateraz radšej slabšie 4 z 5(26.4.2016)

Největší problém je zároveň největší předností tohoto snímku. Fakt, že se každých pět minut mění žánr je dost matoucí, jelikož opravdu nevím, jakým způsobem chtěli tvůrci film pojmout. Jako drama o ženě, která se rozhodla vypořádat se životem a postavit se duchům minulosti a nebo jako humorně laděné rádoby drámo.. chvílemi mi film dokonce připomínal grotesku. A právě žánrová rozmanitost vyzdvihuje film na piedestal a zároveň ho mocným úderem shazuje dolů. Je jen na divákovi a jeho momentální náladě jak film přijme, mě snímek zastihl v náladě, kdy mi ta žánrová různorodost přišla sakra vhod, navíc s překrásnou a skvěle hrající Kate Winslet nemůže být Švadlena krokem vedle.(19.4.2016)

• - Červené šaty a kabát, které Kate Winslet nosí ve filmu, jsou vyrobeny z hedvábné moirské tkaniny nalezené v Miláně 25 let předtím než byla použita ve filmu. (BMW12)

• - Kate Winslet a Judy Davis měli problém udržet vážnou tvář při natáčení scény, kdy se Liam Hemsworth svlékne, aby ho změřily krejčovským metrem. (BMW12)

• - Kate Winslet se během natáčení naučila šít. Poté pomáhala Margot Wilson při vytváření kostýmů pro její postavu. Wilson byla najata výhradně pro šití oblečení pro Winslet. (BMW12)