Švadlena

• Austrálie

The Dressmaker

The Dressmaker

Komedie / Drama

Austrálie, 2015, 118 min (Alternativní: 114 min)

• rigby

Já nevím, tenhle typ humoru není pro mě. Jinak natočeno je to solidně, ale bohužel mi to vůbec nic neříká a tyto dvě hodiny považuji za ztrátu času. Nebylo se čeho chytit, přišlo mi to jen barevné a hlučné. Prostřihy do minulosti jsou pěkně ztvárněné, ale zbytečné. Raději si pustím opravdový starý dobrý western, než tuhle modernu.(11.5.2016)

Tilly Dunnage se po x letech vrací do své rodné vesnice a nakráčí tam jako borka, které se všichni bojí, protože jí mají za vražedkyni. Kamkoliv jde, tam z ní mají strach, až se jí nakonec obyvatelé Dungataru rozhodnou vyštvat. Začíná tak zábavná podívaná. Ovšem ve filmu je mnoho zvratů, díky čemuž divák vůbec netuší, co právě přijde. Díky tomu se mi film hodně líbil. Hlavně Kate Winslet byla doslova skvělá, pro tuhle roli se přesně hodila. A fenomenální byl i soundtrack. Tak trochu mi něco ve mě napovídá, že mám dát 5 hvězd, ale nejsem si úplně jist, tak dávám zatím 4 hvězdy. :-)(11.6.2017)

Musím povedať, že som z filmu nakoniec ostal veľmi príjemne prekvapený. Nečakal som, že bude až tak výrazne vtipný, a že tak dobre bude vedieť vyvážiť jeho komickú atmosféru s drámou a ukáže nám taktiež ako vyzerá jedno mesto, ktoré je tak presýtené nenávisťou a hnevom a sebeckosťou, že človeku z toho ostáva až zle. Hlavnú hrdinku človek veľmi dobre chápe a v konečnej fáze filmu je človeku jej skutočne ľúto. Pretože sa bude musieť vyrovnávať s momentami, ktoré určite nebudú príjemné. Nebudem dávať spoilery, ale povedzme iba toľko, že nie všetko bude také milé a príjemné, ako to bude miestami plynúť. Páči sa mi záver a má to skutočne grandiózne finále vo veľkom štýle, ktoré funguje. Človek veľmi rýchlo identifikuje postavy, a niektoré sú sympatické, no väčšina sú skutočne opovrhovania hodní. A potom to človek podľa mňa správne prežije, keď sa jednotlivé udalosti budú diať. Možno nemusel byť miestami tak melodramatický... aspoň ja by som to uvítal a trošku pozitívnejšej atmosféry by som ocenil, ale tým nechcem nič hanobiť. Myslím si, že za váš čas film stojí. Hovorím áno. Hodnotenie: B(16.4.2016)

Na krásnu Kate bola radosť pozerať celý čas, aj na tie kostýmy. Judy Davis za ňou nezaostávala. Príbeh bol zaujímavý, ale čo mne tentokrát vadilo, bolo to, že raz to chcelo byť komédia a inokedy dráma a nepasovalo mi to dohromady. A urobiť rovesníkov z Kate a Liama bola tiež trefa vedľa. A Hugo? Tak ten bol dokonalý! Project 52 Films by Women a Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 3(3.3.2016)

„Švadlena“ je hodně svěží a čerstvý film, který překvapí nejenom obsazením Kate Winslet do podobné role.. „Švadlena“ je taková malá přehlídka filmových žánrů, které se střídají svižným a neočekávaným tempem.. Na příběhu film nestojí, spíše na hereckých výkonech a už zmíněné žánrové pestrosti. najdeme zde klasické romantické drama, černá komedie až téměř tarantinovská akce.. Scénář je originální, celé to působí jako divadelní veselohra (netuším jestli to není z prken, která znamenají svět, převzato), ale rozhodně jde o lehčí kus, takže nic, co se na plátně děje, se nesmí brát smrtelně vážně. Kostýmy jsou (hlavně tedy pro ženy) naprosto úžasné. Období, do kterého je „Švadlena“ zasazena miluju.. Výprava také skvělá.. Hloubku to nemá, ale výšku rozhodně ano, takže nevidím důvod, proč si „Švadlenu“ za čas nepustit znovu :-)(15.6.2016)