Švadlena

• Austrálie

The Dressmaker

The Dressmaker

Komedie / Drama

Austrálie, 2015, 118 min (Alternativní: 114 min)

Naprostý žánrový mišmaš. Děj se tak neuvěřitelně rychle měnil, že jsem to ani nestačil sledovat a to byla velká slabina filmu. Každopádně jsem se alespoň docela pobavil, nad tím ujetým buranovem v čele s fetišistickým zástupcem zákona :-) Kate byla dokonalá a v tamním prostředí působila jako zjevení a to byl zase nesporný klad tohoto snímku. Ať ale chci sebevíc, tak výše než na průměr průměrovatý, to u mne nebude.(10.3.2016)

3+ Australská kinematografie přináší často zvláštní kousky a tenhle „moderní ženský western“ do té škatulky hezky zapadá. Hlavním tématem této ujeté černé komedie je vyřizování účtů s minulostí v rodilém zapadákově a na to hlavní hrdince stačí skoro jen jehla a nůžky ;-). Žádný průkopnický film z toho nevznikne, ale jako oddechový mišmaš mě to docela bavilo a i díky bohaté výpravě se na to hezky koukalo – takže lepší 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](8.4.2016)

Tenhle film si Vás musí chytit. Jakmile se to nestane hned z kraje, budete zmatení a radši na to pak dál už ani nekoukejte. Mě si chytil okamžitě hned a nenechal mě do konce na pochybách, že se jedná o skvost mého posledního filmového měsíce. Zejména několik konečných scén mě utvrdilo v přesvědčení, že na každého jednou dojde. Nemusí sice bezpodmínečně TEN každý hned chcípnout krutou smrtí, ale rozhodně může dostat pořádně nakopáno, podle míry svých provinění. Takže, jestli máte rádi malebné prostředí australského výdrholce, díru, obsazenou pár romanticky vyhlížejícími chatrčemi, bezútěšně trčícími bezlistými větvemi několika stromů, nezbytnou vodárnu s větrníkem, velice svérázné a zvláštní obyvatele, jděte na to. Co postava, co obyvatel, to skvost! dokonalá přehlídka charakterů! Kate Winslet je skvělá. Trošku sice pak asi v první půli filmu opustí svou pózu dračice v rudých šatech a zkřehne, nemůžete se však divit. Liam...je báječný a chemie a krásné jiskření mezi ním a Kate by se dala krájet - ne jako vy, Pasažéři vyumělkovaní, že jo, Chrisi! No a třešní na mém dortu je Hugo.....strážník....ale ne jen tak ledajaký.....je Boží, totálně mě překvapil, protože v takové roli jsem ho ještě neviděla! Takže se na to vlastně musíte podívat, páč Huga fakt musíte vidět :)!!!(24.2.2017)

Kate mi zase jednou udělala radost., v takové „komediální“ roli jsem ji ještě neviděl. Zprvu mi do hlavní role nesedla - je příliš vysoká, příliš pohledná, elegantní a tím pádem nezapadající, lepší něž ostatní. Nakonec vše zvládla s grácií, takže jsem byl rád, že ji do role hlavní hrdinky obsadili. Námět dle Rosalie Ham slušně graduje a vy netušíte, jak to všechno dopadne. Závěr mi moc nesedl (nechci příliš prozrazovat), ale projednou proč ne, záverečné filmové tečky tohoto rázu dnes frčí, takže mnozí fanoušci novinku či změnu jistě přivítají. Samozřejmě všechno ostatní – postavy, děj, režie, soundtrack, do sebe zapadají a jsou na úrovni, takže dodávám, novinka Jocelyn Moorhouse se docela povedla. Na Švadlenu se klidně ještě někdy podívám, už kvůli Kate.(11.5.2016)

Velmi velmi nepodobné knize. Díky čemuž vyznívající úplně jinak, s jinou podstatou, extrémně jinou hlavní hrdinkou (vina scénaře, nikoliv Kate Winslet) a především vcelku místy značně nedávající celkový smysl. Knížka Rosalie Ham podává ucelenou mozaiku jednoho městečka a postupně s velkou přesností mapuje jednotlivé zkažené charaktery, které městečko obývají. Postava Tilly je pak postavou mnohem více zničenou životem, mnohem více pokornější, která netouží být středem pozornosti a narušovat pořádky. Až pod vlivem dalších a dalších událostí se mění a rozhodne se vzít otěže do svých rukou. Jednak ve filmu chybí vývoj hlavní postavy, jednak mate její rozpomínání, protože v knížce ví, co se stalo, ale neví to čtenář, který se to dozvídá z jejího vzpomínání a kousavých poznámek lidí až postupně (z čehož vzniká jiná gradace i stavba příběhu). Film si z knížky bere, co se mu hodí a činí tak poněkud zbrkle - vybírá si scény, které staví do černě groteskně humorné roviny, ale nedává jim kontext a tím hlubší smysl jako v knize. Události z knihy vybírá náhodně a řadí je za sebou v jiném pořadí, takže film získává jiný smysl a místy je pro neznalé knihy hůře pochopitelný a poněkud nečitelný. Celistvost knihy, pečlivě budovaná mozaika s postupnou gradací, pečlivě promyšlenou, se tvůrcům filmu roztříštila pod rukama do filmu, který klopýtá od scény ke scéně, ale jako celek nedává smysl - dějově, ani postavám, protože na jejich motivace, či špatnou povahu ve filmu nezbývá čas. Je to škoda, knižní předloha je skvělý román. 55%(19.7.2017)