Švadlena

• Austrálie

The Dressmaker

The Dressmaker

Komedie / Drama

Austrálie, 2015, 118 min (Alternativní: 114 min)

Film vychádza z rovnomennej knihy Rosalie Hamovej z roku 2000. Príbeh je o odplate Myrtle ´Tilly´ Dunnageovej (Kate Winslet), ktorá sa vracia do rodnej dediny v Austrálii. V roku 1926 ešte ako dieťa ju obvinili z vraždy chlapca a jeho otec Evan Pettyman (Shane Bourne) ju poslal preč, do internátnej školy. Po zmene vo svojom živote sa Tilly rozhodla zistiť pravdu, pretože sa na žiadnu vraždu nepamätá. Dúfa, že jej pomôže jej matka Molly (Judy Davis). Tu však nájde vo veľmi zlom stave. Ľudia z dediny ju ešte stále nenávidia. Jediný, s kým sa môže porozprávať je miestny policajt Horatio Farrat (Hugo Weaving). Na zápase austrálskeho futbalu, ragby, sa zoznámi s Teddym McSwineym (Liam Hemsworth), ktorý, ako sa zdá, je tiež na jej strane. Je to príbeh o ľudskej malosti, osobnej zbabelosti, snahe patriť k väčšine, osobnej voľnosti, odvahe rozhodovať sa, potrebe lásky a pravdy. Dej sa odohráva na území dediny, pár domov, len na dostrel golfovej loptičky. Film má sýte farby filtrované večným slnkom. Postavy sú občas karikované, herci prehrávajú, aby sa opäť vrátili k obyčajnému hraniu. Tento prístup dáva filmu rôzny spád deja a mení jeho nálady. Príbeh je zaujímavý, ale rôzne štýly, akoby rozbili jeho súdržnosť.(19.3.2016)

The Dressmaker je do jisté míry netradiční směsicí komedie a dramatu, přičemž první půlka seznamuje diváky s různými bizarními postavičkami z jednoho malého australského zapadákova, zatímco ta druhá se veze spíše na dramatické vlně. Celým filmem prostupují motivy jako pomsta, hledání pravdy, předsudky, lidská omezenost a chování individuí jako ovce ve stádu. Osobně mi rozhodně nevadily poněkud ostré žánrové přechody, vlastně jsem je uvítal, protože přece jen dělaly z filmu netuctovou podívanou. Během sledování jsem se jak od srdce zasmál, tak se mi i zasklily oči, což se mi nestává tak moc často. K výkonu Kate Winslet se dá říct snad jediné: Perfektní! To stejné platí i pro Huga Weavinga a Judy Davis ve vedlejších rolích. Zkrátka moc dobře natočený snímek, u kterého dojde na nejednu emoci - radost, pobavení, rozhorčení, ale i smutek - což je jen dokladem toho, že nejde o nějakou průměrnou jednohubku, která by se vypařila jako pára nad hrncem.(10.4.2016)

O osudu ženy, který je křivděno a celý život jsou jí pouze házeny klacky pod nohy, ale ani to ji nerozhodí a nedonutí zastavit. Kate si to užívá, evidentně a neskutečně mě celé dvě hodiny na plátně bavila. Brilantní vyváženost mezi humorem a tragickou stránkou příběh. Jen mi trochu neseděl Hemsworth jako milenec o 14 let starší herečky, ten rozdíl fakt až bil do očí.(28.2.2016)

Tenhle film si Vás musí chytit. Jakmile se to nestane hned z kraje, budete zmatení a radši na to pak dál už ani nekoukejte. Mě si chytil okamžitě hned a nenechal mě do konce na pochybách, že se jedná o skvost mého posledního filmového měsíce. Zejména několik konečných scén mě utvrdilo v přesvědčení, že na každého jednou dojde. Nemusí sice bezpodmínečně TEN každý hned chcípnout krutou smrtí, ale rozhodně může dostat pořádně nakopáno, podle míry svých provinění. Takže, jestli máte rádi malebné prostředí australského výdrholce, díru, obsazenou pár romanticky vyhlížejícími chatrčemi, bezútěšně trčícími bezlistými větvemi několika stromů, nezbytnou vodárnu s větrníkem, velice svérázné a zvláštní obyvatele, jděte na to. Co postava, co obyvatel, to skvost! dokonalá přehlídka charakterů! Kate Winslet je skvělá. Trošku sice pak asi v první půli filmu opustí svou pózu dračice v rudých šatech a zkřehne, nemůžete se však divit. Liam...je báječný a chemie a krásné jiskření mezi ním a Kate by se dala krájet - ne jako vy, Pasažéři vyumělkovaní, že jo, Chrisi! No a třešní na mém dortu je Hugo.....strážník....ale ne jen tak ledajaký.....je Boží, totálně mě překvapil, protože v takové roli jsem ho ještě neviděla! Takže se na to vlastně musíte podívat, páč Huga fakt musíte vidět :)!!!(24.2.2017)

Tilly Dunnage se po x letech vrací do své rodné vesnice a nakráčí tam jako borka, které se všichni bojí, protože jí mají za vražedkyni. Kamkoliv jde, tam z ní mají strach, až se jí nakonec obyvatelé Dungataru rozhodnou vyštvat. Začíná tak zábavná podívaná. Ovšem ve filmu je mnoho zvratů, díky čemuž divák vůbec netuší, co právě přijde. Díky tomu se mi film hodně líbil. Hlavně Kate Winslet byla doslova skvělá, pro tuhle roli se přesně hodila. A fenomenální byl i soundtrack. Tak trochu mi něco ve mě napovídá, že mám dát 5 hvězd, ale nejsem si úplně jist, tak dávám zatím 4 hvězdy. :-)(11.6.2017)

• - Fiktivní město Dungatar bylo postaveno od základů, protože žádné město ve spolkovém státu Victoria v Austrálii neodpovídalo přání scénografa Rogera Forda k vytvoření západního města s australskými charakteristikami. (BMW12)

• - Kate Winslet a Judy Davis měli problém udržet vážnou tvář při natáčení scény, kdy se Liam Hemsworth svlékne, aby ho změřily krejčovským metrem. (BMW12)

• - Pro scény v silu bylo použito 300 myší. (BMW12)