Švadlena

• Austrálie

The Dressmaker

The Dressmaker

Komedie / Drama

Austrálie, 2015, 118 min (Alternativní: 114 min)

O osudu ženy, který je křivděno a celý život jsou jí pouze házeny klacky pod nohy, ale ani to ji nerozhodí a nedonutí zastavit. Kate si to užívá, evidentně a neskutečně mě celé dvě hodiny na plátně bavila. Brilantní vyváženost mezi humorem a tragickou stránkou příběh. Jen mi trochu neseděl Hemsworth jako milenec o 14 let starší herečky, ten rozdíl fakt až bil do očí.(28.2.2016)

Nenápadný snímek, jehož rozjezd mě nijak nenadchl, ale který si mě postupně dokázal naprosto získat a já jsem jenom zíral na to, co sleduji. Nádherně stylizované, místy parádně absurdní, ale nad tím vším vyniká nádherná a doslova dechberoucí Kate Winslet, která se tentokrát nemusela ani svlékat. Krásná komedie, hodně černá, ale výborná.(11.4.2016)

Podivný mix sociálnej drámy, v ktorej sa riešia detské traumy, násilné odtrhnutie a bolestivé odcudzenie od rodiny, s bláznivou komédiou, v ktorej sa máme hehňať Hugovi Weavingovi, gayovsky poskakujúcemu v ženských šatoch. Pre mňa dva nezlúčiteľné filmové svety, aspoň teda nie v tomto excentrickom, živelnom austrálskom podaní. Nejakému Samovi Mendesovi by to možno prešlo.(11.4.2016)

Pěkná stylizace, skvělá Kate a zajímavý příběh, který v sobě mísí hned několik žánrů, od lehké romantické komedie po sociální drama. Co mě ale dostalo bylo finále, které se táhne někdy od druhé poloviny filmu a upřímně, ani ve snu mě nenapadlo, že se stane to co se stalo. Hlavně za to překvapení, 75 %(2.10.2016)

Největší problém je zároveň největší předností tohoto snímku. Fakt, že se každých pět minut mění žánr je dost matoucí, jelikož opravdu nevím, jakým způsobem chtěli tvůrci film pojmout. Jako drama o ženě, která se rozhodla vypořádat se životem a postavit se duchům minulosti a nebo jako humorně laděné rádoby drámo.. chvílemi mi film dokonce připomínal grotesku. A právě žánrová rozmanitost vyzdvihuje film na piedestal a zároveň ho mocným úderem shazuje dolů. Je jen na divákovi a jeho momentální náladě jak film přijme, mě snímek zastihl v náladě, kdy mi ta žánrová různorodost přišla sakra vhod, navíc s překrásnou a skvěle hrající Kate Winslet nemůže být Švadlena krokem vedle.(19.4.2016)

• - Kate Winslet a Judy Davis měli problém udržet vážnou tvář při natáčení scény, kdy se Liam Hemsworth svlékne, aby ho změřily krejčovským metrem. (BMW12)

• - Fiktivní město Dungatar bylo postaveno od základů, protože žádné město ve spolkovém státu Victoria v Austrálii neodpovídalo přání scénografa Rogera Forda k vytvoření západního města s australskými charakteristikami. (BMW12)

• - Červené šaty a kabát, které Kate Winslet nosí ve filmu, jsou vyrobeny z hedvábné moirské tkaniny nalezené v Miláně 25 let předtím než byla použita ve filmu. (BMW12)