Psychologická a spoločenská dráma, ktorá sa odohráva v luxusnej vidieckej vile počas rodinnej oslavy šesťdesiatych narodenín úspešného hoteliera, sa zameriava na rozkrývanie skutočných charakterov jednotlivých postáv. Tvorca vykresľuje individuálne rysy a psychologické problémy svojich hrdinov, ktorým sa počas oslavy vracajú traumatické spomienky na detstvo. Obraz harmonického rodinného stretnutia, ktoré sa postupne preklenie do vzájomných slovných i fyzických konfliktov medzi jednotlivými členmi rodiny, vypovedá o morálnej a etickej kríze dánskej spoločnosti. (Film Europe)

progression

Brutální rodinné drama, kde se špinavé prádlo posupně pere čím dál tím více veřejně. Dramatická sonda do vzájemných rodinných vztahů, mnoho zajímavých zvratů, takže z idylické rodinné oslavy "váženého otce rodiny" se postupně stane docela velký masakr, na který divák jen tak brzy nezapomene. Křivdy minulosti postupně začínají vyplouvat na povrch a divák se nestačí divit, Hodně působivý film, ale přiznávám, že v současné éře negativních zpráv dávám přednost filmům optimističtějším nebo alespoň těm s optimistickým přesahem. ()

dANo

Dogma95 priniesla niekoľko zaujímavých filmov a toto je jeden z nich! Rodina oslávenca skrýva toľko tajomstiev a traumatických zážitkov, že sa tento príbeh veru nemohol vyvíjať nijak ináč... Skvelá dráma s množstvom zimomriavok na chrbte. ()

ybuko

Male peklo rodinnych oslav s prvky z klasickych dramat (hamletovska postava Christiana). Lepsi zacatek si Dogma 95 nemohlo prat. ()

Natabar

Film oscilující mezi 4 a 5*, nabízející na pozadí jedné rodinné oslavy prostor pro odkrytí a snad už jednou provždy vyléčení ran dosud umně a spořádaně maskovaných. Poutavé, silné, mrazivé. ()

Brain-D

Rodinná oslava natočená realistickou pohyblivou kamerou s realistickým scénářem. No prostě celé to krásně působí reálně jako dokument a hlavním dějem je ukryté tajemství, které se začne pomalu odkrývat. No spočátku mě ťukání do sklenice od Christiana i rozesmívalo, ale později jsem převracel oči. Silný a zajímavý psychologický film. ()

fefee

Tak takýto bravúrny psychologický snímok som už dlho nevidel. Moje očakávanie obesenia otca rodiny alebo spáchanie samovraždy v inom štýle na konci bohužiaľ nenastalo, ale aj bez toho to zanechalo vo mne veľký zážitok. ()

LEGACY

Tohle je prostě Vinterberg. Po Jagten můj drůhý film od Dána a zase u mě panuje spokojenost. Kdykoliv mám své chvilky slabosti a duševní likvidace sáhnu po nějakém psychologickém filmu. Rozhodně si nemyslím, že festen byl můj poslední od tohoto pána. A to tam ani nebyl Mads :) ()

jitrnic

Velmi dobrý film, dobře natočený i zahraný, ale s dosti slabým scénářem. Pár míst v něm mi přišlo opravdu nevěrohodných - to, že jeden bratr, byť pošahaný, přiváže druhého ke stromu za narušování řádného průběhu oslavy, to, jak snad všichni hosté začnou zpívat velmi rasistickou píseň v přítomnosti černého nápadníka jedné z hrdinek (ten s nimi o chvíli později vesele hopsá kolem stolu a hlavně to, jak dlouho po prvním nařčení otce ze zvěrstev se daří držet oficiální ráz celé oslavy. Ač je mi hnutí Dogma sympatické, začínám jeho tvúrce podezírat ze silných sklonů k manipulaci s divákem (nepřekonatelný je v tom samozřejmě Lars von Trier). ()

vyfuk

Mnohými velmi vyzdvihovaný film, který si své plusy jednoznačně zaslouží. Ať už šlo o v celku zajímavý námět, poté dobře převedený scénář a nebo jistou inovaci v natáčení. Absolutně předně nevím jak se mi povedlo stáhnout dánský film ve francouzštině, ale budiž. Ten problém je spíše později v tom, že film nemá nějaký ten háček, který by mě nějak donutil se o film nějak více zajímat. Ve výsledku mě to nezaujalo téměř nijak. Pak je tu věc, za kterou mě asi kde kdo ukamenuje, že melu hovna, ale pardon lidi, ale tohle nemůžu přejít. Protože po technické stránce je tenhle film katastrofa. To, že kvalita kamery je nízká, je v celku pochopitelné, ale to, že ta kamera je asi prvních pět minut naprcaná v nějaké toaletní ruličce a že se třese jako Filip na podzimní volby, je věc druhá. V jeden moment mi kamera připadala i v tohle jak už jsem napsal až inovativní, ale spíše to vypadalo směšně. Krom toho je kapitola samo o sobě mikrofon v záběrech. To je taky kapitola. Tohle je chyba hodná začátečníka u pornofilmů. Zvlášť když tohle je věc, která se dá úplně lehce napravit. A přesto je to ve finálním snímku. To je docela smutné ale. Normálně na tyhle technické věci kašlu, ale jeden můj moudrý přítel mi dává na srdce ať si dávám pozor i na technické věci a že to není jenom o scénáři a příběhu. Já si ho dávám. A proto zde brečím. ()

Autogram

Pekné rodinné stretnutie, naozaj úplne rozkošné, kde nechýba toľko odhalení, že ani Poirot by ich toľko naraz nevytiahol. Trochu ma rozčuľovali tie dogmy z Dogmy 95, ako slabé svetlo alebo roztrasená kamera, ale malo to šťavu, spád a žiadne hluché miesto, takže som to hltal až do konca. –––– Tie príbehy, čo si si vymýšľal... Vždy som si myslela, že z teba bude dobrý spisovateľ. –––– Dnes to dá zabrať robiť tu zábavu. ()

Almásy

úchvatná ukážka špičkovej filmárčiny. skoro dokumentárny film o rodinných vzťahoch s tými najzákladnejšími archetypmi v rodinách a archetypálnymi situáciami ktoré rodinné slávnosti prinášajú. príbeh na oscara, kongeniálne herecké výkony a neuveriteľne zlý pocit po poslednej replike filmu. naozaj veľmi krutá kritika spoločnosti ()

Pecival

Rodinná oslava, která se zvrhne v totální psychologickou válku. Škoda trochu delšího závěru, ale prvních 80 minut je opravdu intenzivní zážitek. ()

giovanni3

Film zvláštně pojatý, točený a se zvláštními herci.. no prostě zvláštní film. tajemství této rodiny je opravdu ohavné a to jak se s tím rodina vypořádává v průběhu celého filmu je dosti ,,drsné,, do toho přimíchejme nějaký ten rasismus, alkoholismus atd.. a máme tu vylíčenou rodinku z luxusní vily... Nedivím se lidem co tomuto filmu dali 5z5, ale já za to téma a pár drobností dávám 4z5 víc fakt ne, ale je to po zásluze.. ()

manonfire

Tak tohle byla síla! Síla drtící diváka seversky perfekcionistickou autentičností formy, která pak v kombinaci s ústředním tématem zplodila výjimečné dílo. Skutečně se nedalo nevzpomenout Ingmara Bergmana. Nepřekvapuje mě, že film označil za vynikající. PS: Hlavně si počkejte na přípitek.90% ()

latvar

Hodně zajimavý film, děda pořádá oslavu svých šedesátin, kde pozval i své syny a dceru, po letech vypluje na povrch, že je v mládí sexuálně zneužíval, a to díky synovi Christianovi, který se o tom zmíní, ale nikdo mu nevěří, nakonec vše odhalí nalezený dopis od sestry, která k vůli tomu spáchala v minulosti sebevraždu. Pro mě hodně kvalitní drama, které si zaslouží 5*. 90% ()

solskjaer

Kouzlo tohoto filmu je především v samotném příběhu, výběru herců a precizním vykreslení diference charakterů jednotlivých postav. ()