Příběh plukovníka Kuklińského, jednoho z nejvýznamnějších špiónů studené války... Jack Strong bylo krycí jméno plukovníka Polské lidové armády Ryzsarda Kuklińského – údajně největšího škůdce komunismu. Jako člen generálního štábu Polské lidové armády byl styčným důstojníkem mezi polskou armádou a velením vojsk Varšavské smlouvy, což mu umožňovalo přístup k nejtajnějším dokumentům vojenského charakteru. V roce 1971, tedy krátce po Gdaňských krvavých událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa se Ryzsard Kukliński rozhodl začít spolupracovat se CIA. Údajně jim dodal kolem 35 000 stran přísně tajných materiálů... Polská společnost je v pohledu na Kuklińského rozdělena. Někteří ho považují za národního hrdinu, který možná zabránil invazi Sovětského svazu do Polska tím, že vynesl plány invaze SSSR do západní Evropy, přičemž Polsko mělo být obětováno ve smyslu bojiště. Část Poláků ho považuje za zrádce, protože porušil vojenskou přísahu. V nepřítomnosti byl odsouzen k trestu smrti, ale po pádu komunismu byl jeho rozsudek zrušen... Film nazvaný Jack Strong, podle krycího jména Ryzsarda Kulińského, je strhující podívanou – špičkový politický thriller s hvězdným obsazením, který nám zároveň připomene područí států Východního bloku pod diktátem Sovětského svazu, dusivou atmosféru života za železnou oponou a hrdinství těch, kteří se komunistickému zlu dokázali postavit. (Česká televize)

vander19

Trochu ma prekvapilo, keď som si čítal info o tomto filme to, že vlastne má typicky americký názov, ale vyrobili ho Poliaci. Nešlo mi to do hlavy a až po prečítaní obsiahlejšieho obsahu som si uvedomil, že toto bude fakt bomba. S chuťou som sa pustil do sledovania skutočných udalostí odohrávajúcich sa len kúsok za našimi hranicami počas studenej vojny. Ani som do tej chvíle ako to film prezradil netušil, že za tú 21 ročnú návštevu sovietov na našom území mohol aj dáky Kuklinský. Človek z nášho regiónu sa veľa dozvie vďaka tomuto filmu a uvedomí si, že aj ľudia z tejto oblasti pracovali pre CIA. Príbeh je napínavý a svižný a myslím, že treba oceniť neskutočne tvrdú povahu a odolnosť tohto Poliaka, ktorý dokázal prekabátiť celé KGB ako aj poľskú rozviedku. Tú jednu z posledných scén som ledva predýchal a premýšlal ako by som sa zachoval ja. Výborný film, možno najlepší z roku 2014 čo som videl a bude veľká nespravodlivosť ak by nebol nominovaný na Oscaroch. Great work Poland....Great work Kuklinsky. Som zvedavý, či v ČSSR tiež bol niekto podobný, ak áno trebalo by sa zamyslieť a spraviť niečo podobné. ()

Mikino00

Film není ani ryzím špionským dramatem, ani ryzí sondou do života ve strachu z odhalení a jisté smrti, má od každého trochu. Jako by nechtěl být ani jedním. Natočeno je to ovšem přesvědčivě, rozmáchlost filmu odpovídá zvolenému tématu. Napětí provázející útěk z Polska by se dalo krájet. Trochu mě zamrzelo, že osudy všech vedlejších postav vyzněly na konci do prázdna. Když přimhouřím obě oči tak dávám čtyři hvězdy, pro Poláky se jedná o důležitý film, k tomuto tématu se dodnes nedokázali uspokojivě postavit a rozděluje tak polskou společnost. Tvůrci si zde Kuklińského jasně glorifikovali a svůj názor vyslovili. ()

mira007

Pomalý rozjezd, ale pak parádní realistická špionážní podívaná, u které mne celkem zaujaly tři věci: 1) jak často je tam zmínka o Československu 2) obličej hlavního hrdiny mi byl povědomý a hle on z Anthropoidu sketa profesor Vaněk 3)už mne nepřekvapiuje, že nám Poláci ve filmařině ujíždějí o parník ( vyhrávají Oscary, točí velkofilmy a točí technicky náročnější filmy ) 4) na tenhle film jsem se dostal skrz linku od Olgy Hepnarový a její představitelku Michalinu Olsanskou, ale tu jsem tu teda nepoznal ()

j0nathan

Tohle vůbec nebylo špatné. Mírně klišé, co se týče tématu, ale tentokráte z trochu jiné perspektivy, než býváme zvyklí. Vyzdvihuji celkem vydařenou atmosféru totality, ale přeci jen by si tenhle počin zasloužil trochu víc napětí a o něco lepší hudbu, která by tomu určitě taky dodala nějaký ten volt navíc. 70% ()

Matli

Na poláky to není vůbec špatný. Špionážní film jak má být, jen nemusel být tak dlouhý, ale asi to bylo potřeba a pokud je to fakt podle skutečných událostí, tak je to mazec. 53% ()

finn

Komentáře varovaly před klišoidním scénářem zcela po právu. Jack Strong je zábavně zfilmovaná kapitola polské historie, kterou sráží snaha za každou cenu uměle vytvářet napětí. Samozřejmě není jendoduchý zpracovat příběh podle skutečnosti a nenudit, jen by hlavní hrdina nemusel pokaždý číst spis, když ho čeká návštěva nebo si brát dokumenty, když se rozhodne trefit jedinou zeď čelně cestou z kanclu. Je tam toho moc a občas to vyzní spíš komicky. ()

Radek.SCH

Asi to nejlepší, co jsem zatím z Polska viděl (je tady fakt, že ještě mám toho spoustu co dohánět). A Češi? Ti můžou závidět. ()

Wyder

Chce to znát alespoň základní historické postavy, organizace a fakta (Solidarita, Jaruzelski, Gomulka apod.) a pak si to užijete. výborný špionážní film založený na reálných základech. Žádná přehnaná filmová fikce... ()

Rockerman

Jak to, že ti Poláci se dokážou vyrovnat se svou neradostnou, komunistickou minulostí takto poutavě, zajímavě a bez příkras? Měli jsme my vůbec nějakého takového Kukliňského? My jsme měli, pokud vím jen majora Minaříka, který ale chtěl vyhodit Svobodnou Evropu do povětří a tedy pracoval pro opačnou stranu! Někdo může namítnout, že to je natočeno zkratkovitě a příliš tendenčně. Že tu Rusáci a polští " komanči " vycházejí jako šašci a vyloženě negativně a " amíci " jsou zas vykresleni jen v růžových barvách. Ano to je pravda, nic není jednobarevné, no a co? Ta zrůdnost sovětské imperialistické mašinérie tu je vystižena dobře a proto přes všechny výhrady dávám za 5!!! ()

agassi68

James Bond po poľsky ma očaril najmä skvele gradujúcim napätím a presvedčivým výkonom hlavného hrdinu, ktorému musíte držať palce naozaj pevne.. ()

Biopler

Film ťaží predovšetkým zo silného životného príbehu Kuklińského, ktorého skvele zahral Marcin Dorociński. Čo snímok dvíha u mňa na plné hodnotenie sú výkony aj všetkých ďalších zúčastnených - vypichnem typovo presných ruských hercov Maslennikova a Bilova. Chválim vtiahnutie do deja, s hlavnou postavou som osamotený zápas prežíval po celý čas a prichytil som sa pri tom keď chudák narazil do steny, alebo keď mu synovia vynadali a on zostal človekom s chladnou hlavou. Atmosféra je plná strachu a neistoty a cítiť ju stále viac s blížiacim sa záverom. Komunizmus paradoxne vytvoril hrdinov, ktorí sa vzopreli zlu keď mu osamotení hľadeli do tváre. Málo o nich vieme, vďaka za každý takýto film. ()

DAPDO

Pravdivý příběh o důstojníkovi, který navázal spolupráci se CIA. První půlka mi teda přišla hodně utahaná a nezáživná, ale o to lepší a napínavější byla ta druhá. Hodně solidní špionážní drama - 65%. ()

s1r1us

Stoji za to vidět, ale rozhodně se nejedná o "Akční" film. Můj tematický podvečer k 17.11. :) PS. takhle moc se neleje vodka snad ani v ruským filmu. ()

bakeero

4* s odřenýma ušima. Vizuálně povedené, ale tempo chybí. Hlavní hrdina je navíc tak trochu za přitroublého skauta a i přesto vodí za nos celý východní blok. Přitom se to celé tváří tak realisticky. Možná příště, soudruzi. ()

Shitonit

Můj šálek to asi úplně není, ale ucho se neutrhlo, nic se neposralo, takže krom pocitu že si z toho nepamatuju ani hovno, matně tuším že jsem u toho neusnul. Takže parádní čtyry hvězdy za to, že ...jsem neusnul? ()

3Kino - filmem proti ruské agresi

3Kino - filmem proti ruské agresi

27.02.2022

3Kino chce společně s organizátory Ukrajina film fest vyjádřit podporu a solidaritu Ukrajině. V několika pražských kinosálech budou postupně promítnuty filmy, které reflektují katastrofální dopady… (více)