Transformers: Poslední rytíř

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2017, 151 min

• berny2468

Tohle už musí někdo utnout. Díl od dílu strašnější. A to jsem myslel, že horší jak 4 to být nemůže, ale očividně jo. Bez LeBoufa to prostě nejde. To byl tahoun prvních třech dílů, ovšem Wahlberg je to nejhorší, co tuhle sérii mohlo potkat. Ještě že zde byl Hopkins, který situaci jakžtakž zachránil. Ovšem zde kritika nekončí. Scénář je blbější než kdy dřív. Délka neskutečně přepálená a těch rádoby vtípků zde bylo opravdu přespříliš. Tento film je velmi srovnatelný s letošními piráty z Karibiku jak scénářem, tak po vizuální stránce, která je prostě nádherná. 3D mi zde nevadilo, Ikdyž bez něj by to asi bylo lepší. Ale bohužel jen to jde vychválit. I to co bylo vždy filmu ku prospěchu zde nefunguje, například hudba, která je nezajímavá a jen těží z jichž starých skladeb, což je velká škoda. Nový transformery rozhodně v kinech přehlídnout můžete, nebo spíš musíte, pokud nechcete litovat peněz do lístků vložených. Ikdyž je fakt, že v kině se ten vizuál vyjímá nejlépe....25%.(25.6.2017)

„Vážně nevím, co tu hulíte.“ Přesně tohle mi chybělo v Králi Artušovi od Guye Ritchieho – tříhlavý robodrak! Michael Bay nikdy neznal míru, nectil vyprávěcí logiku a nerespektoval hranice dobrého vkusu, ale teprve v Posledním rytíři se jim ostentativně vysmívá. Jen vzácně se však imbecilitu svých nápadů snaží maskovat sebeparodickým přeháněním a pomrkáváním na diváka. Nestačí mu ukázat opilého středověkého kouzelníka. Musí jej nechat pronést něco ve smyslu „jsem pod parou“ a pořádně si přihnout z lahve. Jedním z mála náznaků sebeuvědomělosti je Cadeova poznámka o striptýzových šatech Viviane Wembly (jméno jak z Mooreových bondovek), držitelky tří akademických titulů s dokonalými tělesnými proporcemi, která je po většinu filmu snímána/oděná tak, abychom si všímali jejích nohou, zadku nebo poprsí (objekty podobné fetišizace jsou tradičně také drahá sportovní auta). ___ Základem scénáře byl zřejmě záznam rozhovoru party teenagerů o tom, co všechno by chtěli vidět ve svém vysněném filmu. Aktualizace artušovského mýtu s robotickými rytíři? OK. Hodinky, které zabily Hitlera? Proč ne. Dinoboti chrlící oheň a zvracející policejní auta? Máte je mít. Anthony Hopkins chovající se jako puberťák? Jasná věc. Literární patvar byl následně svěřen hyperaktivnímu dítěti jménem Michael Bay, kterému dělá dost velký problém udržet myšlenku a zachovat kauzalitu mezi jednotlivými scénami, natož napříč dvě a půl hodiny dlouhým vyprávěním. Byť jsem si během celého filmu svědomitě dělal poznámky a věnoval maximální pozornost, tomu, co postavy říkají a dělají, nedokážu hodinu (natož den) po projekci rekonstruovat fabuli tak, aby v ní nebyla hromada logických děr a nezůstala řada nezodpovězených otázek typu „jak se postava X dostala z bodu A do bodu B“, „jakou roli ve vyprávění hrály postavy Y a Z“, „na základě čeho někdo předpokládal, že se někdo jiný zachová zrovna tímhle způsobem“. Fakt nevím, co ve filmu dělal John Turturro a teenagerka s robotem nápadně připomínajícím Vall-Iho a proč se Transformer jménem Hot Rod snažil mluvit s legračním francouzským přízvukem (když tedy pomineme, že Bayovi zřejmě přijdou vtipné národnostní, etnické a genderové stereotypy). Předpokládám, že to nevěděli ani tvůrci, spoléhající, že si cílová divácká skupina (do patnácti let) podobné otázky klást nebude. ___ Zároveň jsem si ale po celou dobu říkal, že Michael Bay třeba předběhl dobu a natočil avantgardní masterpiece, technicky nejvypiplanější dadaistickou hříčku historie, kterou budou diváci za pár desetiletí obdivovat stejně, jak dnes žasneme nad Mužem s kinoaparátem. Pokud totiž Poslední rytíř dokáže kromě pocitu otupělosti a intelektuální prohry (protože jste neuspěli ve snaze najít v něm nějaký smysl a řád) vyvolat ještě něco, tak úžas nad tím, jak od první do poslední minuty (alespoň ve 3D a v IMAXu) vypadá. Stále platí, že málokdo umí režírovat tak epické, přehledné a dechberoucí 3D akční scény jako Michael Bay, který už se ani neobtěžuje brát ohledy na příběh. Proč taky. Příběh je mrtvý, ať žije kinematografie (ryze neintelektuálních) atrakcí! Bylo to ohromující, bavil jsem se královsky, ale kdybych to měl vidět znovu, exploduje mi hlava. 60%(22.6.2017)

• Tom Hardy

Je vlastně až s podivem, jak tvrdohlavě si Michael Bay jede to svoje a odmítá se někam filmařsky posunout. Pro nejnovější díl Transformers v mnoha ohledech platí to, na co jsme v sérii zvyklí - znovu je to hrozně dlouhé, emočně šíleně strojené a nefunkční, dějově nablblé (tentokrát navíc i značně nepřehledné, někdo tu příliš koukal na Šifru mistra Leonarda) s tunou nudné vaty a toporným Wahlbergem v hlavní roli, který to nechtěně často posouvá do parodie. Nemluvě o tom, že i sexy šortky tentokrát chybí (místo toho se kamera až nezdravě fixuje na čtrnáctku v rozpuku). ALE úvod ve stylu historických fláků Ridleyho Scotta má něco do sebe a finále tentokrát v tempu dost slušně šlape. A určité body sbírá i Anthony Hopkins, který dokáže prodat i sebedebilnější scenáristické výmysly. Výsledný dojem je každopádně hodně blízký tomu, co si člověk říkal po odchodu z kina z dvojky/trojky/čtyřky. Detaily se možná mění, celek si ale (bohužel) drží stále ten samý tvar.(22.6.2017)

Prvý diel prebudil v nás starších (rozumej viac ako cca 17 rokov) to malé dobrodružné dieťa, pri ďalších dieloch sme si museli povedať, že to dieťa je v nás už mŕtve a preto nás TF už osloviť nemôžu. K tej druhej skupine bohužiaľ patrí aj diel č.5. Samozrejme to nie je iba o veku diváka, ale najmä o samotných filmoch a ich kvalitách v rámci žánru. Páčilo sa mi, že sa nedemolujú mrakodrapy a že sa dostávame pri finále pod vodu a nad Zem a že Hopkins sem prináša anglickú noblesu. Lenže čo je to platné, keď sa do TF mytológie postupne dostáva všetko z mýtov a aj skutočnej histórie. Nabudúce tu budeme mať Ježiša ako jedného z robotov a keď Ridley hovoril, že Ježiš bol aj jeden z inžinierov v mytológii Votrelcov, tak tu o tri roky budeme mať dve totálne paródie samých seba.(22.6.2017)

Oproti štvorke zlepšenie. Zaujímavé postavičky, ktoré majú aj nejaký potenciál tu utekajú o život, strieľajú a schovávajú sa. Vizuálne sa jedná o pastvu pre oči. Bay skrátka točí epicky, akcia je priehľadná a využíva prostredie na maximum. Všetko ostatné je ale masivná hlúposť bez väčšieho zmyslu. Transformeri ako franchise sa nikde neposúvajú. Zlý roboti chcú zabiť ľudí ale kupodivu vždy každého prekračujú, namiesto toho aby ich roztrhli. A na to že má film 151 minút tu nie je žiadny presah, žiadna dramatizácia. Skáčeme zo scény do scény. Akcie je stále viacej a viacej a pritom tu máme len 2 konverzačné scény - skládka áut a anglické panstvo. Je nám jedno čo postavy robia. Ich motivácie sú veľmi slabé. A celé to pôsobí len ako exibícia akčných scén. Je mi jedno kto je Cade Yeager.. Je mi smiešne že je Optimus prime zmanipulovaný a namiesto toho aby skutočne ublížil objavuje sa až na konci a konvertovať ho späť zaberie 10 minút a aj to vyriešením problému, ktorý sa rieši 4 diely a nemá žiadnu dramatickú postupnosť aby skutočne chytil za srdce. Priemer, pretože sa na to dobre pozerá. Ale akési čaro prvej trilógie to skrátka nemá. Hoci to že Transformeri asi spravili na Zemi všetko ešte beriem, lebo tie scény s Artušom boli kupodivu svieže.(24.6.2017)

• - Režisér Michael Bay sa nechal počuť, že ide o posledný film zo sveta Transformers, na ktorom sa podieľal čoby režisér. Doposiaľ priviedol k životu všetkých 5 filmov a už pripravovaný spin-off Bumblebee (2018), nebude v jeho rukách. Rovnako ide o poslednú účasť Marka Wahlberga (Cade Yeager). (WalterIK7)

• - Tento díl Transformes je teprve druhým hollywoodským filmem natáčeným na Kubě po Rychle a zběsile 8 (2017). Shodou okolností má Tyrese Gibson (v Transformers jako seržant Epps) významnou roli v obou sériích. Další lokací je Velká Británie, konkrétně Northumberlandské pobřeží a hrad Hamburgh. (MessiM)

• - Scény Anthony Hopkinse (sir Edmund Burton) a jeho návštěvy na Downing Street 10 byly natočeny ve skutečném sídle britského premiéra v říjnu 2016. (MessiM)