V roce 2023 USA zažívá blahobyt. Jednou ročně se ale americké ulice na dvanáct nočních hodin mění v peklo. Noví otcové zakladatelé totiž vyhlásili 28. dodatek k Ústavě Spojených států, díky němuž se každý rok koná tradiční svátek Očista, kdy po dobu dvanácti hodin může kdokoliv beztrestně spáchat jakýkoliv násilný zločin a nebude za to potrestán. V tu dobu nefungují žádné záchranné složky, ani policie a veškeré trestné činy jsou po tu dobu legální. Jedním, kdo toho chce využít, je muž toužící potrestat opilého řidiče, který mu před nějakou dobou zabil dítě. Je ale okolnostmi přinucen pomoci osamělé matce a její dceři, které byly vyvlečeny ze svého domova a spolu s mladým párem, kterému se porouchalo auto, zanechány na opuštěné dálnici. Dokáže tato skupina přežít noc? Proti Očistě vzniká ilegální hnutí odporu, vedené Carmelo Jonesem, který na internetu vyzývá k rebelii proti Otcům zakladatelům. (TV Nova)

verbal

Kdyby se Běhavý muž dal na Útěk z Ňú Jorku v narychlo splácané televizní inscenaci, vypadalo by to asi nějak takto. Scénárista opět kradl jako Metrostav ve veřejných zakázkách, avšak na Sejšily se za vydělané peníze asi moc nepodívá, protože výsledkem je standardně ohraná patlanice, která není ani kočkou, ani psem, natož pak seksy brunetou s perfektní prdelí. Tam, kde jednička ozařovala roztomilou brutalitou, tísnivou atmosférou a vychytaným terorem, je pokračování jen bezkrevným cajdákem, po němž vám smutně odpadnou akorát tak koutky směrem k podlaze a místo dvou pořádně krvavých děr zbudou celé oči pro pláč nad promrdaným potenciálem. Pardon, mé klávesnici zase jeblo v konektoru a někdy si žertovně plete „d“ a „h“. Kurva, co píšeš „jeblo“ místo „ruplo“, zasr<>$$ß*<<&@@ccvsd… ()

POMO

Výrazne lepšie než jednotka, zvažoval som štvrtú hviezdu. Citlivejšie k postavám, napínavejšie, scenáristicky chytrejšie a ku koncu rozvinutejšie. Trefnejšie aj čoby provokatívna kritika amerického kapitalizmu. Temná drsňárna, skľučujúca nepríjemne realistickým námetom a zabávajúca thrillerovým tempom s množstvom strieľačiek. Trochu to evokuje videohru, v ktorej sa do bezpečia musíte prestrielať zaplieneným, sakramentsky nebezpečným nočným mestom. ()

J*A*S*M

Více prostoru, kterým postavy procházejí, více prostoru, kde se chovat jako debil. Když už nic jiného, tak se druhé Očistě musí uznat, že se alespoň nesnaží líně kopírovat první díl a lépe využívá svého výchozího námětu, na jehož jalovosti se od minule sice nic nezměnilo, ale ok, nevadí. Nejvíc mě bolely postavy, zvlášť matka s dcerou, které byly opravdu otravné. Frank Grillo si to naopak dává a vůbec by mi nevadilo, kdyby byl jedinou hlavní postavou a celá druhá Očista by byla jen jeho cestou skrz bouřící město za svou spravedlivou pomstou. Zamrzí pak taky ty momenty, v nichž si snad tvůrci myslí, že tvoří ostrou společenskou satiru (zvlášť scéna aukce je úplně mimo), ale ve skutečnosti o společnosti neříkají vůbec nic, protože jejich svět stojí na logicky velmi vratkých základech. Ale kolem a kolem proti tomu filmu nic moc nemám, je to takové neurážející, snaživé béčko. ()

Enšpígl

Ještě štěstí, že mě po skončení Očisty Dzeyna nezabila, když u ní film vyvolává takový choutky.To by byla terno fotka pro bulvár, kino plný mrtvol a uprostřed Dzeyna jak houpe sekerou a bulvární nadpis "Toho dne byla Dzeyna poněkud neklidná." Nutno říct, že i já jsem měl touhu se očistit, konkrétně na kreténovi co psal dialogy, protože co tam byla ze sebe schopná vyblejt ta čtveřice zachráněnejch, to se hned tak nevidí, pokaždý když tam začali hlavního hrdinu poučovat, nebo si říkat jak se millujou či jinak fňukat jsem si říkal, že nejlepší by bylo, kdyby se na nich očistil každej Číňan na týhle planetě, aby už konečně držely huby. Já bych se na ně vysral hned jak bych je viděl, hlavně na toho kluka, ten mně vařil krev. Trošku jsem nechápal, proč ty fízlové jdou tak intezivně po těch dvou ženskejch, možná to souvisí s jedničkou, kterou jsem neviděl. Myšlenka filmu není uplně špatná, ale potřebovala dostat buď intelginentní scénář a nebo mnohem hutnější akčně-horrový pojetí, protože jediná scéna, která fakt stála za to, byla skoro hned na začátku, když se nám představí ta zamaskovaná partička. ()

T2

Rozpočet $9miliónovTržby USA $71,962,800Tržby Celosvetovo $111,928,365Tržby za predaj Blu-ray v USA $4,393,644Tržby za predaj DVD v USA $7,050,647║ ešte povrchnejšie než prvý diel, tam aspoň bola ako taká atmosféra, napätie, tu je to lízle len povrchne, bez silnejších scén, aj keď pritiahnutej banálnosti tu toľko nie je, je to len nekonvenčná ničím zvlášť neohurujúca prestrelka /35%/ ()

• Příslušníci tzv. armády používají zbraně Kriss Vector. (JohnSmith)
  • Herec Frank Grillo, hrajúci seržanta, si obľúbil svoje filmové auto natoľko, že si ho chcel kúpiť. Produkcia mu to však nedovolila. (Astonko)
  • Natáčení probíhalo v Los Angeles. (Terva)