Mokřina

(festivalový název)
  • Španělsko La isla mínima (více)

V 80. rokoch, na južnom cípe Španielska, v odľahlom a bohom zabudnutom meste, z ktorého by najradšej každý utiekol, vyčíňa sériový vrah mladých dievčat. Do krajiny, ktorou sa nocou rozlieha široko-ďaleko iba žabí škrek, prichádzajú dvaja detektívi z Madridu, aby pomohli prípad vyriešiť. Po tom, čo sa nájdu zohavené telá dvoch nezvestných sestier, ktoré ležali vo vode močarísk niekoľko dní, budú musieť Juan (Javier Gutiérrez) a Pedro (Raúl Arévalo), vyšetrovatelia s úplne nezlučiteľnými povahami, spojiť sily a vraha dolapiť. Musia to stihnúť ešte predtým, než sa začne obdobie žatvy a nezvestných bude ešte viac mladých dievčat... (sochoking)

maddy

Nezvládnutý pokus o španielsku verziu True Detective. Podobné prostredie močiarov, rozpálené podnebie neznámeho zapadákova, dvojica povahovo odlišných detektívov, úchylné vraždy mladých dievčat, dobová atmosféra 70./80. rokov 20. storočia, avšak vytratila sa temná atmosféra. Marshland aka La Isla Minima totiž chýba to čo by malo správnu detektívku robíť správnou detektívkou. A to je stiesnená atmosféra, napätie alebo pútavá story. Príbeh nijako nezaujme, celé pátranie je nezaujímavé a odhalenie vraha nijako nešokuje. Dvojica detektívov si len prejde sériou rozhovorov s rôznymi postavami, ale problémom je fakt, že celé to pátranie nijako negraduje, ani nepúta pozornosť. Všetko plynie tak nejako bez zápalu, podľa všemožných detektívnych šablón a mnoho postáv a motívov sa ukáže byť nadbytočných a vyšumí do prázdna. Je to síce veľmi slušne natočené po vzore amerických thrillerov a hlavným činiteľom tu je famózna kamera sprostredkujúca úchvatné takmer až topografické letecké zábery vymedzujúce rozsah krajiny / scény v ktorej sa práve dej odohráva, ale to je tak všetko čo film ponúka. Španieli sa síce pochlapili čo sa týka technickej stránky a Marshland je tak perfektne natočenou, ale inak absolútne nevzrušivou detektívkou. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

NinonL

Španělská vesnice 70. let, kde chcípnul pes. Všichni chtějí pryč, hlavně mladé dívky. Třeba se najde někdo, kdo jim nabídne skvělou práci ... Dvojice naprosto odlišných detektivů se pustí do vyšetřování brutálních vražd dívek v okolí vesnice. Stopy vedou nejprve mezi nejnižší ráži zločinců, ale později stoupají výše. Kolem bují dělnické hnutí a stávky. Kriminálka jako taková byla lehce nadprůměrná, ale konec je skvělý a dosti překvapivý. Proto za čtyři. ()

Davered

Spis zklamani, hlavne kdyz vezmu v potaz kolik zanrove a tematicky spriznenych (a lepsich) snimku tu uz bylo - hlavne nemecke DAS LETZTE SCHWEIGEN, ale i italska DIVKA U JEZERA a samozrejme Dumontovo L'HUMANITE. V prvni polovine tezce prumerna zalezitost, ale houstnouci atmosfera a nekolik pusobivych pasazi (nocni honicka, pronasledovani promoklymi bazinami) to nakonec jakztakz zachranili. Chtelo by to predevsim lepe napsane postavy, uspokojivejsi rozuzleni, a trochu mensi roztekanost (pomerne dost bezvyznamnych kratkych scen, zbytecnych dejovych odbocek atd.). ()

kareen

Už jsem si myslela, že kdykoliv mi filmaři naservírují temnou detektivku s takto hypnotickou atmosférou i vizuálem (zvlášť jsem si užila všechny ty odstíny žlutooranžové), krásně pomalým tempem, životem i profesně vyprahlými kriminalisty a zločinem, co je vším jiným, jen ne cool záležitostí, tak mě zaručeně dovedou na vrchol blaha. Tentokrát však ani všechny zmíněné kvality nedokázaly ubít toho plíživého červíka pochybnosti, který ve mně nahlodával, že ten děj zas až tak úžasný není. A já mu nakonec musela dát za pravdu, protože kdyby byl, tak bych se u toho zas tolik nenudila. ()

agentmiky

Tak tohle byla atmosférická jízda od začátku až do konce ! Na Mokřinu jsem se chystal již mnoho let, zdejší komentáře totiž slibovaly kvalitní detektivku jako ze staré školy. A musím s ostatními recenzenty v tomto souhlasit. La Isla Miníma fakticky patří za poslední roky v rámci krimi k tomu nejvydařenějšímu. Nehraje si to na nějakou zapeklitou zápletku s mnoha vedlejšími příběhovými odbočkami, nedočkáte se zde akce, ústřední dvojice neutrousí za celý film žádný vtip, ale soustředí se to jen a jen na rozpracování obou hlavních charakterů a zejména pak na sériové vraždy spáchané v jedné odloučené španělské vesničce. Ten špinavý a zašlý look filmu prospípal na plné čáře, se zasazením do 80. let podle mě snímek získal náboj navíc (nevím, proč tomu tak je, ale detektivky odehrávající se ve starší době mám radši). Dialogy jsou chytře napsané, pro diváka atraktivní, jednoduše vás nenechávají chladnými. Panoramatické záběry ze vzduchu tomu dodávají punc dokonalosti. Jinak závěr ucházející, nahánění vraha perfektní.....skončí to docela otevřeně, opravdu se zde nejedná o nějaké ideální zakončení, kde všichni zúčastnění budou spokojeni. Ale takový závěr se sem hodil. A to velice. Za mě poctivých 8/10 ()

Freemind

Nevšední kombinace temného thrilleru a vyprahlé, sluncem vysušené španělské vesnice. Dvojice detektivů se musí poprat nejen s brutálními vraždami mladých holek a pletencem vztahů mezi obyvateli prašného zapadákova, ale taky se stíny vlastní minulosti. A byla by to průměrná krimi, kdyby ji neopepřila retro atmosféra, většinou hezký, místy úchvatný vizuál a hlavně několik intenzivních scén s kultovním potenciálem (noční honička, závěrečný hon v rákosí). Jo, a horda něžných hipísaček. Me gusta. ()

Kaluž

Jo, takovouhle krimi laskonku si nechám vždycky líbit. Hezká děvčata, sériový vrah, bezradní detektivové v tísnivých kulisách španělského venkova na počátku 80. let, působivá práce s kamerou… jo, laskonka. ()

Remedy

Povedená kriminálka z postfrankistického Španělska, která svou atmosférou připomene první řadu True Detective či devadesátkový Se7en. Nad žánrový průměr ji posouvají skvěle napsané postavy a odvážné zapojení politicko-sociální roviny, která je zajímavým způsobem našroubovaná na ústřední kriminální zápletku. ()

Lucjen

Príbeh nijak objavný, film nevsádza na prekvapenia, nečakané zvraty. Neplytvá slovami, zbytočnými informáciami, ba ani emóciami a práve tým vytvára neskutočne silnú, hutnú atmosféru, ktorá vrcholí neobvyklým koncom, ktorý si ešte v posledných minútach dovolí zanechať Vás v napätí. Aj s jednoduchou dejovou líniou sa dá dokázať veľa. ()

Ice.dog

Jeden z nejlepších filmů v žánru Krimi co jsem kdy viděl, výborné herecké výkony, celej film se nese a pracuje s temnou atmosférou, která mi značně připomínala True Detective nebo Memories of Murder. Záběry kamery, obzvláště ty letecké byly příjemnym zpestřenim a byly na vysoké úrovni. Celkově byl pro mě tento film překvapením a mohu vřele doporučit. ()

PP66

Dobře natočená kriminálka z postfrankistického období ve Španělsku. Trochu mi to připomínalo Temný případ. Viděno v rámci Challenge Tour 2015. ()

sofiapetra

Na Španěly to bylo strašně pomalé, první hodina se vlekla (rozhodně by to víc utíkalo, kdyby se mi aspoň jeden z policajtů líbil, ale bohužel vybrali nemastné chlápky), závěr byl lepší. ()

dyfur

.....veľmi vyzdvihovaný film,ale.....nie nebolo to zle - malo to pokľudné tempo ,divák citi ,že to je thriller - detektívka neamerická,typologia postáv tiež ok,ale....miestami až moooc komorné - pomalé čo by až tak nevadilo ak by bolo i napätie-to žiaľ dosť často nebolo....neviem prečo tam sa stále montoval fašistický Francov režim-so samotnou zápletkou to nič nemalo,tiež sa neobjasnilo v závere úplne všetko čo malo-hlavne kto bol ten vrah-jeho motivácia-odkiaľ pochádzal atď bol akoby nasilu ku konca "dosadený" do deja..... ()

ilemas

Kvalitní kriminálka s ponurou atmosférou a zajímavým koncem. Nevím už, kde jsem na tento typ narazil, ale nelituji, za vidění to stálo. ()

Martin741

Alberto Rodriguez ako rejza mi hovori leda tak hovno a tato spanielska kriminalka ma az tak neuchvatila. Ako jo, jo -.natocene je to na urovni, ale minutaz 105 min je pridlha /bohate by stacilo klasickych 90 min/, herecke vykony su mizerne a dialogy obcas nudia. BOJLER! Zaverecna prestrelka, kde zatknu podozriveho a kde sa vysetrovatelia Javier Gutierrez a Raul Arevalo musia brodit mociarmi a bazinami mala nieco do seba. KONIEC BOJLERA! Film to vsak u mna z priemeru nijako nevytrhne, videl som spustu lepsich krimi filmov, namatkovo spomeniem kultoveho Herculesa Poirota. 60 % ()

Lischai

True Detective z osmdesátkového Španělska se vším, co jste vždycky chtěli: Kníry, vraždy, rozblácená pole, podivní poldové a deprese. ()

M.i.k.e

vydařená atmosferická detektivka,která tak trochu připomíná první řadu True Detective.Prostředí je správně depresivní a figurky které se v něm pohybují jsou zajímavé.Snad jen škoda,že oba hlavní hrdinové jsou plošší než zbytek osazenstva a tak trochu smrdí stereotypem.Není to žádná revoluční podívaná,ale podobných old-school detektivek dneska zase tolik nevzniká...80% ()

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

Žánrovkám se ve Španělsku stále daří

01.02.2015

Žánrové kinematografii se i minulý rok ve Španělsku velmi dařilo jak komerčně, tak kriticky. Kriminálky El Niño a La Isla Mínima patří mezi nejoceňovanější a nejnavštěvovanější domácí tituly roku… (více)

Evropa začíná zbrojit na Oscary

Evropa začíná zbrojit na Oscary

31.08.2014

Je teprve konec srpna, ale již nyní se filmová studia začínají připravovat na klíčovou sezónu roku, kdy vypouštějí své nejambicóznější snímky (alespoň co se týče kvality) a doufají, že se díky… (více)