Stroj času

• USA The Time Machine

Dnes tady, zítra jinde. Když George (Rod Taylor) sedí za ovládacím pultem svého nového vynálezu, patří mu všechen čas na světě. Vynalezl stroj času, který ho dokáže přenést z roku 1899 do válkou zpustošeného 20. století a pak následně i do roku 802701. V tomto čase, mírumilovní Eloiové čelí své ponuré budoucnosti jako kořist podzemních Morlocků… dokud nezasáhne cizinec z minulosti, který cestuje časem. Za režisérský knipl této klasiky Stroj času od H. G. Wellse se posadil průkopník speciálních efektů George Pal, jehož celovečerní a krátké filmy získaly dohromady sedm Oscarů a zvláštní ceny. Vzniklo tak oblíbené dobrodružství plné vizuálních zázraků, od jaderné destrukce Londýna (doplněné lávovými erupcemi) až po pestrobarevné cestování časem. (Magic Box)

Oktavianus

Jo, najdou se tu chyby, a to nemalé. Ale co na tom? Já se tak úžasně bavil! A půjdu proti zdejší většině, zatímco první půle filmu mě až tolik nebrala (odtud ubírám hvězdu), jakmile hrdina dorazil do světa Eloiů, začal nádherný, nekomplikovaný a klasický dobrodružný příběh pro kluky všeho věku. Začátek se totiž nesl hodně ve vysvětlovacím duchu, potom ty nesmělé pokusy s cestováním časem taky nic moc; chápu protiválečné poselství filmu (zvlášť zvýrazněno scénou z jakési atomové války roku 1966), ale zastávky 1917 i 1940 mi přišly zbytečné, zdlouhavé a nic neříkající. Až přesun do doby někdy za 800 tisíc let (opomíjím detail, že lidé by určitě nevypadali jako lidé a nemluvili by stejnou řečí atd. atp.) děj rozhýbe. Navíc Yvette Mimieuxová je mimořádně krásná a Rod Taylor (taky mimořádně, obvykle mi kladní hrdinové z různých důvodů vadí) sympaťák a fakt jsem mu fandil. Sice můžeme lát na nedostatek slušných triků, na nedostatek futuristických kulis či vzhled morloků (i když to nechápu proč, nevypadá to realisticky, to ne, ale na tom nesejde, jde o jakousi genetickou chybu lidské rasy po 800 tisících letech - proč by nemohli vypadat z dnešního pohledu "nerealisticky"?), ale pořád tu je klasické dobrodružství, klasická láska, klasický děj v klasických kulisách. Okouzlující. ()

anais

Klasické dobrodružství, které doplácí na legrační kostými Morlocků a tupost Eloiů s dokonalými účesy. Být tyto dva elementy (které jsou pro tento příběh bohužel klíčové) méně směšné, zbylo by skvělé viktoriánské dobrodružství přesně tak, jak si ho Welles vysnil. Cestovatel v čase i jeho stroj mají totiž to správné kouzlo, které bych od podobného filmu očekával. Špatné triky, masky (ale i chování Eloiů) důvěryhodnosti filmu z dnešního pohledu dost snižují. ()

oLí

Dival jsem se na to potaji po pulnoci jako osmiletej kluk na TNT. Sam v pokojicku, vsechna svetla zhasnuta a ja pribitej v kresle pred televizi. Takhle jsem to videl nejmene trikrat a pokazde to bylo FANTASTICKY. Uzasny zazitek a atmosfera, na ktery dodnes vzpominam, i kdyz jsem postavam nerozumel ani slovo :) 10/10 ()

Lacike

Solidne sci-fi o cestovani v case so síce naivne podanou ale pôsobivou myslienkou. Trikova stranka je aj po rokoch pôsobiva a Oscar to vyhralo rozhodne zasluzene. Hlavny hrdina je charizmaticky, takze mu fandite, ale vzhladom na to, ze nam cely film rozprava ako flashback, tak sa o neho prilis nebojite. Az do skoku do megavzdialenej buducnosti o nejakych 800.000 rokov film slape ako hodinky. Bohuzial tato buducnost pôsobi dost absurdne. Az tak velmi mi nevadilo, ze zaporaci Morlokovia maju celkom komicke masky a ani svojimi schopnostami velky strach nebudia. Ovela viac ma srali kladni Eloiovia, ktori su cely cas apaticki. Proste tupi dobytok na porazku. Nic ine si ani nezasluzili a bolo mi celkom luto, ze ich hlavny hrdina zachranil. Ale na druhej strane ho chapem. Weena bola fakt pekna. Keby bola tato cast lepsie vymyslena, tak by som kludne dal 5*, ale bohuzial sa mi prilis nepacila, tak davam 3*, s tym, ze aj po rokoch to je stale film, ktory stoji za to. ()

Folpa

Na svojí dobu pěkné triky, dnes to samozřejmě vypadá srandovně ale celkově příběh je mnohem lepší než nový Stroj času, mě se to velmi líbilo. ()

corpsy

Príjemné dobrodružné sci-fi dielko, ktoré zaujme hlavne trikovou technikou ( aj keď už značne zastaralou ) a celkom kvalitnou výpravou a designom. Dobrý nadpriemer. ()

liquido26

Knihu jsem bohužel ještě nečetl nicméně základní kostru příběhu mi vyspoileroval skvělý román Mapa času od španělského autora Felixe J. Palmy. Musím říct, že jako celek se mi film moc líbil, hlavně ta první část, kde George cestuje napříč 20. stoletím. Bohužel když se dostane do vzdálené budoucnosti, tak to začne být trochu nuda. Ale jinak to bylo moc hezky udělaný. ()

Kryton

Knihu jsem četl a oblíbil si ji. Tento starý film také. Nejlepší převedení knihy na plátno. Ten novodobý remake i přes efekty tomu nesahá ani po kotníky Morlocků. ()

ledzepfan

Jediné mínus tohodle filmu se ukazuje v té zápletce s morlockama v cca poslední třetině, kdy tomu celému tak trochu spadne řemen-Do té doby je ale Georgovo putování časem opravdu napínavou, odvážnou a varující podívanou. ()

zlabus

Po dobu první hodiny to bylo na opravdu hodně silné čtyři hvězdy. Svižně plynoucí děj, na svou dobu a žánr překvapivě netoporný a sympatický hlavní hrdina, příjemné pozvolné skoky časem, hodně vizuálních nápadů (sledování vývoje doby skrze proměny a vývoj šatů na figuríně považuji za geniální motiv) a pochopitelné varování ohledně užívání jaderných zbraní. I přechod do daleké budoucnosti se ze začátku dařil a divák napjatě očekával, jak se vše rozklíčuje. Bohužel pak dojde na finále, a to filmu opravdu ohromně škodí. To, že Morlokové už dnes vypadají opravdu komicky bych u skoro šedesát let starého snímku asi byl s to skousnout (byť je to v příměm kontrastu s tím, jak většina ostatních triků naopak nezastarala téměř vůbec, zde je Oscar za efekty skutečně na správném místě), co mi ovšem vadí, je to, že z klidného a přemýšlivého snímku se stává akční a stupidní akční balast, který je v hrubém nesouladu se zbytkem jinak chytrého a sympatického fillmu. Škoda, mohlo to být lepší, ale i takhle to určitě stojí za vidění. 70% ()

PKD

S láskou a pečlivostí, zabalený dárek (i přes tu ´´naivitu´´ a tak) všem, kteří milují a obdivují dílo velkého H.G.Wellse a zvláště jeho prvotinu, kterou vlastně už nikdy.... nepřekonal. Ani Válka Světů není pro mě tak fascinující, jako toto. Jen velká škoda, že zde chybí zásadní věc a sice ta, že David Duncan ignoroval (předpokládám, že měl své důvody, nebo producenti s režisérem z finančních důvodů) onu předposlední kapitolu. Znalci vědí. Takto bychom dostali (jako že už nikdy nedostaneme a když tak, poutník v čase bude negr, nebo ženská, Morloci budou lesbičtí transvestité a Weena, militantní asiatka s dítětem na cestě...otec? Morlock. Jak jinak. A důvod sestrojení Stroje času bude zřejmě podobně stupidní, jako ve 2002, třeba že mu auto přejede morče, nebo tak. ()

kaylin

Tyhle staré sci-fi filmy jsou prostě nádherné. Ano, jsou všechny hodně naivní, ale to, že byly točeny v barvě, to, že se tvůrci snažili o nějaký ten skutečně vědecký smysl, to je na tom krásné. Ano, mohl za to skvělou předlohou už Wells, ale tohle je provedení, které baví. Navíc, jakmile dojde na Morloky, je to podívaná vskutku děsivá. ()

hygienik

Pokiaľ som o 30 rokov starých filmoch hovoril, že sú zastaralé, tak toto 60 ročné archívne scifi je megakomické. Štúdiové sadrové kulisy a ľudia degenerovaní na modrých zombíkov s blýskajúcimi sa očami, s IQ 20. Tá kniha, čo napísal H G Wells, musí byť dosť bizardná. ()

zette

Sci-fi zanr neni mym oblibenym, cestovani v case me ve filmech ale vzdy bavilo. Sice trochu naivni dilo, se sotva prumernymi specialnimi efekty, za to s nadcasovym scenarem a dobrym tempem. Film me bavil od zacatku do konce. Vyborny je taky charismaticky Rod Taylor v hlavni roli a puvabna Yvette Mimieux ve svem debutu. Pro me prijemne prekvapeni, ktere mohu doporucit! ()

Mr.Bulanek

Při sledování jsem měl pocit, jako bych ten film někdy viděl. Možná to bude tím, že je celkem věrný knižní předloze, i když mám pocit, že budoucnosti strávil více času. ()

Pavlínka9

Další z možných adaptací díla H.G.Wellse, která mě okouzlila ze všech dosavadních shlédnutých nejvíce. Touha člověka dosáhnout za určitou hranici, kam ještě plno lidí nedospělo a být ten první, kdo se dostane dál :) Nejvíce se mi líbilo prvních sto let, které George projel ve svém stroji a dále po roce 1960, kdy ani sami členové filmového štábu netušili, jak to bude dá ;) po roce 2000 to byla spíš sranda, ale rozhodně chválím, že se "cestovatel" podíval až o několik tisíců let dále a tímpádem mi poskytl pohled, který jsem si nedokázala ani představit. Jediným negativem byla Yvette Mimieux, jejíž herecké "umění" bylo spíše děsem, ale přisuzuji to její filmové postavě, která se chovala zcela naivně a nevědoucně. ()

noriaki

Ona všeprostupující naivita je paradoxně plus, protože relativně věrně zachovává ducha předlohy. Ta byla možná lehce temnější, s trochu jiným apelem, ovšem stejně tak schématická a podobně prostoduchá. Snímek klade větší důraz na protiválečnou rétoriku a zdá se mi, že Eloi jsou ještě nepoužitelnější než jak je vymyslel H.G. Wells. Výprava je neodolatelně kouzelná, ovšem herecké výkony jsou přinejlepším "roztomilé", stejně tak triky. Nebýt barvy a celkově čistého obrazu, klidně bych věřil, že film vnikl ve čtyřicátých nebo padesátých letech. Á propos, na jakých třech knihách byste budoucí civilizaci postavili Vy? ()