Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Nikdy se neser do Stephena Langa! Ten člověk málem vyhladil na Pandoře domorodé obyvatelstvo a svou ulici v liduprázdném Detroitu si taktéž dokáže ohlídat. Divák samozřejmě fandí spíše našim zlodějíčkům, ale tak nějak tuší, že to budou mít zatraceně těžké. Daredevil by neměl šanci. Tempo pro podobný typ filmu ukázkové. 70%(21.11.2016)

Na Muža v temnote som bol dosť zvedavý, už na prvý pohľad ponúkal dostatok dôvodov, prečo sa naň tešiť, ale zároveň som sa ho aj trochu obával, keďže táto pomerne originálna zápletka ponúka aj mnoho možností, ako to celé pokaziť, ale tvorcovia si to našťastie ustrážili a vydarilo sa to. Úvod je tradičné zoznámenie s hlavnými postavami, ku ktorým aj napriek tomu, že sa jedná o zlodejov sa nakoniec aj dá celkom vytvoriť vzťah, predsa len s výnimkou jedného z nich sa jedná o sympaťákov, ktorí v akcii využívajú rozum a nie násilie, takže sa nad tento ich spôsob zárobku aspoň vo svete filmu dá povzniesť a tak Jane Levy, ktorá je tu vystavená najväčšiemu tlaku, ale aj jej kamarát si ma celkom získali. No najviac som sa obával samotného deja a hlavne jeho dôveryhodnosti, väčšina filmu sa očakávane odohráva v jednom dome so slepcom, čo už na prvý pohľad pôsobí dosť naivne, ale funguje to, dejovo to v rámci možností asi ani nemohlo byť zvládnuté lepšie, postavy majú uveriteľné motivácie, takže tu nejde len o snahu dostať sa von, prípadne zneškodnenie hrozby, ako som pôvodne čakal a navyše sa aj správajú celkom rozumne. Film ponúka dostatok zaujímavých scén, ale aj nejaké to prekvapenie a tak sa na to pozerá viac, než dobre. A našťastie nesklame ani finále, či už niekoľkonásobný súboj, kedy si toho hlavná hrdinka užije celkom dosť, ale aj úplný koniec. Očakávane veľkým plusom je samotný Stephen Lang ako slepec, ktorý je tu perfektný, konečne to nie je nejaký samoúčelný sadista, ktorý sa chce zabávať, ale skutočný lovec, ktorý chce svojich protivníkov len čo najrýchlejšie vypátrať a zabiť a tými svojimi loveckými pohybmi a sústredením si teda vie získať rešpekt. A perfektnú prácu tu odviedol aj Fede Alvarez, jeho Evil Dead ma vôbec nebavil, ale teraz si u mňa získal meno, vynikajúco tu funguje napätie a na tú vizuálnu stránku je radosť pozerať. Len ohľadom na jeho minulý film som čakal aj nejakú tú brutalitu, aspoň nejaký priestor tu na to bol, ktorý sa vôbec nevyužil a úmrtia nemajú moc čím zaujať, ale o to tu aj tak vôbec nejde a tak sa nad to nemám problém povzniesť. Takže ja som nadmieru spokojný, čakal som celkom dosť, ale dostal som ešte viac, veľmi dobre zvládnutý hororový thriller so zaujímavou zápletkou, skvelým Langom, perfektným vizuálom a fungujúcim napätím. 77%(26.10.2016)

Jsem trochu v rozpacích z chválené letošní Alvarézovy novinky. Don´t Breath si získal jak mne tak i většinu fanoušků svým stylovým trailerem a film byť je dobrý, tak mne nedokázal příliš strhnout. Špičkový vizuál a svižné tempo jsem zde pokládal za samozřejmost, tedy tohle jako plusové body neberu, překládají spíš drobné negativa, které mne při sledování rušily. Stephen Lang byť působí vzhledově drsně a jde z něj respekt, tak za celý film téměř nepromluví, což mi vadilo, mohli si pohrát s dráždivými dialogy, kterými by vyhrožoval zlodějům. Dále by si facku zasloužil chlap, co se staral o zvuk, který alespoň mne připravil o jump scares( viz scéna se psem,kterého vidíme o 3 sekundy dřív než zaštěká, což ve mne ztrácelo efekt) Brutální film není téměř vůbec, oproti Evil Dead se film drží velmi při zemi, což mne taky iritovalo. Ani jedno úmrtí není efektivní a zajímavé a vlastně mi zde i chyběla nějaká pamětihodná scéna, kvůli které bych si rád film pustil znova. Ten jeden zvrat, který se mihne v průběhu také příliš nezaujme. Ve výsledku tedy zábavný a místy i napínavý Home Invasion, který svou obyčejnost maskuje originálním záporákem, ale Evil Dead jízda mi hold byla k srdci mnohem bližší. Story 6/10, Atmosféra 8/10, Gore 2/10, Vizuál 8/10, Akce 6/10, Napětí 7/10,Humor 0/10. Zábavnost 8/10, Lekačky 1/10. 70%.(19.10.2016)

Podľa očakávania ide o solídny thriller, avšak osobne som čakal, že to bude ešte o niečo lepšie / silnejšie. Škoda, že sa to neposnažilo trochu vybočiť z bezpečných mantinelov komerčného hororu, i keď možno aj vďaka tomu to má univerzálny úspech a pokračovanie zaručené. Hlavná dvojka S. Lang vs. J. Levy bola fajn, paradoxne mi však svojimi hereckými prejavmi pripomínali niekoho iného – Lang Mela Gibsona a Levy Annu Faris zo SCARY MOVIE.(9.9.2016)

To, že bejt slepej, ještě neznamená bejt hluchej a blbej, vás přesvědčí tenhle respekt budící veterán. Beze jména, bez rodiny, za to s pekelně nasranou dogou a hnusnou barabiznou, co nejen ukrývá pár hnusárniček, ale navíc z ní neni úniku. To všechno na vlastní kůži pocítí tři mladí delikventi, kteří se podle známé hororové šablony snaží najít cestu ven a při tom nepřijít o hlavu. Že to nebude moc velká sranda, ukáže hned první setkání s Blind Manem. Ten z nevítané návštěvy překvapivě nemá vůbec žádnou radost a bere na vetřelce všechno, co barák nabídne: bouchačku, zahradnické nůžky, kladivo... No, zkrátim to. Je to dobrý, celkem drsný, má to šílený tempo a nenechá vás to vydechnout. Navíc je to přesně obsazený, postavám fandíte a místy soucítíte. No a Lang? Toho potkat v noci na ulici, přikryju se asfaltem. (80%)(14.9.2016)

• - Ústřední postava filmu je slepá a žije v ulici s názvem Buena Vista - to znamená v doslovném překladu "dobrý výhled". (-bad-mad-wolf-)

• - Stephen Lang nosil v roli slepce speciální kontaktní čočky, které skutečně značně omezovaly jeho zrak. Herci hrající zloděje zase nosili čočky, kvůli kterým vypadali, že mají rozšířené zorničky při natáčení scén v temném sklepě. (-bad-mad-wolf-)

• - Rotvajlera ve filmu hráli celkem tři různí psi - nesli jména Athos, Astor a Nomad. (-bad-mad-wolf-)