Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

V reálu by sranda skončila už před barákem, protože entrée těch tří darmožroutů by vzbudilo i hluchoně, natož sleponě, který musí slyšet když se na Měsíci pohne vlajka. Jenže ono koukat na němý thriller asi nebude zrovna bingo, takže se musí uznat, že si s tím Alvarez nakonec poradil líp, než jak by to dokázal kritik Pepinec. Zvratů a překvápek tu máme jako na Světovém poháru a dokonce i nekončící konec je dokončen dokonale. Sečteno a podtrženo, pokud budu v kině zažívat víc takových smrtí, vůbec mně to nebude vadit.(27.9.2016)

Alvarezovi jsem kdysi hodně věřil, po Lesním duchovi ho poslal ke všem čertům - a teď ho opatrně beru zpátky. Ve tmě se totiž kromě smrti neschovává žádná očekávaná lacinost, s výjimkou konkrétní sklepní epizody ani nechutnost, ale na žánrové poměry se ve zlověstném stavení skládá až překvapivě ambiciózní skladba. Ta hra s diváckým očekáváním, kdy se mi vztah k postavám opakovaně velmi zásadně mění, nemá totiž obdoby. V kombinaci s vzhledem k prostředí přirozenou gradací lekaček a až nesnesitelně intenzivní scéně v absolutní tmě rád přimhouřím oko nad několika momenty, kdy by si divák se zálibou v hledání logických chyb mohl i trochu smlsnout.(8.7.2017)

Tak nakonec to bylo celkem koukatelné. Pro mně bylo přínosem hlavně to, že se barákem neproháněl žádný bubák. Občas se u hororů díky tomu neubráním smíchu. Tady to bylo celkem uvěřitelné. Samozřejmě až na pár věcí. Sice téma není nijak originální, nevidomá Audrey Hupburn nám v Čekej do tmy už ve filmovém pravěku ukázala jak nebezpečný umí být slepec v prostředí bez světla je-li ohrožen a jak blbě se tam náhle pohybuje útočník. Naštěstí film nezůstal jen u honiček ve zhasnutém sklepě a ke konci divákům připravil nemalé překvapení. Mně tedy osobně přijde krapet zvláštní jak moc jistě se slepec v domě jenž by se rozhodně nedal nazvat bezbariérový pohyboval. Lang slepce zahrál docela dobře a párkrát jsem se jej i lekl. U filmu si člověk také uvědomí jak tvrdě dopadla krize na automobilové město Detroit. Ty opuštěné celé čtvrti domů tam opravdu jsou. Za mně solidní průměr a dávám za tři zamčené zámky. * * *(16.1.2019)

Nikdy se neser do Stephena Langa! Ten člověk málem vyhladil na Pandoře domorodé obyvatelstvo a svou ulici v liduprázdném Detroitu si taktéž dokáže ohlídat. Divák samozřejmě fandí spíše našim zlodějíčkům, ale tak nějak tuší, že to budou mít zatraceně těžké. Daredevil by neměl šanci. Tempo pro podobný typ filmu ukázkové. 70%(21.11.2016)

Atmosférická pecka, která mě hodně bavila. Občas tam sice logika trochu zakřípe, některé věci tam nedávají moc smysl a některé otázky, které film v hlavě vyvolá, zůstanou nezodpovězeny, ale jako celek to prostě funguje. O filmu nelze příliš psát, aniž by člověk nespoileroval, a tak za mě prostě jen palec nahoru a doporučení (nejen) všem fandům žánru (byť to podle mě za horor v podstatě považovat nelze - spíše je to čistý thriller). Btw. při sledování si nešlo nevzpomenout na klasický snímek z 60. let Čekej do tmy, který už tehdy přišel s námětem o slepé postavě, u které se ukáže, že není takovým outsiderem, jakým se na začátku jevila - i proto stojí oba filmy za srovnání.(10.9.2017)

• - Spoiler: Slepec (Stephen Lang) poté, co omylem zastřelí dívku, kterou drží násilím, ji vezme do náruče a umaže si od její krve celé levé rameno u nátělníku. Po celý zbytek filmu má však nátělník na levé straně čistě bílý. (SsgtJira)

• - Scény odohrávajúce sa v dome slepého muža sa natáčali v štúdiu Stern Film Studio, ktoré sa nachádza v maďarskom meste Pomáz. Exteriéry filmu boli natáčané na skutočnej ulici Buena Vista v Detroite (Marceloo)

• - Když Alex (Dylan Minnette) propadne oknem a leží na střešním okně, vznikají na něm pomalu praskliny. Když potom oknem proletí, je jasně vidět, že se jedná o bezpečnostní sklo a tudíž na něm praskliny vznikat nemohou. Ihned by se roztříštilo. (notozjano)