Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Na Muža v temnote som bol dosť zvedavý, už na prvý pohľad ponúkal dostatok dôvodov, prečo sa naň tešiť, ale zároveň som sa ho aj trochu obával, keďže táto pomerne originálna zápletka ponúka aj mnoho možností, ako to celé pokaziť, ale tvorcovia si to našťastie ustrážili a vydarilo sa to. Úvod je tradičné zoznámenie s hlavnými postavami, ku ktorým aj napriek tomu, že sa jedná o zlodejov sa nakoniec aj dá celkom vytvoriť vzťah, predsa len s výnimkou jedného z nich sa jedná o sympaťákov, ktorí v akcii využívajú rozum a nie násilie, takže sa nad tento ich spôsob zárobku aspoň vo svete filmu dá povzniesť a tak Jane Levy, ktorá je tu vystavená najväčšiemu tlaku, ale aj jej kamarát si ma celkom získali. No najviac som sa obával samotného deja a hlavne jeho dôveryhodnosti, väčšina filmu sa očakávane odohráva v jednom dome so slepcom, čo už na prvý pohľad pôsobí dosť naivne, ale funguje to, dejovo to v rámci možností asi ani nemohlo byť zvládnuté lepšie, postavy majú uveriteľné motivácie, takže tu nejde len o snahu dostať sa von, prípadne zneškodnenie hrozby, ako som pôvodne čakal a navyše sa aj správajú celkom rozumne. Film ponúka dostatok zaujímavých scén, ale aj nejaké to prekvapenie a tak sa na to pozerá viac, než dobre. A našťastie nesklame ani finále, či už niekoľkonásobný súboj, kedy si toho hlavná hrdinka užije celkom dosť, ale aj úplný koniec. Očakávane veľkým plusom je samotný Stephen Lang ako slepec, ktorý je tu perfektný, konečne to nie je nejaký samoúčelný sadista, ktorý sa chce zabávať, ale skutočný lovec, ktorý chce svojich protivníkov len čo najrýchlejšie vypátrať a zabiť a tými svojimi loveckými pohybmi a sústredením si teda vie získať rešpekt. A perfektnú prácu tu odviedol aj Fede Alvarez, jeho Evil Dead ma vôbec nebavil, ale teraz si u mňa získal meno, vynikajúco tu funguje napätie a na tú vizuálnu stránku je radosť pozerať. Len ohľadom na jeho minulý film som čakal aj nejakú tú brutalitu, aspoň nejaký priestor tu na to bol, ktorý sa vôbec nevyužil a úmrtia nemajú moc čím zaujať, ale o to tu aj tak vôbec nejde a tak sa nad to nemám problém povzniesť. Takže ja som nadmieru spokojný, čakal som celkom dosť, ale dostal som ešte viac, veľmi dobre zvládnutý hororový thriller so zaujímavou zápletkou, skvelým Langom, perfektným vizuálom a fungujúcim napätím. 77%(26.10.2016)

Smrt ve tmě je přesně ten typ hororu, který umí potěšit. Na malém prostoru se rozehraje boj o přežití, do něhož nemusejí zasahovat duchové ani jiné nadpřirozené síly. Příběh si vystačí s trojicí mladých zlodějíčků a jedním veteránem, jakožto obětí jejich vloupání. Velkou část filmu jsem fandil právě okrádanému slepci, neboť se pouze bránil. Když se ovšem tvůrci rozhodli jeho postavu překlopit k zápornému pólu, mé fandění se začalo neutralizovat, až nakonec přešlo k držení palců Rocky a Alexovi. Snímku nelze upřít parádní atmosféra, dávka napětí a celková působivost.(26.10.2016)

Tak nakonec to bylo celkem koukatelné. Pro mně bylo přínosem hlavně to, že se barákem neproháněl žádný bubák. Občas se u hororů díky tomu neubráním smíchu. Tady to bylo celkem uvěřitelné. Samozřejmě až na pár věcí. Sice téma není nijak originální, nevidomá Audrey Hupburn nám v Čekej do tmy už ve filmovém pravěku ukázala jak nebezpečný umí být slepec v prostředí bez světla je-li ohrožen a jak blbě se tam náhle pohybuje útočník. Naštěstí film nezůstal jen u honiček ve zhasnutém sklepě a ke konci divákům připravil nemalé překvapení. Mně tedy osobně přijde krapet zvláštní jak moc jistě se slepec v domě jenž by se rozhodně nedal nazvat bezbariérový pohyboval. Lang slepce zahrál docela dobře a párkrát jsem se jej i lekl. U filmu si člověk také uvědomí jak tvrdě dopadla krize na automobilové město Detroit. Ty opuštěné celé čtvrti domů tam opravdu jsou. Za mně solidní průměr a dávám za tři zamčené zámky. * * *(16.1.2019)

Intenzivní náhul, který má tak silnou tenzi, že bych mu jako domovinu tipoval spíše starý kontinent, ale Sam Raimi vyčmuchal na druhé straně průplavu svébytný talent, který vládne jasnou vizí a ke kompromisu svolí málokdy, třeba ořezáním věrohodnosti ve prospěch vývoje děje. Ale Langův tragický hrdina a pod kůži se zařezávající atmosféra vládnou, o těch pár minutách v „absolutní tmě“ ani nemluvě. 4 a ½.(17.10.2016)

Aniž bych s tím chtěl začínat já, tak jelikož se této diskuzi stejně ani v tomto případě nevyhneme, tak pro mě je Don't Breathe mnohem více thrillerem než-li hororem. Hranice je tenká a vlastně ani ne podstatná, ale kdyby někdo očekával nějaký děs, tak je úplně vedle. To jen tak mimochodem, kdyby se měl opakovat hate, jako byl u The Witch. K obsahu samotného filmu není třeba moc spoilerovat, postačí informace, že se jedná o inteligentně napsaný, lehce zvrácený, zvratovitý a viceméně nekončící nervák. Vystupňovanou infarktovou podívanou podporuje vynikající kamera a hrstka vyhecovaných herců, kteří ždímou své možnosti na maximum. Marně přemýšlým nad nějakou stejně povedenou starší či novější žánrovkou, a i když mě jedna, dvě, tři napadají, žádná se téhle nevyrovná. Alvarez je borec, fakt že jo. Btw. co tahle paralelka? Doporučuju, tohle bude určitě v první pětce letošní drsné filmařiny!(7.9.2016)

• - Když Rocky (Jane Levy) a Alexe (Dylan Minnette) zažene slepcův pes do pokoje v patře, zjistí, že jim v útěku oknem brání mříže. Jakmile se ale pes do místnosti dostane, zaútočí na Alexe a ten zmíněným oknem proletí a vypadne ven. (Guilemot)

• - Ke konci filmu se Rocky (Jane Levy) schová před psem do auta. Následujících několik scén se pak střídá čisté a špinavé okénko. (Blowler)

• - Stephen Lang nosil v roli slepce speciální kontaktní čočky, které skutečně značně omezovaly jeho zrak. Herci hrající zloděje zase nosili čočky, kvůli kterým vypadali, že mají rozšířené zorničky při natáčení scén v temném sklepě. (-bad-mad-wolf-)