Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Stylový horůrek o krádeži, která se poněkud zvrtla. Téma tří mladých lidí snažících se zajistit si lepší budoucnost na účet někoho, kdo měl být snadný cíl, je slibné. Prostředí domu plného pastí je bezesporu působivé. Fede Alvarez se ale příliš spoléhal na klasické hororové postupy a nevyužije dostatečně ani záporákovy slepoty, ani vyprofilování postav mladých zlodějů. Mohl vzniknou lepší film, kdyby měl vyšší ambice.(12.10.2017)

Dost slušný film se super atmosférou. Životní role Stephena Langa. Člověk by ani nečekal, co se dá ještě v home invasion tématice vymyslet. Není radno okrádat válečné veterána, který je slepý. Banda teenagerů se skutečně přepočítala. Film obsahuje pár nečekaných zvratů. V domě se totiž dá najít spousta zajímavých věcí. Skutečně se jim z mála podařilo vytěžit hodně. Já bych v tom domě teda uvíznout nechtěl. :D "Berte věci jenom do 10-ti tisíc dolarů."(20.4.2017)

Tunajšie žánrové zaradenie do škatuľky hororu je úplne mimo a predikuje v divákovi absolútne mylné očakávania. S morálne pochybnými postavami sa navyše dá len veľmi ťažko stotožniť. O napätie ale v žiadnom prípade núdza nie je. A musím oceniť aj značne originálny, ale pre mňa nadmieru úchylný námet. Každopádne po otrasnom pokuse o remake mojej obľúbenej klasiky, vykročil režisér oveľa sľubnejším smerom. Prizval si na pomoc skvelého Langa a dokonca sa mu podarila aj jedna scéna pri ktorej som skoro zvracal (čo sa mi nestalo už nekonečne dlhú dobu). Neviem či to bol účel, ale režisér (možno nechtiac) skvele poukázal aj na prehnanú politickú korektnosť, kvôli ktorej hlavná hrdinka takmer "zařve", hoci jej parťák mohol všetko poriešiť kladivom a jednou presne mierenou ranou. Záver nám navyše sľubuje pokračovanie, na ktoré som veru dosť zvedavý. (4.4.2017)(4.4.2017)

Po rozporuplném remaku EVIL DEAD se Alvarez vrací s velmi sympatickou věcí. Opět ji rozjíždí na známém komorním půdorysu (lupiči se vloupou do špatného domu), kdy je v centru parta mlaďochů bojující v odlehlém domě o život, a opět je to krásně esteticky i atmosféricky nasnímané, ale tentokrát místo na nechuťárny úspěšně tlačí na napětí, postavám můžete fandit, protože jsou zlidštěny a chovají se chytře a dostaneme i kvalitního záporáka. A celé to příjemně připomene můj oblíbený flák LIDÉ POD SCHODY.(6.11.2016)

Konečne horor ale thriller, ktorý dokáže prekvapiť a zaujať postavami a aj príbehom, v ktorom sú len zlý a ešte horší. Napriek tomu je tu výborne namiešaná atmosféra, pekne natočená tma, v ktorej sa človek nestratí a fantastický Stephen Lang. Fede Alvarez natočil až prekvapivo dobrý film a možno je to aj preto, že mal za chrbtom producenta Sama Raimiho. 75% - 4*(12.6.2017)

• - Kód trezoru, v němž má slepec (Stephen Lang) ukryty peníze, je 2978. Číslo odkazuje k datu narození režiséra Fede Alvareze (9. únor 1978). (-bad-mad-wolf-)

• - Ke konci filmu, kdy Rocky (Jane Levy) chce nastoupit do auta a napadne ji rotvajler, který jí strhne batoh s penězi hned vedle auta. V záběru, kdy pes stojí na autě, ale batoh vůbec není. (Chundys)

• - Film sa začal natáčať pod názvom A Man in the Dark, na Don't Breathe bol premenovaný až
    počas premiéry na festivale SXSW 2016. (beso74)