Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Smrt ve tmě je přesně ten typ hororu, který umí potěšit. Na malém prostoru se rozehraje boj o přežití, do něhož nemusejí zasahovat duchové ani jiné nadpřirozené síly. Příběh si vystačí s trojicí mladých zlodějíčků a jedním veteránem, jakožto obětí jejich vloupání. Velkou část filmu jsem fandil právě okrádanému slepci, neboť se pouze bránil. Když se ovšem tvůrci rozhodli jeho postavu překlopit k zápornému pólu, mé fandění se začalo neutralizovat, až nakonec přešlo k držení palců Rocky a Alexovi. Snímku nelze upřít parádní atmosféra, dávka napětí a celková působivost.(26.10.2016)

V reálu by sranda skončila už před barákem, protože entrée těch tří darmožroutů by vzbudilo i hluchoně, natož sleponě, který musí slyšet když se na Měsíci pohne vlajka. Jenže ono koukat na němý thriller asi nebude zrovna bingo, takže se musí uznat, že si s tím Alvarez nakonec poradil líp, než jak by to dokázal kritik Pepinec. Zvratů a překvápek tu máme jako na Světovém poháru a dokonce i nekončící konec je dokončen dokonale. Sečteno a podtrženo, pokud budu v kině zažívat víc takových smrtí, vůbec mně to nebude vadit.(27.9.2016)

Alvarezovi jsem kdysi hodně věřil, po Lesním duchovi ho poslal ke všem čertům - a teď ho opatrně beru zpátky. Ve tmě se totiž kromě smrti neschovává žádná očekávaná lacinost, s výjimkou konkrétní sklepní epizody ani nechutnost, ale na žánrové poměry se ve zlověstném stavení skládá až překvapivě ambiciózní skladba. Ta hra s diváckým očekáváním, kdy se mi vztah k postavám opakovaně velmi zásadně mění, nemá totiž obdoby. V kombinaci s vzhledem k prostředí přirozenou gradací lekaček a až nesnesitelně intenzivní scéně v absolutní tmě rád přimhouřím oko nad několika momenty, kdy by si divák se zálibou v hledání logických chyb mohl i trochu smlsnout.(8.7.2017)

Povedený thriller (horror ne) nepřináší sice originální nápad - vloupaček do domů plných pastí, zabijáků či nedejbože duchů a monster je ve filmech spousty, avšak má dobrou atmosféru. Mé hodnocení sráží vpodstatě jen pár věcí - chybějící kladná postava (takže ať klidně pro mě za mě zhebnou všichni, bylo mi to jedno), postavy mají více životů než kočka, dostat se potmě z bludiště sklepení by asi nebylo hned a ač byl dědek veterán, tak pochybuji, že by tak rychle k autu doběhl...po slepu... Všechny mé výtky mnohonásobně převážilo napětí. Atmosféru a spád podpořily výborná kamera, skvělá hudba a spousty zvuků a ruchů. Konec jsem ale čekal lepší...(25.12.2016)

Thriller formálne nakrútený ako horor. Po krátkom asi desaťminútovom úvode je to nonstop adrenalínová akcia až do konca. Na to ako minimalisticky je to poňaté (80% filmu sa odohráva v jednom dome) je to do maximálnej miery vierohodné a nie sú tu v podstate žiadne deus ex machina zvraty. A v neposlednom rade má to ledva hodinu dvadsať, no postavy to má lepšie načrtnuté ako niektoré dvojhodinové filmy. Masterpiece!(6.11.2018)

• - Rotvajlera ve filmu hráli celkem tři různí psi - nesli jména Athos, Astor a Nomad. (-bad-mad-wolf-)

• - Kód trezoru, v němž má slepec (Stephen Lang) ukryty peníze, je 2978. Číslo odkazuje k datu narození režiséra Fede Alvareze (9. únor 1978). (-bad-mad-wolf-)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 3. (Stanley619)