Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Alvarez je machr. V Don't Breathe dodal podobně intenzivní, energickou hororovou podívanou jako v předchozím remaku Evil Dead, ale opatřil ji nadto ještě i soudržným a v několika ohledech i překvapivým příběhem, který se odvíjí od jednoduché premisy, jež je ovšem vytěžena na maximum. Spokojenost takřka ve všech směrech. Trochu rušivých je snad jen těch několik "konců", kdy se několikrát zdá, že je "hotovo", ale vinou špatných rozhodnutí ještě hotovo není. Od zlodějíčků z Detroitu ovšem asi nikdo nemůže čekat, že se v krizových situací zachovají zcela rozumně, takže OK. Don't Breathe ovšem válcuje hlavně formálně a herecky - Stephen Lang coby slepý veterán je jedním z nejlepších hororových záporáků posledních let, Jane Levy kandiduje na novodobou Scream Queen, ta už toho za ty dva Alvarezovy filmy zkusila fakt dost, chudák :D ... Kamera, práce se zvukem, celková špinavá atmosféra TOP. Díky střídmé stopáži je film naprostou antitezí nudy, přičemž ovšem nelze vůči snímku zastávat ani opačnou kritickou pozici, že by šel publiku naproti - na to je příliš drsný a nepříjemný. Tedy přesně takový, jaký má horor být. Rozhodně jeden z letošních highlightů.(2.9.2016)

Od Ataque de Pánico! mě Fede Alvarez hodně zajímal. Jenže to jsem tenkrát netušil, že svoje tvůrčí schopnosti stočí k Raimimu a Rodrigezovi. Přitom netvrdím, že je to špatně, jen si myslím, že má na víc. Hodně je vidět právě třeba v tomto filmu. Sice se to tu tváří jako horor, ale já bych to spíš popsal jako thriller s nelogickými situacemi podobnými u hororu. V tomto případě mi to ale vůbec nevadí, protože film si zakládá hlavně na nápadu a atmosféře, takže je klidně i fajn, když jí režisér pomůžu nějakým tím nesmyslem. Třeba musím říct, že dva z těch tří zlodějíčků mají v tomto filmu asi devět životů jako kočka, protože to, co tady přežijou, by nepřežil ani bratranec Chucka Norrise z třetího kolene. Ale tak co...zase je, o to víc, na co koukat.(31.12.2016)

Posledních 15 až 20 minut mě trošku zklamalo, ale do té doby naprosto famózní napínák tak, jak se sluší a patří. Atmosféra by se dala krájet, zpracování na jedničku s hvězdičkou, prostě konečně nějaký subžánr hororu, který si zaslouží pozornost. Normálně bych dal asi 4 hvězdy, ale já ten konec zkousnu a dám maximum. Prostě se mi to líbilo :)(15.1.2017)

Home invasion horor nejsou mé oblíbené, ale už nějaký pátek navštěvuji v kině každý horor, tak ani tento neunikl mým očím. No a z úst mi nemůže lézt nic jiného než slova chvály. Fede Alvarez ukázal už v remaku Evil Dead, že se nebojí zatlačit na pilu a tady pokračuje v dobře rozjeté práci a je jen otázkou času, kdy se vryje do podvědomí diváků, ale musí pokračovat ve stejných kolejích. Budu upřímný, ale lepší home invasion horor jsem ještě neviděl a od perfektní atmosféry, dokonalé hudby, obrovskému napětí a hlavně ději, který už v prvních minutách diváka nešetří, prostě nemám co vytknout. Je tam spoustu scén, které zařadím na vrchol hororového žánru. Celkově se toho moc nenamluví, ale o to víc je toho napětí. Díky a další horor od Fedy bude povinnost .. 10/100 = 100%(11.9.2016)

Život v uliciach Detroitu je ťažký a snom každého tínedžera je odchod z tohto mesta. Trojica kamarátov využije možnosti a živí sa vykrádaním bohatších rezidencií a následným predajom ich lupu. Ich ďalšou obeťou je očividne bezbranný slepý muž z chudobnej štvrti, ktorý však zbohatol po vyhranom súdnom procese, a tak je ideálnou obeťou. Ich slepá obeť však nie je až tak bezbranná, ako by sa mohlo zdať. - Parádny zážitok, ktorý je špičkovo spracovaný až po posledný detail. Tá kamera, ktorá na začiatku priblížila úplne každý nástroj, ktorý mohol slúžiť ako problém alebo zbraň mi vyrazila dych. Taktiež sa mi páčilo rozmazávanie a nočné videnie, ktoré z toho robili nevšedný zážitok a jeden z najlepších hororov odohrávajúcich sa z väčšej časti v tme, čo pôsobí trochu vtipne, pretože túto úlohu mal mať na svedomí tohtoročný horor Lights Out. Herecké výkony sú excelentné. Jane Levy som si nehorázne oblúbil po Evil Dead, pretože viem, ako psychicky náročné bolo pre ňu natáčanie a kolko toho preplakala a nakoniec to všetko zvládla. Vôbec by mi nevadilo, keby sa začala venovať len hororu a čoskoro by sa zaradila medzi moderné Scream Queens. Mladé talenty Daniel Zovatto a Dylan Minnette za ňou tiež vôbec nezaostávajú a výkon Stephena Langa sa snáď ani neoplatí komentovať, pretože bol fakt špičkový. Prostredie Detroitu je prostredie, ktoré pôsobí vierohodne, pretože takéto prázdne ulice sú tam klasikou, takže medzi tými opustenými a schátranými budovami je priestor pre takéto zločiny otvorený. Počas záverečných titulkov ma prekvapilo obrovské množstvo maďarských mien a potom som zistil, že scény v interiéroch sa natáčali v Maďarsku, takže si asi naplánujem menší výletík k našim susedom, ak to bude možné. Na koniec asi už len dodám, že Fede Alvarez is taking over. Po brutálnom Evil Dead, ktorý vychádza o pár dní v ešte brutálnejšej needitovanej verzii a jednej z najlepších epizód seriálu From Dusk Till Dawn: The Series prichádza s ďalším brutálnym hororom a ukazuje, že ešte stále sa dajú vymýšlať nové veci. Zatial jeden z najlepších hororových projektov, ktoré v roku 2016 vznikli a jednoznačný dôkaz toho, že Fede Alvarez patrí medzi modernú hororovú špičku. + herečka z Evil Dead + herec z Backmask + herec z Goosebumps + herec z It Follows a Fear the Walking Dead(15.10.2016)

• - Ústřední postava filmu je slepá a žije v ulici s názvem Buena Vista - to znamená v doslovném překladu "dobrý výhled". (-bad-mad-wolf-)

• - Rotvajlera ve filmu hráli celkem tři různí psi - nesli jména Athos, Astor a Nomad. (-bad-mad-wolf-)

• - Když Rocky (Jane Levy) a Alexe (Dylan Minnette) zažene slepcův pes do pokoje v patře, zjistí, že jim v útěku oknem brání mříže. Jakmile se ale pes do místnosti dostane, zaútočí na Alexe a ten zmíněným oknem proletí a vypadne ven. (Guilemot)