Smrt ve tmě

• USA Don't Breathe (více)

Šílené mozky, které stály za zrodem filmu LESNÍ DUCH, přináší novou porci děsivé zábavy. Tři mladí zlodějíčci (Jane Levy, Dylan Minnette, Daniel Zovatto) musí bojovat o holé životy poté, co se vloupali do domu slepce (Stephen Lang), který má i svou temnou stránku. (Bontonfilm)

Trailer 2

J*A*S*M

Alvarez je machr. V Don't Breathe dodal podobně intenzivní, energickou hororovou podívanou jako v předchozím remaku Evil Dead, ale opatřil ji nadto ještě i soudržným a v několika ohledech i překvapivým příběhem, který se odvíjí od jednoduché premisy, jež je ovšem vytěžena na maximum. Spokojenost takřka ve všech směrech. Trochu rušivých je snad jen těch několik "konců", kdy se několikrát zdá, že je "hotovo", ale vinou špatných rozhodnutí ještě hotovo není. Od zlodějíčků z Detroitu ovšem asi nikdo nemůže čekat, že se v krizových situací zachovají zcela rozumně, takže OK. Don't Breathe ovšem válcuje hlavně formálně a herecky - Stephen Lang coby slepý veterán je jedním z nejlepších hororových záporáků posledních let, Jane Levy kandiduje na novodobou Scream Queen, ta už toho za ty dva Alvarezovy filmy zkusila fakt dost, chudák :D ... Kamera, práce se zvukem, celková špinavá atmosféra TOP. Díky střídmé stopáži je film naprostou antitezí nudy, přičemž ovšem nelze vůči snímku zastávat ani opačnou kritickou pozici, že by šel publiku naproti - na to je příliš drsný a nepříjemný. Tedy přesně takový, jaký má horor být. Rozhodně jeden z letošních highlightů. ()

POMO

Konečne vysoko napäťový strašidelný barák bez duchov. A jednou ľakačkou na infarkt. Koľko divákov si uvedomí, že mäsiara tu hrá slávny hlavný záporák z Avatara? Mladíci tiež áčkoví, ako celá produkcia. Sam Raimi je zárukou. Do lokalít creepy detroitského ghost-townu ich zrejme zlákala nedávna delikatesa It Follows. Neustále hádzanie klackov pod nohy hlavným hrdinom, z ktorého sa potí (a krváca) nejedno žánrové klišé. Pointa nedomyslená, ale to prepáčime, pravda. ()

Isherwood

Intenzivní náhul, který má tak silnou tenzi, že bych mu jako domovinu tipoval spíše starý kontinent, ale Sam Raimi vyčmuchal na druhé straně průplavu svébytný talent, který vládne jasnou vizí a ke kompromisu svolí málokdy, třeba ořezáním věrohodnosti ve prospěch vývoje děje. Ale Langův tragický hrdina a pod kůži se zařezávající atmosféra vládnou, o těch pár minutách v „absolutní tmě“ ani nemluvě. 4 a ½. ()

verbal

Pokud vám smrdí nohy nebo příliš hlasitě prdíte, neměli byste rozhodně vykrádat baráky oftalmoretardovaným gumám. Číhá tam totiž Zmrd ve tmě. I když, on to tentokrát až takový zmrd rozhodně není. Kromě toho, že je to originální, skvěle napsané, ještě lépe natočené a po celou stopáž napínavé a svižné, má to i nevšední morální přesah. Já tedy celou dobu zarytě fandil tomu chudákovi slepci, jehož se snaží bezskrupulózně vyloupit partička zkurvených potratů detroitské spodiny, a přál všem těm „ubohým dětem“ s kompulzivním životním snem utéci z té nuzné mizérie a odjet raději krást a fetovat do Losích Andělic pomalou a bolestivou smrt. Uruguayské Lesní ucho si střihlo famózní reparát a Štefan Dlauhý prokázal, že umí sugestivně nejen decimovat namodralé animáky, ale i poslepu vyprcat pipetou nesympatickou čorkařskou kravku. ()

Malarkey

Od Ataque de Pánico! mě Fede Alvarez hodně zajímal. Jenže to jsem tenkrát netušil, že svoje tvůrčí schopnosti stočí k Raimimu a Rodrigezovi. Přitom netvrdím, že je to špatně, jen si myslím, že má na víc. Hodně je vidět právě třeba v tomto filmu. Sice se to tu tváří jako horor, ale já bych to spíš popsal jako thriller s nelogickými situacemi podobnými u hororu. V tomto případě mi to ale vůbec nevadí, protože film si zakládá hlavně na nápadu a atmosféře, takže je klidně i fajn, když jí režisér pomůžu nějakým tím nesmyslem. Třeba musím říct, že dva z těch tří zlodějíčků mají v tomto filmu asi devět životů jako kočka, protože to, co tady přežijou, by nepřežil ani bratranec Chucka Norrise z třetího kolene. Ale tak co...zase je, o to víc, na co koukat. ()

• Režisér Fede Alvarez údajně našel inspiraci pro tento film i ve vzpomínkách na své dětství v Montevideu. (-bad-mad-wolf-)
  • Ke konci filmu se Rocky (Jane Levy) schová před psem do auta. Následujících několik scén se pak střídá čisté a špinavé okénko. (Blowler)
  • Ústřední postava filmu je slepá a žije v ulici s názvem Buena Vista - to znamená v doslovném překladu "dobrý výhled". (-bad-mad-wolf-)