Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Home invasion horor nejsou mé oblíbené, ale už nějaký pátek navštěvuji v kině každý horor, tak ani tento neunikl mým očím. No a z úst mi nemůže lézt nic jiného než slova chvály. Fede Alvarez ukázal už v remaku Evil Dead, že se nebojí zatlačit na pilu a tady pokračuje v dobře rozjeté práci a je jen otázkou času, kdy se vryje do podvědomí diváků, ale musí pokračovat ve stejných kolejích. Budu upřímný, ale lepší home invasion horor jsem ještě neviděl a od perfektní atmosféry, dokonalé hudby, obrovskému napětí a hlavně ději, který už v prvních minutách diváka nešetří, prostě nemám co vytknout. Je tam spoustu scén, které zařadím na vrchol hororového žánru. Celkově se toho moc nenamluví, ale o to víc je toho napětí. Díky a další horor od Fedy bude povinnost .. 10/100 = 100%(11.9.2016)

Tak tady bylo na co se dívat, přestože všude vládla naprostá tma. :D Výborný námět, dobře napsané, dobrý výběr herců... dalo by se chválit ledasco. Prostě film, který vás vtáhne do děje a nutí fandit i těm zlodějíčkům, kteří si nemůžou slušnost zarámovat a vystavit v kuchyni. Dobrá scéna byla třeba s tím semenem. :D(26.11.2016)

,,NEBÝT VAŠÍ LOUPEŽE… PONESEŠ ZA TO ZODPOVĚDNOST!...“ /// Sympatickou záležitostí je tahle návštěva partičky adolescentů u slepýho veterána. Zvlášť když (alespoň se to zdá) je dědek na rozdíl vod nich kapku inteligentní. A tak (často) ve slepeckým módu dostávám reálnej příběh, ve kterým parchanti trpěj a často se přistihnu, že to kurva prožívám s nima! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zajímá mě, do čeho vrazil prachy Sam Raimi. 2.) V blízkosti slepcova baráku je slyšet řetěz. 3.) Thx za titule „.Bac.“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(22.10.2016)

V reálu by sranda skončila už před barákem, protože entrée těch tří darmožroutů by vzbudilo i hluchoně, natož sleponě, který musí slyšet když se na Měsíci pohne vlajka. Jenže ono koukat na němý thriller asi nebude zrovna bingo, takže se musí uznat, že si s tím Alvarez nakonec poradil líp, než jak by to dokázal kritik Pepinec. Zvratů a překvápek tu máme jako na Světovém poháru a dokonce i nekončící konec je dokončen dokonale. Sečteno a podtrženo, pokud budu v kině zažívat víc takových smrtí, vůbec mně to nebude vadit.(27.9.2016)

Život v uliciach Detroitu je ťažký a snom každého tínedžera je odchod z tohto mesta. Trojica kamarátov využije možnosti a živí sa vykrádaním bohatších rezidencií a následným predajom ich lupu. Ich ďalšou obeťou je očividne bezbranný slepý muž z chudobnej štvrti, ktorý však zbohatol po vyhranom súdnom procese, a tak je ideálnou obeťou. Ich slepá obeť však nie je až tak bezbranná, ako by sa mohlo zdať. - Parádny zážitok, ktorý je špičkovo spracovaný až po posledný detail. Tá kamera, ktorá na začiatku priblížila úplne každý nástroj, ktorý mohol slúžiť ako problém alebo zbraň mi vyrazila dych. Taktiež sa mi páčilo rozmazávanie a nočné videnie, ktoré z toho robili nevšedný zážitok a jeden z najlepších hororov odohrávajúcich sa z väčšej časti v tme, čo pôsobí trochu vtipne, pretože túto úlohu mal mať na svedomí tohtoročný horor Lights Out. Herecké výkony sú excelentné. Jane Levy som si nehorázne oblúbil po Evil Dead, pretože viem, ako psychicky náročné bolo pre ňu natáčanie a kolko toho preplakala a nakoniec to všetko zvládla. Vôbec by mi nevadilo, keby sa začala venovať len hororu a čoskoro by sa zaradila medzi moderné Scream Queens. Mladé talenty Daniel Zovatto a Dylan Minnette za ňou tiež vôbec nezaostávajú a výkon Stephena Langa sa snáď ani neoplatí komentovať, pretože bol fakt špičkový. Prostredie Detroitu je prostredie, ktoré pôsobí vierohodne, pretože takéto prázdne ulice sú tam klasikou, takže medzi tými opustenými a schátranými budovami je priestor pre takéto zločiny otvorený. Počas záverečných titulkov ma prekvapilo obrovské množstvo maďarských mien a potom som zistil, že scény v interiéroch sa natáčali v Maďarsku, takže si asi naplánujem menší výletík k našim susedom, ak to bude možné. Na koniec asi už len dodám, že Fede Alvarez is taking over. Po brutálnom Evil Dead, ktorý vychádza o pár dní v ešte brutálnejšej needitovanej verzii a jednej z najlepších epizód seriálu From Dusk Till Dawn: The Series prichádza s ďalším brutálnym hororom a ukazuje, že ešte stále sa dajú vymýšlať nové veci. Zatial jeden z najlepších hororových projektov, ktoré v roku 2016 vznikli a jednoznačný dôkaz toho, že Fede Alvarez patrí medzi modernú hororovú špičku. + herečka z Evil Dead + herec z Backmask + herec z Goosebumps + herec z It Follows a Fear the Walking Dead(15.10.2016)

• - Spoiler: Slepec (Stephen Lang) poté, co omylem zastřelí dívku, kterou drží násilím, ji vezme do náruče a umaže si od její krve celé levé rameno u nátělníku. Po celý zbytek filmu má však nátělník na levé straně čistě bílý. (SsgtJira)

• - V úvodu filmu, kdy trojice mladých zlodějů vykrádá první dům, se s krátkou pauzou objeví dvakrát stejný záběr, když Alex (Dylan Minnette) bere věci z police. (Michalechal)

• - Když Alex (Dylan Minnette) propadne oknem a leží na střešním okně, vznikají na něm pomalu praskliny. Když potom oknem proletí, je jasně vidět, že se jedná o bezpečnostní sklo a tudíž na něm praskliny vznikat nemohou. Ihned by se roztříštilo. (notozjano)