Smrt ve tmě

USA, 2016, 88 min

Fede Alvarez

Pedro Luque

Roque Baños

Dost slušný film se super atmosférou. Životní role Stephena Langa. Člověk by ani nečekal, co se dá ještě v home invasion tématice vymyslet. Není radno okrádat válečné veterána, který je slepý. Banda teenagerů se skutečně přepočítala. Film obsahuje pár nečekaných zvratů. V domě se totiž dá najít spousta zajímavých věcí. Skutečně se jim z mála podařilo vytěžit hodně. Já bych v tom domě teda uvíznout nechtěl. :D "Berte věci jenom do 10-ti tisíc dolarů."(20.4.2017)

Alvarez je machr. V Don't Breathe dodal podobně intenzivní, energickou hororovou podívanou jako v předchozím remaku Evil Dead, ale opatřil ji nadto ještě i soudržným a v několika ohledech i překvapivým příběhem, který se odvíjí od jednoduché premisy, jež je ovšem vytěžena na maximum. Spokojenost takřka ve všech směrech. Trochu rušivých je snad jen těch několik "konců", kdy se několikrát zdá, že je "hotovo", ale vinou špatných rozhodnutí ještě hotovo není. Od zlodějíčků z Detroitu ovšem asi nikdo nemůže čekat, že se v krizových situací zachovají zcela rozumně, takže OK. Don't Breathe ovšem válcuje hlavně formálně a herecky - Stephen Lang coby slepý veterán je jedním z nejlepších hororových záporáků posledních let, Jane Levy kandiduje na novodobou Scream Queen, ta už toho za ty dva Alvarezovy filmy zkusila fakt dost, chudák :D ... Kamera, práce se zvukem, celková špinavá atmosféra TOP. Díky střídmé stopáži je film naprostou antitezí nudy, přičemž ovšem nelze vůči snímku zastávat ani opačnou kritickou pozici, že by šel publiku naproti - na to je příliš drsný a nepříjemný. Tedy přesně takový, jaký má horor být. Rozhodně jeden z letošních highlightů.(2.9.2016)

Napätie vo veľkej miere, akcia, výborná réžia, pekná kamera.... to všetko sú atribúty, s ktorými môže toto obrátené home invasion počítať. Jediné čo mi trocha vadilo bola absencia kvalitného gore a hlavne to, že sa postavy správali hlúpo, iracionálne a bez štipky pudu sebazáchovy. Opäť tu máme to staré známe, mám záporáka na lopate, ale miesto toho aby som sa uistil a dal mu palicou ranu istoty, tak sa mu otočím chrbtom a nechám ho tak. Pritom definitívne sa ho zbaviť mali obe hlavné postavy príležitosť hneď viac krát. No nevadí, bavil som sa, nenudil a to je to hlavné. Spokojnosť. 70/100(21.10.2016)

Posledních 15 až 20 minut mě trošku zklamalo, ale do té doby naprosto famózní napínák tak, jak se sluší a patří. Atmosféra by se dala krájet, zpracování na jedničku s hvězdičkou, prostě konečně nějaký subžánr hororu, který si zaslouží pozornost. Normálně bych dal asi 4 hvězdy, ale já ten konec zkousnu a dám maximum. Prostě se mi to líbilo :)(15.1.2017)

Alvarez sa vyhol zasiatej hlúpote z "Evil Dead", ktorý bol doslova slasťou pre oko gore fanúšika, odskočil si do kategórie odlišného hororového subžánru, aby presvedčil svoje okolie o svojej všestrannosti. No a že mu to kurva vyšlo, o tom nepochybuje 80% ľudí, čo je v dnešnej dobe neustáleho testovania zubných kefiek, 8 z 10 opýtaných stomatológov. Nie zle, dokonca musím povedať, že viac ako výborne zvládnutá atmosferická pecka, ktorá na moje počudovanie nijak nestratila na logike. Náhody boli stráviteľné, zvraty neočakávane neočakávateľné. Veľmi, veľmi podarený hororo thrill - 80%(20.9.2016)

• - Rotvajlera ve filmu hráli celkem tři různí psi - nesli jména Athos, Astor a Nomad. (-bad-mad-wolf-)

• - Film sa začal natáčať pod názvom A Man in the Dark, na Don't Breathe bol premenovaný až
    počas premiéry na festivale SXSW 2016. (beso74)

• - Když Rocky (Jane Levy) a Alexe (Dylan Minnette) zažene slepcův pes do pokoje v patře, zjistí, že jim v útěku oknem brání mříže. Jakmile se ale pes do místnosti dostane, zaútočí na Alexe a ten zmíněným oknem proletí a vypadne ven. (Guilemot)