Auta 3

• Austrálie

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2017, 100 min

• Stružák

Zklamání roku! První díl Aut nás seznámil s novým prostředím, novými postavami (a byl v něm Schumacher! 🏎). Druhý se nesl v duchu detektivky, celkově pojal příběh jinak, ale pořád si držel vysokou míru vtipu. Třetí díl je průšvih prakticky skrz naskrz. Scénář tu absolutně nedává smysl, chování "postav" je úplně iracionální a příběh je jedna velká slátanina (a ještě předvídatelná, že bych brečel – a to i na pohádku). Je tu sice pár nepřímých odkazů na sérii Rockyho, ale taky je tu až příliš nostalgie a pohledů do minulosti. Naopak vtipu tu je jak šafránu, protože se tu o něj staraj prakticky výhradně Luigi s Guidem a docela pobavily i ty traktory. 🚜 Třetí díl Aut Pixar tradičně skvěle graficky zpracoval, ale opět uchopil za úplně špatnej konec (ale to asi většinu posledních filmů – výjimkou budiž Hledá se Dory 🐠). Nezbývá se nám než modlit, že další díl už nepřijde, Blesk bude odpočívat v důchodu a Hudson Hornet v pokoji.(1.11.2017)

Je možné že se ve filmu více najdu až napodruhé nebo napotřetí. Zatím ale na první dojem "jen" za 4 hvězdy. Za sebe musím uznat, že jsem byl překvapen závěrem. Nějak jsem tento zvrat nečekal... vlastně jsem "čekal" vývoj děje úplně jinak než jak proběhl a ještě nevím jestli právě to nemůže za to "jen 4" hodnocení. To že mě pixar uměl překvapit ne nutně musí znamenat, že nepříjemně. Krom obligátního "zase závodíme" (kdo by to čekal, že :)) je tu jiný pohled. Auta #1 byla o kontrastu namyšleného závodníka, #2 byla zaměřená spíš na Buráka v James Bond nádechu a #3 je zase o úplně ničem jiném. Ano částečně to evokuje Rockyho (mladí vs staří, trénink moderní vs tradiční, atd.) ale mě osobně to vůbec nevadilo... každopádně za sebe prozatím 4 (a to jen protože mě to nechytlo jako předchozí auta - #2 mi opravdu sedlo)(22.8.2017)

Auta 3 jsou již 18 filmem studia Pixar. To znamená, že musím začít s tím, co si myslím o každé Pixarovce- Jsou to neuvěřitelně promakané animáky a Pixar netočí animáky pouze pro děti ale má v nich zároveň něco co dokáže zabavit dospělé diváky. A to se dá říct o Autech 3- Auta 1 sázela na příběh typu dostaneme se ze známého prostředí A do neznámého prostředí B, Auta 2 spíše cílila na špionážní dobrodružství McQueenova noshleda Buráka a Auta 3 jsou příběhem o stárnutí a nové generaci. Blesk už není ten mladý závodník a z toho filmu to jde hrozně cítit. Sice se často dočkáváme humorných scének ale dočkáme se scén které byste do animáku netipovali- A tím se Pixar liší. Auta 3 jsou v závěru opravdovým předáváním pochodně mladší generaci. A je správným zakončením této trilogie. K tomu jestli má ještě cenu pokračovat se vrátím později. Ta animace je pořád neuvěřitelná. A je fakt neuvěřitelné, že příroda v Pixaru už pomalu opravdu vypadá jako živá. Pixaři jsou prostě machrové animovaného filmu a těším se na každý jejich kousek. Auta 3 jsou prostě další úžasná Pixarovka a opravdové dobré zakončení trilogie. A já se jenom modlím aby jakékoliv tržby zabránili Pixaru natočit Auta 4. Lepší zakončení si totiž nikdo opravdu nemohl přát a bojím se, že narozdíl od Toy Story 4 by už nebylo cokoliv vyprávět. A hlavně bych chtěl aby Pixar začal točit čím dál tím více originální filmy. Nějaké to překvápko jako před 2 roky V hlavě. PS1: Krátký předfilm je neuvěřitelně roztomilý a (klasicky pixarovsky) překrásný. PS2: Potitulková scéna je ale vpodstatě se jedná o scénu z filmu z jiného úhlu pohledu. PS3: Český dabing je kvalitní jako jsme u Pixarů zvyklí. A co se týče toho, že Buráka místo Petra Novotnýho mluví Buráka jeho syn Pavel Novotný...... Pavlík je snesitelný ale na Petříka nemá :-)(18.6.2017)

Kvitujem, že trojka sa konceptom vrátila k prvej časti a všetko sa točí okolo závodenia (druhý diel ako by vôbec neexistoval, čo je jedine dobre). Druhé veľké plus je to, že dementný Burák bol odstavený hlboko dozadu, kam patrí. Animačne špička (ako sa od Pixaru očakáva), no akosi ma to vôbec dokázalo strhnúť. Bolo mi úplne jedno ako to dopadne, nové i staré postavy mi boli ukradnuté. Objektívne by som povedal, že je to asi lepšie než jednotka (hlavne kvôli dospelejšiemu prístupu - napríklad hlavný hrdina sa nebojí priznať, že už na to nemá a posunúť sa ďalej), no asi sa mi už séria opozerala. 7-/10(24.11.2017)

Nevím proč, ale celou dobu mě iritovaly jejich oči. A jak jsem si jednou uvědomil, že mi ty jejich kukadla vadí, už mi vadily po zbytek filmu. Každopádně nevtipné, neoriginální a táhlé, naštěstí to má jen 100 minut. Postavy z minulých dílů dostávají méně prostoru (a jejich přítomnost je ještě k tomu otravná, takže naštěstí jsou tam jenom krátce). Animáků každý rok vzniklne spousty, ale tenhle byl od začátku špatný, začalo to už od marketingové kampaně, ne? Temný nádech a nakonec z toho vyleze tuctový animák, který se dost možná nebude líbit ani ratolestem.(16.1.2018)

• - Nehoda Bleska McQueena z úvodní části filmu se měla původně odehrávat za denního světla - tvůrci však čas konání závodu posunuli na večer. (michal1279)

• - Karosérii závodníka Jacksona Hroma vyvíjeli animátoři z Pixaru společně s automobilovými designéry společnosti Ford. Snažili se přitom o to, aby Hromův tvar byl co možná nejvíce protikladem Bleska McQueena (Hrom má ostře řezané linie na rozdíl od McQueenových zaoblených, apod.), a aby v porovnání s ním a celou novou závodní generací působil McQueen zastarale. (VVM)

• - Prvý film zo série Autá, ktorý nerežíroval John Lasseter. Réžie sa chopil nováčik Brian Fee, ktorý doposiaľ spolupracoval na tvorbe scenárov k filmom Cars 2 (2011), Wall-E (2008), či Ratatouille (2007). (LuiCJ)