Auta 3

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Sportovní / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2017, 102 min

Rocky 3 napumpovanej benzínem aneb je to sice zajímavej film o comebacku, ale je to "jen další film o comebacku". Dvojka jako by nikdy nevznika, VÍC ZÁVODĚNÍ NEŽ V JEDNIČCE A DVOJCE DOHROMADY. Ale taky dost repetitivních replik o srdci závodníka, rychlosti a generační výměně. Místy to nudí, místy to otravuje. Všehovšuy je to ale zajímavej film a Pixar zase jednou ukázal, že kvalitě jejich serverů se vyrovná maximálně NASA. Tomu říkám vizuální pošušňání.(15.6.2017)

Pro mě neumírající klasika. Auta ve mně od roku 2016 zanechali místo v srdci, které bude přetrvávat. Dvojka přišla lehce zvláštně. Průměrně, ale ve výsledku dobře. A zde máme plnohodnotné pokračování. Film se odvíjí vlastně tak jak by měl. Lehce dobré hlášky na klasické úrovni a pohodová suprová atmosféra. Problémem už spíše později je, že mi nesedí příběh. Sice dává smysl a i když vyvrcholení může být hezké a roztomilé, tak pro mě to spíše bylo lehce zavádějící a zklamalo mě to. Ale s tím asi nejde co dělat. Nejvíce mě spíše zaráží, že natož, že mělo jít vlastně o vyvrcholení celé "ságy" tak to tak moc nevypadalo. Lehce ano, ale opravdu čistě okrajově. To už i jednička udělala za sebou lepší tečku než toto. Jakožto obrovský fanda jedničky musím bohužel mluvit lehce o zklamání. Ale pořád to pro mě dost znamenalo a šlapalo to.(29.6.2017)

V době, kdy již nepřekvapí počítačová animace a Pixar lenošně tvoří pokračování svých legendárních filmů si divák uvědomuje, jak důležité je mít okouzlující příběh a zkušeného režiséra. Tohle byla právě doména Pixaru. Spojit úchvatnou grafiku, animaci do příběhu, který dojme, překvapí, nadchne. Třetí Auta tak nějak evokují tenhle princip - vše nové, lesklejší, digitálnější nemusí být nejlepší, když příběh je nudou, kde se i děti v kině nemají čemu zasmát nebo čekají na podívanou, která se od Pixaru očekává. Absence Johna Lassetera je znát. Vše je zde až příliš klišé, pokradené z jiných vzorů. Úděl třetích pokračování, kdy už je okoukána originálnost, v tomhle případě, že auta mají svůj svět je pak o to útrpnější, když vám není okolo šesti let a nestačí vám, že autíčka mluví. Předchozí dva díly totiž měli humor i pro rodiče a řidiče. Z technického hlediska absolutní animační špička a lesk karosérií, lighting, ambient, detailnost, textury, realita krajiny je fascinující!(18.6.2017)

Je naozaj na počudovanie, že Pixar má najviac pokračovaní popri najlepšej tvorbe ( TOY STORY ), paradoxne v tej najhoršej ( AUTÁ ). Ale biznis je biznis. Je však otázne, či si detičky popri otravovaní rodičov kvôli zakúpeniu nejakého toho Autíčka, všimli aj príbeh, ktorý si myslím, že je morálny, poučný a korektný, ale asi veľmi nie pre prvý stupeň základnej školy. Myslím si.(7.2.2018)

Auta si odbyla svou poslední štaci (snad) a rozloučila se se ctí. Stylově se trojka více blíží prvnímu dílu. Ubylo humoru, více se řeší existenciální krize a povaha Bleska, který se ještě necítí na to, aby končil. Atmosféra filmu může někdy působit až ponuře a Blesk ve své animaci (i když vypadá stále stejně), působí vysloužilým dojmem a divák se s jeho situací celkem dokáže ztotožnit. Burák se ve filmu téměř neobjeví a hlavní roli tak přebírá Cruz, které člověk zvládne bez problémů fandit. Animace je opět dokonalá (například lesy nedaleko Hudsonovi dráhy, či detail na závodní dráhu jsou dokonalé). Tempo je však celkem pomalé a dětskému divákovi asi vyhovovat moc nebude - dvojka měla holt větší "drive". Ve finále však Auta dospělého potěší (hlavně narážky na české reálie - Hanka Zagorová, lehce CD Kryštof) a na 4 hvězdičky stačí.(27.6.2017)

• - Jezdec Formule 1 Esteban Gutiérrez, velký fanda pixarovských filmů, nadaboval svou postavu ve filmu sám. (Gremmie)

• - Karosérii závodníka Jacksona Hroma vyvíjeli animátoři z Pixaru společně s automobilovými designéry společnosti Ford. Snažili se přitom o to, aby Hromův tvar byl co možná nejvíce protikladem Bleska McQueena (Hrom má ostře řezané linie na rozdíl od McQueenových zaoblených, apod.), a aby v porovnání s ním a celou novou závodní generací působil McQueen zastarale. (VVM)

• - Film bol po prvýkrát uvedený už 23. mája 2017 v americkom Kannapolise. (LuiCJ)