Auta 3

• Nový Zéland

• Austrálie

Animovaný / Sportovní / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2017, 102 min

Barvitý svět mluvících autíček, přístupný i těm divákům, kteří neustále myslí na různá ženská ústrojí, a spolujezdkyním při řazení v autě "omylem" sahají na obnažená kolena. Sporťák Blesk McQueen je sice legendou mezi závodními legendami, jenže už mu to tolik nejezdí. Zasažen syndromem vyhoření, ztrátou motivace i zhoršenými výkony na trati, dostává se mu druhé šance u nového sponzora, který sice nehraje úplně čistou hru, nicméně v jeho stáji pozná kámošku Cruz Ramirezovou, bez níž by návrat na závodní okruhy hned tak neuskutečnil. V té dřímá závodní potenciál, jenže po ztrátě sebedůvěry zakotvila ve stáji už jen v pozici trenérky. Závodní okruhy teď ovládá domýšlivý Jackson Storm, superauťák, který nemá konkurenta. Přípravy na jeho porážku mohou začít. Třetí díl v podstatě využívá klišé známé ze sportovních filmů, kdy sportovní hvězdy zažívají ústup ze slávy, zhoršení výkonnosti a stárnou. S animovanými závodními autíčky to není jiné. Brian Fee převzal režijní žezlo po Johnu Lasseterovi, ten se spokojil už jen s pozicí producenta, a dal dohromady příjemně akční i emotivní třetí díl, který je důstojným završením série. Autíčka sice nemají bombastický design, místy mně animace připomněla "animaci" na starších konzolových hrách, ovšem bylo k mání i realisticky vyvedené bahno, písek i voda a další detaily. Film je určitě ideální rodinou podívanou. Má to spád. Přitvrdí se na demoličním derby, poslední závod je napínavý i emocemi nabitý a obratně i takticky se vzpírá předvídatelnosti. Je zde i pár nadbytečných pasáží, úvod je mírně zdlouhavý, pak už se motor nezadře. 7/10(28.10.2017)

Čekal jsem trošičku více zábavy od tohoto výborně vypadajícího pokračovaní. Originalitou příběh nekypí, ale nadá se upřít plno nápady, které občas příjemně překvapí a potěší. Animák určitě brzdí střední pasáž, která se táhne v typickém klišé duchu a i přes sympatické autíčka jsem od Pixaru zvyklý na jistou úroveň a nestačí pouze výborná animace se vším ostatním na půl plynu. Závěrečné předávání štafety McQueena mě úplně nepotěšilo a od mega závodu si slibuji vyšší obrátky. Auta patřily k těm pixarovkám, zaměřené více na děti a tak to i zůstalo. Wou efekt jedničky se nedostavil a otázkou zůstává, zda již trojka nepřišla pozdě.......6/10(17.6.2017)

Pro mě neumírající klasika. Auta ve mně od roku 2016 zanechali místo v srdci, které bude přetrvávat. Dvojka přišla lehce zvláštně. Průměrně, ale ve výsledku dobře. A zde máme plnohodnotné pokračování. Film se odvíjí vlastně tak jak by měl. Lehce dobré hlášky na klasické úrovni a pohodová suprová atmosféra. Problémem už spíše později je, že mi nesedí příběh. Sice dává smysl a i když vyvrcholení může být hezké a roztomilé, tak pro mě to spíše bylo lehce zavádějící a zklamalo mě to. Ale s tím asi nejde co dělat. Nejvíce mě spíše zaráží, že natož, že mělo jít vlastně o vyvrcholení celé "ságy" tak to tak moc nevypadalo. Lehce ano, ale opravdu čistě okrajově. To už i jednička udělala za sebou lepší tečku než toto. Jakožto obrovský fanda jedničky musím bohužel mluvit lehce o zklamání. Ale pořád to pro mě dost znamenalo a šlapalo to.(29.6.2017)

Na třetí Auta jsem se opravdu těšila jako malé dítě, a to nejen protože je to moje absolutně nejoblíbenější Pixarovka, ale protože jsem byla strašně zvědavá, kterým směrem se příběh vůbec vydá. A musím říct, že v tomto směru mě Auta 3 vůbec nezklamaly, právě naopak! Je sice pravda, že se příběh až moc nápadně podobal prvnímu filmu, ale to mi nijak nevadilo. Při sledování jsem se dobře bavila, humor je stále inteligentní a ne infantilní, jak to u některých animáků bývá, a samotný námět mi přišel poutavý, takže jsem nestihla řešit detaily, které by mě sledování kazily. Taky se mi hodně líbilo, jak tvůrci dokázali zakomponovat nové technologie do do příběhu, který ať chceme nebo ne, začal v roce 2006 ... Celkově jsem z Auta 3 opravdu nadšená, ale přece jenom nemůžu hodnotit všema pěti hvězdičkama. Některé flashbacky mi přišly úplně zbytečné. Jako bychom si nedokázali pamatovat, co se stalo před třiceti minutama ... Tím největším "zklamáním" pro mě ale byl poslední závod, který sice musel zapůsobit na celé Americké publikum, pro mě osobně šlo ale jen o nějaké to okořenění, aby třetí film v podstatě nebyl jen vykrádačkou toho prvního. Zase závěr, který byl až moc přitažený za vlasy ...(8.12.2017)

Skvělé završení trilogie Bleska McQueena, které předává symbolické otěže mladším závodníkům. Celý koncept třetích Cars se nese v tomto duchu. Je zde znatelný vývoj všech postav v Bleskem v čele, což mi v některých scénách velmi silně evokovalo Sylvestera Stallonea z filmu "Creed". Cars 3 však oproti trenérovi Rockymu místy ztrácí dech, přičemž na tento detail trpí zejména rozvláčná první polovina. Naštěstí pak přijde polovina druhá, v níž se všechny rozehrané katarze vyřeší a nastoupí ono závodění, které v ozvěně času nostalgicky připomene první "Cars". Rovněž musím pochválit animaci, která si místy vážně nezadá s realitou. Právě na této stránce je vidět ten největší pokrok animátorů z Pixaru. Co tedy dodat za závěr? Cars 3 je filmem, u nějž se hodně hraje na nostalgickou strunu. Rovněž je i dialogově zhuštěnější, což se občas negativně odrazí na dynamice celého příběhu. Ale vzhledem k výborné animaci a skvěle nasnímaným závodům to snímku rádi odpustíte a budete si užívat poslední velkou jízdu Bleska McQueena. Skvělá práce! „Get ready for what's comin'. More speed, more horsepower. More of everything.“ (25.10.2017)

• - Režisér Brian Fee se zmínil, že film je milostné vyznání k závodění a je inspirováno americkým Jihem, kde jsou všechna malá města na prašných cestách. (MessiM)

• - Tvorcovia sa nechali inšpirovať okruhom Daytona 500 z Floridy, kde sa snažili nasať jeho atmosféru. Získali množstvo užitočných informácií, trebárs štvornásobný šampión NASCAR Jeff Gordon im vysvetlil rozdiel medzi mladým a starším pretekárom. (krasomama)

• - Prvý film zo série Autá, ktorý nerežíroval John Lasseter. Réžie sa chopil nováčik Brian Fee, ktorý doposiaľ spolupracoval na tvorbe scenárov k filmom Cars 2 (2011), Wall-E (2008), či Ratatouille (2007). (LuiCJ)