Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Kushina

Nad hodnocením tohoto filmu jsem přemýšlel snad déle, než kolik samotný film trval. Tomuto skvostnému dílu lze bezpochyby vyčíst spoustu věcí, především co se historických nepřesností týče. Mohl bych začít samotným Janem Žižkou, o kterém je téměř s jistotu známo, že o své oko přišel již v raném věku, nikoli při bitvě, dále fakt, že Václav IV. působil ve filmu jako stařec, i když se Žižkou byli vrstevníci a touto dobou byl již Václav IV. téměř 20 let korunován králem. Dále samotná postava Kateřiny, která vlastně neexistovala a samotný Rožmberk byl tou dobou dlouho ženatý, atd, atd. Pak krom historických nepřesností a kiksů se na filmu během akčních scén dalo dost blbě soustředit, protože kamera lítala ze strany na stranu (na druhou stranu to o to víc vtáhlo do samotného souboje). TAK DOST - ZKRÁTKA NASRAT! Tyhle věci, co jsem napsat, tak jsou naprosto bezvýznamné mínus vzhledem k tomu, co ten film dal za plusy. Dokonalé až realisticky vyobrazené krutosti tehdejšího středověku, těžký život na vesnici, zabíjení zkrátka bylo ve středověku denním chlebem a Jákl dokázal samotnou krutost a zoufalství tehdejší doby zachytit naprosto bravurně. Co by to bylo za film bez romantiky, i mezi tím sekáním hlav a propichováním meči se zkrátka tyhle romantické a citové chvíle chodily víc, než dost. Když bych pokračoval dál, tak nádherná příroda, hudba, vysoce kvalitní herci světového kalibru, nádherná hudba - koncová znělka mě téměř rozbrečela a celkově ve mě celý konec filmy zanechal takový zvláštní pocit. Nevím jak ten pocit popsat, ale dalo by se říct, že něco mezi pochopením tehdejšího utrpení, láskou, hrdostí k českému národu, láskou k přírodě....Milovníci akčních a masakrálních scén si jistě taktéž přišli na své, protože krví, orgány a skutečně šílenou krutostí se ve filmu fakt nešetřilo. Říkejte si co chcete, ale Petr Jákl na rozdíl od Ghoula, který ve mě zanechal spíše negativní pocity, tak tenhle film utvořil sice k obrazu svému, ale lépe to snad pro diváka udělat nemohl. Na své si museli přijít milovníci více, než 3 žánrů. Kdyby tenhle film nebyl český, tak bych ho nejspíše hodnotil 4*, ale dejme si ruku na srdce. Česko našlo výborného režiséra a scénáristu, který na rozdíl od místních "žabařů" má KOULE na to vytvořit film, ve kterém hrají herci světového formátu a vytvořit něco, na co se kouká celý svět. Tenhle film má u mě ohromný, ale ohromný respekt a práce Jákla v tomto filmu si cením hrozně moc a děkuji mu a přeji hodně štěstí v dalších dílech, které se rozhodne vytvořit. A vy: škarohlídi, nepřejícní šmejdi a další hledači všeho negativního, dejte si facku! Jako Češi byste si někoho jako je Petr Jákl měli vážit, a ne mu házet klacky pod nohy. Peace! :-) Viděno v kině - 90% ()

Scaevola

Není to fér. Maje na mysli Vávru, dostal jsem variaci na Komando, a tím vyvanula veškerá divácká očekávání a nezbylo, než začít od nuly. Samozřejmě nemá smysl naříkat nad absencí národovectví a chatrným historickým základem včetně roubovaných odkazů na husitství; víc mne rozladila druhá polovina, která je natahovaným pobíháním po lese, jež se snaží zaujmout pouze stupňující se krvelačností. Ze všech postav má divák šanci ztotožnit se jen s lepou ženštinou, která jako jediná projde jakýmsi vývojem, zbytek se ztrácí v absurdně nepřehledné akci, jejíž nejdelší záběr má snad pouhou sekundu. Není fér naříkat nad zklamaným očekáváním českého velkofilmu, protože jde jen o propálenou šanci, ale na druhou stranu ani není fér pojmenovat historickou řezničinu jménem Žižkovým. ()

jirkahorn

To na co jsem sel, tak jsem taky dostal. A jako bonus opravdu dobre udelanou hudbu, ktera celkovy zazitek vylepsila. Nelituju penez za listek. Na to, ze je to rozpoctem srovnatelne s pomerne levnou Beckovou tvorbou ze zahranici, tak klobouk dolu, ze se Jakl dokazal vymanit z okovu zdejsich tvurcu a sel o krok dal. Hrozne bych si pral, aby se film aleson zaplatil a on mel sanci predvest zase neco dalsiho, jit zase o dalsi krok dal. ()

Modular

Jako lehký fanoušek této doby jsem se o filmu dozvěděl už dost dávno a velmi jsem se na něj těšil. Mělo se jednat o film z české produkce, s hollywoodskými herci a úžasnou českou přírodou. A co jsem nakonec dostal? No, tak trochu to co jsem očekával, ale ne perfektní. Abych to vysvětlil - neříkám, že se jedná o špatný snímek, to ani z daleka. Herecké obsazení je fenomenální, soundtrack velmi zdařilý, zobrazení české středověké éry přímo fantastické a historická přednost úctyhodná. Tak co mi na tom tedy vadí? Příběh je ze začátku docela zmatečný a zorientovat se v něm je nadmíru složité. Nakonec se chytnete, ale s většími znalostmi byste s tím asi neměli takový problém. A konec? Ten je sice dojemný, ale lehce klišé. Opět, ne že by to byl takový problém, ale oproti celému filmu, kde jsem s napětím sledoval plátno kina, jsem u finální scény u řeky byl dosti... Zklamán. Také je tu občas problém v orientaci v bojových scénách, protože někdy si budete říkat, kdo je vlastně ta dobrá strana. Proto tedy ubírám jednu hvězdičku. Tak jako tak bych film doporučil všem milovníkům středověké historie. ()

HolyKeeper

Proč všichni musí řešit, že film neodpovídá skutečnostem, že nevypadá na svůj rozpočet a podobně..? Každý se na tom vozí, ale já dostal to co jsem očekával. Co mě překvapilo, byla míra násilí a gore efektů, na můj vkus až zbytečně moc akce, ale aspoň se pořád něco dělo.. Výběr herců je za mě fantastický, dabing byl povedený, akce dobrá, ale mohla být líp dávkovaná. Příběh se celou dobu točil kolem únosu jisté Kateřiny, takže žádné zvraty, ani nic podobného. Jedná se spíše o zběsilou rubačku s dobrými efekty, super obsazením.. Nečekejte ani skvělý příběh, ani dokumentární film. ()

Peta.Skvaril

Když pominu historické nepřesnosti, když pominu všechny hluchý místa kde Jákl předpokládá, že divák je uplný idiot, když pominu absolutně nepřehledné bitvy, když pominu nudný děj tak mi toho na chválení moc nezbývá.. Hudba byla v pohodě, herci uhráli co dokázali ale prostě všechno ostatní, prostě ne ()

AnysekMel

Ale jo, dobrý... když se člověk pripraví na fikci. To finální vzplanutí lásky aka vrchol Stockholmskýho syndromu si mohli odpustit, ale třeba to potěší diváky psychology a psychiatry. ()

Paserak

Opět po letech na ČSFD se vzdávám hodnocení.  Film jsem viděl v kině ve verzi do 12ti let. Netušil jsem, že je ve dvou verzích. Moje chyba. Předem, prosím, naprostý obdiv a respekt celé rodině Jáklových. Bobříka odvahy jste ulovili! Už bych ani nespočítal kolikrát byli uvedeni v závěrečných titulcích. Tímto zdravím i p.Prof.Čechuru jakožto poradce historického. Měl jistě co dělat.... Film obsahuje množství klíšé....umazaní lidi středověku. Proč? Všude kam se vrtli byla sláma. Proč? Copak ve středověku byla furt mlha? Proč? Zato ve středověku žili tvrďáci co dostanu párkrát přes čelist tyčí a následně oblaží své nepřátele úsměvem Hollywoodským.  Film nehodnotím. Jsem rád, že vznikl. Pošlete jej do světa a uvidíme. Přeju mu štěstí! ()

david141474

Teď můžu s hrdostí říct slavnou hlášku z filmu Hobit: Šmakova dračí poušť: ,,Všichni kdo o mě pochybovali, styďte se!" V Hobitovi to bylo v množným čísle, ale tak co no. Film Jan Žižka je můj 20 film letos v kině a díky brněnskýmu MHD jsem přišel o 2 minuty později a nesmělo chybět zpoždění 20 minut. Prostě tohle na kulatiny chcete, díky moc DPMB, velmi si cením toho zpoždění. Ale díky zpoždění jsem to stihl jen tak tak, pro vysvětlení jsem tam vešel když už se zavírali dveře od sálu. Jak já vždycky říkám žádný kino kam jdu se neobejde bez potíží, vždy když jsem šel do kina tak se stal nějakej problém, prostě osud co na to říct jinýho? A teď se konečně vrhnu na recenzi. Film utekl hrozně rychle, připadal mi hrozně krátkej, ale tak co no. Brutalita o které se tolik mluvilo, že je jí tam hodně, tak já říkám nebylo jí tam tolik a to jsem šel na verzi od 15. Takže tyhle články o brutalitě, jsou jenom kecy a nic víc. Děj celkem ušel. Soundtrack skvělej. Herci dobrý, ale hlavně vyčnívá Jan Budař, který hrál odbojáře a zahrál ho skvěle. A souboje no comment, jediný celkem solidní byl v polovině filmu, kde byl kousek té brutality. A konec musím říct že byl skvělej a měl takový grády, že změnil můj pohled na ten film. A vztah mezi dvěmi hlavními postavami čili Žižky a Karolíny je celkem uvěřitelná a na konci pár lidí ze sálu brečelo právě kvůli konci. Můj finální názor na 20 film který jsem viděl v kině je 8/10, dal bych 7 ale konec stál za to. (Olympia - 17.9.2022) ()

Karbos

Myslím, že se tomuto ojedinělému filmovému úkazu, působící u nás jako zjevení, dostane v Česku uznání až časem. Očividně nějakou dobu potrvá, než si Češi uvědomí, jak velký film u nás vzniknul. Až zase zapadneme do naší filmové šedi přitroublých komedií, trapných romancí a nudných dramat. O to více bude Jáklův Žižka nabírat na popularitě. Vytknout se snad dá jen trochu prvoplánový pobíhání po lese, které působí jako by všichni byli v lesíku o velikosti Stromovky, jinak si nedokážu vysvětlit, jak se tam všichni dokázali tolikrát opakovaně potkat a snad ještě střih akčních scén, který byl trochu předimenzovaný. Chápu ještě tenhle chaos-střih v davových scénách ale pokud nám film vrcholí hlavním soubojem záporka s hrdinou, očekával bych trochu kompaktnější záběry. Jinak ovšem naprostá spokojenost, hudba, kamera, (několik opravdu silných scén), herecké výkony, to vše fungovalo skvělé. Děj mi na rozdíl od některých jiných tady, přišel naprosto srozumitelný. Očividně tu někdo nemá zkušenosti s dílama od Davida Lynche. V reálu je to za mě na 4* ale když to na rajčeti může mít od zahraničního publika přes 70%, rozhodl jsem se tu naši typickou Čecháčkovskou malomyslnost trochu zamaskovat přidáním páté hvězdy, jako kompenzaci za ty, co dávají na truc odpad:) ()

DaNvYto

Je to škoda. Zasloužíme si důstojný historický velkofilm... Vojevůdce, který nebyl nikdy poražen... Pro mě film začal bohužel teprve až finální scénou... Nejslabším článkem snímku je scénář... Výprava žoldáků po lese, kdy postupně odpadávají... Nabízí se spojení s Vikingy (Banderas), či Králem Artušem... jenže tady se úplně nevcítíte do postav... je toho tak nějak moc a vlastně se nic pořádně ani nestihlo vysvětlit a ten děj utíká a utíká... z lesa do jeskyně, z jeskyně do lesa... semtam na hrad... Film má pár dobrých momentů, ale jak jsem napsal... jediná epická scéna, trvá pár vteřin a je tou poslední. ()

SamGee

Čo sa stane, keď českí filmári natočia vysokorozpočtovú snímku s hollywoodskými hviezdami a záživnou tématikou? Vznikne z toho koprodukčná historická dráma Ján Žiška, ktorá je venová historickej osobe českých dejín.    Príbeh sa začína v momente, keď Žiška (Ben Foster) má uniesť Katarínu (Sophie Lowe), snúbenicu šľachtica z Rosenbergu (Til Schweiger) a neter francúzskeho kráľa. Tento únos rozpúta reťazec udalostí, ktoré zmenia osud českého kráľovstva a samotného Žišku.   Počas deja sa odkrývajú dôvody únosu a  úmysly panovníkov, ale vyznievajú komplikovane. Režisér Petr Jákl zabudol na fakt, že film natočil aj pre obyčajných divákov, ktorí sa nevedia  orientovať v českej histórií. Po pritom režisér zlyháva v zobrazení témy boja za slobodu a ľudských emóciach. Jeho jedinou výhodou je autentické znázornenie stredovekého obdobia.  Ben Foster v titulnej úlohe podáva slúšny výkon stoického žoldniera a Sophie Lowe má uveriteľnú chémiu s Benom. Čo sa týka zvyšku vedľajších postáv, tí buď nestihnú zažiariť alebo pôsobia skôr do počtu.   Nesmiem zabudnúť na kvalitu technickej stránky. Kostýmy so zbraňami sú utrhnuté z danej doby, kamera ponúka pekné zábery na krajinu, hudba dodáva emócie a akčným scénam nechýba drsnosť i napätie. Pri akčných scénach však rušia rýchle strihy, ktoré diváka vytočia.    Novinka Ján Žiška ukazuje divákom dokonalý príklad – aby prilákala masy ľudí, nestačí mať iba pol miliardový rozpočet, ale aj fukčný ľudský element. Snaď sa z toho režisér poučí.     Príbeh: 5/10, Herci: 6/10, Akcia, hudba, kamera: 7/10, Výprava, scenérie: 8/10, Strih (pri akčných scénach): 3/10, Celkovo: 6/10. ()

Kucca

Jak začít ? Už asi 5 let jsem se nepřihlásil na svůj účet na CSFD, ale po přečtení recenzí tohoto filmu od místních rádoby expertů, kteří mají cit k filmu stejný jako dyslektik k diktátu z češtiny, jsem musel napsat i svůj názor. Jan Žižka (Medieval) byl film, který mě moc nelákal, ale zašel jsem na něj po doporučení kolegy. Když jsem před filmem koukal na recenze, tak se mi nechtělo ještě víc, nicméně jsem si opět potvrdil jak jsou zdejší paničtí experti trapní a kazí renomé filmům, které si normální člověk (né panický honimír, který píše recenze od mamky ze sklepa, kde má pokojíček) užije. Ve filmu mi samozřejmě chybělo ještě něco málo navíc, ale po vizuální stránce, hereckých výkonech, střih, hudba prostě kompletní směs všech ingrediencí hraje skvěle. Jediný kdo to nemůže rozdýchat, je typický mastný čecháček s plasťákem Bráníka v ruce. Někdy mi je opravdu hanba za to, že nejvíce společnými vlastnostmi, které nejsou Čechům rozhodně cizí jsou závist a pomluvy. Za mě 5*. Chtěl jsem dát 4*, ale chci tento film podpořit co nejvíce, protože dalších X-let tady nic tak kvalitního z české produkce nebude. A taky chci nasrat všechny zdejší kuřbuřty za jejich ubohé hodnocení. Pozdravujte mámu! ()

Desmond04

Pod vlivem poměrně negativních postřehů se kterými jsem se seznámil před projekcí, jsem od Žižky moc nečekal a poměrně kriticky jsem k němu přistupoval už od prvních minut. Nicméně nezbývá nic jiného než pochvalně pokývnout hlavou, že Petr Jákl natočil na české poměry opravdový masterpiece. Snímek má skvělé grády a především v první polovině dupe jak blázen. Souboje, atmosféra, vše jede jako hodinky. Je pravdou, že v druhé půlce dochází k lehkému zpomalení a tempo lehce uvadá. Nicméně stále nedokážu odhodit české brýle, které toho mnoho prominou. Vedle skvělých soubojů, které mě opravdu bavili a dobře budované atmosféry, mě naprosto uhranul hudební podkres a zvukové efekty, které tomu všemu dodávali správný říz. Ben Foster navíc jako Jan Žižka, pro mě docela překvapivě, odvádí velmi dobrou práci, to samé se dá říci i o slizkém Zikmundovi nebo Torakovi. Paráda. Pane Jákle, dobrá práce! ()

Doggie773

Takhle to přesně dopadá když si český režisér hraje na to, že dokáže natočit historický alá Hollywoodský film. Hlavní postava Žižky byla absolutně nevýrazná a nezajímavá, nevím, jak se s ním pak má někdo ztotožnit, když nemá žádné charisma. To není chyba herce, ale scénáře, díky kterému děj nedával smysl a film byl vlastně o ničem. Střihy jsou ve filmu velmi zmatené a když by si divák odskočil na 20 minut od filmu, tak by mu nic důležitého neuběhlo. Celkem zklamání, ale naštěstí zhlédnuto v kině za 60,- tak to nebyla ani ztráta peněz :D ()

rigby

Čekal jsem trochu něco jiného, asi jako každý Čech. Ale byl jsem odbyt jednoduchým příběhem jako z čítanky a typickým americkým akčním zpracováním. Nebylo to špatné, natočené je to dobře. Ale nepřináší to vůbec nic, kromě dalších a dalších bitek v lesích. Ani jedna postava si nezískala moje sympatie, a naopak. Ale hlavně, není to vůbec české. Kdyby postavy měly jiná jména, vyznělo by to úplně stejně, tak snadno zaměnitelné jsou. ()

jungledmnc

No ty kravo prekvapeni! Tohle je prvni dobrej ceskej film v historii :). Akorat ty akcni sceny byly zmateny, hlavne kvuli kamere, ale jinak za me super. ()

Draconian

Na film jsem šel s tím, že neočekávám historicky přesný film...zvlášť když film pojednává o období Žižkova života, o kterém se tolik neví. Musím říci, že jsem se celé dvě hodiny bavil a Žižka se mi líbil. Jasně, dá se zde krásně vyčítat - jistá chaotičnost, ne vždy dobře nasnímané scény, místy podivný střih nebo to, že film vám mnoho věcí nevysvětlí a dobře neprodá motivaci vesničanů stát za Žižkou. Rovněž takové romantizování příběhu nebo postava Kateřiny, která zde hraje hru "kdo mě chytí příště?". Pozitiva však převyšují. Příběh je sice taková "pohádka",ale je zábavný a má kvalitu. Akční scény se mi také líbily (ale někdy jsou poměrně chaotické), hudba také fajná a chválím i výběr herců. Lokace krásné (ačkoliv se některé opravdu často opakují) a atmosféra, která má sílu. Líbila se mi špína, drsnost a kostýmy. Vůbec nelituji, že jsem šel do kina a dal bych velice pěkných 75% ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera