Případ pro malíře (TV film)

• Česko

Černé jako smola

(neoficiální název)

Krimi

Česko, 2016, 71 min

• Kimon

Policie má jasno a jakékoliv námitky svědka nejsou přípustné. A nic na tom nemění fakt, že spolu dlouhá léta vysedávají vedle sebe na rybách. To už mi došla trpělivost a odklidil jsem se od TV ke knize. Pokud by se takto chovala policie při vyšetřování trestného činu, určitě by nedosáhla žádného výsledku. Tvorba České televize stále nedosahuje dobré kvality, snad s výjimkou seriálu Případy 1. oddělení. Zde totiž psal scénář skutečný život, nikoliv dámy Prošková a Poslušná-Knitlová.(21.1.2016)

• mh.mail

40% - Pár povídek od paní Proškové s Horácem jsem přečetl, viděl jsem i pár jiných adaptací. Tady mi vadila až příliš hysterická konfrontace mezi Vašátkem a Horácem, když se jim motal do případu. Upřímně řečeno, trochu nelogická, když v chronologicky předchozím díle Případ pro rybáře Vašátko sám Horáce nutil do amatérského vyšetřování i přes jeho zjevnou nechuť. V tomto kontextu si neumím představit, jak bude jejich vztah gradovat v posledním díle trilogie, Příběhu pro lyžaře, neboť jsem viděl přechozí adaptaci z r. 1970 a tedy vím, kdo bude vrah. A moc se na to ani netěším. Co se detektivního případu samotného týká, jedná se o klasiku. Jenom mi nejde na rozum, že v dobách socialismu prošel paní autorce literární předlohy ten vrah, tedy konkrétně jeho povolání. Pokud tedy kromě časového posunu příběhu do dnešní doby nedošlo i k posunu v povolání vraha. Ale to by mi zase měnilo celý příběh, takže asi ne (tuto detektivku jsem jako knihu nečetl, takže originál neznám).(18.1.2016)

• LadyPupu

Knihu Černé jako smola vlastním = četla jsem. Na televizní zpracování jsem tedy byla zvědavá. Jak to zhodnotit... To, co v knize bylo zajímavé, napínavé, v závěru překvapivé, tady vyznělo tak nějak hystericky, nedodělaně. Shrnutí: Preiss hrál hezky, ale jinak mi to přišlo blbý jak hračky z Číny. Dialogy, scénář, herecké výkony některých zúčastněných... Pokud Případ pro rybáře dostal za 3, tohle je za dvě ampule Dolzinu.(17.1.2016)

Druhý díl ze série Případ pro ... je určitě o stupínek horší než Případ pro rybáře. Sice úmrtí je docela fingovaně zajímavé, ale pak se odehrává naprosto průměrné vyšetřování bez špetky nápadu. Ani atmosféru tento díl moc nemá. Nebýt překvapivého konce, bylo by to za hodně slabé hodnocení, ale tak to ujde. Jen co neujde, je naprosto sterilní hudba Emila Viklického. Vyrobeno v roce 2015.(24.1.2016)

• bratr_jezek

Slabší než Případ pro rybáře. Asi mi vadilo to hádání dvou rybářů, kamarádů, a sousedů od vody jenom proto, že si jeden (Preiss) jako policista myslí, že se v novém případě jedná o sebevraždu a druhý, bohémský umělec (Matásek) si myslí, že to bude vražda. Zakončení a "odhalení" pachatele bohužel nevyvolá požadovaný efekt typu "Hurá, už je odhalen", spíš rozpačité pokrčení ramen a čekání, zda pomyslná volná trilogie ukáže své lepší v Případu pro lyžaře.(21.1.2016)