Případ pro malíře (TV film)

• Česko

Černé jako smola

(neoficiální název)

Krimi

Česko, 2016, 71 min

• LadyPupu

Knihu Černé jako smola vlastním = četla jsem. Na televizní zpracování jsem tedy byla zvědavá. Jak to zhodnotit... To, co v knize bylo zajímavé, napínavé, v závěru překvapivé, tady vyznělo tak nějak hystericky, nedodělaně. Shrnutí: Preiss hrál hezky, ale jinak mi to přišlo blbý jak hračky z Číny. Dialogy, scénář, herecké výkony některých zúčastněných... Pokud Případ pro rybáře dostal za 3, tohle je za dvě ampule Dolzinu.(17.1.2016)

• p.a.douch

Tak tohle by bylo tak na padesát procent. Vzhledem k Viktoru Preissovi a Vandě Hybnerové bych dal možná 3 hvězdy. Ale vzhledem k tomu, že jsem už trochu nadhodnotil první díl, tentokrát dám jen hvězdy dvě. Jinak to není špatná detektivka, rozuzlení je velmi překvapivé. Bohužel David Matásek mě jako ústřední postava nezaujal. Tím nic neupírám na perfektním výkonu Vandy Hybnerové, která podle mě zastínila i Viktora Preisse. Velmi dobrý byl i Jaromír Dulava. Bareš odvedl standardní výkon. Režie byla taky tak trochu bezradná. Takže 50 %.(25.1.2016)

• fragre

Detektivky paní Proškové mám rád dlouhá léta, vybudoval jsem si tedy jakousi představu o hrdinech, a to je pro mne první zásadní mínus tohoto filmu. Roli usedlého stárnoucího racionálního a pivo pijícího Vašátka hraje elegantní V. Preiss, roli psychicky citlivého a na sociálním okraji žijícího introverta Horáce "hraje" nabouchaný Matásek. Geniálně špatná volba typů. A od toho se odvíjí vše ostatní, ale mě tady hlavně chybí to napětí, které našinec možná podvědomě cítil v originále, totiž že spolu (někdy proti sobě) řešili kriminální případy člen policejního aparátu autoritativního státu a mírně undergroundový asociální (tedy ve smyslu - do budování socialistické společnosti se nehrnoucí) a neúspěšný umělec. Typy, které by v běžné detektivce stály proti sobě. ---- Pro literární předlohu je tato TV adaptace medvědí službou.(18.1.2016)

Knižní předlouhu jsem nečetl, ale jak čtu komentáře zasvěcených, je to pro mě jen dobře. Případ mě zaujal svou zápletkou, pěkně zašmodrchaným dějem, a i když se posléze v podstatě jednalo o "jen co si vzpomenu, bude hotovo", pohodová atmosféra a příjemni herci v hlavních rolích mě bavili. Závěr byl tedy na poklidné vyšetřování trochu moc rádoby dramatický, ale proč už ne. Ve srovnání se současnou televizní tvorbou je pro mě tato série detektivek celkem zajímavým rozptýlením a těším se na hory.(18.1.2016)

• Lupes

Druhé setkání "vyšetřovatelů" Matáska a Preisse dopadlo o trochu lépe. Sice se občas přehrávají emoce (nešvar slovanského herectví, zkuste vzpomenout na slavnou Stanislavského školu), rovněž vrah je tentokrát poněkud méně uvěřitelný (tragický herecký výkon i nešťastný scénář / a asi i předloha). Co se ovšem vyvedlo je přece jen jistá známka napětí, určité mystérium kolem modu operandi a opět perfektně vybrané lokace.(20.1.2016)