Případ pro malíře (TV film)

• Česko

Černé jako smola

(neoficiální název)

Krimi

Česko, 2016, 71 min

• LadyPupu

Knihu Černé jako smola vlastním = četla jsem. Na televizní zpracování jsem tedy byla zvědavá. Jak to zhodnotit... To, co v knize bylo zajímavé, napínavé, v závěru překvapivé, tady vyznělo tak nějak hystericky, nedodělaně. Shrnutí: Preiss hrál hezky, ale jinak mi to přišlo blbý jak hračky z Číny. Dialogy, scénář, herecké výkony některých zúčastněných... Pokud Případ pro rybáře dostal za 3, tohle je za dvě ampule Dolzinu.(17.1.2016)

• Lupes

Druhé setkání "vyšetřovatelů" Matáska a Preisse dopadlo o trochu lépe. Sice se občas přehrávají emoce (nešvar slovanského herectví, zkuste vzpomenout na slavnou Stanislavského školu), rovněž vrah je tentokrát poněkud méně uvěřitelný (tragický herecký výkon i nešťastný scénář / a asi i předloha). Co se ovšem vyvedlo je přece jen jistá známka napětí, určité mystérium kolem modu operandi a opět perfektně vybrané lokace.(20.1.2016)

Asi jsem ve výhodě, že neznám knižní předlohu, protože tak, jak jsou detektivky natočeny, mě baví. Z Viktora Preisse vyjadřuje tak neskutečná lidská pohoda a smír, že bych se mu, být vrahem, asi hned přiznala. S Matáskem tvoří zajímavou a řekla bych i harmonickou dvojici. Detektivka je klidná, neuspěchaná, nabízí více variant vyšetřování (nejsem moc fanouškem Colomba, kde vrah je první, co divák pozná). Konkrétně v tomto díle pro mě bylo odhalení vraha skutečným překvapením. K tomu dobrý výběr herců v ostatních rolích, nerušívá hudba, pěkné záběry, žádné dech beroucí masakry. Oddychovka, pohoda.(16.2.2016)

• carl.oesch

Madam Bělohradská asi zodpovídá mimo jiné za výběr herců a tak pitomou dvojici, jakou je věčný hysterik Preiss (možná dobrý na divadle, nevím, nejsem příznivcem, ale ve filmu nikdy) a zastydlý Kendy (který nezahrál kromě Básníků a to jenom prvních dvou tří dílů nikdy nic a je jedním z těch, kterým chybí nejen schopnosti, ale i charisma) nemohl vybrat nikdo alespoň přiměřeně normální (soudný). Jenže přehlídka tydýtů pokračuje a tam kde se snese Stryková nebo Dulava, pokud jsou sami a mají co hrát a kolem jsou jiní herci, jsou zde zkoncentrování snad všichni nesmírně nesympatičtí herci snad s výjimkou Vandy Hybnerové. No a když se k tomu přidá rádobyvyšpekulovaná zápletka další madam, v tomto případě Proškové, vznikne zákonitě další sračka Made in Chrám a tvrz české kultury. Prostě odpad, co jiného. A nezachrání to ani ty tradičně pěkné pohledy na Prahu a na krajinu. Ani v tomhle to třeba na Stracha nemá ani náhodou......mám hodně rád detektivky a to hlavně ve filmové podobě, ale tohle už mně vytáčí neskutečně. A třeba perly typu Komisaře Montalbana dává ČT kolem půlnoci stejně jako historického Nicolase Flocha a stížnosti a nářky diváků, trpělivě píšícíh do ČT jsou k ničemu.(25.1.2016)

Knižní předlouhu jsem nečetl, ale jak čtu komentáře zasvěcených, je to pro mě jen dobře. Případ mě zaujal svou zápletkou, pěkně zašmodrchaným dějem, a i když se posléze v podstatě jednalo o "jen co si vzpomenu, bude hotovo", pohodová atmosféra a příjemni herci v hlavních rolích mě bavili. Závěr byl tedy na poklidné vyšetřování trochu moc rádoby dramatický, ale proč už ne. Ve srovnání se současnou televizní tvorbou je pro mě tato série detektivek celkem zajímavým rozptýlením a těším se na hory.(18.1.2016)