Případ pro malíře (TV film)

• Česko

Černé jako smola

(neoficiální název)

Krimi

Česko, 2016, 71 min

• bratr_jezek

Slabší než Případ pro rybáře. Asi mi vadilo to hádání dvou rybářů, kamarádů, a sousedů od vody jenom proto, že si jeden (Preiss) jako policista myslí, že se v novém případě jedná o sebevraždu a druhý, bohémský umělec (Matásek) si myslí, že to bude vražda. Zakončení a "odhalení" pachatele bohužel nevyvolá požadovaný efekt typu "Hurá, už je odhalen", spíš rozpačité pokrčení ramen a čekání, zda pomyslná volná trilogie ukáže své lepší v Případu pro lyžaře.(21.1.2016)

• fragre

Detektivky paní Proškové mám rád dlouhá léta, vybudoval jsem si tedy jakousi představu o hrdinech, a to je pro mne první zásadní mínus tohoto filmu. Roli usedlého stárnoucího racionálního a pivo pijícího Vašátka hraje elegantní V. Preiss, roli psychicky citlivého a na sociálním okraji žijícího introverta Horáce "hraje" nabouchaný Matásek. Geniálně špatná volba typů. A od toho se odvíjí vše ostatní, ale mě tady hlavně chybí to napětí, které našinec možná podvědomě cítil v originále, totiž že spolu (někdy proti sobě) řešili kriminální případy člen policejního aparátu autoritativního státu a mírně undergroundový asociální (tedy ve smyslu - do budování socialistické společnosti se nehrnoucí) a neúspěšný umělec. Typy, které by v běžné detektivce stály proti sobě. ---- Pro literární předlohu je tato TV adaptace medvědí službou.(18.1.2016)

Asi jsem ve výhodě, že neznám knižní předlohu, protože tak, jak jsou detektivky natočeny, mě baví. Z Viktora Preisse vyjadřuje tak neskutečná lidská pohoda a smír, že bych se mu, být vrahem, asi hned přiznala. S Matáskem tvoří zajímavou a řekla bych i harmonickou dvojici. Detektivka je klidná, neuspěchaná, nabízí více variant vyšetřování (nejsem moc fanouškem Colomba, kde vrah je první, co divák pozná). Konkrétně v tomto díle pro mě bylo odhalení vraha skutečným překvapením. K tomu dobrý výběr herců v ostatních rolích, nerušívá hudba, pěkné záběry, žádné dech beroucí masakry. Oddychovka, pohoda.(16.2.2016)

Ke kladům tohoto televizního filmu bych uvedl dobrý scénář a příjemné, poklidné tempo vyprávění, které není dnes moc časté. Slabinou celé série je ne zrovna šťastně zvolená dvojice hereckých představitelů postav Vašátka a Horáce. Preiss i Matásek jsou výborní herci, ale tento pokus jít proti typu nevyšel. Mezi oběma navíc nefunguje chemie, kterou by bylo lze očekávat u dlouholetých přátel. Zaujala mne Vanda Hybnerová v roli neurotické a žárlivé (zřejmě) lesby, zbytek hereckých výkonů byl méně výrazný.(13.1.2019)

Knižní předlouhu jsem nečetl, ale jak čtu komentáře zasvěcených, je to pro mě jen dobře. Případ mě zaujal svou zápletkou, pěkně zašmodrchaným dějem, a i když se posléze v podstatě jednalo o "jen co si vzpomenu, bude hotovo", pohodová atmosféra a příjemni herci v hlavních rolích mě bavili. Závěr byl tedy na poklidné vyšetřování trochu moc rádoby dramatický, ale proč už ne. Ve srovnání se současnou televizní tvorbou je pro mě tato série detektivek celkem zajímavým rozptýlením a těším se na hory.(18.1.2016)