Dáma ve zlatém

• Velká Británie Woman in Gold (více)

Dáma ve zlatém vypráví pozoruhodný skutečný příběh ženy, která se rozhodla dosáhnout spravedlnosti a za každou cenu bojovat o dědictví, které její rodině právem náleželo. Šedesát let poté, co byla za druhé světové války nucena utéct z milované Vídně, se Maria Altmannová (Helen Mirren) rozhodne získat zpět rodinný majetek, který jí byl zabaven nacisty. Patří k němu i umělecká díla nevyčíslitelné hodnoty, mezi jinými i slavný portrét Adele Bloch-Bauerové I. od Gustava Klimta, který se stal národním pokladem. Za svého právního zástupce si vybere ne velmi zkušeného, ale o to odvážnějšího, mladého muže Randyho Schönberga (Ryan Reynolds). Spolu se pustí do zdlouhavého a náročného soudního sporu s rakouskou vládou a Nejvyšším soudem USA, který se nakonec stane jedním z nejznámějších restitučních sporů v historii. (Forum Film CZ)

silvusaak

Sum sem sup do minulosti. Ja true story neznala takze sem si okousala vsechny nehty :D tezko rict jestli nudou (obcas se to mdle tahlo) nebo napetim, ale drzela sem vsechny pesti at teticka dostane obrazek zpatky. Mistr Reynolds bud absolutne neumi hrat nebo vysinuteho pravnika zahral uplne bezchybne, porad jsem se nerozhodla, ale zbastila jsem mu to. Katie Holmes nemastna neslana - zklamala. Uchvatny pribeh a adekvatni ztvarneni. ()

esmoke

Film na motivy skutečných osudů Marie Altmannové, která žije v Los Angeles a rozhodne se od Rakouska vysoudit slavný obraz Gustava Klimta. Právní kolotoče se prolínají se vzpomínkami na obsazení Vídně nacisty. Pokud znáte současné umístění obrazu, bude na film nahlížet trochu jinak... (2D dabing) Rozpočet: $ 11 miliónů, Tržby: $ 61,619 miliónů. ()

bonovox

Vydarený snímok, ktorý kvalitne spája dve obdobia života hlavnej hrdinky vo výbornom podaní nestárnucej Helen Mirren. Filmy o zverstvách holokaustu nikdy neomrzia a majú čo povedať aj dnešnej generácii. ()

monalisa69

Veľmi sa mi páčia obrazy rakúskeho maliara Gustáva Klimta, myslela som si, že viem o nich veľa, ale priznám sa, takto detailne históriu jedného z nich sa dozvedám až z tohoto vynikajúceho filmu. Uchvátil ma nielen svojim hereckým obsadením, ale hlavne strhujúcim dejom. Do poslednej sekundy som neverila tomu, že sa Rakúsko dobrovoľne/nasilu vzdá svojho najdrahšieho a najvystavovanejšieho obrazu na zámku Belvedere vo Viedni. Ale som nakoniec rada, že v tomto prípade zvíťazila spravodlivosť. Aj keď úprimne povedané, obraz sa do New Yorkskej galérie vôbec nehodí. Jednoznačne odporúčam všetkým milovníkom umenia-secesie. ()

Kozlowski8

Maria Altmannová je rakouská židovka, která jako mladá dívka uprchla před nacisty do Ameriky. Nyní, po 60 letech, se vrací do Vídně a spolu s mladým právníkem se snaží získat zpět majetek, který byl její rodině nacisty ukraden...Nevadilo mi prolínání minulosti a současnosti, s čímž mívám často problém, vcelku se mi líbili i herci a hudba, avšak nedokázal jsem se do děje dostat. Jeden z mnoha filmů, na které asi rychle zapomenu. 60%. ()

notozjano

Takové nemastné neslané vyprávění ještě k tomu ve dvou příběhových líniich, z nichž diváka nestrhne ani jedna, jak by se vzhledem k hodnocení dalo očekávat. Což o to, herecké výkony jsou samozřejmě na úrovni a příběh je to silný, ale nějak se mi nechce věřit, že by to takhle proběhlo i ve skutečnosti. Chybí tomu více dravosti, klidně mohlo být i méně té minulosti a klást větší důraz právě na soudní proces a byla by to větší pecka. ()

Tomas_PO

Skutočný príbeh o nie zrovna najpríjemnejšej židovskej emigrantke, ktorej sa počas vojny podarilo ujsť z Viedne do LA, dedičke slávneho obrazu od Gustava Klimta. Stvárnenie od Helen Mirren je už tradične dokonalé, no Ryan Reynolds charizmu akosi postráda. Síce v tomto filme hral rolu neskúseného právnika, no charizma by bola tak či tak. Téma nacistických zločinov plných rabovania európskeho umenia je nesmierne zaujímavá, ako aj následné pokusy, úspešné či neúspešné, o ich reštitúcie. Rovnako to, ako sa k týmto procesom postavili samotné štáty. A Rakúsko v tomto zjavne zlyhalo. Mne osobne trochu prekážal nesympatický prejav hlavnej hrdinky, čo bránilo vytvoreniu sympatií, ako aj príliš priamočiare poukazovanie na okázalý (hoc plný kultúry) spôsob života predvojnovej židovskej komunity. Nie kvôli predsudkom, no skôr kvôli úbohým nacionalistým náladám dneška. ()

Ace.A.T.L.

Zajímavý počin o hledání pravdy a doáhání se spravedlnosti. Helen Mirren je mašina filmu a to má tenhle film štěstí. Je zajímavý spojení historie a nový doby, kdy se v obě doby sejdou u jednoho tématu. Za mě 3* a DOPORUČUJU ()

PTuranyi

Výborne natočená osobná dráma dedičky Klimtovho obrazu a jej snahy získať ho späť. Produkcia výborne skĺbila súčasnosť reprezentovanú súdnym procesom s spomienkami na minulosť, vďaka ktorej sme svedkami nacistického správania v Rakúsku po jeho anšluse. Citlivo tak zobrazuje smutnú históriu holokaustu na osude rodiny Marie Altmannovej. Prekvapivo hviezdne obsadenie dáva filmu trocha lesku a dvojica Helen Mirren a Ryan Reynolds predvádzajú, že svoju prácu ovládajú veľmi dobre. ()

kaliakra

Tak, ako si ma Frearsova Philomena získala šťavnatosťou, autentickými charaktermi a uveriteľným, zábavným dozrievaním hlavných postáv k múdremu nadhľadu, ma Curtisova Dáma v zlatom znechutila plytkými postavami, úbohým scenárom, prvoplánovým moralizovaním a zásadným prekrúcaním skutočnosti. ()

KikiNetka

Zdá se mi, že většina tady hodnotí spíše (a)morální hodnoty (kdo, s kým a za kolik) než samotné zpracování. Za mě velmi podařené!! ()

bigmatko

od tohto filmu som ocakaval len to ze mi vpylni dve hodiny casu ale nakoniec ma to milo prekvapilo. aj ked tema druhej svetovej vojny a uteku do ameriky je uz obohrata tak na toto sa dalo pozerat a rusivy tam nebol dokonca ani green lantern aj ked mu to v ulohe pravnika moc neslo a jeho obeta nebola moc presvedciva ()

Martin_L

Na Dámu ve zlatém jsem zašel do kina vlastně úplnou náhodou. "Židovská emigrantka žijící v Americe vede soudní spor o navrácení uměleckých děl" - podle popisu by to žádný trhák být neměl. Opak je pravdou. Skvělá Helen Mirrenová vás chytne za srdce a příběh vás dojme tak, až se tomu budete sami divit. Soudobá dějová linie je ve vhodných chvílích střídána vzpomínkami na předválečné Rakousko, ve kterých si užijeme i opravdové napětí. Hudba Hanse Zimmera je dokonalá, zamrzí jen velmi náznakové zasazení děje do druhé poloviny devadesátých let s mnoha současnými rekvizitami (naproti tomu iluze roku 1938 je dokonalá). Film vás přiměje přemýšlet nad tím, že i přes vysouzené desítky či stovky milionů jsou věci, které se restituovat nedají a to, co mnohé národy zkusily ve dvacátém století, je bude poznamenávat ještě hodně dlouho. Připomínání totality není nikdy dost a tento snímek to navíc dělá tak, že je to skutečný filmový požitek. ()

sir23

už keď som videl trailer vedel som že to bude zaujímavé a moja predtucha sa naplnila, film sa mi veľmi páčil, Helen Mirren exceluje aj Daniel Bruhl obaja velmi silni herci, dobre im sekunduje aj Ryan Reynolds. Mám slabosť pre filmy od BBC Films. troška som nepochopil to ako sa to tak rýchlo dostalo na najvyšší súd ale tak ok, hlavne že to dobre dopadlo :) ()

Michelle_S

Nosné téma, příběh zakládající se na skutečné události, skvělá hudba, herečka v hlavní roli podávající vynikající výkon - to by mi obvykle mělo stačit k nadšení, ale přesto to tentokrát nefunguje... Možná to bylo Reynoldsem, kterému jsem nevěřila ani větu, možná by to chtělo podat příběh trochu jinak (flashbacky mě bavily víc než příběh ze současnosti), ale jsem mírně zklamaná. Ještěže mužskou hereckou čest v tomto filmu zachraňoval Brühl:-))) Stručně řečeno, ani průser, ani perla kinematografie:-) ()

durkes

Výborná kultivovaná dráma o náprave krívd a spravodlivosti. Miestami dojemné, miestami vtipné, so skvelou Helen Mirren, ktorej celkom úspešne sekunduje Ryan Reynolds. Jedniným rušivým momentom bola pre mňa Katia Holmes, nejak sa mi tam vôbec nehodila. Zasa som novší o poznatky o tomto úžasnom Klimtovom obraze a o atmosfére z Viedne počas druhej svetovej vojny. Fajn. Ešte ponúkam zaujímavý článok o rodine Marie Altmannovej : http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2012/8/klimtovske-vyroci-s-ceskou-stopou/ ()

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl