The Last of Us

• USA The Last of Us
USA, (2023–2025), 16 h 7 min (Minutáž: 43–80 min)

Bella Ramsey, Pedro Pascal, Gabriel Luna, Merle Dandridge, Jeffrey Pierce, Nico Parker, Murray Bartlett, Con O'Neill, Anna Torv, Troy Baker, Storm Reid (více)

Série(2) / Epizody(18)

Dvacet let po zániku moderní civilizace je otrlý přeživší Joel najat, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie z nebezpečné karanténní zóny. Oba se musí vydat na cestu napříč Spojenými státy a spoléhat jeden na druhého, aby přežili. (HBO Max)

Recenze uživatele boss123 k tomuto seriálu (10)

The Last of Us (2023)

Už je to pár dní, čo som mal možnosť zhliadnuť kompletnú prvú sériu seriálu The Last of Us. Ako som už spomínal aj v predchádzajúcich recenziách na jednotlivé epizódy tak som ako fanúšik nie len seriálu, ale aj samotnej videohernej predlohy viac než spokojný. Nebudem, ale všetko len chváliť. Nájde sa pár kazov a chybičiek, s ktorými som nebol spokojný. V celkovom hodnotení ich musím spomenúť. Začnem, teda tým, čo mi vadilo najviac, a to je bohužiaľ nedostatok stretov s nakazenými a vlastne aj nedostatkom akcie. Tá samozrejme je prítomná len je to v omnoho menšej miere, ako by som si prial. Nevadilo by mi to až tak, keby to zároveň nezasahovalo aj do môjho celkového pocitu toho, že si ústredné duo Joel a Ellie vlastne neprešli až takým peklom behom svojho putovania, ako tomu bolo práve v predlohe. O to viac ma mrzí samotný nedostatok nakazených hlavne, preto, že sú spracovaný fantasticky a každý stret s nimi je napätý do prasknutia. To by bolo asi tak ku nedostatkom všetko. Klady určite prevažujú. Fantastické sú už spomínané kostýmy predovšetkým u nakazených sa tvorcovia veľmi vyhrali a originálu sa perfektne priblížili. Vizuálne efekty sú rovnako tak skvelé. Takmer až nerozpoznatelné od skutočnosti. Je to hlavne vďaka správnej kombinácií praktických a vizuálnych efektov. Ďalším pre mňa pre celkový výsledok a úspech celého seriálu ešte dôležitejším plusom sú herecké výkony.Od Joela cez Ellie, Marlene až po ďalšie dôležité vedľajšie postavy sú všetci veľkí hereckí profesionáli. Najmä medzi ústredným duom je tá správna chémia a navzájom sa krásne dopĺňajú. Veľmi dobre sa pozerá na ich postupne sa rozvíjajúci vzťah. Navyše herecký predstaviteľ Davida z ôsmej epizódy podal až čertovsky  dobrý výkon a svoju rolu zvládol bravúrne. Pedro Pascal má tiež niekoľko fantastických hereckých momentov. Bella Ramsey samozrejme rovnako tak. Kritika, ktorá bola na ňu smerovaná ešte pred premiérou seriálu sa vyparila napokon úplne do prázdna. Veľmi sa mi tiež páčilo, ako sa podarilo tvorcom rozšíriť jednotlivé pasáže z hry a dodať im potrebnú hĺbku. A s jednotlivými charaktermi sa im to podarilo taktiež. Hudba sa svojím znením presne priblížila originálu aj keď v niektorých momentoch mohla byť výraznejšia. Pri iných, ale úplne splnila svoj účel a výborne dopĺňala obraz. Nájde sa pár epizód, ktoré mi nesadli úplne podľa mojich predstáv a ani ma až tak neohúrili iné ma naopak až prekvapili tým, ako kvalitne a s citom sú spracované. The Last of Us je presným príkladom toho, že, keď sa do filmového spracovania pustí ten istý pripadne podobný tým ktorý vytvoril aj predlohu a ku celému svetu má vytvorený vzťah tak to môže dopadnúť veľmi dobre. A ja som rád, že pri tomto seriálovom spracovaní to klaplo tak, ako malo. Výsledok je aj napriek pár zakopnutiam skvelý a ja som spokojný. A predovšetkým som rád za to, že som spokojný ako fanúšik. A myslím, že nie som úplne sám. Craig Mazin a aj Neil Druckmann to napokon zvládli. Myslím, že ich režisérska vízia ide pre celú prvú sériu dobrým smerom a dúfam, že v takomto rozpoložení budú tvorcovia aj pri ďalšej sérií. Hodnotím, teda piatimi hviezdami a percentuálne 90 percent. () (méně) (více)

Když se ztratíš v temnotě (2023) (S01E01)

Musím začať tým, že som veľký fanúšik hier The Last of Us. Hral som prvý aj druhý diel a oba považujem za jedny z najlepších hier v tomto odvetví. Hlavne, preto som bol veľmi zvedavý, ako sa tvorcovia popasujú s úlohou preniesť túto videohru do sveta seriálu. Craig Mazin sa predviedol už pri skvelom seriály Chernobyl a zveriť mu na starosť úvodnú epizódu bola podľa mňa parádna voľba. Na všetko navyše dohliada Neil Druckmann a jeho prítomnosť je poznať v každej scéne. Po technickej stránke je vidieť, že HBO siahlo hlboko do kapsy a prostredie aj samotný nakazený sú spracovaný bravúrne. Myslím, že sa im to tentokrát veľmi vyplatilo vzhľadom na to koľko ľudí už videlo prvú epizódu. Seriál sa verne drží originálu a veľmi pekne ho rozširuje a prehlbuje hĺbku jednotlivých scén aj z hry, ktoré som už vopred poznal. Myslím práve, že pre tých, ktorí ešte nemali tú česť hrať hry bude zážitok ešte silnejší. Prvá pol hodina je samozrejme najsilnejšia a každou minútou v nej sa stupňuje napätie. Musím povedať, že sa máme na, čo tešiť v ďalších častiach a ja som zatiaľ veľmi spokojný. Úvod sa vydaril. Jediným menším negatívom, ktoré mám je osobne zobrazenie Joelovej dcéry Sarah. Nejde ani tak o to, že herečka, ktorá ju stvárnila je dosť odlišná, ale jednoducho je oproti postave, ktorá je vyobrazená v hre až príliš vyspelá a staršia. Čo trochu uberá vyvrcholeniu prvej časti epizódy, ktorá sa odohráva ešte predtým čo svet ovládla  epidémia. Hlavne kvôli tomuto faktu bola táto scéna emocionálne menej silná ako v hre. Aspoň na mňa to tak pôsobilo. Stále, ale je celý úvod natočený precízne s dôrazom na detaily a nejeden fanúšik si spomenie na úvod videohry. Pedro Pascal, ako Joel je veľmi presný a všetky emócie sa mu podľa mňa podarilo predať na jednotku. Bella Ramsey ako Ellie zatiaľ pomerne dobrá. Uvidíme čo bude s jej herectvom ďalej keďže Ellie čaká ešte veľa silných emócií a scén behom prvej série. Ale zatiaľ som celkom spokojný uvidíme, ako to bude ďalej. To by bolo ku úvodnej epizóde asi všetko, čo som mal na srdci. Zatiaľ je to 5z5 a aj percentuálne okolo 90 percent pričom si, ale myslím, že sa dočkáme ešte silnejších epizód. Už teraz sa teším na ďalšiu. ()

Nakažení (2023) (S01E02)

Druhá epizóda je rovnako výborná, ako bola aj prvá. Dokonca sa nebojím povedať, že ešte lepšia. Príbeh samotný sa začína pomaličky rozbiehať, a tak isto aj vzťahy medzi jednotlivými postavami. Čo musím hneď na začiatok veľmi pochváliť a uznanlivo zatlieskať sú vizuálne efekty atmosféra, a to, ako sa tvorcovia vyhrali s vyobrazením samotných nakazených, ktoré je hádam ešte lepšie ako vo videohre samotnej. Začnem, ale po jednom. Vizuálne vyobrazenie celého sveta zničeného veľkou katastrofou v podobe vírusu cordyceps je brilantné. Autorom sa krásne podarilo prepojiť počítačové efekty a tie praktické. Musím povedať, že som až nepoznal rozdiel. Atmosféra je hustá a hlavne v závere poriadne prituhne. Prvý stret s takzvanými clickermi je veľmi silný. Celá táto pasáž je strašidelnejšia ako niektoré hororové snímky. Navyše je to všetko krásne nasnímané. Mal som možnosť zhliadnuť v 4k rozlíšení a bola to paráda. Zo samotných nakazených a clickerov predovšetkým ide od prvých scén strach. Budia veľký rešpekt. Maskéri sa naozaj predviedli. Navyše sú to všetko komparzisti a herci v kostýmoch. O to väčšie im patrí moje uznanie. Som rád, že druhá epizóda pokračovala v kvalite nastavenou úvodným dielom a verím, že sa to zopakuje aj pri ďalších dieloch. Tvorcovia sú na dobrej ceste a ja im držím palce. Dávam päť z piatich a 90 percent. ()

Long Long Time (2023) (S01E03)

Tretia epizóda s názvom Long Long Time nového seriálu z dielne HBO je výrazne iná ako prvé dve. Tvorcovia sa tentoraz viac odklonili od predlohy a priniesli nám niečo úplne odlišné. A poviem úprimne dosť nečakané. Narozdiel od druhej epizódy je tu výrazne menej akcie. Príbeh sa zameriava predovšetkým na dve vedľajšie postavy Billa a Franka. Joel a Ellie sú prvé krát preradený na vedľajšiu koľaj. Dej samotný sa odvíja úplne inak, ako prebiehal vo videohre. Nemôžem povedať, že by som tento odklon len kritizoval. Samotná epizóda je plná viacerých pomerne silných emocionálnych momentov. Tvorcovia vedia, ako pritlačiť na diváka a rovnako tak to zvládajú aj využiť. Technicky je to stále krásne natočené, ozvučenie je výborné a aj hudba sa s obrazom samotným pekne dopĺňa. Čo by som, ale skritizoval je stopáž. Tempo nie je práve najrýchlejšie, a tak som mal miestami pocit, že sa celá táto časť vlečie. Navyše aj keď som už spomínal, že sa nájde dostatok emocionálnych momentov a, aj keď sú silné tak so mnou nedokázali až tak otriasť, ako som dúfal. Hlavný problém vidím vtom, že aj keď je samotná epizóda dosť dlhá tak napriek tomu je čas strávený s Billom a Frankom až príliš krátky, aby som si ku obom dokázal vytvoriť nejaký silný vzťah a dostatočne s nimi všetky ich útrapy života dokázal naplno prežívať. Musím, ale pochváliť herecké výkony všetkých zúčastnených Ellie sa každou epizódou viac podobá na svoj originálny predobraz. Pedro Pascal je, ako Joel tradičné skvelý a obaja hlavní účastníci zvládli predať emócie svojich postáv a ich herectvo je veľmi presné. Takže nie som úplne nespokojný, ale rovnako tak nie som až tak nadšený, ako pri prvých dvoch častiach. Príbeh celej epizódy je vo svojej podstate veľmi dobrý, ale stále sa nedokážem zbaviť pocitu, že podľa môjho názoru bolo zbytočné venovať tejto odbočke od hlavnej dejovej kostry takmer celú epizódu. Dávam, teda štyri z piatich a 80 percent. ()

Drž mě za ruku (2023) (S01E04)

Štvrtá epizóda seriálu Last of Us sa oproti minulej vernejšie drží svojej hernej predlohy. Samozrejme nájde sa pár zmien a do deja sa pridá nová postava, ktorú som nemal česť spoznať vo videohre. Kathleen, ktorú stvárnila herečka Melanie Lynskey mi, ale zatiaľ dva krát k srdcu neprirástla. Uvidíme, ako sa jej príbeh vyvinie v ďalšej epizóde. Čo sa týka Joela a Ellie tak sa tvorcovia v tejto epizóde opäť zameriavajú predovšetkým na nich. Niekoľko scén je takmer až identických s predlohou, a to ja osobne len kvitujem. Napriek tomu mi prišlo, že sa aj táto epizóda mierne vlečie a už mi pomaly začína chýbať, aj nejaká akcia s nakazenými alebo, aj s ľuďmi. Je tu síce nejaký stret s niekoľkými členmi skupiny, ktorú vedie práve spomínaná Kathleen, ale bohužiaľ mi to prišlo trochu slabé. Scéna samotná je dobre natočená bohužiaľ, ale veľmi krátka. Aspoň, teda pre mňa. Čo osobne musím po drobnej kritike oceniť je vzťah Joela a Ellie, ktorý sa každou epizódou vyvíja a rozvíja. Už v originály to bola silná stránka príbehu a som rád, že aj v seriáli je to rovnako tak. Záverečná scéna sľubuje v ďalšej časti veľké veci a som veľmi zvedavý, ako sa stým tvorcovia vysporiadajú. Každopádne sa určite teším. Hodnotím 4 z piatich a 80 percent. ()

Vydržet a přežít (2023) (S01E05)

Piata epizóda Vydržať a prežiť zo seriálu The Last of Us je jedným slovom bomba. Už zo záverečných minút minulej epizódy som približne vedel, čo ma asi približne čaká a som rád, že autori zachovali najdôležitejšie  príbehové momenty z hernej predlohy aj v tomto seriály. Mierne zmeny deja mi vôbec nevadili. Naopak pôsobili ako príjemné spestrenie a mne, ako fanúšikovi tým vlastne aj spríjemnili príbeh novými momentmi. Do deja sa dostávajú dve nové postavy, a to Henry a Sam. Obidvaja sa rovnako tak objavili aj v originály. Interakcia medzi nimi je veľmi uveriteľná a ich bratský vzťah je od prvých momentov krásny. Navyše sa tvorcom podľa môjho názoru podarilo natočiť jednu z najlepších a najviac napínavých akčných scén, čo som mal možnosť doteraz v seriálovej tvorbe vidieť. Vizuálne efekty sú fantastické. Je vidieť, že tvorcovia si opäť dali na zobrazení nakazených záležať. Kostýmy sú rovnako tak skvelé a od samotných vizuálnych efektov takmer až nerozoznateľné. Udalosti posledných minút sú rovnako devastujúce, ako aj vo videohre a budú mať v ďalších epizódach na ústrednú dvojicu veľký dopad. Napätie posledných minút sa stupňuje až, teda vyvrcholí v záver, ktorý málokto bude čakať a myslím, že nejedného nového diváka tieto udalosti dosť šokujú. Musím povedať je to zatiaľ najlepšia epizóda. Som rád, že som sa po dlhšej dobe dočkal znova poriadnej akcie a s veľkými očakávaniami sa teším na ďalšiu epizódu. Tentoraz jasných 5z5 a 95 percent. Som úplne spokojný. ()

Rodina (2023) (S01E06)

Šiesta časť seriálu The Last of Us ponúka viacero silných scén. Som, ale prekvapený, že mnoho ich je oproti hernej predlohe nových, ale zároveň do príbehu skvelo zapadajú. Najviac ma prekvapil Pedro Pascal a jeho vynikajúci herecký výkon. Predovšetkým jeho monológ je fantastický a nebojím sa prehlásiť, že sa jedná o jednu z najlepších sekvencií v celom seriály doteraz. A rovnako tak aj nasledujúce scény sú veľmi silné. Dialóg Ellie a Joela, keď sa navzájom porozprávajú o svojom vzťahu a nahlas vyslovia všetky svoje obavy a pochybnosti, ktoré dovtedy držali zamknuté vo svojich myšlienkach je tak isto ako aj v hre samotnej emocionálne silný. A zároveň aj výborne zahraný a scenáristicky napísaný. Bella Ramsey sa tiež  herecky predviedla a pravdepodobne odviedla zatiaľ svoj najlepší výkon. Škoda len, že sa autori nerozhodli pridať aj pár akčných scén, ktoré by si niektoré časti príbehu podľa mňa určite zaslúžili. Záverečná sekvencia je dobrá, ale bohužiaľ po akčnej stránke dosť krátka. Čo je zatiaľ moja najväčšia výtka  k seriálu samotnému. Šiesta časť, teda určite nesklamala. Ponúkla niekoľko veľmi dobre vygradovaných scén a ukázala opäť viac aj zo vzťahu Joela a jeho brata a ešte viac prehĺbila vzťah Ellie a Joela. Za mňa je to päť hviezd z piatich a 90 percent. ()

Napospas (2023) (S01E07)

Siedma epizóda Napospas adaptuje DLC k videohre The Last of Us. Ako veľký fanúšik hry môžem povedať, že sa tvorcovia veľmi verne držali svojej predlohy. Opäť, ale vystrihli podstatnú časť akcie, čo mi nie len v tejto epizóde, ale aj v celom seriály už začína pomerne vadiť. Aj, keď samozrejme dokážem pochopiť prečo tomu tak je. Táto časť sa zaoberá predovšetkým Ellie a ukazuje nám aj viac s jej života. Rovnako tak sme mali možnosť spoznať jej najlepšiu kamarátku Riley. Čo ma trošku trápilo je, že sa celá časť dosť vliekla. V hre pôsobili všetky spoločné scény Ellie a Riley o dosť lepšie. Hlavne, preto, že nám autori dali možnosť za obe postavy hrať. Najviac by som vyzdvihol samotný záver, ktorý je podobne ako aj v originály celkom tvrdý. Taktiež kvitujem, že tvorcovia opäť celý príbeh Ellie obohatili o ďalšie nové scény a situácie, ktoré som predtým nemal možnosť poznať. Na záver len dodám, že sa celá epizóda radí v mojom osobnom hodnotení medzi tie slabšie. Stále je to, ale dobré, a tak, ako aj ostatné som si ju užil. Štyri hviezdy a 80 percent. ()

V časech nouze (2023) (S01E08)

V poradí už ôsma epizóda pokračuje opäť v hlavnom príbehu, ktorému sa predchádzajúca epizóda až tak nevenovala. Tvorcovia stále idú celkom pekne podľa svojej predlohy. Na pár miestach dej ešte viac rozvíjajú a prehlbujú. Tak isto viac do hĺbky skúmajú charaktery, ktoré vo videohre neboli až tak rozvinuté. Napríklad postava Davida. Toho bravúrne stvárnil herec Scott Shepherd. Musím povedať, že som veľmi rád za to, že práve táto postava bola predstavená do väčšej hĺbky. Z Davida behom celej epizódy ide nepríjemný mráz po chrbte a v samotnom závere je z neho takmer až číre zlo. Záver je emocionálne silný. Až zdrvujúci. Oproti hre je v pár maličkostiach zmenený, ale napriek tomu rovnako silný a autori vďaka nemu zvládnu predať veľmi nepríjemné pocity. Tie som cítil po skončení epizódy. A myslím, že určite nie som sám. Najmä je, ale mojou povinnosťou pochváliť jednotlivé herecké výkony. Veľmi musím zdôrazniť aj skvelý herecký výkon aký Bella Ramsey v úlohe Ellie predviedla. Ona, a to, ako dokáže svoje herectvo predať je tou najsilnejšou zložkou tejto časti. Pred seriálom samotným som neveril, že sa tak stane, ale musím povedať, že jej kasting bola skvelá voľba a vydaril sa na jednotku s hviezdičkou. Jediným menším negatívom je za mňa v dôležitých momentoch nevýrazný hudobný podmaz. Prekvapuje ma to o to viac, že pod soundtrackom je podpísaný autor hudby, ktorý zložil soundtrack aj pre videohernú predlohu. Neplatí to o celom seriály. V tejto epizóde som jednoducho mal taký pocit. Predposledná epizóda je, teda za mnou. Podarila sa je skvelá a myslím, že patrí medzi najlepšie v celom seriály. Finále je blízko a už teraz sa veľmi teším, ako ho Neil Druckmann a celý filmový štáb zvládnu. Tejto epizóde dávam päť hviezd. Percentuálne 90 percent. ()

Hledej světlo (2023) (S01E09)

Tak už mám zhliadnutú aj deviatu epizódu seriálu The Last of Us, ktorá je zároveň, aj poslednou. Musím povedať, že som spokojný. Ako s epizódou tak aj s celým seriálom. Ale ku seriálu samotnému sa ešte dostanem v recenzií seriálu ako celku, ktorú  plánujem. Deviata časť má najkratšiu stopáž. Napriek tomu sa toho v nej udeje pomerne dosť. Aj, keď nejaký stret s nakazenými by v závere tejto sezóny vôbec nebol na škodu. Príbehu by len prospel. Je to škoda. Úvod je veľmi silný. Je úderný a dokázal so mnou celkom zamávať. Jednotlivé scény sú v niektorých chvíľach takmer jedna ku jednej s originálom. To musím, ako fanúšik určite pochváliť. Samozrejme sa objaví niekoľkokrát nových informácií, o ktorých som predtým nevedel. Záver je prakticky rovnaký ako v hre. Má veľký dopad a pre nových divákov môže byť aj prekvapivý. Konečne sa naplno prejavil aj hudobný skladateľ Gustavo Santaolalla. Jeho hudba povyšuje úroveň celej epizódy a krásne doplňuje obraz. Technická stránka je skvelá. Tak ako v celom seriály. Poslednej epizóde dávam päť hviezd z piatich a viac sa rozpíšem v recenzií celej série. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

30.12.2023

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (více)