Jedna noc, jedno město, jeden dům, jeden opravář a několik set ohrožených životů. Film Hlupák je příběhem Dmitrije Nikitina, typického obyvatele zapadlého ruského města. Jednoho večera je místo hlavního inženýra povolán k nahlášené závadě v panelovém domě. Dmitrij si uvědomí, že nejde jen o pár prasklých trubek, nýbrž i o celou budovu která v dezolátním stavu sotva stojí na pevné půdě. Ve chvíli, kdy si zjistí, že podle propočtů budova nevydrží stát více jak jeden den, už jde o každou minutu a odhodlaně se rozhodne víc než 800 lidí zachránit. Dmitrij se celou noc snaží najít pomoc i u těch nejvýše postavených, ale čím dál tím víc mu začíná docházet, že věci se nedějí tak, jak by měly. A že pro takového hlupáka není na světě místo a pochopení. (Ulmos)

solisoli

Výborný ruský režisér opäť zaťal do živého. Aj keď v Rusku takýchto išpiratívnych scenárov je ako šafranu, je trochu aj odvážne ich použiť a niekomu pomôcť otvárať oči. Hlavne sovietskemu pospolitému ľudu, čo by prospelo viac takýchto projektov aj našim postkomunistom, pretože prasa ich dostatočne neoslovilo. Veľmi vierohodne a pravdivo stvárnené postavy deja ponúkajú hlboký zážitok, možno trochu viac nadnesenom prostredí, ale mimo Moskvy alebo Petrohradu, to môže byť aj tak. Ono to furt tam tak funguje. Ukázať niečo naleštené a to ostatné je už pre cudzinu, len tabu. ()

rigby

Těžký příběh s dlouhými scénami dává tušit, že samotný závěr nebude rovněž jednoduchý a jednoznačný. Boj s větrnými mlýny v ruských zimních kulisách podpořených studenou sterilitou panelové výstavby. Jednání jednotlivých postav, které nehodlají vystoupit z davu, je příkladně ukázáno. Beznaděj, nemožnost změnit svět. A krutá odplata pro toho, kdo se postaví proti všem se svou malou pravdou. ()

Saxos

Jeden z nejzajímavějších ruských neválečných filmů, které jsem viděl. Socialistický realizmus stále trvá. O Rusku to platí dvakrát tolik. Tam tahle tvrdá realita stále je a ještě hodně dlouho bude. Horší je, že nejenom tam. Škoda, že to byl nízkorozpočtový film. Film byl věnovaný památce ruského režiséra a scénáristy Alexey Balabanova /1959-2013/. A stejně spadnul. ()

NucLe4r

Moje první ruské drama, které jsem kdy viděl a jsem uchvácen! Ta atmosféra! To snad ani není možné, jak jsem celou dobu seděl u monitoru a cítíl jsem se jako kdybych byl nějaký kamarád Dima a vše prožíval s ním. 820 "bezcenných" životů v sázce, prohnilá politika, tlak rodiny, čas je jeden velký nepřítel a Дми́трий je na vše sám. To se prostě nedá odpoutat od obrazovky. Možná konec mi přišel přehnaný, ale tím to hodnocení nemění. Fakt síla, jen doporučuji!!! Po delší době jsem opět znechucen politikou a to během dvou dnů. Včera kvůli filmu "The Big Short" a dnes kvůli "Hlupákovi" ... ()

kolly13

Sonda do bezútěšného života o až nezdravé poctivosti, s heslem "Kdo nekrade, okrádá svou rodinu". Vše dovedeno do vítězné odplaty těch, kterým chcete pomoci. Škoda sklouznutí do sociální agitky. ()

Franki69

Rozhodně doporučuju!! Sociální drama jako řemen. A že je z Ruska? No a? Je výborný! Stojí to a padá s herci a režisér měl s castingem šťastnou ruku. Pro čechy o to zajímavější, že hlavní postava je dost podobná mladému Krausovi. O co tedy jde? V malém městečku, připomínajícím třeba dělnický Havířov kdesi v evropské části Ruska zjistí mladý instalatér, studující stavebnictví, že jedna ze zalidněných devítipatrových budov v chudinském ghettu může spadnout. Třeba hned, začíná se drolit a rozpadat, s téměř tisícovkou chudých rusů uvnitř. Chce to někomu říct, ale není komu. Peníze na opravy a údržbu si dávno rozkradli „načalnici“. Brali všichni, včetně starostky, šéfa policie i šéfa stavebního úřadu. I jeho rodina je proti němu. Už o životě něco ví a i jeho nejbližší mu dokola říkají, že pokud začne dělat rozruch, s rodinou to špatně dopadne. Pro každého je zkrátka „durak“. Hlupák, který nechápe, že má přestat trvat na nějakých zásadách a pomoci bližním a raději se, ve vlastním zájmu, zapojit do systému službiček, protislužbiček a úplatků, jinak bude za potížistu a blbce. Je to syrové, bezútěšné a mrazivé. Je to vynikající film. Dávám 80%. ()

Sergii

Jedná se o to nejlepší, co může ruská kinematografie nabídnout. A hollywood se může zahrabat (ve všech těch penězích). ()

D503

Hnusné šedé město, jednorozměrné postavy a brutálně přímočarý příběh. Symbolismus rozpadajícího se paneláku celou dobu nenápadně stojí na druhé koleji a necpe se prvoplánově do ksichtu. Přitom však neustále dokresluje gradující beznadějnost všeho co se ve filmu odehrává. Pro mě však byla vrcholem jednozáběrová exkurze nočními ulicemi za doprovodu kapely Кинo. Když už nic jiného, tak minimálně tahle sekvence stojí za vidění. ()

Jurcekk

Keby to amíci urobili, takúto agitku, prvoplánovú, akademickú, pre žiakov základných škôl, pozrite deti ako vyzerá dobro a zlo... To by sa tu iné hodnotenia objavili... Nerafinované, naskrze priemerná filmárčina.... Šak nehovorím, dom bol výborný, aj niektoré postavy v ňom, ale tí tínedžri... Aha šak akí feťáci...hulia... A tí dvaja zastrelení. To ako fakt . A čo telá, niekam ich zahrabú či čo? Toto nie je dobrý film ani náhodou. Nie, že by Leviatan bol... Najväčší prínos, že som na dvojkára menom Carnifex narazil a ten má fakt dobrú stránku... ()

BesnaSrnka

Tragický stret pragmatizmu a idealizmu. Jedinou mojou výčitkou je, že Durak svojim vyznením nakoniec podporuje marazmus v ktorom sa naša spoločnosť nachádza. Som presvedčený, že je možné dať ľuďom skutočnú nádej bez toho, aby sme ich ťahali za nos. Zúfalo potrebujeme viac takýchto hlupákov a menej vychcaných kuriev. ()

jauahaoas

Ruská realita, klasika. Dacani zůstanou dacany. Pokud by starostkou nebyla bodrá žena, dříve určitě členka strany, tak by to dopadlo možná ještě rychleji a tvrději. Potěmkinovy vesnice už zde byly dříve. Takový byl celý komunistický hospodářský přístup a v Rusku to pokračovalo dál. Chlast, mlácení ženských, zima jako v Rusku a zneužívání pravomoci veřejné matrjošky a dalších matrjošanů. ()

VashCZ

Škoda té přehnané teatrálnosti. Na druhou stranu to je to na čem film staví. Bez jakýchkoliv drahých efektů je to o něčem. ()

Awer

Jednoduchý, ale úderný námět. Vyhnutí se přílišné stereotypizaci a akčnosti. Precizně vyvedený obraz ruského životabrodu, tak kontrastující s americkými pohádkami o vzorovém hrdinovi. Za mě jen škoda finále. "No a pak ho za to ještě skopou a vodejdou zpátky..." Nevím, jestli je to sázka na vizuální dojem, nebo prosté odbytí, ale rázem úplně chybí trpělivost a celistvost a v člověku sice dvojnásob hrkne, ale film jako celek tím zlevní.. ()

megacik

Jeden z najlepších filmov, aký som tento rok videl. Atmosféra je tak napínavá, že nie je možné sa odtrhnúť od sledovania filmu, a to tiež preto, lebo film Vás núti zamyslieť sa, ako by ste sa zachovali u niektorých postáv, keby ste mali riešiť ich neriešiteľný problém. Na mieste hlavného hrdinu by som sa skôr či neskôr priklonil k vlastnej rodine, ako k záchrane neznámych skrachovancov. Škoda však toho záveru, dokázal by som si tam predstaviť alternatívny koniec. Názov filmu(hlavne v slovenčine) zvolený trochu nešťastne(anglický názov filmu ešte ako-tak), možno preto ho videlo tak málo ľudí. 90% ()

Konev

Všechny komentáře mají pravdu, dějová myšlenka originální, ale ten konec?! Kdyby ten barák spadl, tak bych dal o jednu hvězdu víc, ale bez té závěrečné satisfakce je to pouze originální myšlenka. Škoda. P.S. Alexeje Balabanova neznám. ()

kecal

Dokument o tom jak to ještě stále v současném SSSR funguje a fungovat bude, škoda jen že byl závěr filmově upraven, drasticky to celému dílu uškodilo. Ještě 30 minut před koncem sem to viděl na jasných pět. Takhle se musím přemlouvat na čtyři. Škoda. ale i tak 100% doporučuji. Hlavně ruským vlezprdelkům. ()

goauld

Dobrý film vypovídajíc o postsovětské společnosti. Chápu, že korupce - zlodějny - já na bráchu apod. jsou nedílnou součástí každé země... ale taktéž zůstává "drsnou skutečností", že čím více je stát prohnilý, tím více se -nelidsky- chovají státní úředníci a zastupitelé měst. Problém je, pokud se najde "dobrák", který poukáže na vážný problém, který zůčastnění nechtějí vedět..... joooo to pak je "průser".... Bohužel i pro toho "duraka", protože na nezvratnou skutečnost upozornil a není mu daný problém lhostejný. Ale jaxe řiká - pro dobortu :-) ... a nevěřícím nepomáhat bo si pomoc nezaslouží.... :-) škoda je, že film nebyl dokonce - že ten barák nespadl ;-) ....asi by to bylo mooooc nákladný a režisor asi neměl dostatečně velký budget. Takto vlastně divák nevěděl, zda opravdu daná tragédie bylo otázkou jednoho dne nebo jak..... ()

obewankenobe

Hnus velebnosti. Jen se o tom povídalo a ONO je to skutečností. Holt žijeme v takové době a jinak to asi ani u nás nebude jiné. Chce si mi blejt... ()