Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Novou Anglii zasáhla 18. února 1952 rozsáhlá bouře, označovaná též místními jako nor'easter. Města na východním pobřeží byla bičována vlnami a bouře ničila vše, co jí přišlo do cesty, včetně lodi SS Pendleton, ropného tankeru třídy T2, mířící do Bostonu. Ta byla doslova roztržena vedví a ve svém rychle se potápějícím trupu uvěznila více než 30 námořníků. Zástupce hlavního strojníka Ray Sybert (Casey Affleck) si jakožto nejvýše postavený lodní důstojník na palubě záhy uvědomuje, že je jen na něm, aby se ujal velení nad vystrašenou posádkou, a přiměl ji k tomu aby její členové zapomněli na své neshory a společnými silami udrželi loď na hladině během jedné z nejhorších bouří, jaké kdy východní pobřeží USA zasáhly. Zatímco se bouře blíží k základně americké pobřežní stráže v Chathamu v Massachusetts, nařizuje velící důstojník Daniel Cluff (Eric Bana) odvážnou operaci ve snaze ztroskotanou posádku zachránit. Navzdory obrovským potížím se čtyři muži pod vedením kapitána Bernieho Webbera (Chris Pine) vydávají na moře ve dřevěném člunu se špatným motorem a mizivými, pokud vůbec nějakými možnostmi navigace, aby společně čelili mrazivému počasí, dvacetimetrovým vlnám a vichru o síle hurikánu. (Falcon)

West

Mělo se to jmenovat "Do posledního vzdechu" , protože jsem si musel dát v půlce sirky do očí, a na konci se profackovat, abych si stačil dojít na záchod, než se dostanu do hlubokého kómatu. Naprosto fádní a tuctový příběh, bez napětí, drama, nebo silnějšího momentu. Herci hrajou jak kdyby je někdo probral po dvoudenní nonstop párty , a vzbudil vojenskou trubkou. Hlavně nesympatický Casey Affleck, který nahazoval mimiku stylem, že si na hajzlu zapomněl utřít prdel, a teď to musí rozchodit, načež se tvářit před všemi jako kdyby nic.. Efekty houpací loďky ve studiu, a zeleného plátna nemůže být žádným očím nijak příjemné, a tím méně realistické (dá se to natočit lépe). Konec už spíše pro smích, než pláč.. ()

waska

S takovým hereckým obsazením se dalo vymáčknout o hodně víc. Ale atmosféru to mělo, škoda jen, že hlavní hrdina je trochu herecké prkno. ()

Jicr777

Natočeno pečlivě podle skutečné události. Na malý záchranářský člun pro 12 lidí se statečné čtyřčlenné posádce povedlo zachránit 32 lidí z ropného tankeru SS Pendleton. V noci, kdy se havárie udála dosahovaly vlny v oceánu výšky až 18 metrů. Tanker se ve skutečnosti potopil kvůli trojité trhlině v trupu, kterou utrpěl již rok před tím. Trhlina nebyla řádně opravena a přesto plavidlo prošlo měsíc před havárií inspekcí. Mě osobně film zaujal a splnil očekávání - dalo by se na něj pohlížet skoro jako na dokument a tuto roli plní perfektně. ()

Acrobat

Nuž, ak to aj bolo takto, tak vďaka za tento Boží zázrak a tí štyria nech spočinú v rukách Pánových. No to, ako tento Boží zázrak natočil Disney, je stokou dramaturgického umenia a kŕč gýčovitých na mieru šitých romantických, dobrodružných a vyplakávacích scén. Skrátka a dobre, dospelí ľudia s akou takou charizmou plávajú v Petersenovej Búrke, tu je to otrasný cukrík Pine, ktorý by nemohol veliť ani kačičkovej lodi vo vani. Scény s jeho milou, totálne nezmyselnou ženou sú tak gýčové a zbytočné, že nič horšie na poli romantiky tu od Pearl Harbour nebolo. Otrasne čistý digitál, kde nikto nie je umazaný je formálne vhodný pre Disneyovské deti a jediný, kto si zaslúži moje sympatie bol Casey. Nemám nič proti záchrane a reálnym pár vetám starých námorníkov. Ale spôsob, akým natočil Disney a Gillespie tento paškvil, je hrubé pošpinenie pamiatky tak záchranárov ako aj zachránených. A horšiu ženu aby jeden hľadal... Cesty Pánove sú nevyspytateľné. (videné 10.11.2019, JOJ) ()

Lavinia

Slušně řemeslně odvedená práce, bez zbytečného rozjímání nad každou sněhovou vločkou či kapkou vody. Obsah: v bouřích troskotají u pobřeží USA lodě, nejraději velké tankery, co pak mile vypustí svůj náklad - ropu - do moře (trochu mě dojalo, že tak činí hezkých pár desítek let, pak se není co divit, jak to na zeměkouli vypadá). Přitom se sluší zachraňovat námořníky, ať už na to máme prostředky či fištrón, což tedy je v příběhu nedostatkový materiál, zato hrdinů je přehršel. Hrdinové zachránci se tedy vypraví v kocábce pro hrdiny námořníky bojující o život, pochopitelně je zachrání, dokáží se nepotopit a jsou vyznamenáni, což nám chvála bohu už nikdo neukazuje. Rušivým prvkem je love story mezi hlavním hrdinou a protivnou předčasně (asi tak o 40 let) emancipovanou krávou s rudou pusou a vyjeveným pohledem. Celkem mě to potěšilo jako klidné dílko. Nebo jsem už tak vynervovaná z oscarových a artových krávovin, že se mi líbí cokoli. ()

DavidWebb

The Finest Hours je ako mnoho iných dnešných filmov oslavou vizuálnych efektov a zeleného plátna. Lenže v tejto "hlušine" CGI samotný príbeh o prežití námorníkov na lodi zlomenej vo dvoje počas masívnej morskej búrky zaniká, stáva sa akoby nepodstatným. Moc emócií to vo mne nevzbudilo, do posádky jednej či druhej sa nevcítite. Mimochodom, Casey Affleck podal asi najslabší herecký výkon svojho života. ()

sigin21

Klasická Disney šablona pro celou rodinu, takže musíme být svědky neskutečně tupých scén a rozhovorů, které by snad nevedli ani autisti v pomocné škole. Moc tomu nepomáhá ani extrémně nesympatické hlavní trio. Nicméně, když dojde na akci tak je poměrně fajn a plus za Grahama McTavishe v menší roli. ()

TommyDiamond

Rozhodně nevím co se dělo v dvaapadesatým někde u nějakýho potřeží v usa. Ale vím, že tolik nevkusných, náhodných a nereálných situací se rozhodně ani na moři a ani na pevnině stát nemohlo. Ono plout s polovinou potápějícího se tankeru na rozbouřeném moři je opravdové dobrodružství vhodné pouze do hollywoodských kin. Už jen čekám kdy budou bojingy lítat bez křídel a ponorky budou mít na přídi otevřeno terasu...... Drama to ale vážně bylo solidní, tolik charismatických fešáků v nesnázích a tolik krásných dam smáčejících na pobřeží kapesníky, no to vážně není nic pro slabé povahy. Jediné co mě celou dobu uklidňovalo, že kejsy přesně věděl co s tou půllodí dělat. Konečný happyend byl průhledný jak skleněná tabule, takže celkově zklamání a dobrodružství na které za pár týdnů pro svoji všednost a tuctovost zapomenu...... ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Z hovna uplácaná babovka, kde hodinu plují, pak jakože "zachraňují", potom půl hodiny zpátky a paralelně do toho fňuká ženská. ()

Miagy

Také nemastné, neslané, tmavé, ukecané, žiadna poriadna akcia, aj Titanic mal v sebe viac zimomravých momentov... ()

hazdrova

Preboha, ten vzťah medzi hlavnými protagonistami bol spravený otrasne. Žiaden cit som necítila, skôr mi tá jeho žena liezla na nervy. Príbeh celkom zaujímavý, Casey a Chris to vedú a posúvajú dej ďalej, ale u mňa nestačí na to, aby som tento film niekomu odporučila, alebo mu nebodaj dala viac ako tri hviezdy. 3* ()

BFG2000

Jedna z těch lepších adaptací skutečného příběhu. Krásně podává postavy a vyobrazuje nám jejich charaktery. Chris Pine ve velmi nezvyklé úloze a oproti jeho předchozím rolím obrat o 180° zvládl na výbornou. Ve své postavě je velmi přesvědčivý. Avšak vše si pro sebe krade charmismatický Affleck, který je přesně tím člověkem, kterého chcete na potápějící se lodi mít. Efekty přesvědčivé a bouře včetně vlnobití strašidelná. Moc se mně líbilo také ono dobové podání, které působí velmi uvěřitelně a přesně. Hudba příjemná, atmosférická. Nemám v zásadě, co bych vytknul. Není to zbytečně přepálené, dramatické, jako bývá zvykem u podobných filmů. A závěrečné titulky jsou perfektní třešničkou na dortu. ()

papadoce

Lodiarske dobrodružstvo, ktoré ale svojou kvalitou zaostáva za konkurenčnými snímkami s podobnými námetmi. A to aj napriek tomu, že Pine, Affleck, Bana, či Foster su vlastne docela hviezdnym osadenstvom. Ja chápem, že všetko sa to točí pred zeleným plátnom, ale niektoré scény boli naozaj okaté a nevydarené. Teda nie scény, ale zábery. Inak plaviť sa s polovicou lode môže byť celkom slušná frajerina. Ak sa to stalo naozaj, potom klobúk dole, ale divák potrebuje viac ako len digitálne nakreslenú vlnu a drama výraz na tvári Chrisa Pinea. Ani ostatní herci ale nešli zrovna bomby, to by sa dalo pripísať možno slabšej réžii, že áno. Na druhej strane, nebolo to ani vyložene špatné, len také nejaké slabšie akoby bez emócií či čo. Zastavím to tak na zdravom priemere s poznámkou, že to už nepotrebujem pozerať znova. 60%. ()

PetrC.

Film začíná hodně těžkopádně: jak vypravěčsky, tak i technicky. Retro statické snímání účinně brzdí filmový spád. Dojem se mění, když začne líčení boje člověka s nelítostným živlem. Stále hodně pomalé a rozvláčné vyprávění se náhle stane poutavým a dramatickým. A co víc, celé to dohromady zpětně tak nějak … docela funguje. Takže proč ne. Z herců mi nejvíc utkvěli Casey Affleck a Ben Foster ve výrazných vedlejších úlohách. Hudební doprovod je solidní, ale vůbec ničím nepřekvapil. Celkově Gillespie odřídil film na jistotu. 69 % [Název filmu, převzatý z knižní předlohy, ve mně okamžitě evokoval Churchillův projev „This was their finest hour.“ Myslím, že je to docela pěkná paralela.] ** ČSFD předpremiéra Liberec ** ()

Vykuk

Pár fakt dobrých záběrů a momentů, ale jinak strašně zbytečný a nudný film s nevyužitým potenciálem a jalovými herci. ()