Obr Dobr

The BFG

Roald Dahl's The BFG

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA / Indie, 2016, 117 min

Příjemné, nádherně natočené vizuální pohlazení, ve kterém není po filmařské stránce nic špatně, ale celé to plyne tak nenuceně, volně a soustředěně, že budou všichni hledat jenom negativa. Magická atmosféra, odzbrojující kamera a prostředí, neodolatelně charismatický Mark Rylance.... Spielberg umí vytvářet rodinné příběhy kolem dětských hrdinů tak poutavě jako nikdo jiný.(29.1.2017)

• snob

Kniha Roalda Dahla byla cynická, krutá, vtipná a společensky kritická. Jak to tak bývalo v jeho zvyku. Spielberg z jeho příběhu a charakteristické chmurnosti pro děti udělal strašnou šmíru plnou mydlinek a pentliček a děsivě poplatných vtípečků. Zkrátka tradiční hollywoodské vykostění myšlenky a nadnesení pouze formy. No to jako kde to, do prdele, jsme. Film na velmi volné motivy knihy Roalda Dahla.(10.2.2018)

Je škoda, že tvorba spisovatele Roalda Dahla není v našich končinách příliš známá - anebo minimálně dostatečně doceněná.Myslím hlavně okouzlující moderní pohádky. V jeho hlavě se zrodil Willy Wonka z továrny na čokoládu, právě on je autorem Jakuba a obří broskve nebo Fantastického pana Lišáka. A je také tvůrcem obřího světa v Obru Dobrovi. Scénář si sice s Dahlovým příběhem docela zahrál, ale naštěstí se režie chopil Spielberg, kterej dokázal scény oscilující na hranici vtipu a trapnosti po chvíli lavírování překlopil na správnou stranu. Týká se to hlavně zapojení anglické královny do děje a "prdící scény" při slavnostní snídani, která mohla k dětinskému nevkusu sklouznout velmi snadno. Jeho zásluhou je film točený v kanadském Vancouveru retro Londýnem, atmosférou sirotčinců a zablácených nočních ulic britskou esencí natolik natolik prodchnuté, že sami Britové by to možná ani stejně dobře nedokázali. A taky do role smutného a dobráckého obra, dojímavé i živé zároveň, obsadil svýho oblíbenýho Marka Rylence. Společně s animátory stvořili postavu, která se ze všeho nejvíc podobá nějakému hodnému dědečkovi. Stačilo mi to vidět jednou, ale bylo to moc příjemný setkání s dětskou imaginací Roalda Dahla.(17.3.2018)

Je mi to až líto, že tak hezké pohádce, která mě přikovala do sedadla nakonec nedávám plné hodnocení. První polovina filmu mě naprosto okouzlila a tak citlivý film pro všechny věkové kategorie jsem vážně dlouho neviděl. Ten svět a to zpracování je pěkně udělané a na Spielbergovi je vidět, že když už něco natočí, dělá to vážně s láskou k filmovému řemeslu. Bohužel druhá část filmu, kdy dojde k uskutečněnému plánu už přeci jen trochu nudila a ten konec mi obecně nesedí. Plně nevyužitý potenciál. 85%(25.11.2016)

• InJo

Jeden z nejhorších Spielbergových filmů, ne-li vůbec nejhorší. Nevadí mi, že je to jednoduchá pohádka pro děti (tou je v podstatě i E.T. a ten se právem stal filmovou legendou a kasovním trhákem), vadí mi, že je to nesmyslně dlouhé (zkrátit to o třetinu a mohlo to být úplně v pohodě), rozvleklé, příběhově děsně řídké (první hodinu se nestane skoro nic vyloženě zábavného nebo působivého) a většinu času docela nudné. Vždycky mě nakrkne, když elitní filmaři (Spielberg, Williams, Kaminski, Kahn) mrhají svými talenty na látky, které nemají moc co nabídnout. Ten film má srdce (nebo tak alespoň působí), ale zoufale mu chybí spielbergovský šmrnc a jeho cit pro precizní gradaci jednotlivých scén. Zanedlouho si z toho budu pamatovat asi jen dvě scény, přičemž v jedné se hodně prdí (ale kupodivu je to natočené vkusně a hlavně opravdu vtipně - ostatní zdejší "humory" totiž bohužel zrovna dvakrát nefungují) a ta druhá trvá asi jen minutu, přestože mohla trvat klidně 5-10x déle a vůbec by to nebylo ku škodě (spíš naopak)... 50 % ___ Stevene, za dva roky od tebe očekávám prvotřídní reparát v podobě adaptace futuristicko-nostalgické sci-fi Ready Player One (kterou snad do té doby stihnu dočíst ;)).(1.9.2016)