Citizenfour: Občan Snowden

• Česko Citizenfour (festivalový název) (více)

Bývalý analytik NSA Edward Snowden popisuje, jak americká bezpečnostní agentura masově shromažďuje data o soukromé elektronické komunikaci stovek miliónů lidí. Americký film režisérky Laury Poitrasové získal Oscara za nejlepší dokument. (Česká televize)

Mr.Baboon

Je neskutečný, jak se tady k tomu řada "odborníků" staví. Většině je to jedno; budou čekat a bavit se; hodnotit, jestli Snowden zvládne jako hlavní hrdina utáhnout celý dokument...? WTF? Lidi, fakt jste tak tupí a omezení? ()

XXXXXXXX

Vzhledem k tomu, že to natáčel skutečný Edward Snowden, by snad většina informací mohla být relativně pravdivá. Povšimněte si také, že dokument byl točen primárně v Německu, USA je až na druhém místě. Už by mě jenom zaujímalo, jakpak asi dopadne ta ve finále zmiňovaná kauza... Taky zaujal jeden z vládnich právníku na začátku právního procesu, jehož interpretaci jsem, přes to kvantum právní terminulogie a vyhýbání odpovědět na rovinu, naprosto nepochopil. ()

DaweForeman

Tohle je velice těžké nějakým způsobem hodnotit, protože z jedné strany je to hodnocení natočeného dokumentu jako takového a z druhé strany velice vážný obsah. Ona první stránka není zrovna nějak moc dobrá, kdy je to výslovně vidět, že je to spíše natočeno tak, aby to předalo za každou cenu onu sdělení, takže čistě diváckou poutavost si můžeme zde odpustit. U druhé stránky se jedná o "teorii", kdy nepoužívám schválně žádný přísudek, protože si to každý musí dodat sám. Je to natočené podle skutečných událostí, ale netroufám si říct, kde leží pravda. Každopádně ono téma je to, co vyzdvihá tento dokument na vyšší úroveň. ()

subic

Obsahově hodně zajímavé, filmařsky ale docela bída. Být naživo u probíhající historické události je z novinářského pohledu zřejmě terno, ale tak jaksi divně to podat, proč? A kde je k tomu nějaký závěr? ()

marek29

:'-( ještě silnější, než dramaticky zpracovaný novější dokumentární film Snowden. Je mi z toho fakt smutno. Pokud tomu, co tvrdí mám věřit, ztrácím jakoukoliv víru v autoritu a její dobromyslnost. Naopak pociťuju odpor k technologiím, které jsem měl vždycky tak rád a pocit bezmoci. Nejde od toho odejít jinak, než s myšlenkou na jedno: neřešit a mít v piči. Jinak bych se totiž musel nasrat nebo brečet.. ()

yatan

Za najvacsi uspech tohto dokumentu povazujem fakt, ze sa na par minut clovek prenesie do realneho sveta, bez iluzii a lacnej filmovej zabavy. Pri sledovani som si uvedomi, ako dokument nekompromisne posunie vsetkych pseudo hrdinov na inu kolaj a sprostredkuvava pocit, ze sme sucastou niecoho uctihodneho, niecoho za co sa oplati trpiet ci zomriet. Ten moment, kedy si clovek uvedomi, ze toto je real, a ze je to serious, je nasobeny vynikajucou reziou a doveryhodne-vyznievajucim Edwardom. Naposledy som sa podobne po dokumente citil po The Cove. ()

lmc

Skvělý dokument, který si zachovává uvěřitelnost a nesnaží se za každou cenu zkreslovat či dramatizovat pomocí hudby či střihu - takový přesný opak zpráv na Nově. Navíc je to celé opravdu dobře sestřihané, nechtěl bych se prohrabávat tou hromadou materiálu a dávat to dohromady... Mimochodem, Snowden je borec a takových by mělo být víc, to jakým způsobem přicházíme o soukromí i demokracii je šokující. Velice důležitý dokument, ať už se vám styl líbí nebo ne. ()

ESNYR

Pokud tohle je stejně pravdivý dokument jako byl svého času Blér vič, tak klobouk dolů, protože je z toho cítit schýza v každém záběru. Jeden pak má pocit že mu někdo tajně čumí přes rameno a kontroluje na co se zrovna dívá aby byl zařazen do nějaké složky z tučným písmem Nebezpečný : hlídat . Jestli je to ale skutečná realita, což bych řekl že asi ano, potom tedy bude lepší, když se vrátíme zpět na stromy a zkusíme si tu "civilizovanost" a "demokracii" všichni pěkně od začátku, tentokrát ale bez chyb. Co ? ()

dudo24

Vidieť celé zákulisie tejto kauzy stálo za to. Tu si človek uvedomí, že investigatívny žurnalizmus stále existuje a nie všetci novinári sedia za počítačom a zbierajú informácie z internetu. Veľmi dobrý úvod a kľúčový k pochopeniu o aký rozmer odpočúvania ide. Scény s rozprávačom boli perfektné. Laura Poitras má neskutočný hlas a akurát trafila intonáciu a emócie, aké do toho dať. Posledných štyridsať minút bolo menej konzistentných, zobrazujúcich útržkovito celkový dopad zverejňovania týchto informácií. Páčili sa mi aj tie bezkontextové zábery na Snowdena ako píše na laptope alebo ako si géluje vlasy. Pridali do filmu trochu emócií a priblížili Snowdena ako osobu divákovi. Ešte plus dávam, za hudbu na začiatku kreditov. Hodnotím slabými piatimi hviezdami. ()

DonBraso

Kčertu s koncem,který jsem zde nedostal.Téma je silné,možná šlo i lépe zpracovat,ale punc kvality to rozhodně má.Je to dokument s tak malinkým nádechem, než by divák očekával a to je právě ono.Ed je tu vlastně vůdce,který se nepřetvařuje a hraje sám sebe,což je přesně ono,co divák chce. Ed si lehne na postel v hotelu a už to stačí na to,až chvilku počkáte a začne mluvit.Je tam sice občas vidět,že se místama i stříhalo někde až moc viditelně.Pohledy do email korespondence tomu dávají autentičnost a hlavně zapojení režisérky s osobou jakou Snowden je.Někdy si říkám,jestli tam toho novináře nebyla až moct,který zastupoval Snowdena,ale vlastně v důsledku toho všeho,to nakonec zapadlo do skládanky vcelku slušně,když člověk veme jak USA a Jižní Amerika jsou si tak trochu jiný protipóly.Jen mi chyběla nějaká třešinka na konci,kterou jsem nedostal.Záběry na ty krásná stavění se satelitama nahání hrůzu víc než kdejaký horor. ()

blondboss

Dokument obsahovo závažný, avšak koncepčne a režijne priemerný. Príbeh o Snowdenovi je známy azda každému a všetky informácie podané v tomto snímku dokážu podať ucelený obraz toho, čo sa vlastne dialo. Laura Poitras to zobrala fakticky, ale nedokázala tomuto obsahu dať formu a preto je to len viac-menej dialógová hra zachytávajúca jeden z najväčších škandálov modernej doby. 60 % ()

solisoli

Niečo o ničom. Zámer síce mohol poriadne zasiahnuť do čierneho. Nestalo sa. Veľmi neprehľadné zrejme zámerne predostreté, aby nedošlo ku pravým konfrontáciám, ktoré by mohli naštartovať poriadnu svetovú blamáž. Nezáživne, bezprecedentné, poriadne uponáhľané, vyjadriť sa prvý. A Oscarom sa niekto snažil privodiť pozornost tomu, je priam choré. Škoda ďalšieho času stráviť prebytočným komentárom k žvástom. ()

wick

My name is Ed Snowden...napínavý a minimálně aranžovaný dokument zachycující bezprostřední události roku 2013. Ty dvě hodiny jsou nabité atmosférou a srozumitelnými informacemi o tom, co se děje v bývalé zemi Svobody, která už jí dávno není. Některé scény překonávají tím, jak působí i kvalitní hrané thrillery, např. scéna s požárním alarmem nebo mailová korespondence. ()

BarVo

Hodnotenie celkom nezodpovedá kvalite snímku, keď zrejme na jeho začiatku ani sama režisérka netušila, do akých rozmerov kauza narastie. Vzala si prisilné sústo a film tak funguje len vďaka sile príbehu a krátkosti odstupu času. Na mňa to pôsobilo miestami dosť bezradne, chcelo to viac sa povŕtať v Snowdenovi samotnom a jeho motívoch. Každopádne je to dôležitý film, vďaka ktorému začnete vnímať svet o čosi menej komfortne. 10. MFF Cinematik Piešťany 2015 ()

Maja_N

Vážna téma, ktorá môže zásadne ovplyvniť dianie vo svete. Autorka má v rukách vzácny materiál, ktorý však mohla spracovať aj kvalitnejšie. Môžme však byť vďační za odvahu, že sa to vôbec dostalo na verejnosť. ()

krt7236826

námet možno zaujímavý a dôležitý no natočené tak nudne že to neviem ani opísať. že to je dokument neznamená že to má človeka vyhnať od obrazovky ()

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

24.02.2015

Čekáte na příležitost vidět dokumentární film Citizenfour, který letos získal Oskara? Počátkem března budete mít jedinečnou příležitost díky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Snowden podle Olivera Stonea

Snowden podle Olivera Stonea

20.02.2015

Julian Assange už svůj film má a teď je na řadě další oblíbenec americké vlády, Edward Snowden. Bývalý systémový administrátor NSA, díky němuž víme, že sledování mobilní a elektronické komunikace… (více)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015