Proti přírodě

Mot naturen

Proti prírode

Komedie / Drama

Norsko, 2014, 82 min

Ole Giæver odhaluje svou mužnost, doslovně i obrazně. Jeho přehnaně volnomyšlenkářský výlet za svou vysněnou, zatím neurčenou budoucností, odehrávající se jen v jeho hlavě, je naplněn nádhernou scenérií norské přírody, skvělou režií a, žel přírodo, také nahodilým a velmi nedotaženým scénářem, jehož celkové vyznění je pro mne milé, nikoliv ovšem inspirující, což jsem si od námětu sliboval. [Filmový Klub Citadela-Litvínov](17.2.2016)

• johny89

Takové super téma a tak mizerný film! Mimo několika scén to bylo naprosto nezáživné a jediné co stálo za to, byly panoramata norské přírody. Každá slibně rozjíždějící scéna byla během několika střihů zapomenuta a nerozvíjena. Konec filmu byl natočený jako kdyby štáb zjistil, že jim právě došly peníze na film.(9.3.2015)

• Aljak

Chladné a autentické - severský pôvod sa veru nezaprie. Ako koncept a nápad celkom fajn, ale mne to napokon celé prišlo ako taká depresívna uspávanka (dokonca som pri tom aj zaspal). Martin si jednoducho potreboval usporiadať myšlienky, tak sa vydal osamote do prírody a tam popri svojom monológu o všetkom možnom aj nemožnom postupne prichádza "k sebe". Potenciál parádny, ale v konečnom dôsledku ma to vôbec neoslovilo. Inými slovami, "zbožňujem" ľudí čo majú relatívne pozitívny život a majú potrebu sa tváriť ako je všetko nanič...(5.11.2015)

Hodně dobrá ukázka toho, jak s naprostým minimem peněz, herců a všechno dokážete natočit zajímavý film se slušným přesahem. Hlavní postava je sice docela podivín a některé scény jakoby trošku kazí výsledný dojem, ale jako sonda do mysli unaveného třicátníka, který prostě jenom zmizí do přírody a v hlavě si nechává přehrát všechny jeho momentální dilemata, určitě dostatečně atraktivní a nenudící. Zároveň bych chtěl ocenit Oleho Giaevera, jelikož si Proti přírode napsal, zrežíroval i zahrál a to je opravdu úctyhodný kousek. Krátká a rychlá jednohubka s přesahem.(13.3.2016)

Filozofie mámvpičismu ve formě cynický filmový rezistence vůči normám konformismu a monotónnosti života není v popkultuře ničím novým - ale tahle turistická tragikomedie onu problematiku taktně implementuje do poměrně solidního portrétu o vnitřní individualizaci a konfrontaci vůči překážkám krize středního věku. Problémem je ale nesmírně chladný indiferentní pojetí a vágní interpretace. Divák navíc s ústředním protagonistou nedokáže navázat jakýkoliv empatie. Krom zmíněný žánrový kategorizace (pro kterou mám jednoduše slabost) dávám tak palec hore jedině za 'Forever Young' od Alphaville .... Verdikt: 7,3 norských šulínků z 10(13.7.2020)

• - Film se natáčel v norských lokacích Mosjøen a Tromsø. (Zlatohlávek)