Náramné plytvanie potenciálom námetu. Snímka sa snaží takmer dve hodiny reagovať na súčasnú politickú klímu v Európe a hovoriť o podstate zla v spoločnosti prostredníctvom kolážovitej série nedotiahnutých gagov, krotkého humoru, trochy sebareflexie a postavy Hitlera, ktorá je skonštruovaná ako Borat vo veľkej miere zriedený s neškodnou komickosťou oslíka zo série Shrek. Záverečné doslovné dotiahnutie Hitlerovej postavy ako symbolu "zla v nás" je dosť nemotorným a zbytočne didaktickým pokusom vyjadriť myšlienku, ktorej sa film celý čas dotýkal len opatrnými ťahmi v sterilných rukavičkách, vyhýbajúc sa satire a naozaj naliehavej konfrontácii. Tie vymenil za topornú vysvetlivku, prvoplánovo sa haliacu do hávu "metafory" ............. Oveľa výpovednejšia než naratívna čast filmu je záverečná, pár minútová montáž záberov z rôznych proti-moslimských, neonacistických a na na všetky možné spôsoby zvrátených demonštrácií a pochodov, podfarbená úvodnou hudbou z Mechanického Pomaranču. Tých pár chladne stupňovaných elektronických tónov v spolupráci s obrazom okamžite, naliehavo a veľmi znepokojujúco evokuje najtemnejšie pohnútky ľudskej mysle, v pár chvíľach dosiahne takmer dve hodiny unikajúci účinok. Záchrana krátkou, jednoducho a náramne efektívne vymyslenou bodkou. .......... P.S. : cením vtípok s Riefenstahlovou.(1.4.2016)

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že som čakal o dosť viac. Predsa len natočiť v dnešnej dobe komédiu s Hitlerom a tobôž keď si ju natočia Nemci je slušná odvaha. Bohužiaľ, mám pocit, že z toho nápadu „Hitler v súčasnom Nemecku reflektujúci aktuálne problémy“ sa dalo vyťažiť omnoho viac. Čakal som sofistikovanejší prístup k látke, no na môj vkus sa film po väčšinu času drží dosť stranou, nechce byť priveľmi kontroverzný, ani ísť problémom priamo na koreň a povedať ich ako sa hovorí na plnú hubu. Názory, ktoré sa poväčšine času vyslovujú vo filme by tak dokázal povedať každý druhý okoloidúci a nebolo kvôli tomu ani potrebné vyťahovať z hrobu Hitlera. Pretože jemne kontroverzná je iba samotná postava a to, že sa jedná o TOHO Hitlera, ale nie jeho činy vo filme. Prvá polovica v štýle Borata, kde sa jazdí so „skutočným“ Hitlerom po Nemecku a reálni ľudia to reflektujú, tak nie je nijako objavná, zaujímavá alebo akokoľvek nápaditá a od akokoľvek originálnej satiry má dosť ďaleko. Viac ma bavila práve druhá polovica, ktorá sa ako čítam podľa tunajších komentárov už značne vzďaľuje od knihy a prináša do filmu vlastný vklad, kde sa zobrazuje sila médií cez ktoré sú názorovo ovplyvňované rôzne ovečky pred televíziou. Následne to vygraduje do skvelého, výhradne pre film vymysleného „meta“ záveru, v ktorom sa prelína kniha a film, respektíve kniha podľa ktorej sa natočil tento film bola vo filme Hitlerom napísaná a podľa nej sa následne točí vo filme jej adaptácia (vôbec to nie je zložité, práve naopak, iba to napísané vyznie komplikovane). Až tam začína byť celé posolstvo filmu značne znepokojujúce, akurát je škoda, že v tom čase už film končí. Až v záverečnej pol hodine sa začína reflektovať aj samotná knižná predloha, samotný Hitler a jeho manipulácie a vôbec mal som pocit akoby došlo k zmene režiséra, lebo zrazu je film režijne o niečo vyspelejší, o stoosemdesiat stupňov sa zmení nálada filmu, atmosféra a celkový prístup k tomu o čo chce vlastne film vypovedať. Ako komédia, tobôž satira, mi tak Er Ist Wieder Da prišla po väčšinu veľmi málo vtipná, značne jednoduchá a bez akéhokoľvek presahu, ktorý si tento námet už z princípu vyžaduje, v závere ako reflexia súčasnej doby a Hitlera v dnešnej spoločnosti sa tam odrazu ten presah vzal, no to už bol veľmi mrazivý úsmev a bohužiaľ aj blížiace sa záverečné titulky. CELKOVO: 3* (6/10)(14.4.2016)

• MessiáŠ

Ve zkratce: pozoruhodný (převážně) fail. Zhruba 3/4 filmu jsou jarmark marnosti: voiceover (knižního) vypravěče-Hitlera, očekávané frky (časové paradoxy), přiblblý styl (kamera, hudba), neschopnost souvisle vyprávět či udržet styl/žánr/tempo. Jinými slovy, filmová adaptace do té doby přejímá většinu z nešvarů své knižní předlohy, převážně ony zmiňované diletantské vypravěčské schopnosti. Závěrečná 1/4 však přijde hned s několika invenčními nápady (reflektování knižní předlohy; její zfilmování a průběh natáčení; širší reflexe hitlerovského fenoménu, tj. ztělesnění jak freudovského id, tak superega) a vůbec celkovou režijní proměnou (že by sofistikovaný koncept, který kopíruje demaskování podstaty Hitlera? spíš ne), že to nejde úplně jednoduše zhejtovat. Rozhodně ale lepší než bezzubá kniha – i dík příznačně aktualizované závěrečné montáži, což je přesně ten satirický (a důležitý) přesah, o který se kniha pokoušela neúspěšně. I když je zapotřebí se k němu protrpět – ale to už je třeba můj boj...(4.3.2016)

"Smutné je, že má pravdu..." Nemci trafili do čierneho. Táto konfrontácia minulosti a súčastnosti v podobe návštevy Hitlera nemá chybu a výborne som sa bavil. Nie, neboli to salvy smiechu, ale Hitlerove hlášky boli trefné, vtipné, pravdivé a pútavé , čo bol pravdepodobne zámer a jasné poukázanie na to, ako v nedávnych časoch dokázal strhnúť masy ľudí. Asi najčastejšie boli narážky na migrantov a celkovú neznesiteľnú situáciu v Nemecku, čo je veľmi aktuálne, ale v dobe natáčania to ešte nebolo tak vyhrotené ako dnes. Názory a reakcie ľudí sú prirodzené, nehrané, veľmi pravdepodobne točené skrytou kamerou. Cestovanie po Nemecku a rozhovory s bežnými ľuďmi - to sú najlepšie momenty filmu. Prvý priamy prenos, v ktorom Hitler vystúpil v tv a zaujal celú halu tým, že využil silu ticha a neskôr hovoril pravdu o súčasnom živote v porovnaní s tým minulým, donúti každého k zamysleniu a chtiac nechtiac musíme uznať, že má pravdu. Celkovo výborná komédia, skvelý film a skutočná sonda do duše súčasného nemeckého národa. 90%.(15.5.2016)

Co jako psát. Plusy převažují minusy. Nacís si po letech frustrací z vlastní historie, migrošů, chudnutí země a multikulturalistického úpadku oné pověstné německé pořádkumilovnosti dopřáli v kině chvilku relaxace. Nechť byl prvotní záměr autora jakýkoliv, film plácá chapadly zleva doprava a ,,nastavuje zrcadlo". Nikomu nenadržuje. Ale též nikoho neuráží, přinejmenším ne tak, jak by bylo v dnešní době záhodno. Spoiler - jo, bestie je stále v nás. A současné pokusy na obyvatelích Evropy ji po desetiletích opět probouzí. Bacha na Goebbelsy, ať už mají jakoukoliv nášivku na svém ,,firemním" tričku. A bafte se, dokud to jde.(9.6.2016)

• - Oproti predlohe je film oveľa jemnejší. Hitler počas celého filmu nezdraví zdvihnutím pravice a klasickým nacistickým pozdravom heil, pričom v knihe to bol jeho normálny pozdrav. Taktiež komentáre ku černochom a Arabom boli oveľa drsnejšie ako vo filme. (Jumar)

• - Autor hudby (Enis Rotthoff) použil ve filmu mnoho skladeb Richarda Wagnera - nejoblíbenějšího hudebního skladatele Adolfa Hitlera. (Frajer42)

• - Ve scéně, kdy Hitler (Oliver Masucci) otevře internetový prohlížeč, lze spatřit logo Google, které má však již pozměněný design používaný až od 1. 9. 2015. Film je přitom zasazen do roku 2014. (dvorky1997)