Zproštění viny

Absolution

Thriller

Velká Británie, 1978, 95 min

Tohle bylo na mně trochu moc. Moc překombinované pro moje jednoduché chápání. Výkon Richarda Burtona naopak cením velmi, ať už jako přísného (až despotického) pastora, nebo později jako zmateného a rozervaného zpovědníka. Taky strohé a studené prostředí církevní školy se mi líbilo. V duchu jsem přemýšlela, co dobrého se v něm asi svěřenci mohou naučit ...(11.9.2014)

Hodně přemýšlím, zda dát 3* nebo 4*. Dám-li méně, klesne celkové hodnocení na 75%. Největším kladem tohoto snímku je jednoznačně vynikající Richard Burton, který je ve své roli opravdu velmi přesvědčivý (jako obvykle). Postupně se zahušťující atmosféra je také výborná, avšak narozdíl od Doteku medůzy jsem zde necítil takovou démoničnost, hrůzostrašnost a děs. Dávám lepší 3*.(9.10.2011)

Zkrátka skvěle vystavěný snímek s geniálním hercem v hlavní roli, co by si mohl režisér a diváci více přát, snad jen vícero takových.. Přísně religiózní kněz Goddard bojuje ve zdech svého výchovného ústavu nejen s prospěchem a příjímaním náboženské víry svých žáků, ale i s ďáblem, který je skryt ve dvou jeho svěřencích, kteří jsou schopni čehokoli, aby dokázali svému představenému, že jsou a položili na kolena jeho víru, podaří se jim i skrze smrt srazit na kolena bohamilujícího muže..?!!!(25.7.2009)

Silné drama o vině, odpovědnosti, odpouštění a trestu, které si nezadá s Dostojevského poetikou. Polemika s křesťanskou vírou, vzýnamu a finkce zpovědi; člověk nemusí být věřící, aby se neubránil přemýšlení. A přitom stavba filmu zůstává thrillerem Hloubku a mnohovýznamnost příběhu dodává zejména dokonalý výkon Richarda Burtona v jeho nejlepších letech a nesilnější formě.(27.9.2009)

• nascendi

Z môjho hľadiska nezaujímavý príbeh, z nezaujímavého prostredia a riešiaci nezaujímavé problémy. Zápletka je neprirodzená, nezrozumiteľná a nevierohodná. Ani Richard Burton to dobrým hereckým výkonom nevytiahol na viac, než na priemer.(31.10.2009)

"Jsi ovečka z podobenství, ztracená ovečka.."(16.5.2016)

Skvělý mrazivý thriller s Richardem Burtonem v hlavní roli, který Burton natočil ve stejném roce, ve kterém vznikl megakultovní THE MEDUSA TOUCH (Dotek Medúzy). Případní zájemci nechť se nenechají odratit pomalejším tempem, protože atmosféra, závěr a celá závěrečná pointa jsou fantastické a naprosto smrtící. Burton mě, stejně jako v Doteku Medúzy, svým výkonem totálně dostal. Proč už se dnes nerodí tak skvělí herci a nevznikají tak výborné filmy...(4.6.2009)

O morálce, výchově, zpovědi a svědomí. 1) Inu, ideologické (v tomto případě katolické) vymývání mozků má občas vedlejší účinky. 2) Zpovědní tajemství mělo silný smysl v době, kdy církev a tudíž i její služebníci se honosili nezpochybnitelnou autoritou. Ovšem dnes? 3) Pozoruhodný herecký výkon podal 53letý Richard Burton (kněz Goddard).(30.6.2016)

Není to (a asi ani v době vzniku nebyl) to film pro každého, ale vyplatí se věnovat mu čas nejen pro jeho jinakost, ale hlavně výkon Richarda Burtona.(27.12.2016)

Výborný, napínavý thriller. Vcelku originální i zajímavý příběh se velice dobře napsaným scénářem, atmosféra filmu je vice než vydařená, zrežírováno kvalitně, Rich opět předvádí famózní výkon v další skvělé roli (ve stejném roce natočil i kultovní Dotek Medůzy a válečný film Divoké husy - neuvěřitelné, tři zcela odlišné role v jednom roce a pokaždé zahrané zcela fantasticky, důkaz jeho mistrovského herectví).(8.2.2010)

Najlepsi film Anthony Page-a ? Podla mmnohych 4 a 5 - hviezdickovych evidentne jo. No ale u mna je Burtonov film Dotek meduzy za rok 1978 podstatne vyssie. Tuna ide len o prazdnu konverzacku, vymysleny pribeh dvoch chovancov a kopu prazdnych kecov. Burton bol pan herec, ale obavam sa, ze nuda zase suverenne prevladla. 50 %(11.2.2017)

Dobrý, napínavý a celkom temný film, ale s veľkou logickou chybou, ktorá mi doteraz vadí a asi si tento film zapamätám s tým, že je síce zaujímavý a prekvapivý, ale odpoveď na to, ako to scenáristi mysleli pri tej spomínanej nelogickosti, asi nikdy nespoznám.(11.9.2009)

Tak tohle Rozhřešení si dám líbit. Napínák jak se patří. Burton exceluje, nejen s rýčem..(12.7.2012)

Priamočiara melodráma ku koncu stráca vierohodnosť.(12.9.2011)