Perfektní den

Perfektný deň

A Perfect Day

Drama / Komedie / Válečný

Španělsko, 2015, 106 min

Na prvý pohľad nevýrazný, až televízne pôsobiaci filmík. Lenže má v sebe niečo (skvelú interakciu medzi postavami), čo artového (festivalového) diváka poteší. Všetka tá ošumelosť (vrátane vyžitosti v tvári Del Tora) je sympaticky oživovaná živšími scénami (obídenie míny). Film, kde sa téma vojny rozvíja akoby mimovoľne na pozadí. Páčilo sa mi to viac ako na podobné publikum mieriace ĎALEKO OD ĽUDÍ...(2.10.2016)

Zajímavý film z poválečné balkánské zóny, málo viděné reálie. Tempo sice místy drhlo, ale zase to vynahrazovala skvostná komunikace zejména mezi Beniciem - který to celé jako obvykle táhl - a Timem Robbinsem. Dojemné scénky tam pochopitelně byly, ale jen jakoby mimoděk, žádné citové vydírání. A humanitární pracovníky ukazuje z nezvyklé stránky - téměř jako kovboje.(16.6.2016)

Výborný drama s ještě lepším B. Del Torem a super soundtrackem. Tentokrát jsem si opravdu hudby hodně všímal, protože do toho skvěle seděla. A ještě zajímavější na tom všem je, na jak jednoduché zápletce (je potřeba sehnat lano) se může vystavět celej film. V podstatě se nedá najít hluchý místo, možná kromě nočního přespání v autech, tam se to malinko natahovalo, ale rychle to pak zase pokročilo dál. Pak je taky moc pěkně ukázaný, jak funguje byrokracie, politika a vojenský zájmy naproti zdravýmu rozumu a lidské pomoci, zvlášť ve válečné zóně, kde se každá pomoc počítá. A vůbec je machrovina natočit film z válečnýho prostředí, kde nepadne ani jeden výstřel. P.S.: Naivní blondýna leze na nervy, ale jelikož zastupuje složku naivity, dá se celkem pochopit, proč tam takovou roli měla.(10.1.2016)

• Freemind

Rozvleklá, nudná jízda odnikud nikam po balkánských kopcích. Ve vážných polohách sentimentální, v humorných křečovitá a nevtipná. Dodatečný trestný bod za zoufale nenápaditý soundtrack a ještě horší hudební režii - režisér celou dobu nahodile pouští pětivteřinové úryvky skladeb ze své zaprášené kazety s rockovými hity. Mám rád dobrou filmovou hudbu, takže to beru jako projev lajdáctví, lenosti a nedostatku kreativity. Pryč s tím.(18.5.2016)

• schizmo

Tyjo, natočit film o humanitárních pracovnících v bývalé Jugoslávii, kterak hledají provaz, aby mohli vytáhnout ze studny mrtvolu - tomu fakt říkám odvaha! Rádoby komediálnímu feelingu bohužel však nevěřím ani záběr - stačí si někdy zajet do Bosny nebo se mrknout na drama Warriors a to člověka hnedle přejde stavět vedle sebe bosenský konflikt a humor v jedné větě.(16.7.2016)

• - Kvůli tomuto snímku se Olga Kurylenko (Katya) učila španělsky. (P. J. D.)

• - Film vyvolal veľké ovácie a až takmer 10-minútové "standing ovation" po ukončení premietania v Cannes. Potlesk v stoji patril aj duu hercov v podaní Benicia Del Tora a domácej Mélanie Thierry. (MikaelSVK)

• - Hlavní hrdinové jezdí ve filmu s autem, které má na čelním skle nápis "Humanitarna pomoc". Jedná se o chorvatštinu, přestože na začátku dostaneme pouze obecnou informaci, že se děj odehrává kdesi na Balkáně. (Lukoboss)