Perfektní den

Perfektný deň

A Perfect Day

Drama / Komedie / Válečný

Španělsko, 2015, 106 min

Zápletka není nijak složitá. Sanitární jednotka operující v polovině 90.let na Balkáně se snaží sehnat lano, aby mohla vytáhnout mrtvolu ze studny a vesničané tak měli přístup k vodě. Do určité míry je to taková road movie, která s vtipem a nadhledem ukazuje hrůzu a absurditu tehdejšího konfliktu. A výborně to funguje. Jediné hluché místo přijde ve chvíli, kdy celá skupina uvízne na jednom úseku cesty a řeší se vztahové záležitosti. To mi tu moc nesedělo. Ale i díky osvědčeným hereckým jménům se to dalo přežít, přičemž asi nejvíc mě bavil Tim Robbins. Vše pak napravil konec, který je vyloženě k nasrání a stejně jako u filmů s rwandskou tématikou člověk začne přemýšlet o tom, jaký mají smysl mírove jednotky OSN. Příjemné překvapení. 85%(21.1.2016)

Tak prostinká a jednoduchá zápletka, která se v rukou kvalitního režiséra, stává skvělým filmem. Je s podivem, že bylo možné z takovéto zápletky vytěžit tolik a přitom nabídnout zároveň pohled na tragičnost válečného konfliktu. A to se povedlo bez jediného výstřelu, naopak s decentní dávkou vtipu. Španělé u mne proto opět bodují a tento film má odemně, jako doporučení, určitě zelenou.(19.1.2016)

Antimilitaristická konverzačka so superhviezdnym obsadením. Čiže i keď sa jedná o malý španielsky film, má právo na okupáciu tunajších kín. Je to miestami veľmi vtipné, o humor sa stará najmä Robbins, miestami drsné, pretože sme na území vo vojne, ale nedochádza tu v podstate k žiadnemu poriadnemu konfliktu s druhou, alebo aspoň "našou" stranou. K spokojnosti mi teda chýbala nejaká silná scéna, podobná tej z Troch kráľov, kde Wahlbergovi lejú naftu do hrdla. P.S.: Kurylenko je najkrajšia žena planéty aj v ohoze z 90. rokov.(31.12.2015)

Hlavně jsem si u tohoto film říkal, o čem všem je vlastně možné točit. Třeba o tom, že je potřeba sehnat lano na to, aby bylo možné vytáhnout z jedné studny mrtvolu, aby nedocházelo k další kontaminaci vody a ta byla pitná. Tohle je problém, který většinou nemusíte řešit, ale jsou krajiny, kde je to pořádný průser. A tohle nám film ukazuje takovou zvláštní cesto, na kterou jsem asi správně nenajel.(5.1.2016)

Černý humor humanitárních pracovníků jako obrana před hrůzami války i před byrokratickými nařízeními. Svěží, zábavné i kruté.(13.5.2016)

• - Film vyvolal veľké ovácie a až takmer 10-minútové "standing ovation" po ukončení premietania v Cannes. Potlesk v stoji patril aj duu hercov v podaní Benicia Del Tora a domácej Mélanie Thierry. (MikaelSVK)

• - Film se natáčel v pohoří Sierra Nevada v provincii Granada, Španělsko. (zbyshek)

• - Kvůli tomuto snímku se Olga Kurylenko (Katya) učila španělsky. (P. J. D.)