Perfektní den

A Perfect Day

Drama / Komedie / Válečný

Španělsko, 2015, 106 min

• classic

Pomerne dosť zvláštny a divný film, situovaný do roku 1995. , rok výroby - 2015, vlastne výprava, je kvalitná, že mám reálny dojem, že vidím spustošenú krajinu na Balkáne + akosi sa zastavil ľudský vývoj, že si pripadám, ako byť 100. rokov za opicami, pritom nachádza sa tu, skupinka ľudí s ochotou a chuťou pomôcť, majú ale zo seba vydať nadľudský výkon v podobe, dostania tučnej mŕtvoly zo studne, aby nebola voda, kontaminovaná, k tomu, aby ho dostali von zo studne, musia mať lano, ktoré im nestačí, aby tohto suma, vyprostili von, tak sa rozhodnú, že pôjdu, do tejto, chaosom poznačenej destinácie, zohnať lano, ale zistia, že to nie je, až tak jednoduché, zaujímavé sa nakoniec stáva ich MISIA za lanom, kde stretávajú rôznych ľudí, ako samotná mŕtvola v studni, ktorá si nakoniec pomôže, akosi, sama... Herecké výkony sú pozoruhodné, trochu atypické, Benicio je tradične charizmatický, tak úplne stačí, že tam je, akoby mal zo seba vydávať - strhujúci a vysilujúci výkon, to ani nie je za potrebu, Tim Robbins, jeho mám navždy zafixovaného, z toho - Kultu - Vykúpenie z väznice Shawshank, kde bol o 20. rokov mladší, teraz sa na ňom podpísali - šediny, ktorých sa už nezbaví, dámy na palube sú - Oľga a Mélanie, kde prvá je na vychutnanie, že vôbec JE, druhá je trošku hysterická, ale i vďaka tomu sa film stáva, o čosi zaujímavejším... Ešte i tlmočník Damir, či miestny chlapec - Nikola, sú k celkovému vyzneniu, prospešní, ale aj tak, mi niečo na filme vadilo, asi to, že sa strašne vlečie !(27.3.2016)

Hlavně jsem si u tohoto film říkal, o čem všem je vlastně možné točit. Třeba o tom, že je potřeba sehnat lano na to, aby bylo možné vytáhnout z jedné studny mrtvolu, aby nedocházelo k další kontaminaci vody a ta byla pitná. Tohle je problém, který většinou nemusíte řešit, ale jsou krajiny, kde je to pořádný průser. A tohle nám film ukazuje takovou zvláštní cesto, na kterou jsem asi správně nenajel.(5.1.2016)

A Perfect Day vyznívá pro dlouholetého diváka dokumentů z Jednoho světa možná už krapet jinak. Ne proto, že bych tlačil tendenci rozlišovat mezi reálností a příběhem nebo se nějak snažil hyperrealisticky hodnotit příběh a lidi na plátně, ale spíše proto, že ty dokumenty mají prostě jiné kosti a jiné maso, protože jsou tak i točeny a zážitek z nich je prostě silnější. Každopádně se dá o Perfect Day říct, že co by černým humorem odlehčeným dramatem, je film hodně v pohodě a musí potěšit nejednoho diváka s otevřeným večerem a dobrou náladou. Už jen proto, že na rozdíl od americké produkce, ani jednou nepřetlačil scénář na pilu a nikdy nepřepnul napětí. Tu a tam tam lehké napětí nebo drama bylo, ale v klidu vyřešeno, bez stresu, celkem si to cením. A dobře jsem se zasmál, několikrát pokroutil hlavou, občas užasle zíral na magickou krajinu a příjemně se bavil s hlavními protagonisty, které režisér vybral dokonale, protože sehráli přesně, co se od nich očekávalo. Hodně jsem si to užil a jsem moc rád za doporučení ;)(4.9.2016)

Zajímavý film z poválečné balkánské zóny, málo viděné reálie. Tempo sice místy drhlo, ale zase to vynahrazovala skvostná komunikace zejména mezi Beniciem - který to celé jako obvykle táhl - a Timem Robbinsem. Dojemné scénky tam pochopitelně byly, ale jen jakoby mimoděk, žádné citové vydírání. A humanitární pracovníky ukazuje z nezvyklé stránky - téměř jako kovboje.(16.6.2016)

• Freemind

Rozvleklá, nudná jízda odnikud nikam po balkánských kopcích. Ve vážných polohách sentimentální, v humorných křečovitá a nevtipná. Dodatečný trestný bod za zoufale nenápaditý soundtrack a ještě horší hudební režii - režisér celou dobu nahodile pouští pětivteřinové úryvky skladeb ze své zaprášené kazety s rockovými hity. Mám rád dobrou filmovou hudbu, takže to beru jako projev lajdáctví, lenosti a nedostatku kreativity. Pryč s tím.(18.5.2016)

• - Hlavní hrdinové jezdí ve filmu s autem, které má na čelním skle nápis "Humanitarna pomoc". Jedná se o chorvatštinu, přestože na začátku dostaneme pouze obecnou informaci, že se děj odehrává kdesi na Balkáně. (Lukoboss)

• - Kvůli tomuto snímku se Olga Kurylenko (Katya) učila španělsky. (P. J. D.)

• - Film se natáčel v pohoří Sierra Nevada v provincii Granada, Španělsko. (zbyshek)