Série(2) / Epizody(6)

S úsměvem na tváři prodává zkázu, bolest a smrt. Současnost. Bývalý příslušník britské armády Jonathan Pine (Tom Hiddleston) – nyní noční recepční v luxusním hotelu Nefertiti v Káhiře – přijde čirou náhodou na stopu špinavého obchodu se zbraněmi, za nímž stojí miliardář a navenek velký filantrop Richard Onslow Roper (Hugh Laurie). Po tragickém zvratu káhirské epizody spojí síly s agentkou Angelou Burrovou (Olivia Colmanová), jež se už léta marně snaží Ropera dostat. Pine souhlasí, že se nechá nasadit do magnátovy bezprostřední blízkosti a nebezpečná dvojí hra může začít... Šestidílnou adaptaci románu proslulého autora špionážní literatury Johna le Carrého Noční recepční (1993) režírovala uznávaná dánská režisérka Susanne Bierová. Špičkově zpracovaná i obsazená série, vyznamenaná dvěma prestižními cenami Emmy a třemi hereckými Zlatými glóby, zaznamenala velmi pozitivní ohlas u diváků i kritiky a ve svém žánru představuje jeden z vrcholů současné televizní tvorby. (Česká televize)

Malarkey

Dlouho se mi nestalo, abych jakoukoliv minisérii slupnul jako polárkový dort na posezení. Ale je vidět, že producenti moc dobře věděli, do čeho jdou. Do režisérského křesla totiž vpravili severskou legendu z oboru - Susanne Bier a té nabídli evropské herecké jedničky - Tom Hiddleston, Hugh Laurie a na plno se rozjíždějící Elizabeth Debicki. To vše zabalili do aktuálně nesmírně atraktivního příběhu, který posledně načal snad Obchodník se smrtí před deseti lety. No a pokud si přičtete i skutečnost, že se tato šestihodinová minisérie odehrává jak v rozbouřeném Egyptě, v nejmenované rezidenci na Mallorce nebo na jihovýchodní hranici Turecka, tak vězte, že lepší a atraktivnější prostory pro natáčení byste nesehnali. K dokonalosti mi pak chyběl epičtější závěr, který na to vysloveně najížděl, ale nakonec ho tvůrci utnuli rychlostí světla. Škoda. Každopádně když už nic jiného, tak všem po shlédnutí tohoto příběhu musí být jasné, kdo má být příští James Bond... ()

Cervenak

Výborná "konverzačná bondovka". S výnimkou prepálených akčných scén je tam všetko, čo klasicky strihnutý špionážny thriller potrebuje - udatného agenta, charizmatického superzloducha s krvilačnými poskokmi, krásnu ženu do trojuholníka, veľký plán, luxusné sídla, rýchle striedanie exotických lokácií, tajnú základňu v púšti, dokonca to má aj parádne dizajnovanú titulkovú sekvenciu a nechýba scéna v kasíne! To všetko je ale podané realisticky (len s drobnými žánrovými úletmi), psychologicky presvedčivo a v maximálne aktuálnom politickom kontexte. Finále napínavé! Réžia Susanne Bier bez zaváhania a herci do posledného vynikajúci! Hiddleston ako nový Bond z mojej strany schválený. ;-) ()

DaViD´82

I nadále platí, že le Carrého látky mají již několik desítek let neobyčejné štěstí na zdařilé adaptace. A Noční recepční není výjimkou, byť díky změnám v tom nezbylo příliš prvků, které dělají le Carrého le Carrém. Což ovšem není žádný velký problém, protože zdejší zatraktivňující změny v rámci zvolené stylizace této adaptace fungují a nejsou pouhou úlitbou většinovému divákovi. Oproti předloze je ty tam chladná odosobněnost, hlavní hrdina co by šedá myška/ tichá voda co břehy mele i důraz na procedurální stránku věci či jsou obroušeny hrany ambivalentnosti zainteresovaných stran, zde se v tomto ohledu jede spíše na okatě okázalé bondovské vlně; jakkoli komorně konverzační. Ovšem jak již bylo zmíněno, na škodu to není, protože to tu funguje, ne že ne. Co se povedlo výtečně je napasovat zápletku na současnou situaci, obsazení stěží mohlo být lepší a napětí ani tempo tomu rozhodně neschází. Prostě vynikající žánrovka, proti které stěží lze mít zásadnější námitky. Snad jen tu, že předloha přeci jen není "pouze" vynikající žánrovkou a ničím více. ()

Fr

,,TOHLE NENÍ O MNĚ. JDE TU O CELÝ SYSTÉM, KTERÝ UDRŽUJE NAŠI ZEMI TAM, KDE JI CHCEME MÍT, MEZI ELITAMI, V ÚPLNĚ JINÉ LIZE. JE TO JISTÝ STAV BYTÍ...“ /// O tom, jak se chlápek s uvědomělým cítěním zaplete do kšeftu s obchodníkem se smrtí a tajnou službou. Infiltrace noční hotelový sovy do života jednoho z nejbohatších lidí na světě je vlastně „sdílení“ rodiny. A bráchovi Thora nestačí na věci jen koukat, ale von si musí i sáhnout… takže hlavně proto to má šest hodin. Nakoukneme do fungujícího systému, potkáme (neoriginální?) krtky v MI 6 a i když nejsu 4%, tak si přeju víc filmů s Hiddlestonem. Tohle je pravá medicína na spravení špionážní chuťi! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1993 napsal John le Carré, neznám. 2.) Pochopím, proč si Kramný vybral Egypt. 3.) Thx za titule „Anniie126“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

Gemini

A pak že nejde pořádnou špionážní podívanou natočit jinak než jako retro nebo bez adrenalinových přestřelek a bitek muže proti muži. Jde, a když se to vezme hezky od podlahy v intencích posledních několika let, kdy televize pochopily, v čem tkví jejich výhoda proti filmovému médiu, a dodá se slušný rozpočet a prvotřídní herecký materiál, nemůže to dopadnout špatně. Hugh Laurie opět dokazuje své herecké chameleónství, Tom Hollander předvádí dalšího vymazleného psychopata, a Tom Hiddleston vedle očekávané kvality charakteru a "uměleckého dojmu" i odporně vysportované tělo, díky čemuž stoupají akcie jeho Nočního Manažera jako Bitcoin... a na rozdíl od Bitcoinu se tam nahoře také drží;) 90%, alespoň pro první řadu. ()

• Hugh Laurie napísal v roku 1996 knihu „Obchodník so smrťou“, ktorá sa odohráva v prostredí obchodníkov so zbraňami. V tomto seriáli si jedného z nich rovno zahral. (Sociopath)
  • Seznam objednávané výzbroje v první epizodě seriálu obsahuje i americké stíhací letouny F-22 Raptor. Na tyto letouny se však vztahuje naprostý zákaz exportu jiným zemím a to včetně spojeneckých. Tak to schválil kongres USA. Tím pádem je absolutně nemožné, aby kdokoliv na světě kromě U.S. Air Force získal letouny F-22. (Miro_CZ)