Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

VerenaLord

Ač po takovém světovém fenoménu, jako byl Svět podle Garpa, je nad veškeré síly napsat a vydat alespoň stejně tak dobrou knihu, musím panu Irvingovi přiznat, že se mu to docela zdařilo. Samozřejmě, Garp bude vždy lepší, ale Pravidla moštárny se zdařila, film je také moc hezký, herecky jsem spokojená, takže hodnotím na 80 %. ()

GIK odpad!

Přehnaně sladký a dojemný film silně propagující provádění potratů. Proč se nikde nepíše, že to je film především a hlavně a jen o potratech? Pak bych si koupi tohoto šlágru na DVD ve výprodeji asi rychle rozmyslel. ()

truby

Včera jsem dočetl Irvingovu stejnojmennou knihu a musím říct, že autoři i herci se s tímto románemn poprali asi jak nejlépe mohli. Vcelku se jim podařilo (ve zkratce, jak také jinak u 600 stránkové knihy) vystihnout atmosféru i myšlenku své předlohy. Dokonce zde zazněli dostrkrát doslovné citace z knihy a kupodivu to nebylo na škodu. Film vidím podruhé. Na poprvé, když jsem neznal Irvingovu knihu se mi tento film líbil víc, protože když znáte literární předlohu fillm si neužijete, nezbyde vám nic jiného než porovnávat. ()

pouler

Pohodový film o ... no o lidech... jako všechny nejlepší. Proč a jak co dělají a že každý dospělý člověk byl dítětem. Je to smířlivé a radí nám do života, že občas je dobré přesáhnout hranice, aby byl člověk užitečný :-) ()

joker30

Fajnová dráma. Ach fakt by som nemal pristupovať k filmom podľa názvu. lebo naozaj som sa mu velmi dlho vyhybal hlavne kvoli tomu nazvu a az po precitani hodnoteni ludi tu na csfd som si ho pozrel a nelutujem. Dalsi film z kategorie krásne smutné. Dalsi z kategorie, kde mlady hrdina hlada svoju cestu zivotom , jo to je proste tema ktoru mam asi najradsej vo filmoch. Odporucam kazdemu. 91% ()

ClayGirl

Film se těžko hodnotí, když jste před jeho zhlédnutím četli úžasnou knihu, podle které je natočený, a přitom se jí téměř nepodobá. Připadá mi, že Irving v originále popisuje život realisticky, ale s jakousi dobrosrdečností a hravostí. Zatímco Hallstrom si fakta a pohled na ně trochu přisladil, ale jeho verze na mě nakonec působila vážněji a méně sympaticky. Pokud váháte, jestli si knihu máte přečíst, pak byste měli vědět, že film popisuje jen pár let Homerova života, zatímco kniha vypráví o celém životě nejen Homera, ale i všech jeho blízkých. Neuvěřitelně dobře se čte a postavy i události jsou o dost jiné než ve filmu, takže se nebojte toho, že byste znali děj. ()

1Legend1

-Dobrou noc, princové z Main, králové nové Anglie.- A Homer je tam, kam patří, s těmi, kteří ho milují nejvíc. Ze začátku to na mě působilo jako tuctový románek, spíše podprůměrný, ale pak to otočilo a pomalu začalo hrát na city. Sice ne úplně nejlíp, ale dostala mě atmosféra...ta atmosféra nejen sirotčince, ale poklidná atmosféra amerického venkova během války. Charlize Theron byla božská, Michael Caine také zapůsobil, jen Tobey Maguiremu to pořád ne a ne uvěřit, prostě si nemůžu pomoct...jinak celkově film nezklamal, mírně překvapil. 80% ()

Kremik

Málo filmů o sobě může tvrdit, že se vyrovnaly knize. Podle mě, tenhle může. Nečekal jsem, že mě Maguire a Theron dokáží překvapit. A dokázali. Naopak jsem čekal něco úžasného od Caina a ejhle, on to ještě překonal. Nutno vyzdvihnout také velmi citlivou režii a cit pro střih. Myslím, že Irving může být spokojen. ()

bararich8

No, ač je to velice citlivě osekáno, tak si nejsem úplně jistá, zda by mi do sebe všechno zapadalo tak, jak má, kdybych nečetla knížku. Každopádně když scénář psal sám Irving, tak proti tomu nemůžu říct ani popel:-) 4* ()

kacaabba

Smůla. Nejdříve jsem četl knihu. Nemohu tedy patřit k nadšeným fanouškům filmu, protože došlo nejen k velmi výraznému zjednodušení a výpovědi příběhu, ale též k posunu charakteristik postav. A některé klíčové postavy tam chybí zcela. Hmm. Ovšem knihu mohu jen doporučit. ()

Critic

The Cider House Rules - spoustu let si říkám "film s tak divným názvem si prostě nepustím, ikdyž má 85%" No a hle, on by měl mít ještě o dost víc procent. Bojím se přečíst si knihu, kdyby se mi líbila ještě víc než film, možná bych to už nerozdýchal. ()

Stíba

Ten film v sobě něco má ale po prvním shlédnutí se u mě nedostavil v podstatě žádný očekávaný efekt. Možná jsem jen nebyl správně naladěn, možná je to něco jiného ale kdybych měl popsat co ve mě zůstalo tak by to nejvíce asi vystihlo slovo "prázdno" takový pocit z řemeslně přesné práce, která ve mě ale nějak nic nevyvolala. A říkám si, že to prázdno k tomuhle příběhu hledání svého místa na zemi do jisté míry patří, byť určitě jianak vymezené, než výsledný feeling, který se u mě (ne)dostavil. ()

tranquill

"Buďme šťastni s doktorem Larchem. Doktor Larch si našel rodinu... Dobrou noc, doktore Larchi!" Krásný příběh a citlivé drama, které mělo ve svém roce rozhodně oscarové ambice. Nutno vidět! ()

HenryIvan

Tento film sa mi hodnotí ťažko. Je to plné nehy, postavy sa síce dostávajú do všelijakých situácií a hudba to všetko nádherne podčiarkuje a to aj napriek celkom vysokej miere nešťastných či až zlých okolností, ktoré sú pre nás všetkých ťažké. Po hereckej stránke sa tomu nedá veľa vytknúť, dej bol jednoduchý, no našli sa okamihy, kedy sa mi normálne zdalo, že začína úplne iný príbeh. Film vyvoláva zmiešané pocity. Je správanie toho či toho oprávnené, chová sa tá či tá postava morálne správne alebo je len obyčajným alibistom ? Tak či onak, nakoniec v nás ostanú príjemné pocity. Nevadí ani, že sa na záver filmu dostaneme tam, kde sme aj boli na začiatku a to je výborným atribútom, ktorým tento film oplýva. Suma sumárov, už len za ten Charlizein zadok si tie 4* zaslúži. ()

Razzor_82

"Dobrou noc princové z Maine, králové Nové Anglie! Velmi lidský snímek, který jde neskutečně do hloubky.  Nostalgická atmosféra ve které se snoubí krutý život a smutné osudy s láskou a nadějí. Pasáže ze sirotčince jsou neskutečně silné. Perfektní herecký koncert. Dokonale zfilmovaný Irvingův román plný citů a emocí. 9/10 ()

chlebos

Tenhle film je jako ždímačka. Tak dlouho vás k těm slzám ždíme a vy se pořád bráníte a nakonec si stejně zabulíte jako já... ()

Zombo

S takovým scénářem by bylo těžké šlápnout vedle a to se také nestalo. Osudová cesta sirotka vyučeného gynekologem vstříc nástrahám života v podobě lásky, zklamání a smrti se může zdát obyčejně a samoúčelně dojemné, avšak v podání Hallströma s takovými herci jako je M. Caine (skutečně zasloužené ocenění Oscarem) nebo mladý T. Maguire, je z toho překrásný film. Velký podíl má jistě i hudba by R. Portman, která mi pomohla s "nesmělými" slzami. "Good night, princes of Maine, kings of New England !" ()

VerteX

Místy trochu zdlouhavý, ale jinak výborný, dojemný film. Bohužel jsem knižní předlohu nečetl, takže srovnávat nemůžu. Irvingovu tvrobu ale trochu znám a řekl bych, že co se citové stránky týče, jsou Pravidla moštárny natočená skvěle, i když pár momentů vyšlo z důvodu časové úspory trochu naprázdno. Konec byl ale zpracovaný skvěle. Tobey Maguire v klidné roli mi sedí možná více než jako pavoučí muž létající mezi mrakodrapy, a Charlize Theron byla prostě úúúžasná. Už kvůli ní se na film podívám znovu :-) Potěší i role Kierana Culkina a hudba Rachel Portman. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy