Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

Jitomirka

Můžete mi někdo vysvětlit, proč nad tímto filmem tolik vzdycháte? Je to zbytečně zdlouhavý film, který se vleče od první do poslední minuty. Divák neustále čeká, kdy konečně přijde nějaký zádrhel, a ono pořád nic. Milostný příběh mezi Homerem a Candy není ničím zvláštní, o své lásce mě nedokázali přesvědčit. Spíš mi přijde, že on si s ní začal, protože poblíž žádná jiná nebyla. Taky mě dost udivily komentáře některých uživatelů, kteří tvrdí, že na konce filmu brečeli. Já si naopak oddechla, že to konečně skončilo. Pravdila mošťárny jsou jen rozpatlanou brečkou, která se tváří jako romantický film. ()

Monniques

Jo tak to by šlo. Jen ještě přečíst knihu! Přirozené a pěkné herectví všech obsazených. Pěkný, dojemný a dramatický příběh. Nevím proč, ale u tohoto filmu jsem neukápla ani slzu. Divím se. Trochu morbidní se třemi mrtvými, už zase ti mrtví! Předtím v Garpovi a teď v Moštárně. Tedy jestli ty úmrtí byli i v té knižní předloze...? Nevím. I tak nevadí a 4 hvězdičky si to zaslouží. ()

Vořežprut

Citlivé, dojemné, koukatelné. Skvělý Michael Cane. Naposledy jsem něco podobného cítil u Hatchica, až poté jsem zjistil, že je to stejný rukopis. ()

mentos.

Musím říct, že na tento film jsem se poměrně těšil. Viděl jsem ho však teprve nedávno- 2012, tedy v podstatě 13 let po jeho uvedení do kin. Těšil jsem se hlavně kvůli mé milované Charlize a také kvůli panu M.Cainovi, který se do svých rolí umí vžít a zahraje je s určitou úctou. Bohužel pro mě tento film není úplně 5-ti hvězdičkovou záležitostí. Ve filmu jde hlavně o několik navzájem propojených zápletek a linií, přestože k sobě bezvadně pasují, mi občas přijde, že jsou trošku nudně zpracované. Navíc mi tento film slzy do očí nevehnal. Je spousta jiných filmů, které jsou dojemnější. Tohle dílko k mé osobnosti prostě nějak nesedlo, přesto jde o velmi kvalitní film a to musím zohlednit. I tak 80% [viděno 12.12.2012] ()

Otan

Pozoru hodný film.Pravda,kdybych jej měl teď převyprávět,tak budu mít trochu problém.Podle mne klidný,možná trochu melancholický děj vás ale nepustí.Skutečně zajímavá Portmanova réžie.Scénář je podle mne dokonalý,takže moc doporučuji.Věřím,že vás film nezklame.88% ()

nickymilka

Nečekala jsem, že to bude tak krásné a tak moc mě to dojme.Film mi doporučil jeden kamarád - na zklidnění nervů po volbách prezidenta.... Ačkoliv jsem byla po přečtení obsahu trochu skeptická, druhý den jsem kamarádovi za tento tip musela poděkovat. Žádná přehnaná patetičnost, ani "americká" představa o lásce, ale vyvážený a dojemný příběh bez iluzí. Tobeyho nemám moc ráda jako herce, protože jeho výraz mi připadá trošku prázdný, nicméně v tomto snímku mi to až tolik nevadilo. Charlize Theron je nádherná jako vždy a Michael Cainovi role doktora vyloženě sedla. Pokud hledáte citlivý nekýčovitý a né úplně romantický film, koukněte na to. ()

barunkah

"Goodnight, you princes of Maine, you kings of New England" :-) Irvinga mám ráda a bála jsem se, jaký bude film. Nezklamal. Opravdu moc hezké. ()

Sihaaja

Asi jsem film zhlédla moc brzy po přečtení knihy, takže mě bohužel příliš nenadchl. Po příznivých hodnoceních jsem čekala něco víc. Zdá se mi, jako by z příběhu pro filmové zpracování zmizely všechny kontroverzní události a názory popisované v knize, což je škoda; příběh takto není nijak originální... Postavy jako by zjednodušením pro film zhlouply. ()

uuuuups

Příběh, který pevně uchopí za ruku a velmi pomalu, citlivě a něžně vede až ke samému konci, který z děje jasně vyplývá.Čistý příběh o sirotčinci, životě a lásce........ ()

Kajouska

"Goodnight, you princes of Maine, you kings of New England." Na tuto větu snad nikdy nezapomenu. Neuvěřitelně hladí na duši, stejně jako celý snímek, který jsem ale (musím se přiznat) téměř celý proplakala. ()

Damnsinead

Vemte skvělou knihu, zbavte ji hloubky a zajímavých momentů a zbude vám tohle. Proč předlohu tolik osekali? Proč tu odflákli přátelství Wallyho a Homera? Do dvouhodinového filmu by se vešlo mnohem víc. Za mě 60%. ()

ssarka

nemůžu dát víc,pokud v průběhu filmu sleduji,jak daleko je od konce...u jiných filmů brečím jako želva,ale tady prostě nic,jen zívání.. ()

gizi

Kniha se mi od první stránky velmi dobře četla. S přibývajícím časem to však byla čím dál tím větší nuda a ke konci už jsem byl skoro zoufalý, aby to konečně bylo za mnou. Na více než 600 stranách je tak spousty prázdna a nudy. I když autor píše čtivě, chybí mi tam zajímavější obsah. To, co se snažil vyjádřit v tomto obsáhlém románu, by pravděpodobně mohlo vyznít mnohem lépe hutnější formou na cca třetině plochy. Ne, nevadí mi tlusté knihy, naopak pokud se podaří, dokáží často podat lepší obrázek a více čtenáře dostat dovnitř než kratší díla. Irvingovi se toto dle mého názoru moc nepovedlo. 60%, 25.1.2015. 26.1.2015 jsem shlédl film a musím říct, že v tomto podání je dílo podáno podstatně lépe, ostatně tak, jak jsem zmínil výše: je hutnější, a především citovější, procítěnější (došlo mi, že kniha vlastně vůbec na čtenáře nepůsobí, je to celé jen takové odtažité vyprávění). Dávám 75%. Dobré zhodnocení: DaViD´82. ()

Jiruska

Laskavý a dojemný film s úžasným Michaelem Cainem, který mě vždy pohladí po duši a ke kterému se vždycky ráda vracím. Příběh Johna Irvinga se na plátno povedlo přenést dokonale! Dobrou noc princové z Maine, králové nové Anglie... ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy