Co žere Gilberta Grapea

• USA What's Eating Gilbert Grape (více)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiální text distributora)

Oyer

Je tu někdo, kdo se na tento snímek podíval více než jednou? Nekonečná nuda, zakončená přeci jen trochu zajímavým a možná nečekaným vyvrcholením. Jinak dlouhéééé, táááhléééé nic! ()

Kacitr

Úžasný film! Mladý Leonardo velmi přesvědčivý a Depp má co dělat aby si držel post "já jsem lepší" :-) ()

lareinna

Tento film bol málo o Becky a Gilbertovi, viac to bolo o Gilbertovi a Erniem - a Gilbertovi a jeho "skutočne ťažkých" životných bremenách. Silný chlapec, ktorý statočne zvláda svoj životný údel. Každá osoba v rodine je dôležitá a potrebná. Silná citová scéna na konci filmu, keď horelo to posledné, čo im ostalo. Ale pocit, že sa jedna etapa skončila vzápätí nahradila pocit, že niečo nové začína.. Samozrejme tu už boli niekoľkokrát pochválené herecké výkony DiCapria a ja nie som výnimkou - tiež ho chválim, pretože tento film som si pozrela cielene práve kvôli nemu. Klobúk dole. ()

geimz

Bez debát jeden z najlepších hereckých výkonov mladučkého DiCapria, ktorému však schopne sekunduje Depp v malom dojemnom príbehu - a práve vďaka ich výkonom, pár dusným scénam a likeable postavám (tie sú tú naozaj skvelé, skoro ani jedna nie je čierno-biela alebo plochá, každá má svoje city a pohnútky) sa rodina Grapeových zažerie pod kožu. ()

katchi

„Co žere Gilberta Grapea“ je typickým úkazem sociálního dramatu. Tento druh filmů to má těžké v tom, že se u něj nedá příliš sázet na napětí, akci či na dechbroucí zápletku, ale do popředí se dostává filmové zpracování a herecké výkony, které musí být odvedené na jedničku, jinak snímek ztrácí veškeré své kouzlo. Budu upřímná. Johny Depp pro mě nikdy nebyl hercem, jehož filmografii bych sledovala s nadšením a těšila se, do čeho nového se zase pustí. Zkrátka a dobře jeho filmy mi nic moc neříkají, proto jsem velmi překvapená, jak mě dokázal zaujmout ve snímku o životě introvertního realisty, který ačkoliv není se svým životem spokojen, snaží se na sobě nedat nic znát a „bojuje“ se svým těžkým údělem až do samého konce. Dalším příjemným překvapením bylo i herecké sólo Leonarda DiCapria, který se dle mého řadí k herecké elitě, protože to, jak báječně dokázal ztvárnit retardovaného bratra Ernieho, je opravdové umění. Jenom mi je trošku líto, že si nakonec tu zlatou „Oskaří“ sošku neodnesl, protože si ji zasloužil víc, než kdokoliv jiný. Film o starostech a problémech maloměstské rodiny hodnotím 5*, jelikož jsem už dlouho neviděla tak upřímně, působivě a přesvědčivě natočený snímek. Navíc oba z hlavních hrdinů si zaslouží svoji vlastní hvězdičku za to, jak opravdově dokázali své role ztvárnit. ()

Nethar

Leonardo dobře. Jemu tyhle "nenormální" role jdou, vezmě si třeba ještě Basketball Diaries nebo Titanic :-) Ostatní příběh nepohřbí, dobře se na to dívalo, pohodový snímek. ()

Emo-haunter

Příjemný civilní snímek o výstupu z komfortních zón, a nejen to. Příběhy obyčejných lidí a plné emocí. Velmi silné tři hvězdičky. Juliette Lewis mě nepřestává překvapovat, jak dobrá herečka je, a to nemluvím o mladém Di Capriovi a skvělému Deppovi. Vlastně se takové věci dějí kolem nás často, jen ne každý to vidí, pokud není takovýchto věcí součástí. ***70%*** ()

El Loco

Tento skvelý film je o neobvyklej rodine Gilberta Grapea (J.Depp). Jeho otec sa obesil, čo nezvládla jeho matka, ktorá potom začala „žrať“ a z miestnej krásavice sa stala 250 kg zrůda. Celý čas len sedí na gauči v dome a nevládze sa ani pohnúť, čiže ani nevychádza z domu. Deti z okolia sa na ňu chodia pozerať ako na miestnu atrakciu - ako na slona do Bojníc. Gilbert má 3 súrodencov - 2 sestry (1 dospelú a 1 puberťáčku) a brata Arnieho (vo vynikajúcom podaní L.Di Capria), ktorý je mentálne narušený. Lekári mu dávali len pár rokov života a je zázrak, že sa dožil 18-tych narodenín. Je tu však stále hrozba, že môže kedykoľvek umrieť. Arnie sa bez pomoci druhých nedokáže ani sám okúpať. Jeho najobľúbenejšou činnosťou je lezenie - či už na strom alebo na miestny vodojem. Všetka zodpovednosť za normálny chod rodiny je teda na Gilbertovi. Ten pracuje v predajni zmiešaného tovaru, ktorá veľmi neprosperuje, keďže nemôže odolávať konkurencii obrovského hypermarketu. Gilbert si kráti voľný čas aj tým, že chodí šukať jednu vydatú MCBP. Na tú sa ale nakoniec vykašle po príchode mladej Becky (nie veľmi okúzľujúca J.Lewis). Sami uznáte, že film o takýchto týpkoch dokáže s úctou a veľkým citom natočiť asi len Lasse Hallström. Nevadí tu ani to, že dej je niekedy dosť nudný.. ()

Daweflip

Gilbert Grape se mi zrovna netrefil do nálady. Oba hlavní představitelé hráli výborně, nechyběl ani silný příběh, přesto mě film nechal povětšinou chladným. Chvílemi jsem se nudil a dokonce jsem v duchu nabádal Gilberta, aby se na všechny vykašlal a odjel někam do města. ()

Pawlisman

Film mě spíše trochu zklamal. Ačkoliv se mu nedá upřít několik světlých okamžiků - o výkonu mladého DiCapria ani nemluvě. Celkově však nemohu říci, že by mě film nějak obohatil, pobavil či jinak zaujal. 7/10 ()

JoVanGogh

Obdivujem Lea Dicapria, ako dokonale zvládol jednu z jeho filmových prvotín. A vzhľadom na to, že jeho rola nepatrí k tým najľahším, si myslím, že tohoročné Oscary neboli zrovna najspravodlivejšie, nuž každopádne je to jeden z najkrajších a najdojímavejších filmov vôbec. ()

dude1

Ja som tento film videl dosť neskoro, to už mal Leo za sebou Titanic a podobne "filmy". Ale po tomto dielku dávam pred ním klobúk dole. Kritici vraj nevedeli či tvorcovia ozaj obsadili retardovaného chlapca...Film je veľmi dojímavý a ... nenapadá ma lepšie slovo ako krásny. Miestami sa smejete, miestami plačete, miestami sa smejete cez slzy. Ale hlavné je, že aj po rokoch si na film spomeniete a nezošedne vám v pamäti. ()

RomanHyde

Krásný čistý lidský příběh, smutný i veselý, přesně takový jaký je život. Hallstrom nás jim provádí s neuvěřitelnou lehkostí a grácií, díky čemuž mne snímek okamžitě pohltil a já si tak mohl prožít kousek ze života Gilberta Grapea. Obsazení je naprosto geniální.. Johnny Deep hraje věrný svému jménu krásně deepově úsporně a Caprio (byť nepatří mezi mé oblíbence) zde odehrál roli, kterou se plně vyrovnal DeNirovu Leonardovi Loweovi z Času probuzení a Rain Manovi Dustina Hoffmana, prostě touto rolí se zapsal mezi nesmrtelné. Celým příběhem se navíc stejně jako ve Scottově Blade Runneru táhne jako červená nit otázka našeho bytí a toho, kdy náš život vlastně skončí a Erniemu dávali 10 let.... Tenhle film ve mne zůstane hodně dlouho. ()

Perfo

Po dlouhé době jsem se podíval na normální, nenáročný film, který mě pohladil na duši a příjemně naladil. Výkon DiCapria a vůbec všech herců byli excelentní... ()

Martinius

tak rad by som tomuto velebenemu snimku dal styri a viac hviezdiciek, ale ked sa o to v mysli pokusim, vsetko sa vo mne vzprieci. gilbert grape je mily ludsky film s milou ludskou zapletkou. pribeh, ktory nikoho neurazi, nikoho si proti sebe nepostve, nevzbudi kontroverzne reakcie a ziska si len sympatie. pouzijuc zargon tunajsich zaprisahanych komentatorov - film ale postrada to, comu sa vravi "dramaticky obluk". dej mi pripomina kmitanie kvalitneho a perfektne nastaveneho metronomu, ktoreho rucicka sa so zeleznou istotou hybe od amplitudy k amplitude, svoj predurceny ramec vsak neprekona. pribeh je tym padom znacne predestinovany a pomerne predvidatelny, nicim vyraznym neprekvapi. naserviruje nam sice dve umrtia, ich dramaticky potencial vsak pozostava v tom, ze sa pri nich pristihnete sprarat sa v zuboch alebo divat sa na nechty. filmu chybaju ozaj hlboke momenty a nezabudnutelne sceny, ktore by pohli citmi divaka. juliette lewis je tak skareda, az je roztomila, johny depp sa citi lepsie v ktoromkolvek filme od tima burtona a dicaprio zahral postihnuteho tak dobre, az tym liezol na nervy. celkovo som sice stastny, ze sa podobne filmy tocia, nemusim ich vsak pozerat prilis casto. ()

Janko666

I přes své nesporné kvality (Leo a Johnny), mě film zanechal naprosto chladným. Alespoň jsem se přesvědčil, že Hallström opravdu není můj šálek čaje. ()

Atheas

Zajímavý příběh pokládající více otázek než li odpovědí. Dlouhý, smutný a více vleklý než je nutno a místy celkem dosti nudný. Příběh vyprávějici o tom, že když se zbavíte velmi těžkého břemena bude člověku hned lépe, není tím, co by jsem označil za zábavné ani dojemné, ale pouze zvláštní. ()

Normální festival

Normální festival