Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

terina.92

Půl filmu čekáte, až to přijde... ta scéna, kdy náboje i těla litaji všude kolem.. Jakmile to přijde, je to prostě masakr! ()

Narayan

Nevim, něco mi na tom nesedělo. Ten přerod hlavní postavy ve stylu debil - > hrdina, byl příliš rychlej. Což je trochu divný na 130 minut dlouhej film. Prostě půl filmu je hlavní hrdina šikanová a nepříliš sympatická fňukna, následuje střih, bitva jak kráva (mimochodem jedna z nejintenzivnějších, co jsem kdy viděl - palec nahoru), následuje hrdinská "noc" a konec. Podle mě tomu chyběl delší a pozvolnější vývoj. Trochu to i celý příběh o Dossovi degraduje. Já vím, že se to jmenuje Hacksaw Ridge, tedy logicky je to hlavně o této bitvě, kde jeho neuvěřitelné hrdinství dosáhlo vrcholu. Ale pokud si o tom člověk přečte něco dalšího (což bohužel průměrný konzumní návštěvník kina neudělá - aneb "chci kurva vidět dalšího rájena!!"), zjistí, že celý příběh je mnohem delší a neuvěřitelnější, než jak je to vykresleno filmem. Což je trochu paradox, většinou to bývá přesně naopak - tj. filmové zpracování (americké především), všechny příběhy podle skutečných událostí brutálně nafoukne, zdramatizuje, a obalí trojobalem z patosu. Tady je to ale vlastně ještě celkem osekáno, dokonce i ten konec a okolnosti Dossova zranění. Přečtěte si, jak to bylo ve skutečnosti, a pochopíte. Nebo spíše nepochopíte, protože rozum nad tím vším zůstává tak trochu stát. Na filmu, kromě skvěle natočených bojových scén, oceňuji absenci výše zmíněného patosu, který tak často doprovází válečné filmy. Je to drsné, realistické, s uvěřitelnými postavami. Jen ten Andy Garfield mi do té role příliš nesedl. Přiznám se, že ten jeho ksicht moc nemusím, ale to je spíš taková moje osobní antipatie. Určitě je tu mnohem snesitelnější, než ve všech jeho dalších filmech. Zbytek castingu super. Takže celkově musím říct, že by to šlo o chlup lépe, i tak ale film stojí za vidění. Zejména pro každého, kdo si při slově superhrdina automaticky vybaví buzíka v elasťácích. Zde máte příběh o superhrdinovi z masa a kostí, který se opravdu stal. ()

JurincoLM

Musím sa priznať, že mám akúsi slabosť pre filmy ktoré o sebe tvrdia, že sú viac či menej "líznuté" skutočnými udalosťami. No ak by som mal stroho odpovedať na otázku či je Hacksaw Ridge dobrým filmom, odpovedal by som: "Nie, nie je". Som však toho názoru, že nový snímok uja Gibsonovie si nepochybne zaslúži o trošku dlhší komentár. Začína síce tak trochu ako cukrová vata, no nepochybne graduje. Rozhodne musím vyzdvihnúť dve veci. Herecký výkon hlavnej postavy ako "jemne" naivnej postavičky (nie ako hrdinu, to som mu až tak neveril) a úžasný herecký výkon Agenda Smitha. No dôvod pre ktorý si tento film pravdepodobne pozriem znova a to aj napriek tomu, že ako som už povedal nie je to dobrý film, je skvostné a nebývalo naturalistické zobrazenie bojových scén. Vieme, že v tomto je pán Gibson vynikajúci, no aj tak klobúk dole. Nedovolím si to síce porovnávať s Iñárrituovým Revenantom, ale bojové scény v Hacksaw Ridge sú jednoducho brilantné. Perličkou je pár sekúnd trvajúca "snová scéna" ktorá ma absolútne zarazila do sedačky. Človeku tak nejak vyschlo v ústach, zabudol dýchať a srdce mu bilo až kdesi v krku. Silnejšia symbolika a "umeleckosť" niektorých záberov vôbec neruší, práve naopak. Škoda však viacerých prešľapov. Trápne sarkastické poznámky amerického dôstojníckeho zboru na všetko okolo už beriem ako hollywoodsky folklór a nemôžu ma uraziť, je to proste "ochranná známka" produkcie za "veľkou mlákou", no scéna v ktorej hlavná postava inšpirovaná Rambom ťahá z boja zraneného veliteľa ktorý popritom s ľahkosťou "kosí" strelecky úplne impotentných japonských vojakov už bola riadne cez čiaru. Gibsnovi sa nedá uprieť snaha, ale to nestačí. Takže jedna hviezdička za špičkový herecký výkon Weavinga a bibliou posadnutého slniečka, druhá za fantastické vykreslenie bojových scén. Keby sa v podobnom duchu podarilo vykresliť aj tie záchranárske, s čistým svedomím by som udelil tri. ()

bif

Gibson opět ukázal, že je prostě machr. Tady se budou (opět) sypat Oscary. Tak vynikající ozvučení jsem u filmu neviděl od dob, kdy Michael Mann ještě netočil srágory. Režijně zvládnuté perfektně, herecky jakbysmet. Zvláště Sam Worthington a Vince Vaugh vynikají. Scénáristicky se jedná o klasický válečný film, s tou vyjímkou, že úvodní hodinka v U.S.A není nudná a ubíjející jako třeba u Pearl Harboru. On celkově příběh "Deze" je neuvěřitelný a budete mu fandit. No, dost keců, koukněte na to, jedná se o nejlepší válečný film za poslední roky. Díky Mele. ()

michald99

Sice kapánek trvalo, než se konečně dostalo na tu válečnou vřavu, kvůli který všichni do toho kina lezli, ale když už, tak to stálo zato. Tenhle film totiž obsahuje snad nejpeprnější a nejsurovější válečnou scénu, kterou jsem kdy viděl. Ty lítající nohy, výbuchy granátů, zmatená střelba, náběhy Japončíků, luxus. Respekt nad kvalitou Gibsonova zpracování a smyslem pro detail, stejně jako před Dossem samotným. Ale od srdce řečeno, ta kaše v první polovině filmu, kdy se představovala Dossova osobnost byla taky parádní a i když Andrew Garfield nebyl hlavním tahounem, všechno to do sebe purrfektně zapadlo, Teresa Palmer byla skvělá. Přijde mi také vhodné zmínit Vince Vaughna, protože ten týpek podal neuvěřitelnej výkon.Chce to víc takovýhle filmů, poslední pořádnej válečnej film byl snad Fury, tak doufejme že Dunkirk nezklame. ||95%|| ()

HenryIvan

Úprimne, lepšieho herca ako Andrewa Garrfielda si Mel Gibson ako hlavného hrdinu do tohto filmu ani nemohol vybrať. Oceňujem dosť realistické zábery vojny. Primárna funkcia tohto filmu nebola vojna, ale ľudský charakter a sila vlastného presvedčenia. Bol to určite pozoruhodný film a zábery skutočných postáv na konci boli skvelé. 85 %. ()

Corbinian

Melovi to všechno hezky funguje. Herci, kamera, akorátní tempo, emocionální stránka věci, morální otázky víry a přesvědčení, které nám fanda křesťanství Mel Gibson servíruje. K příběhu Desmonda Dosse to jistě patří. Líbila se mi ta okatá naivita hlavního hrdiny, se kterou šel do války tehdy ne jenom on. Jenom ten civilní úvod na mě byl zbytečně moc dlouhý. V podstatě se tam nic důležitého nestalo až asi na tři scény, vůbec by mi nevadilo kdyby to bylo osekané jen na to nejpodstatnější. Když se pak ale děj přesune na bojiště, to je jiný kafe. Perfektně zvládnuté po všech stránkách s výbornou gradací až do samého závěru. Hlavně však musím vyzdvihnout všechny drobné detaily bojů. Opravdu tomu daly velkou autentičnost a možnost vcítit se do dění. |85%| ()

Cryptkeeper

" What a fakin joke! " ...tohle nemyslel Mel vážně. Už dlouho mě nic nevytočilo tolik,jako naivita tohoto filmu. Panu D. Dossovi všechna čest,ale to,co ztvárnili tady,byl americký brak,ne člověk co si zalouší nějaké uznání. Jestli v tomhle někdo opravdu viděl hrdinu,tak nemá trochu zdravého rozumu. Neskutečně mě mrzí,že v tom nebyla špetka syrovosti a autentičnosti.... ( "Pustina" je často označována za český seriál desetiletí..ano,s tim jsem se ztotožnil. Potom se ztotožnim i s tím,když " Hacksaw Ridge " označim za válečný trash desetiletí ) ()

Kubeska

Ať si říká, kdo chce, co chce, Mel Gibson to zvládl. Natočil snímek stylem, kterým se proslavily filmy jako třeba Příliš vzdálený most, Von Ryanův Expres, Most u Remagenu a jiné a brutalitou se příblížil filmům jako Pouta války, Mai wei a samozřejmě Zachraňte vojína Ryana. V první polovině (pro někoho v třetině) stojí za zmínku výkon Huga Weavinga, je to taková seznamovácí část (rodina, výcvik apod.), pak přijde kýžené válečné peklo, ve kterém Desmond Doss (náboženský Mirek Dušín) zachraňuje vojáky z pro mnohé beznadějných situací, zde je hodně režijních, scenáristických a technických prvků, které jsou přehledné a nedělají z vojenské vřavy chaos, respektive je to přehledně natočený chaos. Dlouho tu nebyl takový válečný spektákl, který se prakticky vyhl patosu a oslavy války (hned jsem si vzpomněl na hudbu z výše zmíněného snímku Příliš vzdálený Most nebo na Nejdelší den). ()

mardun

Ze zacatku , mi přišel Garfield nesnesitelný. Ale pak jak se dostane do armády ma film jinej spád a Andy už nevadí. Pak jsem mu to v té bitvě věřil až do konce. ()

Stíba

Vizuálně není příliš co vytknout, emocionálně ale nestrhne. Delší rozjezd, prvoplánovost a styl podání některých myšlenek i scén stejně jako chybějící hloubka zážitku jsou tím co tenhle film odděluje od špičky válečného žánru. ()

FanKalEl

Zo začiatku to vyzeralo všelijako, dobre aj zle, no ale potom keď začal nástup na hacksaw ridge, tak to bolo miestami možno aj drsnejšie než omaha beach...čo sa týka filmovej podoby samozrejme. Zobrazenie životopisu hrdinu až neuveriteľné. Či to bolo Bohom alebo mal z pekla šťastie, je už jedno. Každopádne prešla jedna dekáda a Gibson ukázal, že to stále v sebe má a vie slušne zrežírovať film aj bez astronomického rozpočtu. Uvidíme ako si poradí Nolan s Dunkirkom. Myslím si že lepšie, pretože sa nebude držať životopisu hrdinu a bude to tým pádom menej priamočiare. (86%) ()

Whitebeard

Tenhle film mi strašně moc sednul, ve všech ohledech. "Hluchá pasáž" seznamování je tu kupodivu moc dobře zpracovaná, takže baví i mimoválečné části. Ty válečné potom jsou sice občas trochu přihlouplý než realistický, ale přesto epicky točený. Ten vrcholek musel být strašný peklo. Gibson to asi vylíčil tak dobře, jak to jenom šlo. 5* ()

Charlie84

Asi dost záleží, jestli to Melovi žerete nebo ne. Vezměme si kupříkladu situaci, v níž poslední voják na vybombardovaném útesu táhne na dece druhého vojáka, který má prostřelená obě kolena, což mu pochopitelně nebrání, aby z deky za jízdy kosil houfy Japonců, kteří je pronásledují. Za zvuku hrdinných chorálů. S biblí v ruce, pochopitelně. Kecám, v kapse. Neodiskutovatelně je ale třeba nemalé umění k vytvoření atmosféry v níž nejen že to není nechtěně vtipné, ale ještě vás to v závěru dojme. Todle fakt každej neumí. Takže pokud vám ve statečném srdci přišlo debilní, že Wallace pověšený za žebro řve Svoobooduuu! tak se na todle asi nedívejte. V opačném případě není problém HR prohlásit za nejlepší válečný film poslední dekády a užít si tu oldskůlovou holyvůdskou esenci, kterou jej Mel prodchnul skrz na skrz. Je možné, že mladší ročníky vůbec nepochopí, že v dnešní době někdo něco jako HR vůbec může myslet vážně. Inu, může. A moc líp to podle mě nejde. ()

Blowler

Film je z technické stránky na naprosto špičkové úrovni. Už na první pohled je vidět, že se na ničem nešetřilo, a že v něm Gibson opět nechal část sebe. Z herců mi sedli snad všichni, až na představitele hlavního hrdiny - Garfielda. V první třetině filmu je jak na prášcích, a do zbytku filmu (výcviku a válečné vřavy) se mi vůbec nehodí. To je ale asi ta pointa, že? ()

Kingjiri

Vlastně téměř standardní blockbuster (za skromnejch 45 mega!) s kvalitnim řemeslem, hudbou a sympatickym castingem. Tak trochu jiná podivaná přichází při bitevních záběrech, ve kterejch má Gibson rating na háku a o explicitnější snény neni nouze. Čekal jsem teda, že to bude ještě víc hustý, ale je fakt, že třeba "živej" štít z torza lidskýho těla jinde asi jen tak neuvidim. Mile překvapila absence patetickýho americkýho patriotismu (žádný záběry na americkou vlajku nebo nabubřelý žvásty o Americe), což se u hollywoodskýho válečnýho bijáku fakt nevidí. A jako správnej rasista Gibson do castingu neobsadil ani jednoho čmouda. Jenom zamrzí, že akční a skvěle realistický druhý půlce předchází dlouhej úvod s klišoidnim románkem, kecama o víře nebo až příliš rozvláčnym vyprávěnim o tom, jak vojín Doss do první linie přišel. Je ale každopádně fajn vidět, že má Mel Gibson v krvi kromě několika promile, mlácení ženskejch a antisemitismu ještě taky tu filmařinu. ()

KUFI

Vypadal na ctyricet, ale melo mu bejt asi 18 a celej film mel xicht jako stvorenej pro pest..navic to bylo nechutne hrdinsky, hlavne jak ho vsichni nenavideli a na konci se k nemu lísaly :) ()

Torgal

Film dvoch úplne odlišných polovíc. Prvá je celkom idealistická a odľahčená (aj šikana vo výcvikovom tábore pôsobí skôr uvoľnene) a v druhej sú všetky postavy vhodené do mlynčeka na mäso, z ktorého sa väčšina nedostane. Pozornosť na seba strhávajú samozrejme naturalistické jatky v Okinawe a hoci je to asi najintenzívnejšie spracovanie vojnového šialenstva, tak dejovo už nie je veľa o čo stáť. Ryan fungoval ako film lepšie, stále je to ale skvelá ukážka režijného majstrovstva Mela Gibsona. 8+/10 ()

DAPDO

Po úvodní trochu zdlouhavé romantické oťukávačce to režisér rozjel naplno a jestli Mel vydrží takhle točit filmy dál, bude z něj lepší režisér než herec a to už je co říct. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)